
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/2905/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2020 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Лізогуб В.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Зубович-Яворської О.Я.,
розглянув у спрощеному позовному провадженні з повідомленням (викликом) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання до вчинення дій, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся з позовом у якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 11.04.2019 №91; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повернути їй безпідставно утримані кожного місяця, починаючи з 01.05.2019 кошти в розмірі 20% з призначеного позивачу розміру пенсії, що проводилось на підставі рішення від 11.04.2019 №91.
В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що у зв`язку з хворобою позивачу у жовтні 2016 року призначена пенсія по інвалідності (3 група). У зв`язку із звільненням з роботи по скороченню штатів 22.12.2016, згідно поданої заяви, на підставі п.2 ст. 33 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» позивачу було призначено пенсію по інвалідності в розмірі пенсії по віку. Рішенням Львівського апеляційного суду від 17.01.2019 позивачку поновлено на роботі. Ухвалою від 18.02.2019 Верховний суд відкрив касаційне провадження у справі про поновлення її на роботі та зупинив виконання рішення Львівського апеляційного суду від 17.01.2019. Наказ про поновлення на роботі № 14-к/тр виданий 31.01.2019, з яким вона ознайомлена 06.02.2019. У цей же день (06.02.2019) позивач звернулась в управління пенсійного фонду про переведення її на пенсію по інвалідності (50%) та надала всі необхідні документи. У зв`язку з звільненням з роботи 16.04.2019 позивач переведений на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком.
Позивач стверджує, що Відділом з питань призначення та перерахунків пенсій № 7 Головного управління Пенсійного фону України у Львівській області безпідставно прийнято рішення № 91 від 11.04.2019 про утримання з 01.05.2019 зайво виплачених коштів в розмірі 20% призначеного розміру пенсії відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки з боку відповідача відсутня розрахункова помилка, а з її сторони має місце добросовісна поведінка та відсутні будь-які зловживання чи подання недостовірних даних.
Згідно ухвали від 16.04.2020 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі, судове засідання з розгляду справи по суті призначено на 14.05.2020.
Відповідач подав відзив на позовну заяву у якому зазначає, що відповідно до заяви від 26.07.2017 на підставі звільнення з роботи 22.12.2016 позивачу призначено пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком як непрацюючій особі в розмірі 100% пенсії за віком згідно п.2 ст. 33 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 01.08.2017. На підставі заяви від 06.02.2019 та за даними персоніфікованого обліку позивача переведено на пенсію по інвалідності в розмірі 50% пенсії за віком відповідно до п.1 ст. 33 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з працевлаштуванням (поновленням на посаді за рішенням суду). Відповідно, розмір пенсії позивача приведено у відповідність до норм чинного пенсійного законодавства. Внаслідок цього виникла переплата пенсії за період з 01.12.2016 по 31.03.2019 в сумі 62429,45 грн. Утримання надміру виплачених сум пенсії позивача проводиться відповідачем на підставі рішення від 11.04.2019 № 91 в розмірі 20%, починаючи з 01.05.2019 на підставі ст. 50 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, зазначених у позові. Представник відповідача проти позову заперечив з мотивів, вказаних у відзиві на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши позивача та представника відповідача, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області з 20.10.2016, пенсію призначено по інвалідності, як особі з інвалідністю ІІІ групи від загального захворювання. Пенсію позивачу обчислено з врахуванням страхового стажу 37 років 10 місяців та 19 днів (коефіцієнт страхового стажу 0,42750, з врахуванням оцінки одного року страхового стажу 1,35% - 0,57713) заробітна плата визначена за весь період страхового стажу з 01.07.2000 по 30.09.2016.
Відповідно до заяви від 26.07.2017 на підставі звільнення з роботи 22.12.2016, позивачу призначено пенсію по інвалідності в розмірі за віком як непрацюючій особі в розмірі 100% пенсії за віком згідно п.2 ст. 33 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 01.08.2017.
Рішенням Львівського апеляційного суду від 17.01.2019 у справі № 462/303/17 (провадження № 22-ц/811/415/18) апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Поновлено ОСОБА_1 на посаді заступника директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівгаз збут».
Відповідно до наказу № 14-к/тр від 31.01.2019 Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівгаз збут» «Про поновлення на роботі ОСОБА_1 » на підставі постанови колегії суддів судової палати у цивільних справах Львівського апеляційного суду від 17.01.2019 № 462/303/17 поновлено на роботі з 22.12.2016 ОСОБА_1 (таб.№ 00149) на посаді заступника директора ТОВ «Львівгаз збут»
На підставі заяви від 06.02.2019 та за даними персоніфікованого обліку позивача переведено на пенсію по інвалідності в розмірі 50% пенсії за віком відповідно до п.1 ст. 33 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відділом з питань призначення та перерахунків пенсій № 7 Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області прийнято рішення про утримання надміру виплачених сум пенсій № 91 від 11.04.2019, відповідно до якого з 01.05.2019 проводиться утримання з пенсії ОСОБА_1 суми зайво виплачених коштів в розмірі 20% призначеного розміру пенсії відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в межах суми переплати 62429,45 грн.
Позивач після того як дізнався про прийняття вказаного рішення та не погодившись з ним, звернувся до суду.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 р. № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) та Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. №1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до статті 1 Закону № 1058 пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом
Статтею 50 Закону №1058-IV установлено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати. З пенсії може бути відраховано не більш як 50 відсотків її розміру: на утримання членів сім`ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також у зв`язку зі смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках. З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії.
