Рішення № 89292415, 19.05.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.05.2020
Номер справи
320/2547/20
Номер документу
89292415
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 травня 2020 року № 320/2547/20

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області та просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо неперерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з 1 січня 2014 року по 2 серпня 2014 року як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, у відповідності до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2014 року по 2 серпня 2014 року у відповідності до ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та провести її виплату з урахуванням раніше сплачених сум;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 зі січня 2014 року по 2 серпня 2014 року у відповідності до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи із мінімального розміру пенсії за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та провести її виплату з урахуванням раніше сплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку у Рокитнянському відділі обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та отримує пенсію у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон України від 28.02.1991 № 796-XII) та постанови Рокитнянського районного суду від 31.12.2010 у справі № 2-а-6274/10, нарахування та виплату якої відповідач протиправно здійснює у в значно менших розмірах, ніж визначено законом та рішення суду.

Зокрема, позивач вказує, що з 01.01.2014 Законом України від 16.01.2014 № 719-VІІ «Про Державний бюджет України на 2014 рік» не було передбачено жодних змін чи обмежень для застосування розмірів основної та додаткової пенсій, встановлених положеннями Закону України від 28.02.1991 № 796-XII, а тому він має право на отримання пенсії у розмірах, встановлених положеннями ст.ст. 50-54 цього Закону у редакції, яка діяла на момент права на отримання пенсії.

11.01.2020 позивач звернувся до Рокитнянського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про перерахунок та виплату йому основної та додаткової пенсії з 01.01.2014 по 02.08.2014 відповідно до рішення Рокитнянського районного суду Київської області, проте відповідачем було відмовлено позивачу, у зв`язку з тим, що для перерахунку пенсії за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 відсутні підстави.

На думку позивача вказана відмова є протиправною та такою, що порушує його права та законні інтереси.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.03.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (у письмовому провадженні).

Представник відповідача в письмовому відзиві поданому до суду зазначив, що позовні вимоги є необґрунтованими, такими, що не відповідають фактичним обставинам справи та суперечать нормам діючого законодавства України, тому не підлягають задоволенню. Відповідач наголошує, що в період з квітня по жовтень 2011 року виплата пенсії поводилася в розмірі, визначеному рішеннями у справі №2а-6275/10 та №2а-4037/11, тобто вказані рішення виконано в повному обсязі.

Також відповідач звертає увагу на пропуск позивачем строку на звернення до суду з позовом, не навівши при цьому поважних та об`єктивних причин пропуску вказаного строку.

Дослідивши подані документи і матеріали суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та отримує основну та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначену їй відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII. Як вбачається з матеріалів справи, позивач є особою яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 23.12.2003 Київською обласною державною адміністрацією, вкладка №19049.

Відповідно до постанови Рокитнянського районного суду від 31.12.2010 у справі №2-а-6274/10 Рокитнянський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області зобов`язаний провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 як особі, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 з числа інвалідів 2 групи основної пенсії відповідно до ст. 54 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, починаючи з 13.02.2010 року до моменту відсутності підстав такого підвищення пенсії позивачу.

Відповідно до постанови Рокитнянського районного суду від 31.12.2010 у справі №2-а-6275/10 Рокитнянський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області зобов`язаний провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 як особі, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 з числа інвалідів 2 групи основної пенсії відповідно до ст. 50 54 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII з розрахунку 75% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 13.02.2010 року до моменту відсутності підстав такого підвищення пенсії позивачу.

11.01.2020 позивач звернувся до Рокитнянського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про надання інформації про порядок призначення та перерахунки його пенсії.

Позивач звернувся до Рокитнянського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою від 11.01.2020 про перерахунок та виплату пенсії за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 на підставі постанови Рокитнянського районного суду від 31.12.2010 у справі № 2-а-6274/10 та постанови Рокитнянського районного суду від 31.12.2010 у справі № 2-а-6275/10.

Відповідач листом № 13/102-22 від 28.01.2020 повідомив позивача, що відсутні правові підстави для виплати пенсії по другій групі інвалідності згідно ст. 54 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII за період з 01.01.2014 по 02.08.2014

Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Порядок призначення пенсії за заподіяну шкоду здоров`ю особам, віднесеним до категорії 1 врегульовано ст.ст. 50, 54 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII.

Суд звертає увагу, що предметом спору у даній адміністративній справі є наявність або відсутність правових підстав для перерахунку та виплати позивачу за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 передбаченої ст.ст. 50, 54 Закону України від 28.02.1991 р. №796-ХІІ додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, особам, віднесеним до категорії 1.

Відповідно до Закону України від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії або додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю особам, віднесеним до категорії 1, установлено Закону України від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ (у редакції, чинній на момент призначення позивачеві додаткової пенсії).

