Рішення № 89323232, 20.05.2020, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.05.2020
Номер справи
460/3757/19
Номер документу
89323232
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

20 травня 2020 року м. Рівне №460/3757/19

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Борискіна С.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 доГоловного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 (далі – ОСОБА_2 , позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління ДФС у Рівненській області (далі – відповідач), в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Рівненській області від 25.04.2019 №0005321304, яким визначено до сплати суму грошових зобов`язань за платежем мито на товари, що ввозяться (пересилаються) громадянами в розмірі 13210,41 грн.;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Рівненській області від 25.04.2019 №0005311304, яким визначено до сплати суму грошових зобов`язань за платежем податок на додану вартість із ввезених на територію України товарів в розмірі 29062,88 грн.

Мотивуючи вимоги позову зазначала, що в квітні 2019 року контролюючим органом щодо неї було винесено податкові повідомлення-рішення, якими збільшено суму грошових зобов`язань за платежем мито на товари, що ввозяться (пересилаються) громадянами, та з податку на додану вартість із ввезених на територію України товарів. Вказувала, що висновки податкового органу, які покладено в основу цих податкових повідомлень-рішень, не відповідають дійсності. Позивач діяла добросовісно, оскільки при митному оформлені подала ті документи, які були їй передані продавцем, такі документи ніким не скасовані та не визнані судом не дійсними. Поряд з цим, податковий орган неправомірно надав перевагу документам та відомостям, які отримані з Литви, над документами, які були подані при проведенні митних процедур. На переконання позивача, оскаржувані податкові повідомленні-рішення є протиправними, необґрунтованими, а отже такими, що підлягають скасуванню. За наведеного, просила суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою суду від 26.12.2019 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 31.01.2020 на 10:15 год.

Позиція відповідача щодо позовних вимог висловлена у відзиві на позовну заяву від 21.01.2020, відповідно до змісту якого він заперечував проти їхнього задоволення. Зазначав на обґрунтування своєї позиції, що за результатами порівняльного аналізу електронної митної декларації та інформації, що стосується товару, митне оформлення якого завершено, отриманої від митних органів Литовської Республіки, встановлено, що позивач при декларуванні транспортного засобу RENAULT MEGANE, зазначив митну вартість автомобіля 2000 євро. Однак, відповідно до інформації митних органів Литовської Республіки вартість автомобіля становить 5300 євро, відправником автомобіля виступала компанія UAB "TD TRANSPORT". Таким чином, відповідачем виявлено невідповідність відомостей, які впливають на розрахунок митної вартості імпортованого транспортного засобу. Відтак, відбулося зниження податкового зобов`язання позивача за ввізним митом та податком на додану вартість. Викладені у акті перевірки висновки стали підставою для самостійного визначення контролюючим органом суми податкового зобов`язання позивача щодо сплати митних платежів та застосування заходів, передбачених законами України. За наведеного, сторона відповідача вважала оскаржувані податкові повідомлення-рішення правомірними, а тому просила у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю (а.с.34-35).

Ухвалою від 31.01.2020 суд здійснив заміну відповідача Головне управління ДФС у Рівненській області на Головне управління ДПС у Рівненській області. Цією ж ухвалою суду у Головного управління ДПС у Рівненській області у строк до наступного судового засідання витребувано офіційний переклад на українську мову документів, поданих до митного оформлення товару.

Ухвалою суду від 21.02.2020 підготовче судове засідання у справі відкладено до 26.02.2020.

Ухвалою від 26.02.2020 у Головного управління ДПС у Рівненській області у строк до наступного судового засідання витребувано офіційний переклад на українську мову документів, надісланих митними органами Литовської Республіки та долучених до відзиву на позовну заяву, зокрема, митної декларації від 18.09.2018 №18LTKC0100EK0FF734 та рахунку-фактури серії TDT №0391 від 18.09.2018, квитанції про отримання готівки від 18.09.2018. Також вказаною ухвалою закрито підготовче провадження у справі. Розгляд справи по суті призначено у відкритому судовому засіданні на 19.03.2020 о 16:00 год.

