Рішення № 89318541, 07.05.2020, Господарський суд Полтавської області

Дата ухвалення
07.05.2020
Номер справи
917/2085/19
Номер документу
89318541
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.05.2020 Справа № 917/2085/19

за позовною заявою КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ “ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ”, код ЄДРПОУ 03361661, 36020, м. Полтава, вул. П. Орлика, 40 а

до Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, 36000, Полтавська обл., місто Полтава, вулиця Зигіна, будинок 1, кімната 320, Код ЄДРПОУ 21076316

про визнання недійсним рішення

Суддя Киричук О.А.

Секретар судового засідання Тертична О.О.

Представники сторін:

представник позивача: не з"явився

представник відповідача: не з"явився

КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ “ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ” звернулось до суду з позовом до Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним та скасування рішення адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №66/39-р/к по справі №66-2-50/4-19 від 31.10.2019 року про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу.

Позовні вимоги обґрунтовані неповним з`ясуванням обставин, які мають значення для справи, невідповідністю висновків, викладених у рішенні, обставинам справи та недоведенням обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими.

Ухвалою господарського суду Полтавської області від 05.12.2019р. суд постановив прийняти позовну заяву до розгляду і відкрити провадження у справі, справу розглядати в порядку загального позовного провадження, призначити підготовче засідання у справі на 09.01.20, викликати учасників справи у підготовче засідання, запропонувати відповідачу протягом 15 днів з дня вручення ухвали суду надати суду відзив на позов.

02.01.20 від відповідача надійшло клопотання, в якому він просить суд про продовження процесуальних строків на подання відзиву, у зв`язку зі складністю справи, а також ресурсними можливостями територіального відділення, оскільки спірне рішення адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №66/39-р/к грунтувалося на великому об`ємі інформації, отриманої в процесі розгляду справи №66-2-50/4-19.

Ухвалою господарського суду Полтавської області від 09.01.2020р. суд постановив продовжити Полтавському обласному територіальному відділенню Антимонопольного комітету України строк на подання відзиву на позову до 21.01.2020, відкласти підготовче засідання на 28.01.20, запропонувати сторонам вчинити дії на виконання завдання підготовчого провадження, викликати учасників справи в підготовче засідання.

24.01.20 від відповідача надійшов відзив, в якому він проти позову заперечив у повному обсязі (вх. № 850).

27.01.20 від позивача надійшла відповідь на відзив відповідача (вх. № 949).

В підготовчому засіданні 28.01.20 суд оголосив перерву до 13.02.20.

12.02.20 від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив (вх. № 1777).

Ухвалою від 13.02.20 р. закрито підготовче провадження, призначено розгляд справи по суті на 27.02.20.

В судовому засіданні 27.02.20 суд заслухав вступне слово представника позивача стосовно предмета та підстав заявленого первісного позову, вступне слово представника відповідача стосовно заперечень проти заявленого первісного позову, вступне слово представника позивача стосовно предмета та підстав заявленого зустрічного позову, вступне слово представника відповідача стосовно заперечень проти заявленого зустрічного позову, перейшов до з`ясування обставин, на які посилаються учасники справи, дослідження доказів, якими вони обгрунтовуються.

В судовому засіданні 27.02.20 суд оголосив перерву до 10.03.20.

В судовому засіданні 10.03.20 суд продовжив з`ясування обставин, на які посилаються учасники справи, дослідження доказів, якими вони обгрунтовуються.

В судовому засіданні 10.03.20 суд оголосив перерву до 26.03.20.

В судовому засіданні 26.03.20 суд продовжив з`ясування обставин, на які посилаються учасники справи, дослідження доказів, якими вони обгрунтовуються.

24.03.20 від позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи (вх. № 3402).

Ухвалою від 26.03.20 р. розгляд справи по суті відкладено на 14.04.20

14.04.20 від позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи (вх. № 4227).

Ухвалою від 14.04.20 р. розгляд справи по суті відкладено на 07.05.20.

Позивач подав заяву від 07.05.2020 р. про розгляд справи без участі його представника за наявними у справі матеріалами. Позивачем позовні вимоги підтримані в повному обсязі.

Відповідачем подано заяву від 07.05.2020 р. про розгляд справи без участі участі його представника. Відповідач просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Суд зазначає, що згідно із ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

За висновками суду, справа може бути розглянута за наявними у ній документами.

Відповідно до ст. 233 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами по справі.

У судовому засіданні 07.05.2020 суд дослідив докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

З`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши надані учасниками судового процесу докази, суд встановив наступне.

31.10.2019 року адміністративною колегією Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України винесено рішення №66/39-р/к по справі №66-2-50/4-19 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу (далі - Рішення АМКУ).

Даним рішенням:

- визнано, що комунальне підприємство Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» (ідентифікаційний код юридичної особи - 03361661), відповідно до частини першої статті 12 Закону України «Про захист економічної конкуренції», за підсумками діяльності протягом 2016-2018 років, січня-жовтня 2019 року займає монопольне (домінуюче) становище на ринку централізованого постачання холодної води в територіальних (географічних) межах м. Полтава, м. Карлівка, смт. Опішня, смт. Машівка, смт. Шишаки, с. Стасі Диканського р-ну, де розташовані діючі мережі цього підприємства, як таке, що не має жодного конкурента на цьому ринку (п.1);

- визнано дії комунального підприємства Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» (ідентифікаційний код юридичної особи - 03361661) щодо стягнення коштів із споживачів послуги з централізованого постачання холодної води при прийняти на абонентський облік квартирних засобів обліку холодної води порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 2 статті 50, частини першої статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку постачання холодної води в межах території м. Полтава, м. Карлівка, смт. Опішня, смт. Машівка, смт. Шишаки, с. Стасі Диканського р-ну, де розташовані діючі мережі цього підприємства, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку (п.2).

- відповідно до частини другої статті 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції», за порушення, зазначене у пункті 1 резолютивної частини цього рішення, накладено на комунальне підприємство Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» (ідентифікаційний код юридичної особи - 03361661) штраф у розмірі у розмірі 50 000 (п`ятдесят тисяч) гривень (п.3);

- комунальному підприємству Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» (ідентифікаційний код юридичної особи - 03361661) припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, наведене в пункті 2 резолютивної частини цього рішення, та здійснити перерахунки споживачам, з яких стягувалась плата за прийняття на абонентський облік квартирних засобів обліку холодної води у період 2016-2018 років, січня- жовтня 2019 р. (п.4).

Позивач вважає, що рішення №66/39-р/к по справі №66-2-50/4-19 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу прийняте адміністративною колегією Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України підлягає скасуванню та визнанню недійсним в зв`язку з неповним з`ясуванням обставин, які мають значення для справи, невідповідністю висновків, викладених у рішенні, обставинам справи та недоведенням обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими, з наступних підстав.

Позивач є природним монополістом з надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. Згідно Закону України «Про природні монополії», діяльність підприємства підлягає державному регулюванню. Предметом державного регулювання діяльності є тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.

Постановою Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011 р. «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги», якою затверджено «Порядок формування тарифів централізованого водопостачання та централізованого водовідведення», передбачено механізм розрахунку економічно обґрунтованих тарифів та визначено перелік витрат, які можуть включаться до складу повної собівартості послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Згідно з вказаним Порядком, до складу тарифу на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення включаються витрати на обслуговування засобів вимірювальної техніки (огляд, опломбування/розпломбування, періодичну повірку та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), які є власністю ліцензіата та/або перебувають в його користуванні (крім вузлів комерційного та розподільного обліку води) і використовуються у технологічному процесі виробництва/надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

Згідно п. 9 Порядку формування тарифів, « Формування тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення здійснюється ліцензіатами відповідно до річних планів господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, економічно обґрунтованих планованих витрат, визначених на підставі державних та галузевих нормативів витрат ресурсів, у тому числі галузевих технологічних нормативів використання питної води на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства з урахуванням основних особливостей технологічних процесів відповідного виробництва, техніко-економічних розрахунків, кошторисів з урахуванням ставок податків, зборів, обов`язкових платежів, цін на матеріальні ресурси та послуги у планованому періоді.»

Згідно п. 10 Порядку формування тарифів, «Річні плани господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення складаються окремо за видами такої діяльності (водопостачання, водовідведення) на підставі фактичних за останні п`ять років та прогнозованих обсягів централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення з урахуванням укладених із споживачами договорів та інших техніко-економічних факторів, зокрема:

зміни обсягів централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення в результаті економічного розвитку населеного пункту;

здійснення заходів щодо зменшення обсягу витрат на технологічні потреби у питній воді та її втрат у процесі виробництва і транспортування, оснащення приладами обліку використання водних ресурсів, виробництва та реалізації питної води, підвищення вимог щодо якості послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення;

удосконалення технологічних процесів підйому та/або подачі води, транспортування і очищення води і стічних вод у результаті автоматизації та механізації виробництва, заміни мереж і обладнання, застосування енергозберігаючих технологій;

підвищення рівня організації виробництва та поліпшення умов праці у зв`язку з удосконаленням операційно-виробничого планування, систем управління, поліпшенням матеріально-технічного забезпечення господарської діяльності та вимог щодо економії паливно-енергетичних ресурсів.»

Згідно п.13 Порядку формування тарифів, «Планування витрат, що включаються до повної собівартості централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, здійснюється з урахуванням планованих витрат операційної діяльності та фінансових витрат, пов`язаних з діяльністю з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення. Плановані витрати групуються відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, затверджених Мінфіном.

До планованих витрат операційної діяльності включаються:

планована виробнича собівартість централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення;

плановані адміністративні витрати, витрати на збут, інші витрати операційної діяльності, пов`язаної з централізованим водопостачанням та/або централізованим водовідведенням.»

Згідно п. 14 Порядку формування тарифів, «Планування витрат здійснюється із застосуванням нормативного методу на підставі державних і галузевих нормативів використання матеріальних та паливно-енергетичних ресурсів, норм оплати праці, нормативів витрат з управління та обслуговування виробництва з урахуванням фактичних показників попередніх періодів та прогнозу індексів цін виробників промислової продукції на планований період відповідно до пункту 9 цього Порядку.

Витрати, об`єктивне нормування яких неможливе, плануються з урахуванням економічно обґрунтованих витрат за попередні періоди, прогнозу індексів цін виробників промислової продукції та на підставі кошторисів.»