Так ч.1 зазначеної статті передбачено, що особам, віднесеним до категорії 1 додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

Разом з цим, 14.06.2011 Верховна Рада України прийняла Закон України № 3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» (далі - Закон № 3491-VI), яким розділ VІІ Прикінцеві положення Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» доповнено п. 4 такого змісту: установити, що у 2011 році норми і положення ст.ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.ст. 14, 22, 37 та ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

Положення п.4 розділу VІІ Закону №3491-VI визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним) згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 № 20-рп/2011.

Відтак, Законом № 3491-VI Кабінету Міністрів України надані повноваження встановлювати інший, ніж передбачений ст. 50 Закону України від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ розмір додаткової пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

На виконання п.7 Закону № 3491-VI, 06.07.2011 Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» № 745, яка набрала чинності з 23.07.2011, п.п. 1 і 3 якої визначено інші розміри основної та додаткової пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою.

Аналіз зазначених норм дає підстави дійти висновку, що оскільки 23.07.2011 набрала чинності постанова № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», якою встановлено розмір додаткової пенсії особам, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи, положення ст. 50 Закону України від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ підлягають застосуванню лише до 23.07.2011, а після вказаної дати застосуванню підлягають положення Закону № 2857-VI та постанови № 745.

У подальшому, п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» від 22.12.2011 № 4282-VI (набрав чинності 01.01.2012) було встановлено, що у 2012 році норми і положення ст.ст. 20 - 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50 - 52 та 54 Закону України від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

Так, постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011№ 1210 був затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок).

Абзацом 1 п. 13 Порядку (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 112 від 25.03.2014) передбачено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до Закону України від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ особам, що належать до категорії 1 виплачується у розмірах: особам з інвалідністю ІІ групи - 227,76 грн. - для інших осіб з інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою.

Водночас, 01.01.2014 набрав чинності Закон України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16.01.2014 № 719-VII, прикінцевими положеннями якого жодних змін чи обмежень для застосування розмірів основної та додаткової пенсій, встановлених статтями Закону № 796-ХІІ, передбачено не було.

Лише Законом України від 31.07.2014 № 1622-VII «Про внесення змін до Закону України Про Державний бюджет України на 2014 рік», який набрав чинності 03.08.2014, розділ Прикінцеві положення Закону України від 16.01.2014 № 719-VII Про Державний бюджет України на 2014 рік доповнено п.67, яким, зокрема, встановлено, що норми і положення ст.ст. 20-23, 30, 31, 37, 39, 48, 50-52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2014 рік.

Відтак, тільки з 03.08.2014 Законом № 719-VII Кабінету Міністрів України надані повноваження встановлювати інші, ніж передбачені ст.ст. 50 - 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розміри державної та додаткової пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена у постанові Верховного Суду України від 26.04.2016 у справі № 285/4300/14-а та у постанові Верховного Суду від 21.02.2018 у справі № 619/2262/17.

Відповідно до вимог ч.5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Надаючи правову оцінку аргументам відповідача про пропуск позивачем строків звернення до суду за захистом відповідних прав, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

У частині другій цієї статті зазначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено іншого, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Отже, КАС України передбачає можливість встановлення іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, а також спеціального порядку обчислення таких строків.

З позовної заяви та доданих до неї матеріалів суд встановив, що 11.01.2020 позивач звернувся Рокитнянського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про надання інформації про порядок призначення та перерахунки його пенсії.

Відповідач листом № 13/102-22 від 28.01.2020 повідомив відмовив у виплаті пенсії по другій групі інвалідності згідно ст. 54 Закону України від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ за період з 01.01.2014 по 02.08.2014. До суду позивач звернувся з вказаною позовною заявою 16.03.2020.

Таким чином, із вказаного випливає, що позивач звернувся до суду з даною позовною заявою у строк, встановлений ч.2 ст. 122 КАС України.

Таким чином, суд погоджується з доводами позивача, що у період з 01.01.2014 по 02.08.2014 розмір додаткової пенсії був обчислений у розмірі, що не відповідає вимогам чинного законодавства та рішенням суду у справі № 2-а-6274/10 та № 2-а-6275/10.

З огляду на наведені положення чинного законодавства, практику Верховного Суду та Конституційного Суду України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, у зв`язку з чим підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статями 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 78, 90, 139, 205, 242-246, 250, 251, 255, 295, 297, КАС України, суд

в и р і ш и в:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо неперерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з 1 січня 2014 року по 2 серпня 2014 року як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, у відповідності до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2014 року по 2 серпня 2014 року у відповідності до ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та провести її виплату з урахуванням раніше сплачених сум.

4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 зі січня 2014 року по 2 серпня 2014 року у відповідності до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи із мінімального розміру пенсії за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та провести її виплату з урахуванням раніше сплачених сум.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України процесуальні строки, визначені для порядку оскардження рішення, продовжуються на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Суддя Щавінський В.Р.