
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2020 року ЛуцькСправа № 140/2637/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Костюкевича С.Ф.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області) звернулося з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 далі - ФОП ОСОБА_1 ) про стягнення фінансових санкцій в розмірі 51 000 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що працівниками ГУ ДПС у Волинській області 06.06.2019 року на підставі наказу ГУ ДФС у Волинській області від 06.06.2019 року №2004 та направлень від 06.06.2019 року №293, №294 було проведено фактичну перевірку магазину, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює торгівельну діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_2 .
За результатом проведеної перевірки складено акт №03/132/40-01/ НОМЕР_1 від 07.06.2019 року, яким встановлено порушення: роздрібна торгівля алкогольними напоями без наявності ліцензії, роздрібна торгівля тютюновими виробами без наявності ліцензії, зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка.
На підставі матеріалів перевірки, та керуючись Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 року №790, в.о. начальника ГУ ДПС у Волинській області прийнято рішення від 05.12.2019 року №000116-32 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 51 000 грн.
Позивач просить стягнути з ФОП ОСОБА_2 заборгованість по фінансових санкціях в сумі 51 000 грн. Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 20.03.2020 року прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та на підставі частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України) ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Копія ухвали суду про відкриття провадження в адміністративній справі, надіслана на адресу відповідача, 28.04.2020 повернулась на адресу суду з відміткою відділення поштового зв`язку «за закінченням терміну зберігання», тобто не була вручена відповідачу з незалежних від суду причин, а тому необхідно вважати, що така копія ухвали вручена належним чином.
Відповідач пред`явлені позовні вимоги не оспорив, відзив на позов та клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не подав, а тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до повного задоволення, враховуючи наступне.
Правовідносини у даній справі врегульовано Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року № 790 (чинними на момент виникнення спірних правовідносин).
З матеріалів справи слідує, що працівниками ГУ ДПС у Волинській області 06.06.2019 року на підставі наказу ГУ ДФС у Волинській області від 06.06.2019 року №2004 та направлень від 06.06.2019 року №293, №294 було проведено фактичну перевірку магазину, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює торгівельну діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_2 .
За результатом проведеної перевірки складено акт №03/132/40-01/ НОМЕР_1 від 07.06.2019 року, яким встановлено порушення:
- п. 1,2, 12 ст. З Закону України від 06.07.1995 року №265/95-ВР «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями. Для розгляду та прийняття відповідного рішення по виявлених порушеннях матеріали перевірки листом від 11.06.2019 року №669/02-20-40-01-12 надіслані до управління аудиту ГУ ДФС у Волинській області.
За порушення вимог Закону України №265/95-ВР на продавця ОСОБА_3 06.06.2019 року складено протокол про адмінправопорушення №000879, який скеровано на розгляд до Луцького міськрайонного суду Волинської області за №18808/10/03-20-40-01-20 від 11.06.2019 року.
- ст. 15 Закону України №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
- ст. 11 Закону України №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та Постанови Кабінету міністрів України від 27.12.2010 року № 1251 «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів».
Контрольно - розрахунковою операцією 06.06.2019 року о 15:20 год. в приміщені магазину за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює господарську діяльність ОСОБА_2 було придбано 1 (одну) пляшку пива Земан пшеничне світле фільтроване непастеризоване 0,5 л., 5,0% об. спирту по ціні 22,00 грн., 1 (одну) пачку сигарет Мальборо голд по ціні 44,00 грн. (РМЦ на пачці 41,90 грн.) та 1 (одну) пачку сигарет Парламент сільвер блу по ціні 49,00 грн. (РМЦ на пачці 46,67 грн.) на загальну суму 115,00 грн.
У СГД ОСОБА_2 на вищевказаному місці торгівлі відсутні ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, чим порушено - ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Крім того, в магазині під прилавком в картонному ящику зберігались тютюнові вироби: 24 (двадцять чотири) пачки сигарет без марок акцизного податку встановленого зразка, які описані у Додатках №1, 2 та 3), які додані до акта перевірки, чим порушено ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та Постанову Кабінету міністрів України від 27.12.2010 року №1251 «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів».
Дані алкогольні напої (пиво) та тютюнові вироби, зазначені у Додатках № 1, 2 та 3, які додаються до акта перевірки, вилучено з обігу ДОП лейтенантом поліції Ілларіоновим А. В. Луцького РВ ГУНП у Волинській області.
По вищевказаних фактах ГУ ДФС у Волинській області листом від 11.06.2019 року №18807/10/03-20-40-01-20 було направлено матеріали перевірки до Луцького РВ ГУНП у Волинській області для вжиття відповідних заходів згідно КУпАП за фактом роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензії та за фактом зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка.
Крім того, Головне управління ДФС у Волинській області повторно листом за №23712/10/03-20-40-01-20 від 19.07.2019 року звернулось до Луцького РВП ГУ НП у Волинській області з проханням надати інформацію про притягнення винної особи до адміністративної відповідальності за ст. 156 та ст. 164-5 КУпАП.
Станом на 05.12.2019 року на вищезазначені листи ГУ ДПС у Волинській області від Луцького РВП ГУ НП у Волинській області не отримано інформації про притягнення винних осіб до адміністративної відповідальності за ст. 156 та ст. 164-5 КУпАП.
Також Головне управління ДПС у Волинській області листами №23711/10/03-20-40-01- 20 від 19.07.2019 року та №8439/10/03-2032-01-20 від 21.11.2019 року зверталось до Луцького міськрайонного суду Волинської області з проханням надати інформацію про те, чи надходили від Луцького РВ ГУ НП у Волинській області на адресу суду матеріали справи про адміністративне правопорушення стосовно гр. ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
19.08.2019 року за вх. №32527/10 ГУ ДФС у Волинській області від Луцького міськрайонного суду Волинської області отримано лист, відповідно до якого станом на 08.08.2019 року до суду від Луцького РВП ГУ НП у Волинській області не надходили матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно гр. ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку передбачена відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 200 відсотків вартості товару, але не менше 17 000 гривень.
Штрафна санкція за зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку буде 17 000 грн, тому що 200 відсотків вартості тютюнових виробів без акцизних марок становить 720,00 грн., що менше 17 000 грн.
Статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачена відповідальність:
- за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії у вигляді штрафу в розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17 000 гривень.
- за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності ліцензії у вигляді штрафу в розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17 000 гривень.
На момент проведення перевірки та на вимогу акта перевірки підприємцем не було надано накладні на отримання нижчезазначених алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Враховуючи вищевикладене ГУ ДФС у Волинській області було направлено лист за №21564/10/03-20-40-01-20 від 27.06.2019 року підприємствам оптової торгівлі алкогольними напоями та №21563/10/03-20-40-01-20 від 27.06.2019 року підприємствам оптової торгівлі тютюновими виробами для повного та об`єктивного з`ясування обставин справи, отримання додаткових доказів по справі необхідних для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій передбачених статтею 17 Закону України №481/95-ВР.
Проте від підприємств оптової торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами не отримано інформації щодо придбання СГД ОСОБА_2 алкогольних напоїв та тютюнових виробів та не отримано інформації щодо притягнення винних осіб до адміністративної відповідальності за фактом роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами без відповідних ліцензій та за фактом зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка згідно за ст. 156 та ст. 164-5 КУпАП, тому розгляд матеріалів перевірки було продовжено до 05.12.2019 року.
Станом на 05.12.2019 року до ГУ ДПС у Волинській області отримано інформацію від підприємств оптової торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, щодо придбання СГД ОСОБА_2 нижченаведених алкогольних напоїв та тютюнових виробів не в повному, що не дозволяє зробити розрахунок фінансових санкцій.
Фінансова санкція за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії до СГД ОСОБА_2 буде становити 17 000 грн., оскільки 200 відсотків вартості отриманої партії встановити неможливо, в зв`язку із відсутністю усіх накладних на вищезазначені алкогольні напої.
Фінансова санкція за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності ліцензії до СГД ОСОБА_2 буде становити 17 000 грн., оскільки 200 відсотків вартості отриманої партії встановити неможливо, в зв`язку із відсутністю накладних на вищезазначені тютюнові вироби.
Заперечення до акта перевірки та клопотання від підприємця про участь у розгляді справи на засіданні Комісії не надходили, тому були всі підстави для розгляду даних матеріалів перевірки без участі СПД чи його представників.
На підставі матеріалів перевірки, якими встановлено факт порушення відповідачем законодавства про державне регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та керуючись Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 року №790, в. о. начальника ГУ ДПС у Волинській області прийнято рішення від 05.12.2019 року №000116-32 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії, в розмірі 17 000 грн. за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності ліцензії, в розмірі 17 000 грн. за зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка.
Відповідач не оскаржувала рішення про застосування фінансових санкцій ні в судовому ні в адміністративному порядку.
Також, необхідно звернути увагу на те, що у даній справі за позовом контролюючого органу про стягнення заборгованості зі сплати суми податкового боргу, суд перевіряє обставини невиконання відповідачем своїх зобов`язань по сплаті узгодженої суми податкового зобов`язання у встановлений законодавством строк та на дату судового розгляду справи і наявності у позивача права вимоги на стягнення боргу у судовому порядку.
Пунктом 10 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», визначено, що у разі невиконання суб`єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
Рішення про застосування фінансових санкцій у встановленому порядку відповідачем не оскаржене, не скасоване та не виконане в повному обсязі протягом 30 днів з дня вручення його копії.
Відтак, оскільки рішення про застосування фінансових санкцій від 05.12.2019 року №000116-32 є чинним, відповідачем добровільно фінансові санкції у повному обсязі не сплачено, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 205, 229, 243, 246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 51 000 грн. (п`ятдесят одна тисяча гривень).
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статями 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» цього Кодексу. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ 43143484).
Відповідач: фізична особа-підприємець ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ).
Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич