Рішення № 89271216, 06.05.2020, Шевченківський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Октябрський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
06.05.2020
Номер справи
554/5131/19
Номер документу
89271216
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Дата документу 06.05.2020 Справа № 554/5131/19

Провадження № 2/554/271/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2020 року м. Полтава

Октябрський районний суд м. Полтави у складі:

головуючого судді - Материнко М.О.

за участю секретаря судового засідання - Кучеренко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Полтаві цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, -

ВСТАНОВИВ:

10.06.2019 року позивач Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» (скорочене - АТ «Полтавагаз») в особі уповноваженого представника звернувся до суду із позовом, відповідно до якого прохав суд стягнути з ОСОБА_1 на свою користь 40 335,82 грн. - вартості необлікованого об`єму природного газу та 1 921,00 грн. витрат по сплаті судового збору, а всього 42 256,82 грн.

Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 , як побутовий споживач природного газу за адресою АДРЕСА_1 , допустила порушення вимог чинного законодавства, що регулює функціонування ринку природного газу побутовими споживачами, яке кваліфіковано як несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу Октава G-6 зав. № 436350 шляхом підміни пломб заводу-виробника. В результаті задоволення акту про порушення було здійснено розрахунок вартості необлікованого об`єму природного газу у сумі 40335,82 грн. та платіжний рахунок Оператора ГРМ на вказану суму було надіслано споживачу ОСОБА_1 цінним листом, який був залишений останньою без виконання. Вказане і стало підставою звернення до суду для стягнення вказаної суми у судовому порядку.

Ухвалою суду від 14.06.2019 року відкрито загальне позовне провадження з викликом всіх учасників справи.

02.09.2019 року до суду від відповідача ОСОБА_1 надійшов відзив на позов, відповідно до якого остання заперечувала проти позовних вимог у повному обсязі. В обґрунтування заперечень зазначено, що першочергово підставою для демонтажу газового лічильника була підозра на позаштатний режим роботи лічильника (тобто зосім інше порушення ніж було встановлено експертизою), при цьому, щодо стану пломб ніяких порушень представниками Оператора ГРМ не було виявлено. Механічних пошкоджень лічильника під час експертизи не було виявлено, що ставить під сумнів можливість з її боку вчинити підміну пломби. Протягом 18 років експлуатації лічильника Оператором ГРМ не проводилось періодичних перевірок. У 2007 році за результатом будівельних робіт у її квартирі лічильник було перенесено в інше місце згідно схеми та акту приймання закінченого будівництва об`єкту газопостачання від 2007 року, у якому будь-якої інформації щодо можливого пошкодження під час перенесення лічильника не було зазначено. Висновок експертизи щодо виявленого порушення зроблений за відсутності у експертній комісії паспорту лічильника. Висновком експертизи не встановлено недооблік природного газу, а тому відповідач вважає, що висновки щодо несанкціонованого втручання в конструкцію лічильника з її бку зроблені позивачемз метою незаконного стягнення з неї грошових коштів, попри відсутності в її діях будь-якої протиправності та ухилення від виконання своїх обов`язків, як споживача природного газу. Позивачем не доведено належними та допустимими доказами неправомірність дій споживача, що знаходять у причинно-наслідковому зв`язку із використанням нею необлікованого газу. Відповідачем також зазнаено про відсутність доказів підробки пломби заводу-виробника; відповідного акту пломбування до матеріалів позовної заяви не надано. Позивач вважає, що за умови відсутності будь-яких механічних пошкоджень у конструкції лічильника газу, підміна пломб не могла відбутись, а тому доводи позивача з цього приводу є надуманими та непідтвердженими. При переміщенні лічильника газу у 2007 році він був перевірений уповноваженими представниками позивача, у тому числі на предмет працездатності, цілісності зовнішніх механізмів, тавр, що підтверджується Актом про прийом закніченного будівництва об`єкту газопостачання; будь яких зауважень не здійснено. Також, відповідачкою зазначено, що під час засідання комісії з розгляду актів про порушення 05.03.2019 року вона з`явилась за адресою позивача, однак до неї вийшов працівник постачальника та повідомив про прийняте комісією рішення про задоволення акту про порушення, тобто вона не змогла надати свої пояснення.

