Рішення № 89291474, 19.05.2020, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.05.2020
Номер справи
140/3506/20
Номер документу
89291474
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2020 року ЛуцькСправа № 140/3506/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства «Агрофірма Луга Нова» Приватного підприємства «Універсам» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Дочірнє підприємство «Агрофірма Луга Нова» Приватного підприємства «Універсам» (далі – ДП «Агрофірма Луга Нова» ПП «Універсам», позивач) звернулося в суд з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі – ГУ ДПС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 12.02.2020 року №0013585604 в частині нарахування штрафу у розмірі 149550,99 грн. за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ГУ ДПС у Волинській області, приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення та застосовуючи штраф, діяло з порушенням способу накладення штрафних санкцій, передбаченого законодавством України, необґрунтовано, тобто без врахування усіх обставин, що мають значення, упереджено, нерозсудливо, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких було спрямоване це рішення, оскільки на момент прийняття такого рішення підстав для застосування штрафних санкцій у відповідача не було. Зокрема, 30.12.2019 ДП «Агрофірма Луга Нова» ПП «Універсам» направило для реєстрації в системі електронного адміністрування ПДB податкові накладні, чим виконало свій обов`язок щодо відправлення для реєстрації податкових накладних у встановлений законодавством термін, проте, згідно даних системи електронного адміністрування ПДB податкові накладні були зареєстровані лише 03.01.2020, тобто з порушенням встановленого строку. Отже, відповідно до положень ПK України, надіслані позивачем податкові накладні слід вважати зареєстрованими у день їх фактичного отримання контролюючим органом, тобто протягом операційного дня, a саме 31.12.2019 в межах граничного строку реєстрації вказаних податкових накладних. Представник позивача зазначає, що неналежне виконання вимог податкового законодавства про своєчасну реєстрацію підприємством податкових накладних відбулося з вини контролюючого органу i виключає протиправність дій платника податків і, як наслідок, притягнення його до відповідальності. Відсутність вини платника податків, як необхідної складової податкового правопорушення, обумовило протиправність застосування штрафних (фінансових) санкцій спірним податковим повідомленням-рішенням. Крім того, представник позивача вказано, що факт порушення термінів реєстрації податкової накладної №33 від 15.11.2019 та нарахування штрафу у сумі 67040,42 грн. позивачем не оспорюється в рамках даного адміністративного позову.

Ухвалою суду від 17.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та встановлено учасникам справи строк для подання заяв по суті справи.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача не погоджується з доводами викладеними у позовній заяві, оскільки за результатами проведеної камеральної перевірки встановлено порушення позивачем пункту 201.10 статті 201 ПК України в частині несвоєчасної реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. Вказує, що у позивача була можливість перевірити факт відсутності квитанцій про прийняття накладних та їх реєстрації їх у ЕРПН шляхом перегляду в режимі реального часу з використанням доступу до даних Реєстру щодо складених ним чи його контрагентами податкових накладних та/або розрахунків коригування, як це передбачено пунктом 25 Порядку №1246 та здійснити повторну відправку накладних до закінчення операційного дня. Однак, позивачем не було дотримано норм, що передбачені Порядком №1246, що в подальшому призвело до застосування відповідних штрафних санкцій контролюючим за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.

Крім того, представник відповідача вказує, що платник податку (продавець) після надіслання податкової накладної до Єдиного реєстру податкових накладних має отримати два документа, перший з яких підтверджує факт прийняття такої податкової накладної, a другий – її реєстрацію. У свою чергу, наданий платником податків до позову документ, не відповідає нормам чинного законодавства, оскільки не являється ані повідомленням про прийом податкової накладної контролюючим органом, ані квитанцією про її реєстрацію, a є лише витягом з програми MEDOK під назвою властивості документа. Відтак, з наведених підстав відповідач просив у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою суду від 30.03.2020 відмовлено у задоволенні клопотання представника ГУ ДПС у Волинській області про об`єднання позовів.

