Рішення № 89291486, 19.05.2020, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.05.2020
Номер справи
140/2073/20
Номер документу
89291486
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2020 року ЛуцькСправа № 140/2073/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Центру соціально-трудової реабілітації інвалідів «Енергія – І» Волинської обласної організації Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Центр соціально-трудової реабілітації інвалідів «Енергія – І» Волинської обласної організації Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України» (далі – позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі – ГУ ДПС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 21.01.2019 року №0021265512 та №0022085512.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ГУ ДФC у Волинській області було проведено камеральну перевірку позивача з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за 2017-2018 роки. При перевірці було встановлено порушення пункту 201.10 статті 201 ПК України в частині несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму ПДB 535099,06 грн. за 2017 рік та на суму ПДB 303912,56 грн. за 2018 рік. У зв`язку з чим 21.01.2019 позивачу було надіслано податкове повідомлення-рішення за №0021265512, яким призначено штраф у розмірі 53509,91 грн. та податкове повідомлення-рішення №0022085512, яким призначено штраф у розмірі 30391,25 грн. Однак, представник позивача вказує, що Центру соціально-трудової реабілітації інвалідів «Енергія-І» Волинської обласної організації Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України», надано дозвіл на користування пільгами з оподаткування, a саме «Податок на прибуток підприємств та Податок на додану вартість», а тому вони звільнені від оподаткування та оподатковуються за нульовою ставкою, у зв`язку з накладення штрафу вважає безпідставним та протиправним.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 18.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача вважає позов безпідставним та необґрунтованим, оскільки у зв`язку із допущеними позивачем недотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, ГУ ДПC у Волинській області винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення, якими застосовано штрафні санкції в сумі 53 509,91 грн. та в сумі 30 391,25 грн. Представник відповідача вказує, що у виписаних Центром соціально-трудової реабілітації інвалідів «Енергія-І» податкових накладних суми ПДB відображені в розділі A в рядку V— обсяги постачання за основною ставкою (код ставки 20). При цьому у даних податкових накладних відсутні дані в розділі A в рядку IX — Усього обсяги операцій, звільнені від оподаткування (код ставки 903) та в розділі Б у графі 8, де зазначається код ставки: 903 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування , в графі 9- код пільги. А тому, вказані обставини свідчить про те, що податкові накладні №7 від 31.01.2017, №11 від 31.03.2017, №12 від 31.07.2017, №15 від 31.08.2017, №16 від 30.09.2017, № 19 від 31.10.2017, №18 від 30.11.2017, №36 від 31.12.2017 складені позивачем на постачання товарів/послуг для операцій, що оподатковуються податком на додану вартість.

Крім того зауважує, що в податкових деклараціях з податку на додану вартість за звітні періоди січень, березень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2017 року та в додатках 5 до податкової декларації з ПДВ «Розшифровки податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» Центр соціально-трудової реабілітації інвалідів «Енергія-І» податок на додану вартість відображений в податкових накладних №7 від 31.01.2017 в сумі 1933,74 грн., №11 від 31.03.2017 в сумі 65713,42 грн., №12 від 31.07.2017 в сумі 33069,25 гpн., №15 від 31.08.2017 в сумі 119483,03 грн., №16 від 30.09.2017 в сумі 93932,26 гpн., №19 вiд 31.10.2017 в cyмi 59680,49 грн., №18 вiд 30.11.2017 в сумі 62673,81 гpн., №36 від 31.12.2017 в сумі 98613,06 гpн., вказує в розділі I рядка 4.1 (операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою), a не в розділі I рядка 5 (операції, що не є об`єктом оподаткування (стаття 196 розділу V Кодексу), операції, які звільнені від оподаткування (стаття 197 розділу V Кодексу). З наведених підстав представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити.

У відповіді на відзив представник позивача вказує, що оскільки розпорядженням Волинської обласної адміністрації Центр соціально-трудової реабілітації інвалідів «Енергія – І» Волинської обласної організації Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України» звільнений від оподаткування та оподатковується за нульовою ставкою, а тому накладення штрафу є безпідставним та протиправним.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 07.04.2020 у задоволенні клопотання представника Центру соціально-трудової реабілітації інвалідів «Енергія – І» Волинської обласної організації Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України» про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено.