23.09.2019 року до суду від представника відповідача надійшла відповідь на відзив, у якій зазначено, що відповідно до п. 4 гл. 6 розділу Х Кодексу ГРМ саме на власника (користувача), на території або у приміщенні яких встановлено лічильник, покладено відповідальність за збереження і цілісність комерційних та дубльованих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр). Дії представників АТ «Полтавагаз» при демонтажу лічильника відповідачки та направлення його на експертизу з причини підозри на позаштатний режим роботи лічильника відповідали до п. 6 гл. 6 розділу Х Кодексу ГРМ. Порушення споживача у вигляді несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу Октава G-6 зав. № 436350 шляхом підміни пломб заводу-виробника, кваліфікується відповідно до п. 1 гл.2 розділу ХІ Кодексу ГРМ як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу), а тому сам факт такого порушення є підставою нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу у передбаченому п. 1 гл. 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ порядку. Висновок експертизи є підтверджуючим документом такого порушення. Також представником позивача зазначено, що ОСОБА_1 була повідомлена під особистий підпис в Протоколі про направлення лічильника газу на експертизу про дату, час і місце проведення експертизи - 14.02.2019 року о 09 год. 00 хв., неявка якої не перешкоджала проведенню експертизи та проведенню засідання комісії з розгляду актів про порушення, будь-яких письмових заяв від споживача не надходило. Оскільки при демонтажу лічильника останній був поміщений у пакувальний пакет, який опломбовано пломбою за № 0663202, то експертна комісія перевіряла цілісність цієї пломби, про що зазначено в Акті експертизи. Вказаний номер пломби пакувального пакету не є номером пломби лічильника газу, а тому відповідачем у відзиві було помилково зауважено на те, що експертом в описовій частині Акту експертизи зазначено про відсутність пошкоджень пломби.

Ухвалою суду від 30.09.2019 року продовжено проведення підготовчого провадження на тридцять днів.

21.10.2019 року до суду від відповідача ОСОБА_1 надійшли письмові заперечення. У запереченні зазначено, що на підтвердження факту підробки пломби, як того вимагає норма п. 4 гл. 1 розділу І Кодексу ГРМ, позивачем не надано до матеріалів справи Акту опломбування лічильника, де споживачу передається на відповідальне зберігання лічильник та зазначено про установлені пломби на ньому. Також зазначено, що відповідно до паспортних даних лічильника з дати його введення в експлуатацію лічильник та тримач є значно простроченими, а тому підлягали заміні. Встановлені на ньому пломби не могли відповідати ДСТУ 3336-96 та Р50-071-98, оскільки такі норми введені значно пізніше дати випуску її лічильника. Висновком експертизи цього не враховано.

Ухвалою суду від 29.10.2019 року закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті.

У судове засідання 06.05.2020 року представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача - адвокат Сергієнко Т.Г. надала до суду заяву про розгляд справи за відсутності сторони відповідача, проти задоволення позовних вимог заперечує з підстав, викладених у відзиві на позов та письмових запереченнях.

Суд, дослідивши матеріали справи, письмові заяви сторін по суті справи, а також зібрані у справі докази, надавши оцінку доказам в їх сукупності, встановив наступне.

Відповідач ОСОБА_1 є побутовим споживачем природного газу за адресою об`єкту побутового споживача - АДРЕСА_1 , що не заперечується сторонами.

Правовідносини між операторами газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема умови забезпечення, визначаються Кодексом газорозподільних систем, затвердженим Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30.09.2015 року (надалі - Кодекс ГРМ).

