
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 травня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/1220/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати дії відповідача щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії відповідно до положень статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність - протиправними;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до положень статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність з 28.12.2019 року.
Ухвалою судді від 21.04.2020 року відкрито провадження у справі, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.27).
В обґрунтування позовних вимог представник позивача посилався на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до норм Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Вказує, що має трудовий стаж 15 років 2 місяці 20 днів на посаді електрослюсаря чергового та з ремонту гірничого устаткування з повним робочим днем на підземних умовах праці, а саме: 13 років 4 місяці 28 днів на Інгульській шахті Східного ГЗК м.Кіровограда та 1 рік 9 місяців 22 дні на КП «Кіровгеологія». При цьому, посилається на те, що даний період роботи входить до стажу, який дає право на отримання пенсії на пільгових умовах у відповідності зі Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. З метою перерахунку пенсії відповідно до положень Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", позивач звернувся до відповідача із відповідною заявою, але рішенням від 02.01.2020 №178053 позивачеві було відмовлено у перерахунку пенсії. Відмова мотивована тим, що зарахувати період роботи в який позивач працював на посаді електрослюсаря чергового та з ремонту гірничого устаткування на КП «Кіровгеологія», що дає право на призначення пенсії згідно з Законом не має законних підстав. Вказані обставини стали підставою для звернення до суду.
У встановлений судом строк відповідачем надано до суду відзив на позовну заяву (а.с.33-35), в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Зазначив, що ОСОБА_1 з 22.08.2016 перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Також, вказує, що умовами виплати пенсії за нормами статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абз.3 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", є призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, які передбачають зменшення пенсійного віку, встановленого абз.1 ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", та наявність необхідного страхового стажу. Отже, на думку відповідача, позивач не має права на обрахунок пенсії за віком відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", оскільки у нього відсутній стаж роботи, передбачений цією нормою та він не досягнув віку виходу на пенсію за віком. Тому, як стверджує відповідач, іншого розрахунку пенсії, крім по інвалідності, на сьогоднішній день не має підстав.
Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , у період з 26.07.1994 по 17.05.1996 працював на ГРЕ №37 КП "Кіровгеологія" на посаді електрослюсаря чергового та з ремонту гірничого устаткування з повним робочим днем на підземних умовах праці, що підтверджується копіями трудової книжки НОМЕР_1 та довідки №334 від 23.09.2016 року (а.с.62зв., 98зв.).
У період з 05.06.2002 по 02.11.2015 позивач працював на Інгульській шахті ДП "Схід ГЗК" на посаді підземного електрослюсаря чергового та з ремонту гірничого устаткування з повним робочим днем на підземних умовах праці, що підтверджується копіями трудової книжки НОМЕР_1 та довідки №134 від 06.09.2016 року (а.с.47, 99-100).
З 02.11.2015 ОСОБА_1 було звільнено з роботи на підставі пункту 2 статті 40 КЗпП України - у зв`язку з виявленою невідповідністю працівника виконуваній роботі внаслідок стану здоров`я, який перешкоджає продовженню даної роботи (а.с.100).
Відповідно до акту розслідування причини виникнення хронічного професійного захворювання від 27.07.2016 захворювання позивача виникло внаслідок тривалого терміну праці під впливом шкідливих виробничих факторів на шахті (а.с.51зв.-53).
Згідно виписки з акту огляду медико-соціальної експертної комісії до довідки серії 12 ААА №171904 від 23.08.2016, ОСОБА_1 з 22.08.2016 встановлено 3 групу інвалідності, причина інвалідності - професійне захворювання (а.с.59). До того ж, відповідно до виписки з акту огляду медико-соціальної експертної комісії до довідки серії 12 ААА №564323 від 06.08.2019, ОСОБА_1 з 01.09.2019 року встановлено безтерміново 3 групу інвалідності (а.с.76зв.-77).
06.09.2016 позивач звернувся до органів Пенсійного фонду із заявою про призначення йому пенсії по інвалідності (а.с.41) та з 22.08.2016 йому призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у розмірі 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
На час настання інвалідності та призначення пенсії загальний трудовий стаж позивача становив 22 роки 7 місяців 9 днів, із них стаж роботи за Списком №1 (шахтаря на підземних роботах) - 15 років 2 місяці 21 день (а.с.60зв.-61).