Ухвалою суду від 19.03.2020 у Головного управління ДПС у Рівненській області у строк до наступного судового засідання повторно витребувано офіційний переклад на українську мову документів, надісланих митними органами Литовської Республіки та долучених до відзиву на позовну заяву, зокрема, митної декларації від 18.09.2018 №18LTKC0100EK0FF734 та рахунку-фактури серії TDT №0391 від 18.09.2018 та відкладено розгляд адміністративної справи до 10.04.2020.

Ухвалою суду від 21.04.2020 вирішено перейти до розгляду справи №460/3757/20 у порядку письмового провадження.

Враховуючи, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити повністю, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що у період з 29.03.2019 по 02.04.2019 Головним управлінням ДФС у Рівненській області проведено документальну невиїзну перевірку дотримання громадянкою ОСОБА_2 вимог законодавства України з питань державної митної справи, у тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів при переміщенні через митний кордон України товару з поданням митної декларації від 21.09.2018 №UA205090/2018/077903, висновки якої викладено в акті перевірки від 16.04.2019 №838/17-00-13-04/ НОМЕР_1 (а.с.8-12).

Під час проведення вказаної перевірки відповідачем встановлено, що позивачем при декларуванні транспортного засобу марки "RENAULT" модель "MEGANE" (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ), нарахуванні та сплаті платежів за митною декларацією від 21.09.2018 №UA205090/2018/077903 допущено порушення:

- ст.49, ч.1 ст.51, ст.52, ч.2 ст.53, ст.257, ч.1 та 2 ст.270, ч.1 ст.272, ч.2 ст.277, ст.278, ст.289 Митного кодексу України, п.187.8 ст.187, п.190.1 ст.190 Податкового кодексу України, які полягають у поданні недостовірної інформації стосовно митної вартості товару, який переміщений на митну територію України на підставі документально підтверджених відомостей, які надійшли від уповноваженого органу іноземної держави, які мають значення для оподаткування при ввезенні товарів на митну територію України, та які відрізняються від задекларованих за МД типу ІМ40ДЕ від 21.09.2018 №UA205090/2018/077903, в результаті чого занижено податкове зобов`язання по сплаті мита в розмірі 10568,32 грн. та податку на додану вартість в розмірі 23250,30 грн.

Так, згідно з Актом перевірки відповідачем встановлено, що в графі 22 "Валюта та загальна сума за рахунком" МД №UA205090/2018/077903 від 21.09.2018 позивачем зазначено суму 2000 євро (66051,98 грн. по курсу НБУ на день заявлення товару до митного оформлення), заявлена митна вартість становить 69354,58 грн. (або 2100 євро).

Однак, відповідно до документів, надісланих митними органами Литовської Республіки, а саме: митної декларації від 18.09.2018 №18LTKC0100EK0FF734, згідно з якою здійснено експорт транспортного засобу "RENAULT", модель "MEGANE", ідентифікаційний номер (номер кузова) НОМЕР_2 , рахунку-фактури від 18.09.2018 серії ТDT №0391 №137, квитанції про отримання готівки від 18.09.2018, вартість автомобіля становила 5300 євро (175037,75 грн. на дату митного оформлення автомобіля). Відправником автомобіля "RENAULT", модель "MEGANE", ідентифікаційний номер (номер кузова) НОМЕР_2 , виступала компанія UAB "TD TRANSPORT", V.Boriseviciaus 4, 68137 MARIJAMPOLE, LT.

На підставі висновків акта перевірки відповідачем 25.04.2019 прийнято податкові повідомлення-рішення:

- №0005321304, яким ОСОБА_2 збільшено суму грошового зобов`язання за платежем "Мито на товари, що ввозяться (пересилаються) громадянами" в розмірі 13210,40 грн. (а.с.14);

- №0005311304, яким ОСОБА_2 збільшено суму грошового зобов`язання за платежем "Податок на додану вартість із ввезених на територію України товарів" в розмірі 29062,88 грн. (а.с.15).

