
Справа № 487/7329/19
Провадження № 2/487/518/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.02.2020 року м. Миколаїв
Заводський районний суд м. Миколаєва у складі: головуючого судді Кузьменко В.В., за участю секретаря судових засідань Рафальської Т.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Миколаєві цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів,
В С Т А Н О В И В:
27.09.2019 року представник Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради директор Василенко С.М. звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 , в якій просив стягнути з ОСОБА_1 кошти тимчасової допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату в сумі 8732 гривні.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що ОСОБА_1 перебував на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Заводського району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради як отримувач тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату. На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та майновий стан від 31.07.2018 року, доданих до них відповідних документів в тому числі довідку Центрального об`єднаного управління ПФУ України від 14.06.2018 року № 15349-03, в якій зазначено, що заявник не працює з 15.10.2012 року, було призначено гр.. ОСОБА_1 державну тимчасову допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату з 31.07.2018 р. по 31.11.2018 р. в сумі 1435,00 грн. щомісяця, з 01.12.2018 р. по 30.01.2019 р. в сумі 1497,00 грн. щомісяця. При зверненні ОСОБА_1 за призначенням тимчасової допомоги на наступний період було з`ясовано, що заявник працює на підприємстві ТОВ «Миколаївпромбудмонтаж» з 2013 року по теперішній час, що підтверджено індивідуальними відомостями про застраховану особу за формою ОК-5. У зв`язку з чим виникла переплата державних коштів по тимчасовій допомозі за період з 31.07.2018 р. по 30.01.2019 р. в сумі 8732,00 грн. Департаментом були вжиті заходи для досудового врегулювання спору, однак, кошти на рахунок Департаменту не надходили.
Ухвалою суду від 22.11.2019 року провадження у справі було відкрито та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.
Суд вважає можливим постановити рішення про заочний розгляд справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Дослідивши матеріали цивільної справи, суд приходить до наступного.
Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 перебував на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Заводського району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради як отримувач тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.
Відповідно до п.1 Порядку призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 р. № 1098, визначає механізм призначення у період з 1 січня 2018 р. по 31 грудня 2020 р. тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", але не набула права на пенсійну виплату у зв`язку з відсутністю страхового стажу, передбаченого нормами зазначеної статті (далі - тимчасова допомога), за наявності в неї не менш як 15 років страхового стажу, та її виплати. Тимчасова допомога перераховується особі кожні шість місяців з урахуванням змін її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу і виплачується до досягнення такою особою віку, з якого вона набуває право на пенсійну виплату.
Згідно п.14 Порядку, розмір тимчасової допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність, і середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не може перевищувати 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. У разі затвердження нового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, органи соціального захисту населення проводять перерахунок раніше призначеної тимчасової допомоги з місяця встановлення нового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, без звернення особи, якій призначено тимчасову допомогу. Середньомісячний сукупний дохід, визначений особі для призначення тимчасової допомоги, обчислюється згідно з пунктами 3-9 Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги.
Відповідно до заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та майновий стан від 31.07.2018 р., ОСОБА_1 було призначено державну тимчасову допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату з 31.07.2018 р. по 31.11.2018 р. в сумі 1435,00 грн. щомісяця, з 01.12.2018 р. по 30.01.2019 р. в сумі 1497,00 грн. щомісяця.
Як вбачається з Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування форми ОК-5, наданого Пенсійним фондом України № 8724-03 від 13.03.2019 року ОСОБА_1 працює на підприємстві ТОВ «Миколаївпромбудмонтаж» з 2013 року по теперішній час.
Згідно п.16 Порядку, виплата призначеної тимчасової допомоги припиняється якщо особою приховано відомості або навмисно подано недостовірні дані про її дохід та майновий стан, що вплинуло на призначення тимчасової допомоги і визначення її розміру та внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, що настає за тим, у якому виявлено зазначені факти.
Відповідно до ст. 24 Порядку, якщо особою приховано відомості або навмисно подано недостовірні дані про її дохід та майновий стан, що вплинуло на призначення тимчасової допомоги і визначення її розміру та внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів і встановлюють строк їх повернення залежно від матеріального стану особи; повідомляють особі про обсяг надміру виплачених коштів і строк їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів під час виплати тимчасової допомоги в наступні періоди на підставі своїх рішень проводять щомісячні відрахування у розмірі, який не перевищує 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлений строк вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
У зв`язку з чим, ОСОБА_1 були надмірно виплачені кошти за період: з 31.07.2018 р. по 31.11.2018 р.; з 01.12.2018 р. по 30.01.2019 р. в сумі 8732,00 грн.
За такого, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до положень ст. 141 ЦПК України з відповідача в дохід держави підлягає стягненню судовий збір у сумі 2102 грн.
Керуючись ст.ст. 76, 89, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (м. Миколаїв вул. М.Морська 19, р/р НОМЕР_1 , ОКПО 03194499 МФО 826013 ГУДКСУ в м. Миколаєві Миколаївської області) надмірно виплачені кошти тимчасової допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату в сумі 8732 (вісім тисяч сімсот тридцять дві) гривні.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) в дохід держави судовий збір у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Суддя Заводського районного
суду м. Миколаєва В.В.Кузьменко