З метою перерахунку пенсії відповідно до положень ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", позивач звернувся до відповідача із відповідною заявою (а.с.102), однак рішенням від 02.01.2020 №178053 позивачеві було відмовлено у перерахунку пенсії. Відмова мотивована тим, що в період з 26.07.1994 по 17.05.1996 ОСОБА_1 працював електрослюсарем чергового та з ремонту устаткування КП "Кіровгеологія" , тому зарахувати період роботи до стажу, що не підпадає під дію Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" не має права (а.с.90зв.).
Не погоджуючись із зазначеними діями суб`єкта владних повноважень щодо відмови у призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", позивач звернувся до суду з даним позовом.
Спірні правовідносини врегульовано Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ), Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці" від 02.09.2008 №345-VI (далі - Закон №345-VI), Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 р. №461 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону №1788-ХІІ громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Згідно з частиною 1 статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону №1058-IV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.
Частиною 1 статті 9 Закону №1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до статті 10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Умови призначення пенсії за віком наведені у статті 26 розділу ІІІ ("Пенсії за віком у солідарній системі") Закону №1058-IV.
Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років, з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років.
Умови призначення пенсії по інвалідності передбачені статтею 30 розділу ІV ("Пенсії по інвалідності у солідарній системі") Закону №1058-IV.
Згідно з частинами 1, 2, 3 статті 30 Закону №1058-IV пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.
Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.
Пенсія по інвалідності від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".
Разом з тим, відповідно до пункту 13 розділу VII ("Прикінцеві та перехідні положення") Закону №1058-IV до приведення законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування у відповідність із цим Законом, пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсія у зв`язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, виплачуються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Згідно з частиною 1 статті 32 Закону №1058-IV особи, яким установлено інвалідність, мають право на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності, за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією: для інвалідів II та III груп: від 43 років до досягнення особою 45 років включно - 10 років.
Судом установлено, що на момент звернення позивача за призначенням пенсії у вересні 2016 року йому виповнилося 44 роки, він мав необхідний страховий стаж для призначення пенсії по інвалідності, оскільки його загальний стаж становив понад 10 років, з яких 15 років - за списком №1. У зв`язку з цим позивачу була призначена пенсія по інвалідності від професійного захворювання у розмірі визначеному ч.1 ст.33 Закону №1058-IV.
Частиною 1 статті 24 Закону №1058-IV передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв`язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.
Відповідно до абзацу 4 частини 1 статті 24 Закону №1058-IV (в редакції Закону України від 03.10.2017 року №2148-VIII) час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Згідно з частиною 2 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини 3 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Статтею 114 Закону №1058-IV визначені умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників, відповідно до яких право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до частини 3 статті 114 Закону №1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
Такі ж правила містяться у статтях 13, 14 Закону №1788-ХІІ, якими передбачені пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до частини 5, 6 статті 56 Закону №1788-ХІІ час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах (статті 13 і 14).
При призначенні пенсій на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 та пенсій за вислугу років відповідно до статті 55 цього Закону провадиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цими статтями, за умови, що зазначені роботи дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Частиною 3 статті 45 Закону №1058-IV передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Закон України "Про підвищення престижності шахтарської праці" від 09.09.2008 №345-VI, який набрав чинності з 16.09.2008 (далі Закон №345-VI), спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв`язанні соціально-побутових проблем шахтарів.
Відповідно до ст.1 Закону №345-VI, дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно зі статтею 8 Закону №345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV передбачено, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Отже, Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці" запроваджено пільги пенсіонерам-шахтарям, зокрема підвищено мінімальний розмір пенсії за віком до 80 відсотків заробітної плати (доходу), але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Ці пільги поширюються на працівників, зазначених у Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Аналогічна правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду України від 28.01.2014 року (справа № 21-455а13), від 24.06.2014 року (справа № 21-236а14-2).
Таким чином, умовою виплати пенсії за нормами статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", є призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, які передбачають зменшення пенсійного віку, встановленого абзацом 1 статті 26 цього Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Як свідчать наявні у справі письмові докази, станом на день звернення ОСОБА_1 із заявою про перерахунок пенсії 28.12.2019, 50-ти річного віку він не досяг ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах із документами на підтвердження страхового та пільгового стажу роботи не подавав, тому у Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області законні підстави для прийняття рішення про призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах, передбачених пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", відсутні.