Згідно з паспорту ІО72 . 833.000 ПС на лічильник газу G6 у вказаному об`єкті побутового споживача ОСОБА_1 був встановлений лічильник газу G6 зав. № 436350 (що відповідає вимогам ТУ У 3.88-14312068-020-94 (п. 8.1 Паспортних даних, розділ 6 Паспорту «Свідоцтво про приймання»); лічильник введений в експлуатацію «Полтавагаз» 21.02.2002 року (розділ 9 Паспорту «Відомості про рекламації») (а.с. 48-49). У розділі 6 Паспорту «Свідоцтво про приймання» зазначено дату первинної перевірки - 12.01 та підписи осіб, відповідальних за приймання ЗВТ в експлуатацію.

Пунктом 6 розділу 4 глави Х Кодексу ГРМ передбачено, що Акт приймання комерційного вузла обліку в експлуатацію (акт про пломбування, якщо він оформлюється окремо) підписується представниками Оператора ГРМ і споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) та їх уповноваженими особами, які також брали участь в обстеженні вузла обліку та його опломбуванні (за їх наявності). В іншому випадку (за негативних результатів первинного обстеження вузла обліку) представник Оператора ГРМ оформлює акт первинного обстеження вузла обліку, в якому повинен зазначити всі виявлені невідповідності та порушення.

Приймання в експлуатацію ЗВТ у складі комерційного ВОГ з будь-яким механічним пошкодженням ЗВТ та/або пошкодженням пломб органів, уповноважених на проведення метрологічних робіт, та заводу-виробника відповідно до паспорта заводу-виробника чи протоколу повірки забороняється (Пункт 5 розділу 4 глави Х Кодексу ГРМ).

Комерційний вузол обліку (комерційний ВОГ) та його складові мають бути опломбовані пломбами з тавром відповідного органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, та пломбами заводу-виробника. Місця пломбування та реквізити пломб заводу-виробника, а також місця пломбування пломбами органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, вказуються в технічній документації (паспорті) на кожний ЗВТ або протоколі повірки, якщо така мала місце перед чи під час експлуатації ЗВТ (Пункт 1 розділу 5 глави Х Кодексу ГРМ).

Кодексом ГРМ передбачено, що споживач в присутності Оператора ГРМ має право додатково пломбувати власними пломбами будь-які елементи комерційного ВОГ (абз.4 пункт 2 розділу 4 глави Х Кодексу ГРМ).

Під час розгляду справи відповідачем не надано доказів встановлення ним додаткових пломб на лічильник під час введення його в експлуатацію.

Таким чином, лічильник газу споживача ОСОБА_1 G6 зав. № 436350 був введений в експлуатацію (відповідно опломбований у передбаченому законом порядку) та будь-яких невідповідностей та порушень при введенні в експлутацію не було виявлено, про що зазначено у паспорті лічильника газу.

Акт про пломбування, на відсутність якого зауважувала відповідач, за вищевказаними положеннями Кодексу ГРМ, може не оформлятися окремо від акту приймання комерційного вузла обліку в експлуатацію; відсутність окремо оформленого акту пломбування не свідчить про відсутність опломбування лічильника газу споживача ОСОБА_1 , оскільки лічильник був введжений в експлуатацію відповідно даних паспорту лічильника.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Власники комерційних ВОГ протягом всього строку їх експлуатації повинні мати, зберігати та надавати на вимогу представника Оператора ГРМ при проведенні перевірок ВОГ чи передбачених пунктом 2 цієї глави заходів оригінали документів, які пред`являлися при введені комерційного ВОГ в експлуатацію та передбачені главою 4 цього розділу. Експлуатація комерційного ВОГ та його складових без наявності визначених в главі 4 цього розділу документів не допускається. У разі втрати будь-якого з документів власник комерційного ВОГ зобов`язаний їх відновити. (пункт 3 розділ 6 глави Х Кодексу ГРМ).

