Рішення № 89321796, 19.05.2020, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.05.2020
Номер справи
140/3910/20
Номер документу
89321796
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2020 року ЛуцькСправа № 140/3910/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Денисюка Р.С.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання дій протиправними щодо відмови у перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах, враховуючи стаж роботи у період з 01.11.2000 по 31.12.2000, з 01.05.2017 по 18.11.2019 у BП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля"; зобов`язання зарахувати дo пiльгoвoгo та загального стажу період роботи з 01.11.2000 по 31.12.2000, з 01.05.2017 по 18.11.2019 у BП "Шахта №9 "Hoвoвoлинcькa" ДП "Boлиньвyriлля" та провести пepepaxyнoк пeнciї з врахуванням стажу роботи у період з 01.11.2000 по 31.12.2000, з 01.05.2017 по 18.11.2019 у BП "Шахта №9 "Hoвoвoлинcькa" ДП "Boлиньвyгiлля" на пiльгoвиx умовах згідно Закону України "Пpo зaтaльнooбoв' язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з 24.07.2019, виходячи із розміру нарахованої заробітної плати.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та зарахування періоду роботи BП "Шахта №9 "Hoвoвoлинcькa" ДП "Boлиньвyгiлля". Проте, ГУ ПФУ у Волинській області відмовило у перерахунку пенсії у зв`язку з відсутністю інформації про сплату страхових внесків. Позивач вважає, що такими діями відповідача порушено його право на отримання пенсійного забезпечення, оскільки в спірний період він працював на BП "Шахта №9 "Hoвoвoлинcькa", за що була нарахована та сплачена заробітна плата, з якої нарахований єдиний соціальний внесок. З наведених підстав просив позов задовольнити повністю.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 20.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.38).

Ухвалою суду від 21.04.2020 ухвалено судовий розгляд справи продовжити проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у межах строку розгляду справи, передбаченого частиною першою статті 258 КАС України та зобов`язано відповідача подати (надіслати) до суду у п`ятиденний строк з дня отримання цієї ухвали заяву позивача від 22.01.2020 про проведення перерахунку пенсії та матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 .

У відзиві на позов (а.с.51-54) відповідач його вимог не визнав та просив відмовити в їх задоволенні з тих підстав, що за даними персоніфіковано обліку позивача відсутня інформація про сплату страхових внесків за спірний період роботи у ВП "Шахта №9 "Нововолинська". Підстав для зарахування страхового стажу позивача за спірний період, згідно статті 114 "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", немає у зв`язку з відсутністю сплати страхових внесків. У випадку сплати страхових внесків за відповідні періоди роботи орган Пенсійного фонду матиме змогу зарахувати до стажу роботи (в тому числі й пільгового) відповідний період. Вважає, що відповідачем не було допущено порушень норм чинного законодавства. Крім цього, звертає увагу на те, що позивач не звертався до управління із заявою про перерахунок пенсії у встановленому порядку. Відтак, даний позов є передчасним.

З врахуванням наведеного просить в задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 24.07.2019 рішенням № 032450002031 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах (а.с. 58).

22.01.2020 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про надання інформації щодо зарахування пільгового періоду роботи до стажу його роботи при призначенні пенсії та повідомити причини його не зарахування. Також позивач просив здійснити перерахунок пенсії, зарахувавши до стажу його роботи весь період роботи у ВП "Шахта №9 "Нововолинська" (а.с. 55).

ГУ ПФУ у Волинській області листом від 03.02.2020 №74-123/К-02/8-0300/20 повідомило, що на час призначення пенсії відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу (форми ОК-5) інформація щодо сплати страхових внесків за період роботи з 01.01.2017 по 30.06.2019 була відсутня. При обчисленні середньомісячного заробітку для визначення розміру пенсії, не враховано період роботи з 01.01.2017 по 30.06.2019 у зв`язку з відсутністю відомостей про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Повідомлено, щo адміністрування єдиного соціального внеску з 01.10.2013 проводить Міністерство доходів і зборів України відповідно до Законів України «Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв`язку з проведенням адміністративної реформи» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з проведенням адміністративної реформи». Зарахування сум заробітної плати протягом згаданого періоду при обчисленні розміру пенсії можливе за умови повної сплати страхових внесків роботодавцем та відображення їх у системі персоніфікованого обліку.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Так, статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Отже, Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці" передбачено право шахтарів у разі наявності 15 років стажу на підземних роботах за списком №1 на встановлення мінімального розміру пенсії - 80% від заробітної плати.