Доводи позивача про те, що перерахунку у відповідності до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" підлягає його пенсія по інвалідності, суд вважає помилковими.
При цьому, суд враховує висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 18 квітня 2019 р. у справі №392/17/17, мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону № 345-VI) така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Законодавець зараховує час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням до стажу роботи тільки для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до статей 13, 14 Закону №1788-ХІІ. Отже, до пільгового стажу позивача зараховується період до того часу, коли позивач вийшов на пенсію за віком на пільгових умовах.
Крім того, передбаченого частиною 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", стажу на підземних і відкритих гірничих роботах для призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку, позивач також не мав.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно відмовив позивачу у перерахунку його пенсії за нормами статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
При цьому, суд відхиляє доводи відповідача, що період роботи з 26.07.1994 по 17.05.1996 на КП "Кіровгеологія" не зараховується позивачу до стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, оскільки згідно матеріалів пенсійної справи, ОСОБА_1 ще при призначенні пенсії по інвалідності враховано даний стаж як пільговий (Список №1 - шахтарі) та в подальшому при перерахунку розміру пенсії по інвалідності також враховувався (а.с.60зв.-89) .
До того ж, суд зазначає, що підприємство на якому позивач працював з 26.07.1994 по 17.05.1996 повний робочий день в підземних умовах праці на посаді електрослюсаря чергового та з ремонту гірничого устаткування - Казенне підприємство "Кіровгеологія" відповідно до ліцензії серії АВ № 047443 КП "Кіровгеологія" (п.10) здійснює саме гірничі роботи (у тому числі дослідно-промислову розробку) (а.с.106). Зазначена посада передбачена Списком №1, розділ 1 підрозділ 1 п. "а". Стаж складає 1 рік 9 місяців 21 день.
Згідно довідки №507 від 17.09.2014 року, КП "Кіровгеологія" з 1947 року у відповідності до статуту, є єдиною спеціалізованою геологічною організацією в Україні, яка здійснює гірничо-бурову розвідку місцезнаходження радіоактивних матеріалів. Відкриття місцезнаходжень проводиться системою підземних гірничих виробіток із розвідувально-експлуатаційних стволів. В процесі гірничої розвідки в обов`язковому порядку виконуються дослідно-промислова експлуатація рудних запасів. Вся добута руда по всім урановим місцезнаходженням в процесі розвідувальних робіт, в установленому порядку передана для подальшої переробки Східному гірничо-збагачувальному комбінату (а.с.103).
Постановою Кабінету Міністрів України № 709-3 від 21.12.1992 р. "Про питання, пов`язані з геологорозвідувальними роботами на уран, іншу стратегічну сировину та радіоекологічними дослідженнями", передбачалося поширення на працівників ДГП "Кіровгеологія", зайнятих на пошуках та розвідуванні родовищ радіоактивних руд, установлені чинним законодавством пільги для працівників уранових гірничодобувних підприємств.
Статтею 1 Закону України "Про видобування і переробку уранових руд" визначено, що видобування уранових руд - вилучення уранових руд з родовищ усіма можливими способами; гірничодобувні та переробні уранові об`єкти (уранові об`єкти) - сукупність основних промислових виробництв та допоміжних об`єктів, які забезпечують технологічний цикл видобування і переробки уранових руд: шахти, рудники, кар`єри, геологорозвідувальні підземні виробки, комплекси підземного вилуження, гідрометалургійні заводи, збагачувальні фабрики, хвостові господарства, транспортні підприємства.
З огляду на встановлені обставини та зазначені норми права, зайнятість позивача протягом повного робочого дня на підземних роботах в КП "Кіровгеологія", прирівнюється до роботи на шахтобудівному підприємстві, яке безпосередньо займалося пошуком, розвідуванням та видобуванням уранових руд.
Враховуючи вищевикладене вбачається, що у позивача наявний пільговий стаж, який становить 15 років 2 місяці та 21 день. Проте, відсутня умова для отримання пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", а саме вік, який дає право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, які передбачають зменшення пенсійного віку, встановленого абзацом 1 статті 26 цього Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні його позову, підстав для стягнення на його користь судового збору, сплаченого при зверненні до суду, немає.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 263, 293, 295-297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина