Рішення № 89291302, 18.05.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2020
Номер справи
120/1156/20-а
Номер документу
89291302
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

18 травня 2020 р. Справа № 120/1156/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Томчука А.В., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "СЕНС ЛТД" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Сенс ЛТД" (далі – товариство, ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Сенс ЛТД", позивач) звернулось в суд з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області (далі - ГУ ДПС у Хмельницькій області, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Обґрунтовуючи заявлені вимоги, позивач зазначив, за наслідками проведеної фактичної перевірки з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, податковим органом встановлено певні порушення під час провадження ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Сенс ЛТД" господарської діяльності, зокрема факт реалізації (зберігання) пального без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним (акт від 31.10.2019 №0022/22-01-32-01/248981700) та за порушення вимог частини 20 статті 15 ЗУ "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" винесено податкове повідомлення-рішення від 27.11.2019 №00067443201.

Не погоджуючись з висновками акту перевірки та прийнятим податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою від 18.03.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено її розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в порядку визначеному статтею 262 КАС України.

13.04.2020 до суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому представник відповідача заперечив щодо заявлених позовних вимог з огляду на наступне.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 №537 "Про утворення територіальних органів державної податкової служби" утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1.

Наказом ГУ ДПС у Хмельницькій області від 29.08.2019 №7 розпочато виконання ГУ ДПС у Хмельницькій області повноважень ГУ ДФС у Хмельницькій області, що припиняється. Таким чином, на теперішній час всі права та обов`язки ГУ ДФС у Хмельницькій області перейшли до його правонаступника - ГУ ДПС у Хмельницькій області.

Постановою КМ України "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" від 06.03.2019 № 227 затверджено Положення про Державну податкову службу України.

Наказом ДПС України "Про затвердження положень про територіальні органи ДПС" від 12.07.2019 № 14 затверджено Положення Головного управління ДПС у Хмельницькій області, пунктом 4 якого визначено, що ГУ ДПС відповідно до покладених на нього завдань: виконує роботу, пов`язану із здійсненням ліцензування діяльності суб`єктів господарювання з виробництва спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, пального, з оптової торгівлі спиртом, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, пальним, зберігання пального та контроль за таким виробництвом; здійснює ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, зберігання пального (п.п.23); здійснює контроль за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, пального та забезпечує міжгалузеву координацію у цій сфері (п.п.24); здійснює заходи щодо запобігання та виявлення порушень вимог законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального (п.п.26); проводить роботу, пов`язану з боротьбою з незаконним виробництвом, переміщенням, обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, пального та інших підакцизних товарів (продукції) (п.п.29); здійснює контроль за дотриманням встановлених законом строків проведення розрахунків в іноземній валюті, за додержанням порядку приймання готівки для подальшого переказу (крім приймання готівки банками), порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), проведення розрахункових операцій, а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону (п.п.32).

Вказав, що Головне управління ДПС у Хмельницькій області наділене не лише повноваженнями видачі ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним, а й здійснювати контроль за обігом пального.

Підставою для проведення перевірки позивача стала наявна інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами- лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального (п.п.80.2.5 п.80.2. ст.80 ПК України).

Згідно інформації з бази даних ІС “Податковий блок” підсистеми “Виторг і РРО” підставою для проведення фактичної перевірки: за адресою: Шепетівський район, с. Леиківці. вул. Миру, зафіксовано 01.07.2019 реалізацію дизельного пального на суму 1020.0 грн., а 04.07.2019 - реалізовано бензин А 92 без наявності ліцензії (підтверджується витягом з системи ІС “Податковий блок”).

До початку перевірки особа, що проводила розрахункові операції (оператор Грибюк С.В.) в даній господарській одиниці ознайомився з наказом, отримав його копію та підписав направлення на проведення фактичної перевірки, що слугувало підставою для початку проведення такої перевірки (п.81.1 ст.81 ПК України).

Перевіркою встановлено факт реалізації пального без наявності ліцензії, так: реалізовано дизельне паливо в кількості 12.05 л. по ціні 24.9 грн. всього на загальну суму 300,0 грн. Оператором АЗС фіскальний чек на повну суму придбаного пального не видано, про що зазначено в акті перевірки на стор. 3.

Окрім того, в акті перевірки зафіксовано, що 01.07.2019 позивачем реалізовано дизельне паливо на суму 1020,0 грн., а 04.07.2019 реалізовано бензин А92. Реалізація позивачем пального підтверджується інформацією з бази даних ІС “Податковий блок” підсистеми “Виторги РРО”.

В результаті проведеної перевірки встановлено порушення вимог ч.20 ст.15 Закону №481/95.

Відповідно до п.86.6. ст.86 ПК України відмова платника податків або його законних представників чи особи, яка здійснювала розрахункові операції, від підписання акта перевірки або отримання його примірника не звільняє платника податків від обов`язку сплатити визначені контролюючим органом за результатами перевірки грошові зобов`язання.

До суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірі 250 000 гривень за роздрібну торгівлю пальним без наявності ліцензії (абз.9 ч.2 ст. 17 Закону №481/95)

За виявлене порушення, до позивача застосовано штрафну (фінансові) санкцію податковим повідомленням-рішенням №0006743201 від 27.11.2019 року у розмірі 250 000 грн., відповідно до абз.9 ч.2 ст.17 Закону №481/95.

Зокрема представник відповідача зазначив, що у позовній заяві позивач посилається на самостійне зупинення продажу пального до отримання ліцензії; на те, що залишки пального з АЗС ТОВ "ВКФ "СЕНС ЛТД" (с.Ленківці, Шепетівського р-ну, Хмельницької області) вилучені та перевезені на склад ТОВ "ВКФ "СЕНС ЛТД" (с.Якушинці, Вінницького р-ну. Вінницької обл.); про передачу з відповідального зберігання з 01.07 по 22.08.2019 по АЗС ТОВ "ВКФ "СЕНС ЛТД" (с.Ленківці, Шепетівського р-ну, Хельницької області) газу скрапленого та дизельного пального відповідним платникам податків тощо.

При цьому повідомив суд, що під час перевірки АЗС ТОВ "ВКФ "СЕНС ЛТД" 31.10.2019 оператор не надав перевіряючим жодного документа, про які він зазначає в позові.

Окрім того, отримавши 06.11.2019 акт фактичної перевірки № 0022/22-01-32- 01/24898170 від 31.10.2019, позивач не направив заперечення на даний акт перевірки, до якого міг би долучити такі документи.

Відповідач зауважив, що надані до позову від 06.03.2020 копії договорів купівлі - продажу пального між ТОВ "ВКФ "СЕНС ЛТД" та іншими суб`єктами господарювання та видаткові накладні за січень - червень 2019 року взагалі не стосуються періоду в якому проводилась перевірка "ВКФ "СЕНС ЛТД".

Враховуючи вищенаведене, Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "СЕНС ЛТД" жодним чином не спростовує порушення, що виявлені в ході проведення фактичної перевірки.

Крім того, у вказаному відзиві представник просив постановити ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою від 15.04.2020 відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи №120/1156/20-а в порядку загального позовного провадження.

15.04.2020 позивачем подано до суду заяву, в якій просив прийняти заяву про збільшення позовних вимог.

Ухвалою від 17.04.2020 відмолено у задоволенні заяви позивача про збільшення позовних вимог.

14.05.2020 представником позивача подано до суду заяву, в якій він повідомив про відсутність наміру подавати відповідь та відзив та просив суд розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження за наявними матеріалами.

Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

31.10.2019 посадовими особами ГУ ДПС у Хмельницькій області на підставі наказу в.о. ГУ ДПС у Хмельницькій області В. Коновальчука від 30.10.2019 №491, направлень від 30.10.2019 №450, №451 проведено фактичну перевірку автозаправного пункту, що знаходиться за адресою: Шепетівський район, с. Ленківці, вул. Миру, належить суб`єкту господарювання ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Сенс ЛТД", за результатами якої складено акт від 31.10.2019 №0022/22-01-32-01/24898170.

Перевіркою встановлено факт реалізації дизельного пального в кількості 12,05 л. по ціні 24,90 грн./л. всього на суму 300 грн. Оператором АЗС Грибюком С.В. фіскальний чек на суму придбаного пального не видано. Ліцензія на право роздрібної торгівлі у ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Сенс ЛТД" за адресою Шепетівський район, с. Ленківці, вул. Миру відсутня.

В акті вказано, що згідно баз даних АІС "Податковий блок" підсистеми чеки РРО, встановлено такі реалізації пального: 04.04.2019 бензин А92, 01.07.2019 дизельного пального на суму 1020 грн. тощо.

Згідно висновків акту перевіряючими встановлено порушення товариством п. 1-2 ст. 3 ЗУ №265-95 від 07.06.1995; ч. 20 ст. 15 ЗУ "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального"; ст. 212, 230 ПК України.

На підставі акта перевірки від 31.10.2019 №0022/22-01-32-01/24898170, ГУ ДПС у Хмельницькій області прийнято податкове повідомлення-рішення від 27.11.2019 №0006743201, згідно з яким до ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Сенс ЛТД" застосовані фінансові санкції у сумі 250 000 грн. за роздрібну торгівлі пальним без наявності ліцензії.

Позивач, не погоджуючись з оскаржуваним рішенням, вважає, що фактичну перевірку проведено посадовою особою неповноважного органу, а станом на 31.10.2019 на АЗС ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Сенс ЛТД" (вул. Миру 1, в с. Ленківці, Шепетівського району, Хмельницької області) будь-яке пальне відсутнє, крім того продаж товару та перехід права власності від ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Сенс ЛТД" до покупців відбувся до 01.07.2019, а в період з 01.07.2019 по 22.08.2019 товар знаходився на відповідальному зберіганні у позивача та передавався власникам за їх вимогами. Крім того, на переконання позивача відповідач не зауважив на добросовісність платника та вчинення ним усіх дій щодо отримання ліцензії так і самостійного зупинення продажу ним пального до моменту отримання ліцензії, що підтверджується наказом ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Сенс ЛТД" від 21.06.2019 №246 про заборону реалізації підакцизних товарів з 01.07.2019 на АЗС ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Сенс ЛТД" (Хмельницька область, Шепетівський район, с. Ленківці, вул. Миру, 1).

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог в контексті даної спірної ситуації, суд керується та виходить з наступного.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України, регламентуються Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" № 481/95-ВР (далі - в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до положень статті 15 Закону № 481/95-ВР, імпорт або експорт пального здійснюється за наявності у суб`єкта господарювання, що імпортує або експортує пальне, ліцензії на право виробництва або зберігання, або оптової чи роздрібної торгівлі пальним.

Суб`єкт господарювання має право зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії.

Відповідно до частин першої, другої статті 17 Закону № 481/95-В, за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

До суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії у розмірі 250 000 гривень.

Із аналізу процитованих норм видно, що у разі роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії застосовується штраф.

Як встановлено судом, на підставі акту фактичної перевірки від 31.10.2019, яким встановлено факт роздрібної торгівлі пальним ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Сенс ЛТД", Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області прийнято податкове повідомлення-рішення від 27.11.2019 №00067443201 та застосовано до ТОВ фінансові санкції у вигляді штрафу за роздрібну торгівлю пальним без наявності ліцензії в розмірі 250000 грн.

Позивачем не заперечується факт відсутності станом на 31.10.2019 ліцензії на роздрібну торгівлю пальним.

Щодо посилань позивача про відсутність в посадової особи контролюючого органу повноважень на проведення перевірки, тобто проведення перевірки посадовою особою органу, що припинив повноваження, суд зауважує про наступне.

31.10.2019 посадовими особами ГУ ДПС у Хмельницькій області на підставі наказу в.о. ГУ ДПС у Хмельницькій області В. Коновальчука від 30.10.2019 №491, направлень від 30.10.2019 №450, №451 проведено фактичну перевірку автозаправного пункту, що знаходиться за адресою: Шепетівський район, с. Ленківці, вул. Миру, належить суб`єкту господарювання ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Сенс ЛТД", за результатами якої складено акт від 31.10.2019 №0022/22-01-32-01/24898170.

Пунктом 41.1 статті 41 ПК України визначено, що контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" утворено Державну податкову службу України та Державну мигну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу. Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.

Згідно п.1 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 та п.1 Положення про Головне управління ДПС у Хмельницькій області, затвердженого наказом ДПС України від 12.07.2019 №14, контролюючими органами, що визначені ПК України, є Державна податкова служба України та ГУ ДПС у Хмельницькій області, як її територіальний орган.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 №537 "Про утворення територіальних органів державної податкової служби" утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1; реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2; установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби. Серед переліку територіальних органів Державної податкової служби, що утворюються (додаток 1), визначено Головне управління ДПС у Хмельницькій області. Згідно з додатком 2 Головне управління ДФС у Хмельницькій області реорганізовується шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

Наказом ГУ ДПС у Хмельницькій області від 29.08.2019 №7 розпочато виконання ГУ ДПС у Хмельницькій області повноважень ГУ ДФС у Хмельницькій області, що припиняється.

Наказом ДПС України «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС» від 12.07.2019 року за № 14 затверджено Положення Головного управління ДПС у Хмельницькій області (далі - Положення про ГУ).

Відповідно до абз.1 п.1 Положення про ГУ основними завданнями ГУ ДПС є забезпечення реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, здійснення у межах повноважень, передбачених законом, контролю за надходженням до бюджетів та державних цільових фондів податків, зборів, платежів, державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, пального, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), а також боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, державної політики у сфері контролю за своєчасністю здійснення розрахунків в іноземній валюті в установлений законом строк, дотриманням порядку проведення розрахункових операцій, у тому числі готівкових розрахунків за товари (послуги), а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.

Пунктом 4 Положення про ГУ передбачено, що ГУ ДПС відповідно до покладених на нього завдань: виконує роботу, пов`язану із здійсненням ліцензування діяльності суб`єктів господарювання з виробництва спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, пального, з оптової торгівлі спиртом, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, пальним, зберігання пального та контроль за таким виробництвом; здійснює ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, зберігання пального (п.п.23); здійснює контроль за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, пального та забезпечує міжгалузеву координацію у цій сфері (п.п.24); здійснює заходи щодо запобігання та виявлення порушень вимог законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального (п.п.26); проводить роботу, пов`язану з боротьбою з незаконним виробництвом, переміщенням, обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, пального та інших підакцизних товарів (продукції) (п.п.29); здійснює контроль за дотриманням встановлених законом строків проведення розрахунків в іноземній валюті, за додержанням порядку приймання готівки для подальшого переказу (крім приймання готівки банками), порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), проведення розрахункових операцій, а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону (п.п.32).

Наказом ГУ ДПС у Хмельницькій області "Про затвердження тимчасового Положення про управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів" від 30.08.2019 № 24 затверджено тимчасове Положення про управління контролю за обігом га оподаткуванням підакцизних товарів (далі - Положення), відповідно до п.2.1 розділу 2 Положення основними завданнями управління є: видача ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами та пального, зберігання пального (п.п.2.1.1); здійснення контролю за виробництвом та обігом спирту, пального, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та забезпечення міжгалузевої координації у цій сфері (п.іі.2.1.10); ліцензування діяльності суб`єктів господарювання з роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами та пального, зберігання пального (п.п.2.2.39); застосування штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасність подання звітності, встановленої законодавством, контроль за додержанням якого покладено на ДПС. та за результатами проведення перевірок платників податків, штрафних (фінансових) санкцій до платників єдиного внеску за порушення законодавства з єдиного внеску (п.п.2.2.45); у межах компетенції, застосування штрафних (фінансових) санкцій (2.2.45.1).

Окрім того, у зв`язку із запровадженням з 01.07.2019 ліцензування виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним відповідно до вимог Закону України від 23.11.2018 року №2628-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків та зборів" Наказом ДФС від 25.06.2019 №513 внесено зміни до додатків 1 - 5 наказу ДФС від 19.10.2016 №875 "Про функціональні повноваження структурних підрозділів територіальних органів ДФС". Зокрема, викладено у наступних редакціях функції:

«1.123.1. організація видачі та видача суб`єктам господарювання ліцензій та додатків до них на роздрібну торгівлю алкогольними напоями і тютюновими виробами та пального, зберігання пального;»

«1.124.12. здійснення контролю за наявністю ліцензій на виробництво спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і пального; ліцензій на оптову торгівлю спиртом, алкогольними напоями, тютюновими виробами і пальним; ліцензій на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами і пальним; ліцензій на зберігання пального;»

Таким чином, ГУ ДПС у Хмельницькій області, як правонаступник ГУ ДФС у Хмельницькій області, має повноваження у сфері ліцензування роздрібної торгівлі пальним, контролю за обігом пального та уповноважене застосовувати фінансові санкції у даній сфері.

Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючий орган має право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно із п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) (пп.75.1.3 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України).

Відповідно до ст. 80 Податкового кодексу України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Згідно з п.п. 80.2.2, 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів; у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

З аналізу вказаної правової норми слідує, що здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального є самостійною обставиною з якою законодавець пов`язує право контролюючого органу проводити фактичні перевірки суб`єктів господарювання за умови дотримання процедурних питань (прийняття наказу, вручення наказу, направлень, пред`явлення службових посвідчень) та не вимагає наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 25.01.2019 у справі № 812/1112/16.

Згідно із п. 80.4 ст. 80 Податкового кодексу України перед початком фактичної перевірки, з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій та ведення касових операцій, посадовими особами контролюючих органів на підставі підпункту 20.1.10 пункту 20.1 статті 20 цього Кодексу може бути проведена контрольна розрахункова операція.

Відповідно до ст.81 Податкового кодексу України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу.

Непред`явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред`явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п`ятому цього пункту, не дозволяється.

При пред`явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.

З вказаних норм слідує, що саме на етапі допуску до перевірки платник податків може поставити питання про необґрунтованість її призначення та проведення, реалізувавши своє право на захист від безпідставного та необґрунтованого здійснення податкового контролю щодо себе. Водночас, допуск до перевірки нівелює правові наслідки процедурних порушень, допущених контролюючим органом при призначенні податкової перевірки.

Як вбачається з матеріалів справи, копію наказу про призначення перевірки та направлень на її здійснення посадовими особами Головного управління ДПС у Хмельницькій області вручено під розписку оператору АЗС Грибюку С.В.

Суд, вважає за доцільне зауважити, що фактичні перевірки мають певну специфіку щодо процедури їх проведення і, як слідує з положень п.81.1 ст.81 ПК України, можуть бути розпочаті як в присутності власника чи керівника закладу, так і в присутності його посадових (службових) осіб або його уповноваженого представника, або осіб, які фактично проводять розрахункові операції (незалежно від належного чи не належного оформлення трудових відносин цих осіб).

Щодо ж до суті виявлених порушень, за які до позивача застосовано штрафні санкції, то варто наголосити, що позивач у позовній заяві не спростував висновки акту щодо реалізації дизельного палива в кількості 12,05л. по ціні 24,9 грн./л. на загальну суму 300 грн. не надав жодного доказу в підтвердження наявності у підприємства ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.

Відтак суд приходить до висновку, що відповідач при винесенні зазначеного податкового повідомлення-рішення діяв в межах чинного законодавства.

Щодо аргументів позивача, що продаж товару та перехід права власності від ТОВ "ВКФ "Сенс ЛТД" до покупців відбувся до 01.07.2019, а в період з 01.07.2019 по 22.08.2019 товар зберігався на відповідальному зберіганні у позивача та передавався власникам за їх вимогами, суд відхиляє останні за умови не спростування порушень вказаних у акті перевірки від 31.10.2019. Крім того, долучені до матеріалів адміністративного позову копії договорів купівлі-продажу пального укладених між ТОВ "ВКФ "Сенс ЛТД" та іншими суб`єктами господарювання та видаткові накладні за січень -червень 2019 року не стосуються перевіряємого періоду.

Беручи до уваги наведені норми матеріального права та встановлені по справі обставини, суд вважає, що відповідачем правомірно застосовано до позивача санкції у розмірі 250 000 грн. за роздрібну торгівлю пальним без наявності ліцензії.

Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на встановлені обставини справи, суд приходить до висновку, що відповідач під час прийняття оскаржуваного рішення діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством України.

Згідно із статтею 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Позивач під час судового розгляду справи, не довів належними засобами доказування обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, натомість відповідач, як суб`єкт владних повноважень, довів правомірність та обґрунтованість прийнятого ним рішення.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та наявні докази, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог .

Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати до відшкодування не підлягають.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "СЕНС ЛТД" (Хмельницьке шосе, 10-й км., с. Якушинці, Вінницький район, Вінницька область, 23222, код ЄДРПОУ 24898170)

Відповідач: Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, 29000, код ЄДРПОУ 43142957)

Повний текст рішення складено 18.05.2020

Суддя Томчук Андрій Валерійович