Ухвала суду № 89322696, 20.05.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.05.2020
Номер справи
360/800/20
Номер документу
89322696
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

20 травня 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/800/20

Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Чернявської Т.І., під час розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи за позовом ОСОБА_1 до Сватівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду на розгляді перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Сватівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Луганській області (далі - відповідач), в якому позивач з урахуванням уточненої позовної заяви від 07 березня 2020 року б/н (арк. спр. 21-23) просить:

- визнати протиправною відмову Сватівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Луганській області у видачі ОСОБА_1 взамін паспорту, який підлягає обміну через його непридатність для подальшого використання, паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 лютого 1992 року № 2503-ХІІ;

- зобов`язати Сватівський районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Луганській області оформити та видати ОСОБА_1 взамін паспорту, який підлягає обміну через його непридатність для подальшого використання, паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 лютого 1992 року № 2503-ХІІ.

Ухвалою від 16 березня 2020 року про відкриття провадження в адміністративній справі визначено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 25-27).

26 березня 2020 року через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) за вхідним реєстраційним № 12031/2020 від Сватівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Луганській області надійшов відзив на позовну заяву від 25 березня 2020 року № 4455.55-576/4455.55-20, в якому відповідачем, з посиланням на частину третю статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), заявлено клопотання про заміну відповідача Сватівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Луганській області на належного відповідача - Управління Державної міграційної служби України в Луганській області (арк. спр. 37-45).

В обґрунтування клопотання про заміну неналежної сторони відповідач зазначив, що Сватівський районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Луганській області є територіальним підрозділом Управління Державної міграційної служби України в Луганській області, яке є органом державної влади та вчиняє певні дії відповідно до Положення про Управління Державної міграційної служби України в Луганській області, затвердженого наказом Державної міграційної служби України від 18 липня 2011 року № 28 (в редакції наказу Державної міграційної служби України 14 лютого 2015 року № 19), та норм чинного законодавства України. Сватівський районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Луганській області не є юридичною особою, тому не може бути залучений відповідачем по даній справі.

Вирішуючи клопотання відповідача про заміну первісного відповідача належним відповідачем, суд виходить з такого.

Питання заміни неналежної сторони врегульовано статтею 48 КАС України.

Згідно з частиною третьою статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави (частина четверта статті 48 КАС України).

Згідно з частиною першою статті 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.

Відповідно до частин другої, третьої статті 46 КАС України позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб`єкти владних повноважень. Відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Пунктом 7 частини першої статті 4 КАС України визначено, що суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Частиною першою статті 43 КАС України закріплено, що здатність мати процесуальні права та обов`язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам) (частина третя статті 43 КАС України).

З системного аналізу наведених норм права слідує, що відповідачем в адміністративній справі можуть бути тільки підприємства, установи та організації як юридичні особи. Відповідачем в адміністративній справі можуть бути суб`єкти владних повноважень як юридичні особи, так і не юридичні особи.

Відповідно до абзаців першого, третього підпункту 1.1 пункту 1 «Загальні положення» Типового положення про територіальний підрозділ Управління Державної міграційної служби України в Луганській області, затвердженого наказом Управління Державної міграційної служби України в Луганській області від 26 березня 2020 року № 7, відповідно до Положення про Управління Державної міграційної служби України в Луганській області, затвердженого наказом Державної міграційної служби України від 18 липня 2011 року № 28 (у редакції наказу Державної міграційної служби України від 14 лютого 2015 року № 19), УДМС здійснює свої повноваження на території адміністративно-територіальної одиниці безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні підрозділи (далі - територіальний підрозділ УДМС). Територіальний підрозділ УДМС є структурним підрозділом УДМС у Луганській області, включений до штатного розпису Управління Державної міграційної служби України в Луганській області (далі - УДМС) та йому підпорядковується (арк. спр. 52, 53-55).

Згідно з абзацами першим, п`ятим пункту 3 Типового положення про територіальний підрозділ Управління Державної міграційної служби України в Луганській області, затвердженого наказом Управління Державної міграційної служби України в Луганській області від 26 березня 2020 року № 7, територіальний підрозділ УДМС відповідно до покладених на них завдань здійснює оформлення і видачу громадянам України, які постійно проживають в України, документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство, вилучає ці документи у передбачених законодавством випадках.

Судом встановлено, що з заявою на оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 лютого 1992 року № 2503-ХІІ, взамін паспорту, який підлягає обміну через його непридатність для подальшого використання, позивач звернувся до територіального підрозділу Державної міграційної служби України - Сватівського районного відділу Державної міграційної служби України в Луганській області.

Отже, спірні правовідносини у позивача виникли з Сватівським районним відділом Державної міграційної служби України в Луганській області.

Оскільки у межах спірних правовідносин Сватівський районний відділ Державної міграційної служби України в Луганській області є суб`єктом владних повноважень, наявність статусу юридичної особи у цьому випадку не вимагається.

Таким чином, належним відповідачем у даній справі є Сватівський районний відділ Державної міграційної служби України в Луганській області, а не Управління Державної міграційної служби України в Луганській області, внаслідок чого клопотання відповідача про заміну неналежної сторони задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 4, 43, 46, 48, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання Сватівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Луганській області про заміну первісного відповідача належним відповідачем у справі № 360/800/20 за позовом ОСОБА_1 до Сватівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Т.І. Чернявська