Згідно із преамбулою Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

За приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;

пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом;

персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;

роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні); власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Згідно із частиною другою статті 20 Закону №1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев`ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб`єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Системний аналіз вказаних вище правових норм дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи зі змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи страхові внески не були зараховані на відповідні рахунки.

Крім того, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, не повинна порушувати законні права та інтереси позивача як застрахованої особи, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки обов`язок своєчасної сплати страхових внесків до Пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 30 вересня 2019 року у справі №414/736/17, від 20 березня 2019 року у справі №688/947/17, від 27 березня 2018 року у справі №208/6680/16-а.

Як вбачається із матеріалів справи, спір між сторонами виник щодо відмови відповідача у зарахуванні до страхового та пільгового стажу для перерахунку пенсії по віку на пільгових умовах періоду роботи позивача з 01.11.2000 по 31.12.2000, з 01.05.2017 по 18.11.2019 у ВП "Шахта №9 "Нововолинська" у зв`язку з відсутністю у відповідача інформації щодо сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Судом встановлено, що відповідно до записів у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 та довідок ВП "Шахта №9 "Нововолинська" № 190 від 18.07.2019, ОСОБА_1 працював, зокрема, в період з 31.10.2000 по 16.11.2000 учнем стовбурового підземного гірника, з 16.11.2000 по 08.12.2004 підземним гірником, з 01.08.2012 по 18.11.2019 прохідником 5-го розряду з повним робочим днем під землею у ВП "Шахта №9 "Нововолинська". 18.11.2019 звільнений по статті 38 КЗпП України (за власним бажанням у зв`язку з виходом на пенсію) (а.с. 10-11).

З матеріалів справи вбачається, що позивачу в період з листопада 2000 року по грудень 2000 року, з січня 2017 року по квітень 2017 року у ВП "Шахта №9 "Нововолинська" була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися та сплачувалися страхові внески, а в період з травня 2017 року по листопад 2019 року у ВП "Шахта №9 "Нововолинська" була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку нараховувалися страхові внески, однак не сплачувалися. Вказана обставина підтверджується також і довідкою ВП "Шахта №9 "Нововолинська" від 02.03.2020 №93 (а.с.20).

Щодо несплати ЄСВ ВП "Шахта №9 "Нововолинська" за період з травня 2017 року по листопад 2019 року свідчить і лист ГУ ДПС у Волинській області від 31.01.2020 № 2737/10/03-20-56-33.

Проте, з листа відповідача від 03.02.2020 вбачається, що позивачу не враховано період роботи з 01.01.2017 по 30.06.2019 у зв`язку з відсутністю відомостей про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Тобто, відповідач, не дивлячись на сплату ЄСВ ВП "Шахта №9 "Нововолинська" в період з 01.01.2017 по 30.04.2017 безпідставно відмовив ОСОБА_1 у зарахуванні до пільгового страхового стажу періоду його роботи 01.01.2017 по 30.04.2017 ВП "Шахта №9 "Нововолинська" у зв`язку з відсутністю відомостей про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України

Водночас суд зазначає, що відсутність за даними системи персоніфікованого обліку відомостей про сплату страхових внесків за період роботи з 01.05.2017 по 18.11.2019 (дата звільнення позивача з ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля") не може бути підставою для не зарахування цих періодів до пільгового страхового стажу під час перерахунку пенсії позивачу.

Відтак, на думку суду, відповідач протиправно відмовив ОСОБА_1 у зарахуванні до пільгового страхового стажу період його роботи 01.01.2017 по 18.11.2019 у ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля".

Необхідно звернути увагу, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.

Виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв`язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені, а у разі їх наявності - сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Суд зазначає, що, фактично, внаслідок невиконання роботодавцем обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу позивача такого періоду роботи.

Враховуючи зазначене, оскільки із наявних у справі письмових доказів вбачається, що за період 01.01.2017 по 18.11.2019 позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески, а в період з 01.01.2017 по 30.04.2017 такі страхові внески і сплачувалися, тому у відповідача були відсутні підстави не зараховувати вказаний період до пільгового страхового стажу роботи позивача.

Щодо твердження відповідача про те, що позивач не звертався до управління із заявою про перерахунок пенсії у встановленому порядку та відповідачем не приймалося рішення про перерахунок пенсії або відмову в перерахунку, то суд його до уваги не приймає, оскільки в матеріалах пенсійної справи наявна заява позивача від 22.01.2020 щодо перерахунку його пенсії, яка отримана органом пенсійного фонду та зареєстрована 22.01.2020 за № 217 (а.с. 62-63). Вказана заява подана відповідно до Порядку № 22-1 та стосувалася перерахунку пенсії.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Повноваження суду при вирішенні справи визначені статтею 245 КАС України. Як встановлено частиною другою вказаної статті, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Позивач у позовній заяві просив, зокрема, визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в зарахуванні до пільгового страхового стажу для перерахунку призначеної пенсії періоду роботи з 01.05.20.2017 по 30.06.2019 у ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" та зобов`язання відповідача зарахувати позивачу до пільгового страхового стажу вказаний період роботи для здійснення перерахунку призначеної пенсії. Проте, з наявних в матеріалах пенсійної справи документів, вбачається та підтверджується самим відповідачем, що ОСОБА_1 при обчисленні середньомісячного заробітку для визначення розміру пенсії не враховано період його роботи саме з 01.01.2017 по 30.06.2019 у зв`язку з відсутністю відомостей про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду.

Відтак, у спірних правовідносинах, спір між сторонами буде остаточно вирішений шляхом прийняття судом рішення про задоволення позовних вимог стосовно визнання протиправними дій відповідача щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до пільгового страхового стажу для перерахунку призначеної пенсії періоду роботи саме з 01.01.2017 по 18.11.2019 (дата звільнення позивача з ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля") у ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" та зобов`язання зарахувати до пільгового страхового стажу позивачу вказаний період роботи, здійснити перерахунок і виплату пенсії, з урахуванням вказаного пільгового страхового стажу відповідно до Закону України «про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з дня її призначення, тобто з 24.07.2019.

При цьому, відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Як роз`яснив Верховний Суд України у пункті 3 постанови Пленуму N 14 від 18.12.2009 "Про судове рішення", вихід за межі позовних вимог - це вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.

Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. З цього випливає, що вихід за межі позовних вимог можливий за наступних умов: лише у справах за позовами до суб`єктів владних повноважень, оскільки лише в цьому випадку відбувається захист прав та інтересів позивача; повний захист прав позивач неможливий у спосіб, про який просить позивач. Повнота захисту полягає в ефективності відновлення його прав; вихід за межі позовних вимог повинен бути пов`язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна заява.

Таким чином, суд вважає що для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача необхідно вийти за межі позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання дій протиправними щодо відмови позивачу в зарахуванні до пільгового страхового стажу для перерахунку призначеної пенсії періоду роботи з 01.01.2017 по 18.11.2019 у ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" та зобов`язання відповідача зарахувати позивачу до пільгового страхового стажу періоди роботи з 01.01.2017 по 18.11.2019 у ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" для здійснення перерахунку призначеної пенсії та здійснити перерахунок і виплату пенсії, з урахуванням вказаного пільгового страхового стажу відповідно до Закону України «про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з дня її призначення, тобто з 24.07.2019.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дій щодо відмови у зарахуванні до пільгового страхового стажу для перерахунку призначеної пенсії періоду роботи позивача з 01.11.2000 по 31.12.2000 та зобов`язання зарахувати даний період до пільгового страхового стажу для здійснення перерахунку призначеної пенсії та здійснити перерахунок і виплату пенсії, з урахуванням вказаного пільгового страхового стажу, то така вимога до задоволення не підлягає, оскільки як слідує з матеріалів пенсійної справи позивача, відповідачем при призначенні пенсії вже враховано період його роботи з 01.11.2000 по 31.12.2000, тому така вимога є безпідставною та до задоволення не підлягає.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 840,80 грн., який сплачений відповідно до квитанції від 12.03.2020 №0.0.1645799517.1 (а. с. 7).

Керуючись статтями 243-246, 250, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до пільгового страхового стажу для перерахунку призначеної пенсії періоду роботи з 01.01.2017 по 18.11.2019 у ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати до пільгового страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 01.01.2017 по 18.11.2019 у ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" та здійснити перерахунок і виплату пенсії, з урахуванням вказаного пільгового страхового стажу відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з дня призначення пенсії, тобто з 24.07.2019.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судовий збір в розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Відповідно до пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк на апеляційне оскарження, визначений статтею 295 цього Кодексу, продовжується на строк дії такого карантину.

Позивач: ОСОБА_1 АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826).

Суддя Р.С. Денисюк