Згідно п.1.4. розділу 1 Постанови НКРЕКП «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення» №307 від 22.03.2017 року, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), здійснює ліцензування господарської діяльності з централізованого водопостачання (виробництво та/або транспортування та/або постачання питної води споживачам) та/або централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічної води) у разі, якщо системи централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення суб`єктів господарювання розташовані в одному чи декількох населених пунктах у межах території однієї або більше областей (включаючи місто Київ), сукупна чисельність населення яких становить більше ніж сто тисяч осіб та обсяги реалізації послуг яких становлять відповідно: з централізованого водопостачання - більше ніж триста тисяч метрів кубічних на рік; з централізованого водовідведення - більше ніж двісті тисяч метрів кубічних на рік.

Таким чином, позивач є ліцензіатом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Відповідно до пп. 11 п.2.2. розділу 2 зазначеної Постанови, ліцензіат при провадженні господарської діяльності з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення повинен здійснювати реалізацію обсягів централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення відповідно до тарифів, встановлених уповноваженим органом.

Для затвердження тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення позивачем подаються до НКРЕКП економічно обґрунтовані розрахунки витрат, що виникають в процесі ліцензійної діяльності підприємства. Зокрема, надаються розрахунки витрат на оплату праці персоналу (в тому числі контролерів), що безпосередньо здійснює збут послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення споживачам. Витрати ґрунтуються на фактичних даних щодо кількості споживачів, які мають вузли обліку води та споживачів, що проводять розрахунки згідно з затвердженими нормативами споживання.

Тарифи на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення ( з використанням внутрішньобудинкових систем), встановлені постановою НКРЕКП від 11.08.2016 р. №1414, відповідно до чинних на момент встановлення норм Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» і Порядку формування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), затвердженого постановою НКРЕКП від 10.03.2016 р. №303, передбачали витрати на періодичну метрологічну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиту для побутових потреб воду), що є власністю фізичних осіб.

Тобто, до складової даного тарифу на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення ( з використанням внутрішньобудинкових систем) не закладено витрати пов`язані з обслуговуванням засобів обліку води, що прогнозно можуть з`явитись у споживачів.

Пунктом 7 розділу ІV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», що набрав чинності з 02.08.2017 року визначено, що НКРЕКП та органи місцевого самоврядування протягом трьох місяців з дня опублікування цього Закону повинні забезпечити перегляд порядків формування тарифів на послуги з постачання теплової енергії, гарячої води, централізованого водопостачання для суб`єктів природних монополій та суб`єктів, що провадять діяльність на суміжних ринках, зокрема в частині виключення із структури тарифів витрат на встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного та розподільного обліку теплової енергії та води.

Постановою НКРЕКП від 02.11.2017 р. №1344 із структури тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) виключено витрати на встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного та розподільного обліку води, які є власністю споживачів.

Отже, з набранням чинності Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» НКРЕКП встановлювались тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення, послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) без урахування витрат, пов`язаних з обслуговуванням вузлів обліку холодної води, які є власністю споживачів.

Таким чином, при встановленні КП ПОР «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) постановами НКРЕКП від 02.11.2017 р. №1344, від 28.12.2017 р. №1576 витрати на оплату праці працівників підприємства, пов`язаної з обслуговуванням вузлів обліку холодної води, які є власністю споживачів, не враховувались.

З огляду на зазначені обставини, позивач вважає, що територіальним відділенням Антимонопольного комітету невірно зроблено тлумачення і, відповідно, висновки стосовно складової тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), що діяли в період 2016-2018 років, січня-вересня 2019 року та станом на жовтень 2019 року.

Відповідач, заперечуючи проти позову, зазначає, що твердження позивача, викладені у позовній заяві, не відповідають дійсним обставинам справи №66-2-50/4-19, оскільки пунктом 2 оспорюваного рішення дії КП ПОР «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» щодо стягнення коштів із споживачів послуги з централізованого постачання холодної води при прийнятті на абонентський облік квартирних засобів обліку холодної води визнано порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 2 статті 50, частини першої статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку постачання холодної води в межах території м.Полтава, м.Карлівка, смт.Опішня, смт.Машівка, смт.Шишаки, с.Стасі Диканського р-ну, де розташовані діючі мережі цього підприємства, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які б були неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку. Відповідач вважає, що Позивачем створено штучно платну послугу щодо «стягнення із споживачів плати за прийняття на абонентський облік квартирних засобів обліку холодної води». Відповідач посилається на частину п`яту статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»(№1875-IV від 24.06.2004 р., зі змінами) визначено, що виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) для об`єктів всіх форм власності є суб`єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення. Частиною другою статті 32 цього ж Закону визначено, що розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. Відповідно до статті 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (№2189-VIII від 09.11.2017 р.), що набув чинності з 01.05.2019 року, виконавцем послуги з централізованого водопостачання є суб`єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання. Пунктом 9 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. №630, визначено, що квартирні засоби обліку беруться виконавцем на абонентський облік. Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку проводяться за рахунок виконавця.