Не погоджуючись з вказаними рішеннями податкового органу, ОСОБА_2 звернулася до суду з даним позовом.

Спірні правовідносини регулюються приписами Митного кодексу України (далі – МК України, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), відповідно до ч.1 ст.257 якого декларування здійснюється шляхом заявлених за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно до ч.8 ст.264 МК України з моменту прийняття органом доходів і зборів митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Приписами п.8 ч.1 ст.336 МК України встановлено, що митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами органів доходів і зборів, в тому числі і направлення запитів до інших державних органів, установ організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих органу доходів і зборів.

Предметом документальних невиїзних перевірок є дані про своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати митних платежів при переміщенні товарів через митний кордон України підприємствами, а також при переміщенні товарів через митний кордон України громадянами з поданням митної декларації, передбаченої законодавством України для підприємств. Документальна невиїзна перевірка проводиться у разі, зокрема, надходження від уповноважених органів іноземних держав документально підтвердженої інформації про непідтвердження автентичності поданих органові доходів і зборів документів щодо товарів, митне оформлення яких завершено, недостовірність відомостей, що в них містяться, а також запитів стосовно надання інформації про зовнішньоекономічні операції, які здійснювалися за участю суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності - резидентів України (ст.351 МК України).

Відповідно до пп.5, 6 ч.1 ст.352 МК України посадовими особами органів доходів і зборів під час проведення перевірок можуть бути використані, зокрема, отримані від уповноважених органів іноземних держав документально підтверджені відомості щодо вартісних, кількісних або якісних характеристик, країни походження, складу та інших характеристик, які мають значення для оподаткування товарів, їх ввезення (пересилання) на митну територію України або на територію вільної митної зони чи вивезення (пересилання) за межі митної території України або території вільної митної зони, які відрізняються від задекларованих під час митного оформлення; інші матеріали, отримані в порядку та спосіб, передбачені цим Кодексом або інші законами України.

Як встановлено судом, під час оформлення митної декларації від 21.09.2018 №UA205090/2018/077903 (а.с.38-39) позивач надав митному органу рахунок-фактуру від 18.09.2018 №2960, видану компанією "WERNER EGERLAND" Automobillogistik GmbH&Co KG ZWEIGNIEDERLASSUNG BONNSTRAASSE 31-33, відповідно до якого ціна транспортного засобу становить 2000 євро (а.с.37).

Митну вартість ввезеного транспортного засобу позивачем визначено у розмірі 69354,58 грн., або 2100 євро, та за наслідками митного оформлення транспортного засобу сплачено мито на товари, що ввозяться (пересилаються) громадянами України на територію України та ПДВ з ввезених на територію України товарів.

Відповідно до документів, наданих митними органами Литовської Республіки, фактурна вартість спірного автомобіля становить 5300 євро.

Така вартість зазначена в митній декларації країни відправлення від 18.09.2018 №18LTKC0100EK0FF734, рахунку-фактурі (інвойсі) серії ТDT №03941 від 18.09.2018 та квитанції про отримання готівки № НОМЕР_3 від 18.09.2018 відповідно до яких ОСОБА_2 придбала автомобіль "RENAULT", модель "MEGANE", ідентифікаційний номер (номер кузова НОМЕР_4 НОМЕР_2 , в литовського підприємства UAB "TD TRANSPORT", V.Boriseviciaus 4, 68137 MARIJAMPOLE, LT за ціною 5300 євро (а.с.41-42, 44).

Між відомостями експортної декларації та доданим до неї рахунку-фактури, та наданими для митного оформлення транспортного засобу на території України документами, є відмінності в частині його продавця і вартості транспортного засобу.

Разом з тим, експортна декларація доводить лише факт початку процедури оформлення експорту транспортного засобу із Європейського Союзу в Литовській Республіці. Вказаний документ не виключає можливості переходу права на автомобіль після такого оформлення до інших осіб.