У свою чергу, ухвалою суду від 08.04.2020 допущено у справі заміну первісного відповідача ГУ ДФС у Волинській області його правонаступником ГУ ДПС у Волинській області.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що головним державним ревізором-інспектором відділу податків і зборів з юридичних осіб Луцького управління ГУ ДФС у Волинській області Назарчук В. Г. проведено камеральну перевірку з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за січень, березень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2017 року, за результатами якої складено акт від 22.12.2018 №31263/03-20-55-12-30659431 щодо недотримання граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами перевірки встановлено порушення Центром соціально-трудової реабілітації інвалідів «Енергія – І» Волинської обласної організації Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України» пункту 201.10 статті 201 ПК України в частині несвоєчасності реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму ПДВ 535099,06 грн. (а.с.4-5)., зокрема:

податкова накладна №7 від 31.01.2017, зареєстрована 17.02.2017 із затримкою 2 дні, сума ПДВ 1933,74 грн., сума штрафу 193,37 грн.;

податкова накладна №11 від 31.03.2017, зареєстрована 19.04.2017 із затримкою 4 дні, сума ПДВ 65713,42 грн., сума штрафу 6571,34 грн.;

податкова накладна №12 від 31.07.2017, зареєстрована 16.08.2017 із затримкою 1 день, сума ПДВ 33069,25 грн., сума штрафу 3306,93 грн.;

податкова накладна №15 від 31.08.2017, зареєстрована 18.09.2017 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 119483,03 грн., сума штрафу 11948,30 грн.;

податкова накладна №16 від 30.09.2017, зареєстрована 18.10.2017 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 93932,26 грн., сума штрафу 9393,23 грн.;

податкова накладна №19 від 31.10.2017, зареєстрована 16.11.2017 із затримкою 1 день, сума ПДВ 59680,49 грн., сума штрафу 5968,05 грн.;

податкова накладна №18 від 31.11.2017, зареєстрована 18.12.2017 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 62673,81 грн., сума штрафу 6267,38 грн.;

податкова накладна №36 від 31.12.2017, зареєстрована 18.01.2018 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 98613,06 грн., сума штрафу 9861,31 грн.

Крім того, головним державним ревізором-інспектором відділу податків і зборів з юридичних осіб Луцького управління ГУ ДФС у Волинській області Назарчук В. Г. проведено камеральну перевірку з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за січень – вересень 2018 року, за результатами якої складено акт від 22.12.2018 №31264/03-20-55-12-30659431 щодо недотримання граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами перевірки встановлено порушення Центром соціально-трудової реабілітації інвалідів «Енергія – І» Волинської обласної організації Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України» пункту 201.10 статті 201 ПК України в частині несвоєчасності реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму ПДВ 303912,56 грн. (а.с.6-7)., зокрема:

податкова накладна №19 від 31.10.2018, зареєстрована 19.11.2018 із затримкою 4 дні, сума ПДВ 7889,87 грн., сума штрафу 788,99 грн.;

податкова накладна №13 від 30.11.2018, зареєстрована 18.12.2018 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 21772,53 грн., сума штрафу 2177,25 грн.;

податкова накладна №5 від 31.01.2018, зареєстрована 16.02.2018 із затримкою 1 день, сума ПДВ 14107,92 грн., сума штрафу 1410,79 грн.;

податкова накладна №7 від 28.02.2018, зареєстрована 16.03.2018 із затримкою 1 день, сума ПДВ 7880,92 грн., сума штрафу 788,09 грн.;

податкова накладна №6 від 31.03.2018, зареєстрована 17.04.2018 із затримкою 2 дні, сума ПДВ 3227,74 грн., сума штрафу 322,77 грн.;

податкова накладна №5 від 30.04.2018, зареєстрована 16.05.2018 із затримкою 1 день, сума ПДВ 6729,38 грн., сума штрафу 672,94 грн.;

податкова накладна №14 від 31.05.2018, зареєстрована 18.06.2018 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 35556,78 грн., сума штрафу 3555,68 грн.;

податкова накладна №9 від 30.06.2018, зареєстрована 17.07.2018 із затримкою 2 дні, сума ПДВ 59279,06 грн., сума штрафу 5927,91 грн.;

податкова накладна №19 від 31.07.2018, зареєстрована 16.08.2018 із затримкою 1 день, сума ПДВ 55483,62 грн., сума штрафу 5548,36 грн.;

податкова накладна №12 від 31.08.2018, зареєстрована 18.09.2018 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 41708,23 грн., сума штрафу 4170,82 грн.;

податкова накладна №12 від 30.09.2018, зареєстрована 17.10.2018 із затримкою 2 дні, сума ПДВ 50276,51 грн., сума штрафу 5027,65 грн.