Відповідач посилається на статтю 1 Закону України «Про комерційних облік теплової енергії та водопостачання», що набув чинності з 02.08.2017 р., де абонентський облік вузла обліку визначено як процедура реєстрації та періодичний огляд вузлів обліку для використання показань вузлів обліку з метою комерційного або розподільного обліку. В той же час, обслуговування вузлів обліку – це огляд, опломбування/розпломбування, періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), ремонт засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла обліку, забезпечення дистанційної передачі результатів вимірювання (за наявності), ремонт та заміна допоміжних засобів вузла обліку. Порядок прийняття приладу обліку на абонентський облік затверджено Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 12.10.2018 року №270. Цим Порядком встановлено процедуру прийняття на абонентський облік вузлів комерційного обліку та вузлів розподільного обліку теплової енергії та водопостачання.

Відповідач вважає, що вищезазначеними нормативно-правовими актами не передбачено стягнення із споживачів окремої плати як за прийняття на абонентський облік засобів обліку холодної води, так і за їх опломбування.

У своєму відзиві відповідач зазначає, що Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.2004 №336 затверджено довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників, який є нормативним документом, обов`язковим з питань управління персоналом на підприємствах, установах і організаціях усіх форм власності та видів економічної діяльності. Пунктом 4 розділу 1 вказаного довідника визначено, що Довідник служить основою, зокрема, для розроблення робочих інструкцій працівникам, які закріплюють їх обов`язки, права та відповідальність.

Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 14.06.1999 р. №144 затверджено Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників (зі змінами) Випуск 87 «Житлове та комунальне господарство населених пунктів». Згідно із пунктом 3 «Контролер водопровідного господарства» «Кваліфікаційних характеристик робітників» Розділу «Забирання, очищення та розподілення води по мережах. Збирання, відведення по мережах та оброблення рідких відходів» вказаним фахівцем виконуються наступні завдання та обов`язки: «Контролює і знімає показання водомірних лічильників усіх систем і калібрів, установлених на водопровідній марежі. Здійснює розрахунки за використану воду згідно з чинними тарифами і оформляє рахунки за установленою формою. Регулює напірні засувки вручну на водопровідних вводах, а також у колодязях. Пломбує обвідні засувки на водомірних вузлах. Визначає наявність води через несправні сантехприлади в абонентів, на вводах і на внутрішньо дворових мережах. Виявляє неоформлених абонентів. Контролює додержання абонентами правил і норм користування водопроводом.»

Відповідач посилається на лист НКРЕКП від 12.10.2018 р. №934/19.3/7-18 територіальному відділенню в якому зазначено «згідно з пунктом 3.2 Порядку (Порядку формування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), затвердженим постановою НКРЕКП від 10.02.2016 р. №303 до складу виробничої собівартості послуг з централізованого постачання холодної води та/або водовідведення включаються, зокрема, прямі витрати на оплату праці (заробітна плата та інші виплати працівникам, безпосередньо залученим до технологічного процесу надання послуг) відповідно до Закону України «Про оплату праці» Так в структурі тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлювались комунальному підприємству Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» постановами НКРЕКП від 11.08.2016 р.№1414, від 02.11.2017 р. №1344, від 28.12.2017 р. №1576, передбачені витрати на оплату праці фахівців підприємства (в тому числі контролерів), залучених до процесу надання послуг з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем).

З огляду на зазначене, відповідач вважає, що виконання оператором зовнішніх мереж, виконавцем комунальної послуги з централізованого постачання холодної води своїх безпосередніх обов`язків з процедури реєстрації та періодичного огляду вузлів обліку для використання їх показань з метою їх комерційного або розподільного обліку є функцією контролю і у зв`язку з цим не може розглядатись як окрема господарська діяльність. Отже, під час формування тарифу позивач закладає до нього витрати на оплату праці фахівців підприємства ( в тому числі контролерів), залучених до процесу надання послуг з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які здійснюють свої повноваження відповідно посадових інструкцій розроблених відповідно до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників та Норм обслуговування та нормативів чисельності працівників, зайнятих на роботах з експлуатації мереж, очисних споруд, насосних станцій водопровідно-каналізаційних господарств та допоміжних об`єктів на них, затверджених наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 06.06.1997 р. №39.

У відповіді на відзив позивач звертає увагу суду, що відповідно до пункту 10 частини 1 статті 1 розділу І Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», обслуговування вузлів обліку - огляд, опломбування/розпломбування, періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), ремонт засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла обліку, забезпечення дистанційної передачі результатів вимірювання (за наявності), ремонт та заміна допоміжних засобів вузла обліку, а за згодою власника (співвласників) будівлі також охорона або страхування вузла обліку.

Відповідно до части 2 статті 6 розділу ІІ Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», обслуговування та заміна вузлів розподільного обліку/приладів - розподілювачів теплової енергії здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено законом або договором.

Позивач зазначає, ним надавались пояснення територіальному відділенню Антимонопольного комітету у Полтавській області щодо переліку робіт, які супроводжують прийняття на абонентський облік вузлів обліку води (розподільних), що є власністю споживачів. Зокрема до переліку цих робіт (послуг) відносились обстеження водопровідних мереж та водомірного вузла, належних споживачу, перевірка відповідності встановленого засобу обліку технічній документації, виконання опломбування водомірного вузла. В розумінні Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», виконувані дії КП ПОР «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» є нічим іншим, як обслуговуванням вузлів розподільного обліку, що належать споживачам. Тобто, фактично обслуговування вузла обліку починається з моменту проведення заходів виконавцем комунальної послуги з прийняття цього вузла обліку на абонентський облік.