Аналогічне регулювання здійснюється і статтею 103 Закону №1788-XII, за приписами якої суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім`ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії. Відрахування на підставі рішень органу, що призначає пенсії, провадяться в розмірі не більше 20 процентів пенсії понад відрахування з інших підстав. В усіх випадках звернення стягнень на пенсію за пенсіонером зберігається не менш як 50 процентів належної пенсії. У разі припинення виплати пенсії (внаслідок відновлення здоров`я тощо) до повного погашення заборгованості решта заборгованості стягується в судовому порядку.
Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, визначає Порядок відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 21 березня 2003 № 6-4 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 травня 2003 за № 374/7695 (далі - Порядок №6-4).
Згідно із приписами пунктів 2, 3 Порядку №6-4 переплата пенсії - це сума пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій), виплачена з різних причин понад розмір, визначений законодавством.
Суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії (додаток 1).
Згідно зі статтею 1215 Цивільного кодексу України не підлягають поверненню безпідставно набуті:
1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача;
2) інше майно, якщо це встановлено законом.
Зі змісту зазначених норм Закону №1058-ІV, Закону №1788-XII та Порядку №6-4 вбачається, що відрахування виплаченої надміру суми пенсії можливе лише за двох умов, зокрема, зловживання з боку пенсіонера та подання страхувальником недостовірних даних.
Таким чином, чинним законодавством визначаються дві самостійні підстави для відшкодування зайво сплаченої пенсії, кожна з яких визначає суб`єкта, на якого покладається такий обов`язок в залежності від того, хто із цих суб`єктів вчинив відповідні дії, що призвели до такої зайвої сплати. У випадку зловживань з боку пенсіонера - обов`язок відшкодування може бути покладений на нього, а у випадку подання недостовірних відомостей страхувальником - обов`язок відшкодування зайвих виплат покладається на цього страхувальника.
Як зазначає Верховний Суд у постанові від 03.10.2019 р. по справі № 487/3380/16-а, для правильного вирішення питання про утримання надміру сплачених сум пенсії орган, що уповноважений призначати пенсії, повинен достеменно встановити факт переплати пенсії у зв`язку з поданням недостовірних відомостей, що враховуються при її обчисленні, та з чиєї вини нараховано суми виплат у розмірі, що суперечить вимогам Закону.
При цьому, обов`язковою умовою стягнення надміру виплачених пенсій є допущення зловживань з боку пенсіонера та в жодному випадку вказані суми не можуть бути стягнуті у випадку призначення її на підставі недостовірних даних, формування яких не залежить від пенсіонера. В такому разі суми зайво виплаченої пенсії стягуються зі страхувальника.
Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 21.02.2020 р. по справі № 340/624/16-а.
Крім того, за приписами ст. 1215 ЦК України, які підлягають застосуванню до даних спірних правовідносин, безпідставно набуті пенсійні виплати підлягають поверненню тільки у тому випадку, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату, або у разі недобросовісності з боку набувача.
Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмується, а тому зазначені у ст. 1215 ЦК України виплати підлягають поверненню тільки у разі наявності цих фактів.
Як установлено судом, підставою для винесення рішення про утримання надміру виплачених сум пенсії від 11.04.2019 № 91 є прийняття рішення Львівського апеляційного суду 17.01.2019 у справі № 462/303/17 (провадження № 22-ц/811/415/18), яким поновлено ОСОБА_1 на посаді заступника директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівгаз збут». Позивач невідкладно 06.02.2019 повідомив відповідача про винесення зазначеного рішення, що сторони не оспорюють, у зв`язку з чим позивача переведено на пенсію по інвалідності у розмірі 50% пенсії за віком відповідно до п.1 ст. 33 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, позивачка добросовісно повідомила відповідача про поновлення її на посаді після того, як отримала рішення суду. Отже, відсутні зловживання з боку позивача або подання ним недостовірних відомостей при зверненні з заявою про призначення пенсії. Крім того, факти зловживання пенсіонером не наведені і в оскаржуваному рішенні та відзиві на позовну заяву.
Враховуючи, що відповідачем не доведено зловживань з боку позивача щодо подання ним недостовірних відомостей, і судом таких не встановлено, відтак підстави для утримання з позивача надміру виплаченої пенсії відсутні, а тому рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 11.04.2019 №91 "Про утримання надміру виплачених сум пенсій" є протиправним та підлягає скасуванню.
Надаючи правову оцінку обраному позивачем способу поновлення порушених прав шляхом зобов`язання відповідача повернути позивачу утримані пенсійні кошти, то суд зважає на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі "Чахал проти Об`єднаного Королівства" (Chahal v. The United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 05.04.2005 (заява № 38722/02).
Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
Виходячи з вищенаведеного суд вважає, що визначений позивачем спосіб поновлення порушених прав є ефективним у розумінні статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а тому вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повернути ОСОБА_1 безпідставно утримані кожного місяця, починаючи з 01.05.2019 кошти в розмірі 20% з призначеного ОСОБА_1 розміру пенсії.
Відповідно до вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідач позовні вимоги не спростував.
Позов слід задоволити. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 11.04.2019 № 91.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повернути ОСОБА_1 безпідставно утримані кожного місяця, починаючи з 01.05.2019 кошти в розмірі 20% з призначеного ОСОБА_1 розміру пенсії, що проводилось на підставі рішення від 11.04.2019 № 91.
Судові витрати покласти на відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 14, 77, 90, 241-246, 250, 255, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задоволити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 11.04.2019 № 91.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повернути ОСОБА_1 безпідставно утримані кожного місяця, починаючи з 01.05.2019 кошти в розмірі 20% з призначеного ОСОБА_1 розміру пенсії, що проводилось на підставі рішення від 11.04.2019 № 91.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань 1681,60 грн. судового збору на користь ОСОБА_1 .
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст.295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) строки апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Повний текст рішення виготовлено 18.05.2020.
Суддя Крутько О.В.