З документів, наданих відповідачкою до відзиву, а саме з Акту про прийом закінченого будівництва об`єкту газопостачання в експлуатацію від 2007 року (а.с. 46), судом встановлено, що на замовлення ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 було проведено перенесення лічильника газу G6 зав. № 436350 внаслідок будівельних робіт (змінено місце розташування газового приладу) за розробленим у передбаченому законом порядку проектом ВАТ «Полтавгаз» (правонаступником якого є АТ «Полтавагаз») (а.с.47).

У вказаному акті зазначено, що будівельно-монтажні роботи виконані у повному обсязі згідно з будівельними нормами та правилами безпеки; пред`явлений до прийому ВПГ «Beretta», перенос G6 вважати прийнятим з 2007 року. Вказаний Акт підписано замовником ОСОБА_2 та представниками підрядника (СГМГО ВАТ «Полтавагаз»).

Пунктом 1 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ передбачено, що Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо:

1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору;

2) працездатності та/або придатності ЗВТ (засіб вимірювальної техніки, включаючи лічильник газу) до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання;

3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ (засіб вимірювальної техніки, включаючи лічильник газу) та/або пошкодження пломб;

4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу;

5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв`язки газового та газорегулюючого обладнання;

6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Пунктом 5 розділу 6 глави Х Кодексу ГРМ передбачено, що засоби вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ, підлягають періодичній повірці відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням вимог глав 7 та 8 цього розділу.

Однак, на Споживача також покладено право ініціювати проведення перевірки Оператором ГРМ для встановлення вищевизначених обставин. У тому числі, за погодженням сторін можливе складення планового графіку проведення перевірок комерційного ВОГ (пункт 2 розділу 9 глави Х Кодексу ГРМ).

Щодо посилань відповідача на недотримання Оператором ГРМ систематичності перевірок роботи лічильника газу, слід зазначити, що систематичність здійснених Оператором ГРМ перевірок, по-перше, не є предметом розгляду у даній справі, а також не впливає на обсяг відповідальності власника (користувача) за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр), на території або у приміщенні яких вони встановлені.

За збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування (Пункт 4 розділу 6 глави Х Кодексу ГРМ).

Відсутність окремо оформленого акту про пломбування при введенінні ЗВТ/лічильника газу в експлуатацію, не звільняє власника (користувача), на території або у приміщенні якого встановлені комерційні та дублюючі ВОГ, від відповідальності за збереження та їх цілісність.

09.02.2019 року за адресою об`єкту споживача АДРЕСА_1 працівниками ПАТ «Полтавагаз» було проведено огляд лічильника газу та встановлено підозру на позаштатний режим роботи лічильника, у зв`язку із чим засіб вимірювальної техніки розпломбовано 09.02.2019 р. (№ пломби 7190993, стрічки Е007212 ), знято показники, про що зазначено в Акті про демонтаж ЗВТ (засобу вимірювальної техніки) від 09.02.2019 року, складений у двох примірниках у присутності споживача та підписаний сторонами. Паспорт до Акту не додавався, про що наявна відмітка в Акті.

09.02.2019 року працівниками ПАТ «Полтавагаз» за участю ОСОБА_1 складено та підписано Протокол про направлення лічильника газу на експертизу. Відповідно до вказаного Протоколу після демонтажу та розпломбування лічильник газу споживача було запаковано в поліетиленовий пакет, який опломбовано пломбою № 0663202 для направлення на експертизу.

У вказаному протоколі споживача ОСОБА_1 запрошено о 9 год. 14.02.2019 року для проведення експертизи лічильника в лабораторію ПАТ «Полтавагаз» за адресою м . Полтава, вул. В. Козака, 2 а . Оскільки протокол складено за участю ОСОБА_1 та підписано останньою, вважається, що вона була належним чином повідомлена та обізнана про дату, час і місце проведення експертизи лічильника газу; неявка споживача (власника/користувача) не перешкоджає проведенню експертизи відповідно до положень Кодексу ГРМ.