21.01.2019 ГУ ДФС у Волинській області були винесені податкові повідомлення-рішення №0021265512, яким до Центру соціально-трудової реабілітації інвалідів «Енергія – І» Волинської обласної організації Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України» застосовано штрафну санкцію у розмірі 535099,06 грн. (а.с.8-9) та №0022085512, яким застосовано штрафну санкцію у розмірі 303912,56 грн. (а.с.10-11).

21.03.2019 позивачем було подано скаргу на вищевказані акти перевірки та оскаржувані податкові повідомлення-рішення (а.с.62), яка рішенням ДФС України від 17.05.2019 залишена без розгляду, у зв`язку з порушенням 10-денного терміну оскарження (а.с.63).

Крім того, судом встановлено, що згідно розпоряджень Волинської обласної державної адміністрації від 15.12.2016 №584 та від 15.12.2017 №632, позивачу було надано дозволи на користування пільгами з оподаткування у 2017 та 2018 роках, а саме податок на прибуток підприємств та податок на додану вартість (а.с.60-61).

Вважаючи вищевказані податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України.

У відповідності до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Згідно з підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

За змістом пункту 76.1 статті 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.

Отже, камеральна перевірка є одним з видів податкових перевірок, встановлених пунктом 75.1 статті 75 ПК України, та за своєю правовою сутністю та формою поточного документального контролю за дотриманням платником вимог податкового законодавства на підставі декларацій та інших документів податкової звітності, одержаних від платника. Тобто, перевірка будь-яких інших відомостей, витребування у платника додаткової інформації та документів, подання яких разом з податковою декларацією чинним законодавством не передбачено, камеральною перевіркою не охоплюється.

Відповідно до пункту 200.1 статті 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

У свою чергу перелік операцій, які звільнені від оподаткування, закріплений в статті 197 ПК України.

Зокрема, відповідно до пункту 197.6 статті 197 ПК України звільняються від оподаткування операції з постачання товарів (крім підакцизних товарів) та послуг (крім послуг, що надаються під час проведення лотерей і розважальних ігор та послуг з постачання товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого платника податку здійснювати постачання товарів від імені та за дорученням іншої особи без передачі права власності на такі товари), що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями, які засновані громадськими організаціями інвалідів, де кількість інвалідів, які мають у таких організаціях основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менш як 50 відсотків середньооблікової кількості штатних працівників, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менш як 25 відсотків суми загальних витрат з оплати праці, що належать до складу витрат згідно з правилами оподаткування податком на прибуток підприємств.

Безпосереднім вважається виготовлення товарів/послуг, у результаті якого сума витрат з переробки (обробка, інші види перетворення) сировини, комплектувальних виробів, складових частин, інших покупних товарів/послуг, які використовуються при виготовлені таких товарів/послуг, становить не менш як 8 відсотків ціни постачання таких виготовлених товарів/послуг.

Зазначені підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають право застосовувати зазначену пільгу за наявності реєстрації у відповідному контролюючому органі, яка здійснюється на підставі відповідної заяви платника податку про бажання отримати таку пільгу і рішення уповноваженого органу відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

У разі порушення вимог цього підпункту платником податку контролюючий орган скасовує його реєстрацію як особи, що має право на податкову пільгу, а податкові зобов`язання такого платника податку перераховуються з податкового періоду, за результатами якого були виявлені такі порушення, відповідно до загальних правил оподаткування, встановлених цим Кодексом, та з одночасним застосуванням відповідних фінансових санкцій.

Податкова звітність таких підприємств та організацій подається в порядку, встановленому законодавством.

Нормами підпункту «б» пункту 198.5 статті 198 ПК України визначено, що платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу).

Зі змісту вищезазначеної норми вбачається, що у випадку коли платник податку на додану вартість починає використовувати в господарських операціях, які звільнені від оподаткування, товари/послуги, які були попередньо придбані ним з податком на додану вартість, то такий платник зобов`язаний скласти і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені ПК України, зведену податкову накладну за товарами/послугами придбаними податком на додану вартість та нарахувати податкові зобов`язання з податку на додану вартість, виходячи із бази оподаткування, визначеної в порядку, передбаченому пунктом 189.1 статті 189 ПК України.