У заяві про уточнення представник позивача вказує, що виконання повноважень податкового органу на складання податкового повідомлення-рішення повинна передусім здійснюватися із забезпеченням можливості для реалізації права платника на подання заперечень до акта перевірки. В даному випадку позивач був позбавлений можливості подати заперечення проти висновків акта перевірки, a спірне рішення прийняте до спливу строку подачі платником заперечень проти висновків акта перевірки, a відтак прийняте з порушенням встановлених правил та процедур, оскільки прийняте передчасно - без дотримання права позивача на подачу та розгляд його заперечень, що є передумовою прийняття спірного рішення, у зв`язку з чим є таким, що прийняте з порушенням закону, a відтак є протиправним та підлягає скасуванню, як передчасно прийняте. Враховуючи те, що акт камеральної перевірки був отриманий позивачем 30.01.2019, в силу вимог закону, повноваження контролюючого органу на прийняття податкового повідомлення-рішення не могло бути реалізованим раніше ніж 21.02.2020.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ГУ ДПС у Волинській області проведено камеральну перевірку ДП «Агрофірма Луга-Нова» ПП «Універсам» з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за листопад-грудень 2019, про що складено акт від 15.01.2020 №1138/03-20-56-04/3197987 (а.с.16-20).

За результатами перевірки встановлено порушення позивачем пункту 201.10 статті 201 ПК України в частині несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, зокрема:

податкова накладна №33 від 15.11.2019, зареєстрована 11.12.2019 із затримкою 11 днів, сума ПДВ 670404,23 грн., сума штрафу 67040,42 грн.;

податкова накладна №6 від 02.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 13090 грн., сума штрафу 1309 грн.;

податкова накладна №2 від 02.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 3675 грн., сума штрафу 367,5 грн.;

податкова накладна №4 від 02.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 13035 грн., сума штрафу 1303,5 грн.;

податкова накладна №5 від 02.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 12980 грн., сума штрафу 1298 грн.;

податкова накладна №3 від 02.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 50000 грн., сума штрафу 5000 грн.;

податкова накладна №1 від 02.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 6562,5 грн., сума штрафу 656,25 грн.;

податкова накладна №8 від 03.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 40668,7 грн., сума штрафу 4066,87 грн.;

податкова накладна №9 від 03.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 19664 грн., сума штрафу 1966,4 грн.;

податкова накладна №10 від 03.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 5000 грн., сума штрафу 500 грн.;

податкова накладна №13 від 03.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 7262,5 грн., сума штрафу 726,25 грн.;

податкова накладна №11 від 03.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 25333,33 грн., сума штрафу 2533,33 грн.;

податкова накладна №12 від 03.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 40750 грн., сума штрафу 4075 грн.;

податкова накладна №14 від 04.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 33762 грн., сума штрафу 3376,2 грн.;

податкова накладна №16 від 04.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 16666,67 грн., сума штрафу 1666,67 грн.;

податкова накладна №15 від 04.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 41666,67 грн., сума штрафу 4166,67 грн.;

податкова накладна №18 від 05.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 40384,83 грн., сума штрафу 4038,48 грн.;

податкова накладна №17 від 05.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 3252,08 грн., сума штрафу 325,21 грн.;

податкова накладна №19 від 05.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 22316,67 грн., сума штрафу 2231,67 грн.;

податкова накладна №20 від 06.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 49113,5 грн., сума штрафу 4911,35 грн.;

податкова накладна №28 від 06.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 18176 грн., сума штрафу 1817,6 грн.;

податкова накладна №26 від 06.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 117135,94 грн., сума штрафу 11713,59 грн.;

податкова накладна №30 від 07.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 41565,2 грн., сума штрафу 4156,52 грн.;

податкова накладна №29 від 07.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 4788,69 грн., сума штрафу 478,87 грн.;

податкова накладна №32 від 09.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 98800 грн., сума штрафу 9880 грн.;

податкова накладна №34 від 09.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 53646,11 грн., сума штрафу 5364,61 грн.;

податкова накладна №36 від 10.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 4353,9 грн., сума штрафу 435,39 грн.;

податкова накладна №35 від 10.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 34318,58 грн., сума штрафу 3431,86 грн.;

податкова накладна №42 від 10.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 52827,5 грн., сума штрафу 5282,75 грн.;

податкова накладна №37 від 10.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 59334 грн., сума штрафу 5933,4 грн.;

податкова накладна №41 від 10.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 36451,25 грн., сума штрафу 3645,13 грн.;