Доказів того, що ОСОБА_2 мала причетність до оформлення експортної декларації і доданого до неї рахунку-фактури стороною відповідача не надано, а судом не здобуто.

При цьому, офіційного перекладу зазначених документів, долучених до матеріалів справи податковим органом на підтвердження своєї позиції іноземною мовою і витребовуваних судом, надано не було.

Отже, Головне управління ДПС у Рівненській області, взявши до уваги єдиним і беззаперечним доказом документи литовських митних органів, не перевірило обставин завершення експорту товару; для усунення сумнівів не скерував запитів відповідним компаніям, які фігурують відправниками товару по литовських документах та документах, поданих до митного оформлення декларантом.

Самі по собі документи митних органів Литовської Республіки не є виключними, беззаперечними і визначальними доказами по справі, також в Акті перевірки жодним чином не обумовлено підстав надання переваги в доказовій силі документам Литовської Республіки, ніж тим, що подані до митного оформлення на митниці.

Доводи відповідача про оформлення позивачем іншого пакету документів на автомобіль ґрунтуються виключно на припущеннях, що є неприпустимим, так як жодними належними і допустимими доказом не підтверджені.

Оцінюючи обставини справи, суд виходить з того, що позивачем під час процедури митного оформлення задекларовано митну вартість транспортного засобу і сплачено суми обов`язкових платежів, виходячи з первинних (реєстраційних) документів. Відтак, позивачем виконані митні і податкові зобов`язання під час здійснення митних процедур.

Виходячи із змісту ч.6 ст.69 МК України, донарахування сум податкових зобов`язань після завершення процедури митного оформлення товарів, можливо виключно у разі умисного подання платником податків недостовірних документів або недостовірної інформації під час митного оформлення.

Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку про недоведеність відповідачем наявності складу податкового правопорушення, покладеного в основу прийняття спірних податкових повідомлень-рішень і, як наслідок, безпідставне збільшення грошових зобов`язань з ПДВ та мита.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Частиною 6 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" встановлено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Відтак, при вирішенні наведеного спору суд враховує правові висновки Верховного Суду по аналогічній категорії справ, яка викладена в постанові від 03.04.2018 у справі №809/1227/17.

Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За приписами ст.73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, оцінюючи викладене в сукупності, враховуючи непідтвердження в ході розгляду справи обставин, якими контролюючий орган обґрунтував свої твердження про порушення позивачем вимог ст.49, ч.1 ст.51, ст.52, ч.2 ст.53, ст.257, ч.ч.1 і 2 ст.270, ч.1 ст.272, ч.2 ст.277, ст.ст.278, 289 МК України, п.187.8 ст.187, п.190.1 ст.190 ПК України, а відтак й покладених в основу прийнятих оскаржуваних податкових повідомлень-рішень висновків, заявлений позивачем позов є підставним та обґрунтованим, через що підлягає до задоволення у повному обсязі.

У відповідності до вимог ч.1 ст.139 КАС України, на користь позивача підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сума сплаченого судового збору за подання позовної заяви – 768,40 грн.

Оригінал квитанції про сплату судового збору знаходиться в матеріалах справи (а.с.4).

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд

В И Р І Ш И В :

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області (вул. Відінська, 12, м. Рівне, 33023, код ЄДРПОУ 39394217) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.04.2019 №0005321304, яким ОСОБА_3 збільшено суму грошового зобов`язання за платежем "мито на товари, що ввозяться (пересилаються) громадянами" на 13210,40 грн., в тому числі 10568,32 грн. - за податковими зобов`язаннями та 2642,08 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.04.2019 №0005311304, яким ОСОБА_3 збільшено суму грошового зобов`язання за платежем "податок на додану вартість із ввезених на територію України товарів" на 29062,88 грн., в тому числі 23250,30 грн. - за податковими зобов`язаннями та 5812,58 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління ДПС у Рівненській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 20 травня 2020 року.

Суддя Борискін С.А.