Як вбачається зі змісту пункту 198.5 статті 198 ПК України зведена податкова накладна повинна бути складена платником податку не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації.

Таким чином, на відносини з приводу строків реєстрації зведеної податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних поширюються норми статті 201 ПК України, що регулюють питання строків реєстрації звичайних податкових накладних.

Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Тобто, для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, необхідна наявність двох обов`язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою).

Вказана правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 04.09.2018 у справі № 816/1488/17.

Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307 затверджено форму податкової накладної та Порядок заповнення податкової накладної (далі - Порядок №1307).

Пунктом 8 Порядку №1307 встановлено, що при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-15 цього Порядку, у верхній лівій частині таких накладних у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» робиться помітка «X» зазначається тип причини:

01 - Складена на суму збільшення компенсації вартості поставлених товарів/послуг (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 13 цього Порядку);

02 - Складена на постачання неплатнику податку;

03 - Складена на постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах із платником податку;

04 - Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання;

05 - Складена у зв`язку з ліквідацією основних засобів за самостійним рішенням платника податку;

06 - Складена у зв`язку з переведенням виробничих основних засобів до складу невиробничих;

07 - Складена на операції з вивезення товарів за межі митної території України;

08 - Складена на постачання для операцій, які не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість;

09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість;

10 - Складена з метою визначення при анулюванні реєстрації платника податку податкових зобов`язань за товарами/послугами, необоротними активами, суми податку за якими були включені до складу податкового кредиту та не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності;

11 - Складена за щоденними підсумками операцій;

12 - Складена на постачання неплатнику, в якій зазначається назва покупця (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 10 цього Порядку);

13 - Складена у зв`язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності;

14 - Складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента;

15 - Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 Податкового кодексу України, над фактичною ціною постачання.

Таким чином, вказаним пунктом Порядку заповнення податкової накладної визначено детальний перелік податкових накладних, які не підлягають наданню отримувачу (покупцю). Цей перелік включає в себе не тільки податкові накладні, складені на постачання для операцій, які не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість та операції, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість, але й інші групи операцій, здійснення яких обумовлює ненадання податкових накладних продавцю.

У свою чергу, пунктом 11 Порядку №1307 встановлено, що у разі нарахування податкових зобов`язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 ПК України платник податку складає окремі зведені податкові накладні за товарами/послугами, необоротними активами, які призначаються для їх використання/починають використовуватися:

1) в операціях, що не є об`єктом оподаткування;

2) в операціях, звільнених від оподаткування;

3) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;

4) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

Такі зведені податкові накладні складаються не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду.

У разі складання зведеної податкової накладної в графі «Зведена податкова накладна» робиться помітка «X» - в редакції Порядку №1307 до 30.11.2018. У редакції з 01.12.2018 - у разі складання зведеної податкової накладної у графі «Зведена податкова накладна» зазначається код ознаки: 1 - у разі нарахування податкових зобов`язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України; 2 - у разі нарахування податкових зобов`язань відповідно до пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України; 3 - у разі складання зведених податкових накладних, особливості заповнення яких викладені у пункті 15 цього Порядку; 4 - у разі складання зведених податкових накладних, особливості заповнення яких викладені у пункті 19 цього Порядку.

У таких зведених податкових накладних у графі «Отримувач (покупець)» платник податку зазначає власне найменування (П. І. Б.), у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «600000000000», а у верхній лівій частині зазначається відповідний тип причини відповідно до пункту 8 цього Порядку (04 - Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання; 08 - Складена на постачання для операцій, які не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість; 09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість; 13 - Складена у зв`язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності).

Відповідно до пункту 16 Порядку №1307 таблична частина податкової накладної складається з двох розділів: А і Б. До розділу Б податкової накладної вносяться дані у розрізі опису (номенклатури) постачання товарів/послуг, а саме: 1) до графи 2 – номенклатура товарів/послуг постачальника (продавця); 2) до графи 3 - код товару згідно з УКТ ЗЕД, у редакції з 23.02.2017 до граф 3.1, 3.3 - код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі - ДКПП); 3) до граф 4 та 5 - одиниця виміру товарів/послуг; 4) до графи 6 - кількість (об`єм, обсяг) постачання товарів/послуг; 5) до графи 7 - ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування податку на додану вартість; 6) до графи 8 - код ставки податку на додану вартість, за якою здійснюється оподаткування операцій з постачання товарів/послуг, що постачаються, а саме: 20 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою; 7 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за ставкою 7 відсотків; 901 - у разі здійснення операцій з вивезення товарів за межі митної території України, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою; 902 - у разі здійснення операцій з постачання на митній території України товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою; 903 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування; 7) до графи 9 - код пільги; 8) до графи 10 - обсяг постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ; 9) до графи 11 - код виду діяльності сільськогосподарського товаровиробника; у редакції з 17.09.2018 до графи 11 вноситься сума податку на додану вартість; 10) до графи 12 - код виду діяльності сільськогосподарського товаровиробника, у редакції з 17.09.2018.

При цьому, у разі складання зведених податкових накладних, особливості заповнення яких викладені у пункті 11 цього Порядку, у графі 2 платником зазначаються дати складання та порядкові номери податкових накладних, складених на такого платника податку при постачанні йому товарів/послуг, необоротних активів, за якими він визначає податкові зобов`язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України, а у графі 10 вказується вартість (частина вартості) товару/послуги, необоротного активу, на яку нараховується податок відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Кодексу, згідно з основною ставкою податку та ставкою податку 7 відсотків, які застосовуються при нарахуванні податкових зобов`язань. Натомість, у податкових накладних, особливості заповнення яких викладені у пункті 11 цього Порядку, графи 3, 5 - 9 не заповнюються, у редакції з 23.02.2017 графи 3.1, 3.2, 3.3, 5-9, 12 у таких зведених податкових накладних не заповнюються.

До розділу А податкової накладної (рядки I-X) вносяться узагальнюючі дані за операціями, на які складається така податкова накладна, а саме: у рядку I зазначається загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку на додану вартість; у рядках II-IV зазначаються суми податку на додану вартість, нараховані виходячи з обсягів постачання, зазначених у рядках V та VI; у рядках V-IX зазначаються загальні обсяги постачання товарів/послуг в розрізі кодів ставок, зазначених у графі 8 нижньої табличної частини податкової накладної.

Водночас, у податкових накладних, особливості заповнення яких викладені у пункті 11 цього Порядку, рядки VII-IX не заповнюються.

Судом під час розгляду справи було досліджено складені Центром соціально-трудової реабілітації інвалідів «Енергія – І» Волинської обласної організації Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України» податкові накладні, щодо яких камеральною перевіркою встановлено порушення граничних термінів реєстрації в ЄРПН та встановлено, що податкова накладна №7 від 31.01.2017; податкова накладна №11 від 31.03.2017; податкова накладна №12 від 31.07.2017; податкова накладна №15 від 31.08.2017; податкова накладна №16 від 30.09.2017; податкова накладна №19 від 31.10.2017; податкова накладна №18 від 31.11.2017; податкова накладна №36 від 31.12.2017; податкова накладна №19 від 31.10.2018; податкова накладна №13 від 30.11.2018; податкова накладна №5 від 31.01.2018; податкова накладна №7 від 28.02.2018; податкова накладна №6 від 31.03.2018; податкова накладна №5 від 30.04.2018; податкова накладна №14 від 31.05.2018; податкова накладна №9 від 30.06.2018; податкова накладна №19 від 31.07.2018; податкова накладна №12 від 31.08.2018; податкова накладна №12 від 30.09.2018 всі вони є зведеними податковими накладними, а в графі «не підлягає наданню отримувачу (покупцю)» містять позначку «Х», у податковій накладній від 30.11.2018 №13 код ознаки - 1, а у їх верхній лівій частині зазначено тип причини «09» - складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість.

При цьому в рядку «Отримувач (покупець)» платник податку зазначив - Центр соціально-трудової реабілітації інвалідів «Енергія – І» Волинської обласної організації Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України», а у рядку «Індивідуальний податковий номер» отримувача (покупця) проставлено умовний ІПН «600000000000».

Тобто, вказані податкові накладні не надаються покупцю саме з причин складання на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість, а не збудь-якої іншої причини, вказаної в пункті 8 Порядку №1307.