податкова накладна №39 від 10.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 50270 грн., сума штрафу 5027 грн.;

податкова накладна №38 від 11.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 59319,5 грн., сума штрафу 5931,95 грн.;

податкова накладна №55 від 11.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 55416,67 грн., сума штрафу 5541,67 грн.;

податкова накладна №53 від 11.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 36231,25 грн., сума штрафу 3623,13 грн.;

податкова накладна №56 від 11.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 32005,67 грн., сума штрафу 3200,57 грн.;

податкова накладна №54 від 11.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 30621,25 грн., сума штрафу 3062,13 грн.;

податкова накладна №52 від 11.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 48647,5 грн., сума штрафу 4864,75 грн.;

податкова накладна №55 від 12.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 29700 грн., сума штрафу 2970 грн.;

податкова накладна №51 від 13.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 25000 грн., сума штрафу 2500 грн.;

податкова накладна №58 від 13.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 64492,61 грн., сума штрафу 6449,26 грн.;

податкова накладна №59 від 15.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 45851,09 грн., сума штрафу 4585,11 грн.;

податкова накладна №60 від 15.12.2019, зареєстрована 03.01.2020 із затримкою 3 дні, сума ПДВ 51373,5 грн., сума штрафу 5137,35 грн.

Відповідно до вказаного акту перевірки до позивача застосовано штрафну санкцію у розмірі 216591,41 грн.

Крім того, суд звертає увагу, що факт порушення термінів реєстрації податкової накладної №33 від 15.11.2019 та нарахування штрафу у розмірі 67040,42 грн. позивачем не оскаржується в межах даного позову.

12.02.2020 року ГУ ДПС у Волинській області прийняло податкове повідомлення-рішення №0013585604, відповідно до якого до ДП «Агрофірма Луга-Нова» ПП «Універсам» застосовано штраф в розмірі 216591,41 грн. (а.с.11-12).

Вважаючи дане податкове повідомлення-рішення протиправним в частині нарахування штрафу у розмірі 149550,99 грн. позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавств регулює ПК України.

Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Пунктом 201.1 статті 201 ПК України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Отже, статтею 201 ПК України визначений обов`язок продавця товарів/послуг в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок №1246), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр).

Як визначено пунктами 2, 3 Порядку №1246, операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації. Операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Згідно з пунктом 4 Порядку №1246 до Реєстру вносяться відомості щодо податкових накладних та/або розрахунків коригування, які прийняті до Реєстру та підлягають реєстрації, реєстрацію яких зупинено, а також щодо яких у встановленому порядку прийнято рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації.

Відповідно до пункту 5 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Пунктом 11 Порядку №1246 обумовлено, що після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Згідно з пунктом 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку №1246).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (пункт 14 Порядку №1246).

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття (пункт 15 Порядку №1246).

З аналізу вказаних норм слідує, що строки, визначені для реєстрації податкових накладних, встановлені у календарних днях, при цьому право платника податку для реєстрації податкових накладних пов`язане виключно з операційним днем, який відповідно до Порядку №1246 триває з 8-ї до 20-ї години. Разом з тим, податковий орган в будь-якому випадку зобов`язаний протягом операційного дня надіслати платнику податку одну з квитанцій: або про прийняття податкової накладної, або про її неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації податкової накладної. Разом з тим, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних

В матеріалах справи наявні такі документи, як «Властивості документа», що формуються в електронній системі Кабінет платника податків, зокрема, щодо податкових накладних, які подаються на реєстрацію в ЄРПН.

Зі змісту документів «Властивості документа» вбачається наступне:

податкова накладна №6 від 02.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 13:21; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 13:21; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 13:21; Квитанція №1 – 03.01.2020 14:15; повідомлення – 03.01.2020 14:15;

податкова накладна №2 від 02.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 14:50; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 14:50; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 14:50; Квитанція №1 – 03.01.2020 16:52; повідомлення – 03.01.2020 16:52;

податкова накладна №4 від 02.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 13:21; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 13:21; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 13:21; Квитанція №1 – 03.01.2020 14:15; повідомлення – 03.01.2020 14:15;

податкова накладна №5 від 02.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 13:21; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 13:21; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 13:21; Квитанція №1 – 03.01.2020 14:15; повідомлення – 03.01.2020 14:15;