14.02.2019 року комісією по проведенню експертизи ПАТ «Полтавагаз» проведено експертизу лічильника газу G-6 Октава заводський номер №436350. Результат проведеної експертизи зафіксовано в Акті експертизи лічильника газу № 13744 від 14.02.2019 року.

Перед проведенням експертизи комісією перевірено та констатовано цілісність пломби СБЧ 0663202 на поліетиленовому пакеті, у який було поміщено демонтований лічильник споживача. Під час проведення експертизи комісією під час огляду об`єкту експертного дослідження зазначено, що відліковий механізм газового лічильника візуально не пошкоджений; механічні пошкодження фарбового покриття корпусу лічильника не виявлено; лічильник герметичний, похибка лічильника за об`ємом втрати становить Qmin -100% Qmax-5,17%.

Висновком експертизи встановлено: несанкціоноване втручання в конструкцію лічильника, шляхом підміни пломб заводу-виробника на суматорі. Метрологічні характеристики не відповідають вимогам ДСТУ 3336-96; лічильник не відповідає вимогам Р50-071-98. Окрема думка членами експертної комісії не висловлювалася.

Відповідно до пункту 10 глави 10 розділу Х Кодексу ГРМ після проведення експертизи ЗВТ проводиться його позачергова повірка відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08 лютого 2016 року № 193 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 лютого 2016 року за № 278/28408.

Судом встановлено, що ДП «Полтавський науково-технічний центр стандартизації, сертифікації та метрології» надано Довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки (ЗВТ) № 13744/13-Т3 від 14.02.2019 р. за результатом повірки лічильника газу G-6 Октава зав. № 436350 , відповідно до якої встановлено, що вказаний засіб вимірювальної техніки (ЗВТ) не відповідає ДСТУ 3336-96 та Р50-071-98.

Дії представників щодо демонтажу та направлення лічильника газу на перевірку та експертизу з підстав підозри на позаштатний режим роботи лічильника відповідають вимогам, передбаченим Кодексом ГРМ.

Згідно з пунктом 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:

1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо;

2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу;

3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ;

4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення;

5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів;

6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.

Демонтаж лічильника здійснено з дотриманням вимог пункту 6 розділу 8 глави Х Кодексу ГРМ, яким передбачено, що зняття лічильника газу на періодичну повірку (або його повірку на місці встановлення) здійснюється у присутності споживача (власника або наймача об`єкта побутового споживача); за необхідності розпломбування лічильника газу представник Оператора ГРМ складає акт розпломбування, який підписується споживачем (власником або наймачем об`єкта побутового споживача).

Розпломбування демонтованого лічильника газу та направлення його на експертизу здійснено з дотриманням вимог пункту 2 розділу 10 глави Х Кодексу ГРМ, що передбачає наступне. Після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), в присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та за бажанням пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає: 1) поштову адресу місця проведення експертизи; 2) дату та орієнтовний час проведення експертизи; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця проведення експертизи); 4) сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу.

Той факт, що лічильник направлено на перевірку з причини підозри на позаштатний режим роботи лічильника не вливає на обсяг проведення експертизи щодо виявлення наявності порушень з боку споживача, передбачених Кодексом ГРМ.

Положеннями пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ (в редакції, чинній на момент спірних правовідносин) встановлено, що експертиза засобу вимірювальної техніки/експертиза пломб - комплекс заходів, які здійснюються з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічну характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання.

Відповідно до приписів пункту 1 глави 10 розділу XI Кодексу ГРМ (в редакції, чинній на момент спірних правовідносин) якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Операторі ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.

На підставі встановленого експертним висновком порушення споживача, а саме: несанкціоноване втручання в конструкцію лічильника, шляхом підміни пломб заводу-виробника на суматорі, представниками ПАТ «Полтавагаз» складено Акт про порушення № 13744 від 14.02.2019 р.

Вказаний Акт про порушення підписаний відповідачем без зауважень.