Позивачем зазначено, що «Порядок прийняття приладу обліку на абонентський облік» , затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №270 від 12.10.2018 року, прийнято на виконання частини 4 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». Даним підзаконним актом встановлено лише процедуру прийняття на абонентський облік вузлів комерційного обліку та вузлів розподільного обліку теплової енергії та водопостачання і має застосовуватись відповідно до положень Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». В тому числі, що стосується відшкодування витрат виконавця комунальної послуги, що пов`язані з обслуговуванням комерційних та розподільних вузлів обліку води.

Також, позивач звертає увагу на роз`яснення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №7/10-8505 від 09.08.2017 року, копія якого є додатком 8 до відзиву. А саме, в останньому абзаці даного документу зазначено: «… а також зважаючи на те, що статтею 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» одним з принципів на яких базується державна політика у сфері житлово-комунальних послуг є принцип забезпечення функціонування підприємств та організацій, що виробляють, виконують та/або надають житлово-комунальні послуги, на умовах самофінансування та досягнення рівня економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, витрати, пов`язані з опломбуванням та розпломбуванням квартирних засобів обліку води за заявкою споживача послуги з централізованого постачання води повинні відшкодовуватися споживачем (власником квартирного засобу обліку) виконавцю відповідної послуги».

При вирішенні спору суд приймає до уваги наступне.

Правовідносини, пов`язані з обмеженням монополізму та захистом суб`єктів господарювання від недобросовісної конкуренції, є предметом регулювання господарського законодавства, у тому числі й Господарського кодексу України (далі - ГК України), і відтак - господарськими, а тому справи, що виникають з відповідних правовідносин, згідно з частиною третьою статті 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" розглядаються господарськими судами.

До того ж відповідно до частини першої статті 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду.

Отже, спір у даній справі відноситься до підвідомчості господарських судів і підлягає вирішенню за правилами Господарського процесуального кодексу України.

В силу ч. 1 ст. 3 Закону України "Про захист економічної конкуренції" законодавство про захист економічної конкуренції ґрунтується на нормах, установлених Конституцією України, і складається із цього Закону, законів України "Про Антимонопольний комітет України", "Про захист від недобросовісної конкуренції", інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до цих законів.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель. При цьому, особливості спеціального статусу Антимонопольного комітету України обумовлюються його завданнями та повноваженнями, в тому числі роллю у формуванні конкурентної політики, та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливому порядку призначення та звільнення Голови Антимонопольного комітету України, його заступників, державних уповноважених Антимонопольного комітету України, голів територіальних відділень Антимонопольного комітету України, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Антимонопольного комітету України, наданні соціальних гарантій, охороні особистих і майнових прав працівників Антимонопольного комітету України на рівні з працівниками правоохоронних органів, в умовах оплати праці.

За приписами статті 3 Закону України «Про Антимонопольний комітет України», основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині: 1) здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб`єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції; 2) контролю за концентрацією, узгодженими діями суб`єктів господарювання та дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції під час регулювання цін (тарифів) на товари, що виробляються (реалізуються) суб`єктами природних монополій; 3) сприяння розвитку добросовісної конкуренції; 4) методичного забезпечення застосування законодавства про захист економічної конкуренції; 5) здійснення контролю щодо створення конкурентного середовища та захисту конкуренції у сфері державних закупівель; 6) проведення моніторингу державної допомоги суб`єктам господарювання та здійснення контролю за допустимістю такої допомоги для конкуренції.

Приписами ст. 4 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" визначено, що Антимонопольний комітет України будує свою діяльність на принципах: законності; гласності; захисту конкуренції на засадах рівності фізичних та юридичних осіб перед законом та пріоритету прав споживачів.

Частиною 1 статті 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" визначено, що у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має повноваження, в тому числі, розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами; приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення за заявами і справами, перевіряти та переглядати рішення у справах, надавати висновки щодо кваліфікації дій відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції; перевіряти суб`єкти господарювання, об`єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю щодо дотримання ними вимог законодавства про захист економічної конкуренції та під час проведення розслідувань за заявами і справами про порушення законодавства про захист економічної конкуренції;при розгляді заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, проведенні перевірки та в інших передбачених законом випадках вимагати від суб`єктів господарювання, об`єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, їх посадових осіб і працівників, інших фізичних та юридичних осіб інформацію, в тому числі з обмеженим доступом тощо.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" Антимонопольний комітет України здійснює свою діяльність відповідно до Конституції України, законів України "Про захист економічної конкуренції", "Про захист від недобросовісної конкуренції", цього Закону, інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до цих законів.

Як вбачається з матеріалів справи, 31.10.2019 року адміністративною колегією Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України винесено рішення №66/39-р/к по справі №66-2-50/4-19 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу (далі - Рішення АМКУ).