податкова накладна №3 від 02.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 14:43; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 14:43; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 14:43; Квитанція №1 – 03.01.2020 16:51; повідомлення – 03.01.2020 16:51;

податкова накладна №1 від 02.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 14:50; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 14:50; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 14:50; Квитанція №1 – 03.01.2020 16:51; повідомлення – 03.01.2020 16:51;

податкова накладна №8 від 03.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 13:01; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 13:01; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 13:01; Квитанція №1 – 03.01.2020 14:15; повідомлення – 03.01.2020 14:15;

податкова накладна №9 від 03.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 14:49; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 14:49; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 14:49; Квитанція №1 – 03.01.2020 16:51; повідомлення – 03.01.2020 16:51;

податкова накладна №10 від 03.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 14:43; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 14:43; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 14:44; Квитанція №1 – 03.01.2020 16:51; повідомлення – 03.01.2020 16:51;

податкова накладна №13 від 03.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 14:51; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 14:51; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 14:51; Квитанція №1 – 03.01.2020 16:52; повідомлення – 03.01.2020 16:52;

податкова накладна №11 від 03.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 14:43; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 14:43; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 14:43; Квитанція №1 – 03.01.2020 16:51; повідомлення – 03.01.2020 16:51;

податкова накладна №12 від 03.12.2019 – підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 14:43; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 14:43; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 14:43; Квитанція №1 – 03.01.2020 16:51; повідомлення – 03.01.2020 16:51;

податкова накладна №14 від 04.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 14:48; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 14:48; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 14:48; Квитанція №1 – 03.01.2020 16:51; повідомлення – 03.01.2020 16:51;

податкова накладна №16 від 04.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 14:44; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 14:44; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 14:44; Квитанція №1 – 03.01.2020 16:51; повідомлення – 03.01.2020 16:51;

податкова накладна №15 від 04.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 14:44; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 14:44; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 14:44; Квитанція №1 – 03.01.2020 16:51; повідомлення – 03.01.2020 16:51;

податкова накладна №18 від 05.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 14:45; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 14:45; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 14:45; Квитанція №1 – 03.01.2020 16:51; повідомлення – 03.01.2020 16:51;

податкова накладна №17 від 05.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 14:44; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 14:44; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 14:44; Квитанція №1 – 03.01.2020 16:51; повідомлення – 03.01.2020 16:51;

податкова накладна №19 від 05.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 14:45; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 14:45; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 14:45; Квитанція №1 – 03.01.2020 13:17; повідомлення – 03.01.2020 13:17;

податкова накладна №20 від 06.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 14:45; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 14:45; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 14:45; Квитанція №1 – 03.01.2020 14:15; повідомлення – 03.01.2020 14:15;

податкова накладна №28 від 06.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 14:49; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 14:49; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 14:49; Квитанція №1 – 03.01.2020 16:51; повідомлення – 03.01.2020 16:51;

податкова накладна №26 від 06.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 13:08; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 13:08; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 13:08; Квитанція №1 – 03.01.2020 14:15; повідомлення – 03.01.2020 14:15;

податкова накладна №30 від 07.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 13:09; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 13:09; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 13:09; Квитанція №1 – 03.01.2020 16:51; повідомлення – 03.01.2020 16:51;

податкова накладна №29 від 07.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 13:07; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 13:07; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 13:07; Квитанція №1 – 03.01.2020 14:15; повідомлення – 03.01.2020 14:15;

податкова накладна №32 від 09.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 14:42; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 14:42; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 14:42; Квитанція №1 – 03.01.2020 16:51; повідомлення – 03.01.2020 16:51;

податкова накладна №34 від 09.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 13:11; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 13:11; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 13:11; Квитанція №1 – 03.01.2020 16:51; повідомлення – 03.01.2020 16:51;

податкова накладна №36 від 10.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 13:13; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 13:13; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 13:13; Квитанція №1 – 03.01.2020 14:15; повідомлення – 03.01.2020 14:15;

податкова накладна №35 від 10.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 14:49; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 14:49; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 14:49; Квитанція №1 – 03.01.2020 14:15; повідомлення – 03.01.2020 14:15;