Встановлена експертизою невідповідність лічильника вимогам Р50-071-98 та невідповідність його метрологічних характеристик вимогам ДСТУ 3336-96, не є порушенням споживача.

Відповідно до п. 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать; несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу), належать, серед іншого: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Відповідно до п. 4. глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 №1379/27824, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Пунктом 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем встановлено, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15. цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

З огляду на вищевикладене, посилання відповідача на невстановлення під час експертизи недообліку природного газу, що свідчить про безпідставність стягнення позивачем з неї грошових коштів за пред`явленим рахунком, є неспроможними.

Таким чином, порушення споживача у вигляді несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу Октава G-6 зав. № 436350 шляхом підміни пломб заводу-виробника, кваліфікується відповідно до п. 1 гл.2 розділу ХІ Кодексу ГРМ як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу), а тому сам факт встановленого порушення є підставою нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу у передбаченому п. 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ порядку.

Висновок експертизи є належним та допустими доказом на підтвердження такого порушення споживача.

Посилання відповідача на те, що під час проведення експертизи вона не надавала експертній комісії паспорт лічильника газу, не спростовує висновків експертизи і не є підставою визнання Акту експертизи, як доказу, незаконним.

На рахунок спростування висновків експертизи відповідачем не надано жодного належного доказу у справі.

Разом із тим, слід зазначити, що відповідачем помилково ототожнюються поняття «підміна пломб лічильника» та «підробка пломб лічильника», оскільки за своєю сутністю такі поняття мають різні значення та є відмінними один від одного порушеннями.

Посилання відповідача про неможливість з її боку підміни пломб лічильника газу за встановленим експертною комісією фактом відсутності на його корпусі механічних пошкоджень фарбового покриття, є припущенням, яке не може бути покладено в основу доказування.

05.03.2019 року на засіданні Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування об`ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу) ПАТ «Полтавагаз» акт про порушення № 13744 від 14.02.2019 року розглянуто та задоволено, що підтверджується Витягом з протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення № 9/19 від 05.03.2019 року, та прийнято рішення про складання Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

За наслідками задоволення Акту про порушення №13744 від 14.02.2019 року складено Акт-розрахунок № 9/19/3 від 05.03.2019 р. необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості за період з 09.08.2018 року (за 6 місяців до дня виявлення порушення) по 08.02.2019 року (включно) на суму 40 335,82 грн.

Відповідно до Пункту 12 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

На підставі Акту-розрахунку № 9/19/3 від 05.03.2019 року було пред`явлено до сплати споживачу вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в рахунку № У0000000893 від 18.03.2019 року, шляхом направлення 20.03.2019 року цінного листа споживачу ОСОБА_1 на адресу АДРЕСА_1 , про що надано докази (а.с. 7).

Вказаний розрахунок добровільно не було сплачено відповідачем.

За вище викладених обставин, суд дійшов висновку про законність вимоги позивача про стягнення з відповідача вартості необлікованого об`єму природного газу, а тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

В силу вимог ст. 141 ЦПК України, враховуючи задоволення позовних вимог у повному обсязі, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір, сплачений останнім при зверненні до суду, а саме у розмірі 1 921,00 грн.

Керуючись Кодексом газорозподільних систем, затвердженим Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30.09.2015 року, ст. ст. 1-5, 10-13, 76-83, 95, 258-259, 263-265, 268 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» 40 335,82 грн. вартості необлікованого об`єму природного газу.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» судовий збір у розмірі 1 921,00 грн.

Сторони у справі:

Позивач - Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» (Код ЄДРПОУ 03351912, юридична адреса 36020 м. Полтава вул. В. Козака, 2А).

Відповідач - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_6 , паспорт серії НОМЕР_7 виданий Октябрським РВ ПМУ УМВС України в Полтавській області 24.03.2011 р.; адреса зареєстрованого АДРЕСА_4 ).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду як суду апеляційної інстанції.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя М.О. Материнко