Отож, судом встановлено наявність двох обов`язкових складових для звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію в ЄРПН: 1) податкові накладні не надавалася отримувачу (покупцю); 2) складені на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування.

Суд вважає безпідставними твердження представника відповідача про те, що податкові накладні складені позивачем на постачання товарів/послуг для операцій, що оподатковуються податком на додану вартість, у зв`язку з тим, що у даних податкових накладних суми ПДВ відображені в розділі А в рядку V – обсяги постачання за основною ставкою (код ставки 20), а також тому що у них відсутні дані в розділі А в рядку ІХ – Усього обсяги операцій, звільнені від оподаткування (код ставки 903) та в розділі Б у графі 8, де зазначається код ставки 903 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, в графі 9 код пільги, оскільки з огляду на аналіз положень пункту 16 Порядку №1307, які визначають правила заповнення розділів А і Б податкової накладної, встановлено, що у податкових накладних особливості заповнення яких викладені у пункті 11 цього Порядку, тобто зведених податкових накладних, рядки VII-IX не заповнюються. А тому, код ставки податку на додану вартість «20», який зазначений в рядку V розділу А податкової накладної не свідчить про те, що податкові накладні складені на постачання товарів/послуг для операцій, що оподатковуються податком на додану вартість, а є умовними податковими накладними, де код ставки ПДВ «20» переноситься з податкових накладних контрагентів, на підставі яких складаються зведені податкові накладні. Отже, позивач при складенні зведених податкових накладних не міг всупереч правил заповнення, встановлених Порядком №1307, заповнювати рядки VII-IX.

Аналогічні правові висновки вже були сформовані Верховним Судом у постановах від 10 грудня 2019 року по справі №640/7353/19, від 1 лютого 2020 року у справі №620/757/19.

Теж саме стосується і розділу Б графи 8 та графи 9, оскільки відповідно до пункту 16 Порядку №1307 у податкових накладних, особливості заповнення яких викладені у пункті 11 цього Порядку, графи 3, 5 - 9 не заповнюються, у редакції з 23.02.2017 графи 3.1, 3.2, 3.3, 5-9, 12 у таких зведених податкових накладних не заповнюються.

Суд звертає увагу, що визначальним фактором у спірних відносинах є не зазначення у зведених податкових накладних сум податку на додану вартість, а складення платником зведеної податкової накладної, яка не надається покупцю, та одночасно складення такої накладної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування. Обидві умови є наявними у спірних правовідносинах, а тому позивач підпадає під виняток, який передбачений пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України

Крім того, суд зазначає, що штраф визначається відповідно до суми податку на додану вартість, зазначеної у податкових накладних, що зареєстровані з порушенням. Саме розмір сум податку на додану вартість, які отримують свою безпосередню фіксацію в рамках таких податкових накладних, є основою для нарахування штрафних санкцій. Разом з тим, складені платниками податків зведені податкові накладні щодо операцій, які звільняються від оподаткування, містять «умовну» суму податку на додану вартість, перенесену з податкових накладних продавця (постачальника).

Також суд звертає увагу, що згідно розпоряджень Волинської обласної державної адміністрації від 15.12.2016 №584 та від 15.12.2017 №632, позивачу було надано дозволи на користування пільгами з оподаткування у 2017 та 2018 роках, а саме податок на прибуток підприємств та податок на додану вартість (а.с.60-61).

Отже, вирішуючи спірні правовідносини в межах заявлених позовних вимог, доводів сторін, системного аналізу положень чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність прийнятих оскаржуваних податкових повідомлень - рішень, а тому позов підлягає задоволенню.

При цьому, суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану в пункті 58 рішення у справі Серявін та інші проти України (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).

Крім того, відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судовий збір у розмірі 2102,00 грн., сплачений згідно з платіжним дорученням від 12.03.2020 №3640 (а.с.91).

Керуючись статтями 243, 245, 246, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Волинській області від 21 січня 2019 року №0021265512 та №0022085512

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, ідентифікаційний код 43143484) на користь Центру соціально-трудової реабілітації інвалідів «Енергія – І» Волинської обласної організації Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України» (43008, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Писаревського, 3А, ідентифікаційний код 30659431) судовий збір у розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві грн. 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням пункту 3 розділу VI «Прикінцевих положень» КАС України.

Головуючий-суддя О. О. Андрусенко