податкова накладна №42 від 10.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 14:46; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 14:46; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 14:46; Квитанція №1 – 03.01.2020 14:15; повідомлення – 03.01.2020 14:15;

податкова накладна №37 від 10.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 13:14; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 13:14; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 13:14; Квитанція №1 – 03.01.2020 14:15; повідомлення – 03.01.2020 14:15;

податкова накладна №41 від 10.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 14:46; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 14:46; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 14:46; Квитанція №1 – 03.01.2020 13:23; повідомлення – 03.01.2020 13:23;

податкова накладна №39 від 10.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 14:46; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 14:46; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 14:46; Квитанція №1 – 03.01.2020 14:15; повідомлення – 03.01.2020 14:15;

податкова накладна №38 від 11.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 13:16; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 13:16; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 13:16; Квитанція №1 – 03.01.2020 16:51; повідомлення – 03.01.2020 16:51;

податкова накладна №55 від 11.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 14:48; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 14:48; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 14:48; Квитанція №1 – 03.01.2020 14:15; повідомлення – 03.01.2020 14:15;

податкова накладна №53 від 11.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 14:47; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 14:47; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 14:47; Квитанція №1 – 03.01.2020 14:15; повідомлення – 03.01.2020 14:15;

податкова накладна №56 від 11.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 14:51; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 14:51; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 14:51; Квитанція №1 – 03.01.2020 16:52; повідомлення – 03.01.2020 16:52;

податкова накладна №54 від 11.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 14:47; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 14:47; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 14:47; Квитанція №1 – 03.01.2020 14:15; повідомлення – 03.01.2020 14:15;

податкова накладна №52 від 11.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 14:47; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 14:47; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 14:47; Квитанція №1 – 03.01.2020 16:51; повідомлення – 03.01.2020 16:51;

податкова накладна №55 від 12.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 14:50; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 14:50; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 14:50; Квитанція №1 – 03.01.2020 16:51; повідомлення – 03.01.2020 16:51;

податкова накладна №51 від 13.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 14:48; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 14:48; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 14:48; Квитанція №1 – 03.01.2020 16:51; повідомлення – 03.01.2020 16:51;

податкова накладна №58 від 13.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 12:24; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 12:24; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 12:24; Квитанція №1 – 03.01.2020 14:15; повідомлення – 03.01.2020 14:15;

податкова накладна №59 від 15.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 12:26; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 12:26; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 12:26; Квитанція №1 – 03.01.2020 16:51; повідомлення – 03.01.2020 16:51;

податкова накладна №60 від 15.12.2019 підписано бухгалтером: дата та час: 30.12.2019 12:27; підписано печаткою: дата та час: 30.12.2019 12:27; очікується доставка: дата та час: 30.12.2019 12:27; Квитанція №1 – 03.01.2020 16:51; повідомлення – 03.01.2020 16:51.

Відповідно до долучених до матеріалів справи витягів «Властивості документа» податкових накладних по всіх вищевказаних податкових накладних, підписи і печатки проставлялися 30.12.2019. У свою чергу, функція даного протоколу - «Очікується доставка» - свідчить про те, що податкові накладні відправлені, очікується доставка до податкового органу, про факт якої буде свідчити квитанція №1, яка надсилається платнику податків не пізніше наступного дня.

Відтак, позивач, надіславши вищевказані податкові накладні 30.12.2019, своєчасно виконав свої зобов`язання, передбачені податковим законодавством з реєстрації вищевказаних податкових накладних.

При цьому, суд наголошує, що квитанція про прийняття або неприйняття вказаних податкових накладних повинна була бути надіслана позивачу в межах операційного дня, тривалість якого визначена пунктом 3 Порядку №1246, тобто з 08:00 до 20:00 31.12.2019. Однак, дані квитанції отримані позивачем лише 03.01.2020, тобто після спливу трьох днів з дня їх відправлення.

Враховуючи вищезазначене, позивачем в межах граничного строку реєстрації податкових накладних надіслано вищевказані податкові накладні. У свою чергу, відповідачем не виконано обов`язку протягом операційного дня надіслати платнику податку одну з квитанцій: або про прийняття податкової накладної, або про її неприйняття із зазначенням відповідних причин.

Таким чином, оскільки затримка реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних виникла не з вини позивача, висновок контролюючого органу про застосування штрафних санкцій за вказаний період є неправомірним, адже ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу.

В свою чергу, основні організаційно-правові засади обміну електронними документами між суб`єктами господарювання та ДФС визначає Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами, затверджений Наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, (далі - Порядок №557) відповідно до пунктів 8, 9, 11 якого у разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка. Автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня або за 1 годину до його закінчення. Перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня.

Відповідно до статті 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.

Отже, для можливості накладення штрафних санкції на позивача, які передбачені статтею 120-1 ПК України, обов`язковим є встановлення вчинення ним податкового правопорушення, як це зазначено у статті 109 ПК України.

У цьому контексті встановлена нормою пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК відповідальність платника податку на додану вартість за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу для реєстрації податкової накладної та /або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, у вигляді накладення штрафу може застосовуватися в разі якщо платник податку не надав (не надіслав) податкову накладну (розрахунок коригування) в строк, встановлений цією статтею.

Суд не бере до уваги твердження представника відповідача про те, що у позивача була можливість перевірити факт відсутності квитанцій про прийняття накладних та їх реєстрації їх у Єдиному реєстрі податкових накладних шляхом перегляду в режимі реального часу тa здiйcнити пoвтopнy вiдпpaвкy накладних до зaкiнчeння операційного дня, оскільки законодавцем не передбачено будь-яких інших вимог до платника податку на додану вартість щодо вчинення ним додаткових дій після направлення податкових накладних до Єдиного реєстру податкових накладних. Технічні питання роботи сервера ДПС України, пов`язані з реєстрацією податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, знаходяться поза межами впливу платника податку, а тому не можуть братися до уваги при вирішенні питання щодо виконання платником податку покладеного на нього обов`язку щодо реєстрації податкової накладної.

У свою чергу, притягаючи платника податків до відповідальності, контролюючий орган зобов`язаний перевірити всі обставини, що можуть вплинути на його рішення, особливо ті, що виключають відповідальність такого платника.

Підсумовуючи вказане, надаючи правову оцінку аргументам сторін, суд приходить до висновку, що в межах спірних правовідносин позивачем як платником податку вчинено всі необхідні дії з метою своєчасної реєстрації податкових накладних, натомість реєстрація таких здійснена з порушенням граничного терміну з незалежних від платника податку причин, що виключає можливість застосування штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних.

Крім того, Європейський суд з прав людини неодноразово підкреслював особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах «Беєлер проти Італії», «Онер`їлдіз проти Туреччини», «Megadat.com S.r.l. проти Молдови», «Москаль проти Польщі»).

На державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (рішення у справах «Лелас проти Хорватії», «Тошкуце та інші проти Румунії») і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах (рішення у справах «Онер`їлдіз проти Туреччини», «Беєлер проти Італії»).

Оскільки факт направлення податкових накладних позивачем 30.12.2019 року (з дотриманням строків реєстрації податкових накладних) підтверджено наявними у справі доказами, суд дійшов висновку, що правові підстави для застосування до позивача штрафних санкцій за порушення строків реєстрації податкової накладної відсутні, а податкове повідомлення-рішення є таким, що прийнято з порушенням норм чинного податкового законодавства та підлягає скасуванню. Відтак, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 12.02.2020 №0013585604 в частині нарахування штрафу у розмірі 149550,99 грн. за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних є протиправним та підлягає скасуванню.

Крім того, відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що суд задовольняє позов повністю, то на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, у сумі 2243,26 грн., що підтверджуються платіжним дорученням від 03.03.2020 №4130 (а.с.10).

Керуючись статтями 243-246, 257, 262 КАС України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Волинській області від 12 лютого 2020 року №0013585604 в частині нарахування штрафу у розмірі 149550,99 грн. за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, ідентифікаційний код 43143484) на користь Дочірнього підприємства «Агрофірма Луга Нова» Приватного підприємства «Універсам» (45326, Волинська область, Іваничівський район, село Мишів, код ЄДРПОУ 31979873) судовий збір у розмірі 2243,26 грн. (дві тисячі двісті сорок три грн. 26 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням пункту 3 розділу VI «Прикінцевих положень» КАС України.

Головуючий-суддя О. О. Андрусенко