Даним рішенням:

- визнано, що комунальне підприємство Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» (ідентифікаційний код юридичної особи - 03361661), відповідно до частини першої статті 12 Закону України «Про захист економічної конкуренції», за підсумками діяльності протягом 2016-2018 років, січня-жовтня 2019 року займає монопольне (домінуюче) становище на ринку централізованого постачання холодної води в територіальних (географічних) межах м. Полтава, м. Карлівка, смт. Опішня, смт. Машівка, смт. Шишаки, с. Стасі Диканського р-ну, де розташовані діючі мережі цього підприємства, як таке, що не має жодного конкурента на цьому ринку (п.1);

- визнано дії комунального підприємства Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» (ідентифікаційний код юридичної особи - 03361661) щодо стягнення коштів із споживачів послуги з централізованого постачання холодної води при прийняти на абонентський облік квартирних засобів обліку холодної води порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 2 статті 50, частини першої статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку постачання холодної води в межах території м. Полтава, м. Карлівка, смт. Опішня, смт. Машівка, смт. Шишаки, с. Стасі Диканського р-ну, де розташовані діючі мережі цього підприємства, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку (п.2).

- відповідно до частини другої статті 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції», за порушення, зазначене у пункті 1 резолютивної частини цього рішення, накладено на комунальне підприємство Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» (ідентифікаційний код юридичної особи - 03361661) штраф у розмірі у розмірі 50 000 (п`ятдесят тисяч) гривень (п.3);

- комунальному підприємству Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» (ідентифікаційний код юридичної особи - 03361661) припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, наведене в пункті 2 резолютивної частини цього рішення, та здійснити перерахунки споживачам, з яких стягувалась плата за прийняття на абонентський облік квартирних засобів обліку холодної води у період 2016-2018 років, січня- жовтня 2019 р. (п.4).

За результатом аналізу спірного Рішення, матеріалів справи, з`ясовано таке.

КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» є природним монополістом з надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення., Згідно Закону України «Про природні монополії», діяльність підприємства підлягає державному регулюванню. Предметом державного регулювання діяльності є тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.

КП ПОР «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» забезпечує надання послуг з централізованого водопостачання, водовідведення та очищення стічних вод споживачам відповідно до вимог нормативно-правових актів та договорів, укладених зі споживачами.

Відповідно до пункту 1.3. «Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», затверджених наказом Мінжитлокомунгоспу №190 від 27.06.2008 р., виробник обслуговує вуличні, квартальні та дворові мережі водопостачання та водовідведення, споруди та обладнання, а також технологічні прилади й пристрої на них, які перебувають у нього балансі або на які є відповідний договір на обслуговування із споживачем.

КП ПОР “ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» здійснює надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на умовах договорів, укладених зі споживачами-фізичними особами, підготовлені на основі типового договору та обслуговує вуличні, квартальні та дворові мережі водопостачання та водовідведення, споруди та обладнання, а також технологічні прилади й пристрої на них, які перебувають у нього балансі.

Рішення адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №66/39-р/к по справі №66-2-50/4-19 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу винесено за результатами проведеного дослідження діяльності КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» за період 2016-2018 років, січня-вересня 2019 року та станом на жовтень 2019 року. А саме, щодо стягнення позивачем коштів зі споживачів послуги з централізованого постачання холодної води при прийнятті на абонентський облік квартирних засобів обліку холодної води.

Постановою Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011 р. «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги», якою затверджено «Порядок формування тарифів централізованого водопостачання та централізованого водовідведення», передбачено механізм розрахунку економічно обґрунтованих тарифів та визначено перелік витрат, які можуть включаться до складу повної собівартості послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Згідно з вказаним Порядком, до складу тарифу на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення включаються витрати на обслуговування засобів вимірювальної техніки (огляд, опломбування/розпломбування, періодичну повірку та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), які є власністю ліцензіата та/або перебувають в його користуванні (крім вузлів комерційного та розподільного обліку води) і використовуються у технологічному процесі виробництва/надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

Згідно п. 9 Порядку формування тарифів, « Формування тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення здійснюється ліцензіатами відповідно до річних планів господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, економічно обґрунтованих планованих витрат, визначених на підставі державних та галузевих нормативів витрат ресурсів, у тому числі галузевих технологічних нормативів використання питної води на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства з урахуванням основних особливостей технологічних процесів відповідного виробництва, техніко-економічних розрахунків, кошторисів з урахуванням ставок податків, зборів, обов`язкових платежів, цін на матеріальні ресурси та послуги у планованому періоді.»

Згідно п. 10 Порядку формування тарифів, «Річні плани господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення складаються окремо за видами такої діяльності (водопостачання, водовідведення) на підставі фактичних за останні п`ять років та прогнозованих обсягів централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення з урахуванням укладених із споживачами договорів та інших техніко-економічних факторів, зокрема:

зміни обсягів централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення в результаті економічного розвитку населеного пункту;

здійснення заходів щодо зменшення обсягу витрат на технологічні потреби у питній воді та її втрат у процесі виробництва і транспортування, оснащення приладами обліку використання водних ресурсів, виробництва та реалізації питної води, підвищення вимог щодо якості послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення;

удосконалення технологічних процесів підйому та/або подачі води, транспортування і очищення води і стічних вод у результаті автоматизації та механізації виробництва, заміни мереж і обладнання, застосування енергозберігаючих технологій;

підвищення рівня організації виробництва та поліпшення умов праці у зв`язку з удосконаленням операційно-виробничого планування, систем управління, поліпшенням матеріально-технічного забезпечення господарської діяльності та вимог щодо економії паливно-енергетичних ресурсів.»

Згідно п.13 Порядку формування тарифів, «Планування витрат, що включаються до повної собівартості централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, здійснюється з урахуванням планованих витрат операційної діяльності та фінансових витрат, пов`язаних з діяльністю з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення. Плановані витрати групуються відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, затверджених Мінфіном.

До планованих витрат операційної діяльності включаються:

планована виробнича собівартість централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення;

плановані адміністративні витрати, витрати на збут, інші витрати операційної діяльності, пов`язаної з централізованим водопостачанням та/або централізованим водовідведенням.»

Згідно п. 14 Порядку формування тарифів, «Планування витрат здійснюється із застосуванням нормативного методу на підставі державних і галузевих нормативів використання матеріальних та паливно-енергетичних ресурсів, норм оплати праці, нормативів витрат з управління та обслуговування виробництва з урахуванням фактичних показників попередніх періодів та прогнозу індексів цін виробників промислової продукції на планований період відповідно до пункту 9 цього Порядку.

Витрати, об`єктивне нормування яких неможливе, плануються з урахуванням економічно обґрунтованих витрат за попередні періоди, прогнозу індексів цін виробників промислової продукції та на підставі кошторисів.»

КП ПОР «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» є ліцензіатом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та при провадженні господарської діяльності з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення здійснює реалізацію обсягів централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення відповідно до тарифів, встановлених уповноваженим органом.

Для затвердження тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення КП ПОР «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» подаються до НКРЕКП економічно обґрунтовані розрахунки витрат, що виникають в процесі ліцензійної діяльності підприємства. Зокрема, надаються розрахунки витрат на оплату праці персоналу (в тому числі контролерів), що безпосередньо здійснює збут послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення споживачам. Витрати ґрунтуються на фактичних даних щодо кількості споживачів, які мають вузли обліку води та споживачів, що проводять розрахунки згідно з затвердженими нормативами споживання.

До позовної заяви в якості доказів додані постанови НКРЕКП №1414 від 11.08.2016 р., №1344 від 02.11.2017 р., №1576 від 28.12.2017 р. та додатки до них, які містять структуру тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ».

Тарифи на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення ( з використанням внутрішньобудинкових систем), встановлені постановою НКРЕКП від 11.08.2016 р. №1414, відповідно до чинних на момент встановлення норм Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» і Порядку формування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), затвердженого постановою НКРЕКП від 10.03.2016 р. №303, передбачали витрати лише на періодичну метрологічну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиту для побутових потреб воду), що є власністю фізичних осіб.

Тобто, до складової даного тарифу на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) не закладено витрати пов`язані з обслуговуванням засобів обліку води, що прогнозно можуть з`явитись у споживачів.

Пунктом 7 розділу ІV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», що набрав чинності з 02.08.2017 року визначено, що НКРЕКП та органи місцевого самоврядування протягом трьох місяців з дня опублікування цього Закону повинні забезпечити перегляд порядків формування тарифів на послуги з постачання теплової енергії, гарячої води, централізованого водопостачання для суб`єктів природних монополій та суб`єктів, що провадять діяльність на суміжних ринках, зокрема в частині виключення із структури тарифів витрат на встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного та розподільного обліку теплової енергії та води.

Постановою НКРЕКП від 02.11.2017 р. №1344 із структури тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) виключено витрати на встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного та розподільного обліку води, які є власністю споживачів.

Отже, з набранням чинності Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» НКРЕКП встановлювались тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення, послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) без урахування витрат, пов`язаних з обслуговуванням вузлів обліку холодної води, які є власністю споживачів.

При встановленні КП ПОР «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) постановами НКРЕКП від 02.11.2017 р. №1344, від 28.12.2017 р. №1576 витрати на оплату праці працівників підприємства, пов`язаної з обслуговуванням вузлів обліку холодної води, які є власністю споживачів, не враховувались.

З огляду на зазначені обставини територіальним відділенням Антимонопольного комітету невірно зроблено тлумачення і, відповідно, висновки стосовно складової тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), що діяли в період 2016-2018 років, січня-вересня 2019 року та станом на жовтень 2019 року.

Відповідно до статті 59 Закону України «Про захист економічної конкуренції», підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є:

неповне з`ясування обставин, які мають значення для справи;

недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими;

невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи;

заборона концентрації відповідно до Закону України "Про санкції";

порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Позивач у позовній заяві та відповіді на відзив надав належні докази та навів належні аргументи щодо наявності підстав, за якими в розумінні до статті 59 Закону України «Про захист економічної конкуренції», рішення адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №66/39-р/к по справі №66-2-50/4-19 від 31.10.2019 року про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу має бути визнано судом недійсним, зокрема, п.2, п.3, п.4, якими:

- визнано дії комунального підприємства Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» (ідентифікаційний код юридичної особи - 03361661) щодо стягнення коштів із споживачів послуги з централізованого постачання холодної води при прийняти на абонентський облік квартирних засобів обліку холодної води порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 2 статті 50, частини першої статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку постачання холодної води в межах території м. Полтава, м. Карлівка, смт. Опішня, смт. Машівка, смт. Шишаки, с. Стасі Диканського р-ну, де розташовані діючі мережі цього підприємства, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку (п.2).

