Ухвала суду № 89291434, 18.05.2020, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2020
Номер справи
140/6651/20
Номер документу
89291434
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

18 травня 2020 року ЛуцькСправа № 140/6651/20 Суддя Волинського окружного адміністративного суду Мачульський В.В., отримавши позовну заяву Дочірнього підприємства «Ексіма Плюс» до Головного управління Державної казначейської служби у Волинській області, Головного управління ДПС у Волинській області про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Дочірнє підприємство «Ексіма Плюс» звернулося з позовом до Головного управління Державної казначейської служби у Волинській області, Головного управління ДПС у Волинській області про стягнення заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість за серпень 2014 року в розмірі 234 127 грн. та пеню в розмірі 40 714,98 грн.

Так, відповідно до пунктів 3, 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161, 172 КАС України.

Крім того, статтею 129 Конституції України визначено що однією із засад судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Відповідно до частини другої статті 44 КАС України покладає на учасників справи обов`язок добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки.

Частиною шостою статті 161 КАС України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Абзацом 1 частини другої статті 122 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд зазначає, що встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених КАС України, певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків. Строки звернення до адміністративного суду із адміністративним позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Як вбачається з матеріалів справи, предметом позову у даній справі є стягнення суми бюджетного відшкодування у розмірі 234 127,00 грн., яка є узгодженою в порядку судового оскарження податкового повідомлення-рішення від 10.12.2014 №001456310 про зменшення суми бюджетного відшкодування з ПДВ за серпень 2014 року на 234 127,00 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на суму 58 431,75 грн., а саме: з моменту набрання законної сили постановою Волинського окружного адміністративного суду від 19.02.2015 у справі №803/50/15-а, тобто з дати проголошення ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.03.2016, у той же час з даним позовом до суду позивач звернувся лише 12.05.2020 (дата штемпеля вхідної кориспонденції).

Відповідно до положень п. 102.5 ст.102 ПК України при зверненні до суду з позовом про стягнення суми бюджетного відшкодування застосовується строк 1095 днів з моменту коли особа отримала право на таке відшкодування.

Згідно з частиною першою статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Відповідно до частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

При цьому, поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов`язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належним чином.

Позивачем до позовної заяви додано клопотання про поновлення строку звернення до суду, яке вмотивоване тим, що позивач з поважних причин пропустив строк звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав та інтересів, оскільки такий пропуск був зумовлений касаційним розглядом справи про підтвердження суми бюджетного відшкодування та судовим оскарженням бездіяльності контролюючого органу.

Однак, як зазначає сам позивач фактично, право на бюджетне відшкодування виникло в Дочірнього підприємства «Ексіма Плюс» з моменту набрання законної сили постановою Волинського окружного адміністративного суду від 19.02.2015 року у справі №803/50/15-а, відповідно обов`язок щодо бюджетного відшкодування заборгованості з ПДВ у ГУ ДФС у Волинській області виник 21.03.2016.

Як встановлено судом позивач 23.08.2019 звертався до Волинського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до відповідача - Головного управління ДФС у Волинській області, в якому просив визнати протиправною бездіяльність ГУ ДФС у Волинській області в частині неподання органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про відшкодування з Державного бюджету України суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2014 року у розмірі 234 127,00 грн.; стягнення з Державного бюджету України через ГУ ДКС України у Волинській області заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість за серпень 2014 року у розмірі 234 127,00 грн. та пені у розмірі 49 643,76 грн. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 24.10.2019 позов було задоволено. Однак постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.03.2020 рішення Волинського окружного адміністративного суду від 24.10.2019 у справі №140/2593/19 скасовано та прийнято постанову, якою позов Дочірнього підприємства «Ексіма Плюс» залишено без розгляду.

Відтак позивачу необхідно обґрунтувати поважність пропуску строку звернення до суду з даним позовом за період з 21.03.2019 по 23.08.2019 та з 04.03.2020 по 11.05.2020 та надати суду докази поважності причин його пропуску.

Згідно із частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання до суду письмової заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, вказавши інші підстави для поновлення такого строку за період з 21.03.2019 по 23.08.2019 та з 04.03.2020 по 11.05.2020, якщо вони є, та надати суду докази поважності причин його пропуску.

Керуючись статтями 161, 169, 171, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Дочірнього підприємства «Ексіма Плюс» до Головного управління Державної казначейської служби у Волинській області, Головного управління ДПС у Волинській області про стягнення заборгованості, залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Роз`яснити позивачу, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовну заяву і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.

Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.

Суддя В.В. Мачульський