- відповідно до частини другої статті 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції», за порушення, зазначене у пункті 1 резолютивної частини цього рішення, накладено на комунальне підприємство Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» (ідентифікаційний код юридичної особи - 03361661) штраф у розмірі у розмірі 50 000 (п`ятдесят тисяч) гривень (п.3);

- комунальному підприємству Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» (ідентифікаційний код юридичної особи - 03361661) припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, наведене в пункті 2 резолютивної частини цього рішення, та здійснити перерахунки споживачам, з яких стягувалась плата за прийняття на абонентський облік квартирних засобів обліку холодної води у період 2016-2018 років, січня- жовтня 2019 р. (п.4).

Щодо п.1 резолютивної частини рішення адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №66/39-р/к по справі №66-2-50/4-19 від 31.10.2019 року, яким визнано, що комунальне підприємство Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» (ідентифікаційний код юридичної особи - 03361661), відповідно до частини першої статті 12 Закону України «Про захист економічної конкуренції», за підсумками діяльності протягом 2016-2018 років, січня-жовтня 2019 року займає монопольне (домінуюче) становище на ринку централізованого постачання холодної води в територіальних (географічних) межах м. Полтава, м. Карлівка, смт. Опішня, смт. Машівка, смт. Шишаки, с. Стасі Диканського р-ну, де розташовані діючі мережі цього підприємства, як таке, що не має жодного конкурента на цьому ринку (п.1), суд зазначає про відсутність підстав для його визнання недійсним та скасування з огляду на те, що факт зайняття монопольного (домінуючого) становища на ринку централізованого постачання холодної води на перелічених територіях позивачем у позові не спростовувався. Крім того, сам позивач у позові вказав, що він є природним монополістом з надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, дана обставина досліджена судом при розгляді даної справи.

Згідно із пункту 1 статті 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Згідно статті 13 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Згідно із частиною другою та третьою статті 13 Господарського процесуального кодексу України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до частини першої статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами частини першої статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частиною першою статті 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

На підставі статтею 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Підсумовуючи викладене, оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а відтак підлягають задоволенню в частині вимог про Визнання недійсним та скасування рішення адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №66/39-р/к по справі №66-2-50/4-19 від 31.10.2019 року про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу.

Стосовно зазначення позивачем у прохальній частині позову про зупинення виконання рішення адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №66/39-р/к по справі №66-2-50/4-19 від 31.10.2019 року про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу на час розгляду цієї справи, суд зазначає, що частиною четвертою статті 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" встановлено, що порушення господарським судом провадження у справі про визнання недійсним рішення Комітету за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції зупиняє виконання зазначеного рішення Комітету на час розгляду цієї справи, якщо Комітетом чи господарським судом не визначено інше.

Тобто, оскарження рішення Комітету в судовому порядку передбачає автоматичне зупинення його виконання час розгляду справи в суді, а тому у вимозі про зупинення виконання рішення адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №66/39-р/к по справі №66-2-50/4-19 від 31.10.2019 року про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу на час розгляду цієї справи суд відмовляє за необгрунтованістю.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Оскільки позов задоволений частково, вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд виходить з положень ст. 129 ГПК України та витрати по сплаті судового збору у розмірі покладає на обидві сторони.

Керуючись статтями 129, 232, 233, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати недійсним та скасувати рішення адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №66/39-р/к по справі №66-2-50/4-19 від 31.10.2019 року про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу в частині, де:

- визнано дії комунального підприємства Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» (ідентифікаційний код юридичної особи - 03361661) щодо стягнення коштів із споживачів послуги з централізованого постачання холодної води при прийняти на абонентський облік квартирних засобів обліку холодної води порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 2 статті 50, частини першої статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку постачання холодної води в межах території м. Полтава, м. Карлівка, смт. Опішня, смт. Машівка, смт. Шишаки, с. Стасі Диканського р-ну, де розташовані діючі мережі цього підприємства, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку (п.2).

- відповідно до частини другої статті 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції», за порушення, зазначене у пункті 1 резолютивної частини цього рішення, накладено на комунальне підприємство Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» (ідентифікаційний код юридичної особи - 03361661) штраф у розмірі у розмірі 50 000 (п`ятдесят тисяч) гривень (п.3);

- комунальному підприємству Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» (ідентифікаційний код юридичної особи - 03361661) припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, наведене в пункті 2 резолютивної частини цього рішення, та здійснити перерахунки споживачам, з яких стягувалась плата за прийняття на абонентський облік квартирних засобів обліку холодної води у період 2016-2018 років, січня- жовтня 2019 р. (п.4).

3. В іншій частині позову відмовити.

4. Стягнути з Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, 36000, Полтавська обл., місто Полтава, вулиця Зигіна, будинок 1, кімната 320, Код ЄДРПОУ 21076316 на користь КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» код ЄДРПОУ 03361661, 36020, м. Полтава, вул. П. Орлика, 40 а, витрати по сплаті судового збору в сумі 960,50 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Східного апеляційного господарського суду через господарський суд Полтавської області протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повне рішення складено 07.05.2020р.

Суддя Киричук О.А.