Рішення № 89266291, 18.05.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
18.05.2020
Номер справи
826/8980/18
Номер документу
89266291
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2020 року м. Київ №826/8980/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

Позивач звернулась до суду з позовом до Центрального об`єднаного управління Пен-сійного фонду України в м. Києві, правонаступником якого є ГУ ПФУ в м. Києві, в якому просить визнати протиправними дії відповідача та зобов`язати відповідача провести оптимі-зацію заробітної плати із виключенням періоду з 07.11.2007 по 02.08.2008 та з 01.04.2012 по 22.12.2012 отримання позивачем допомоги по безробіттю, здійснити перерахунок та випла-чувати належний розмір пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що вона перебуває на пенсійному обліку та з 13.03.2013 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". 01 жовтня 2017 року позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до п. 4-3 Прикінцевих положень Закону, а 24 січня 2018 року вона звернулась до відповідача з заявою, в якій просила провести оптимізацію заробітку при призначенні пенсії, виключивши періоди протягом яких вона отримувала допомогу по безробіттю. 01 березня 2018 року відповідач провів перерахунок пенсії, виклю-чивши додатково вказаний вище період, але листом від 15 березня 2018 року повідомив про відсутність підстав для його виключення, з чим позивач не погоджується.

Відповідач подав відзив, в якому просить відмовити в позові, стверджуючи про відсутність правових підстав для виключення періодів, у яких позивач отримувала допомогу по безробіттю, оскільки право на вибір періоду роботи, за який враховується заробітна плата, передбачено виключно під час призначення пенсії, а не в подальшому. Також, зазначає про пропуск позивачем строків звернення до адміністративного суду з даним позовом.

Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задо-волення позову, зважаючи на таке.

Судом встановлено, що позивач з 13.03.2013 перебуває на пенсійному обліку і отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (Т.1, а.с. 14).

Позивач 24.01.2018 звернулась до відповідача із заявою щодо оптимізації заробітку при нарахуванні пенсії, у відповідь на яку листом від 15.03.2018 №14721/07 повідомлено про відмову у проведенні оптимізації заробітної плати із виключенням періоду отримання допо-моги по безробіттю, у зв`язку з тим, що пенсія позивачу призначення до набрання чинності Законом України від 14.05.2013 №231-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсій".

Спірні правовідносини виникли у сфері пенсійного забезпечення і стосуються перера-хунку пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії закріплений у ст. 40 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з абзацом 3 ч. 1 ст. 40 цього Закону (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з частиною третьою статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом І групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 8, 13 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Згідно з абзацом 3 ч. 1 ст. 40 цього Закону (із змінами, внесеними Законом України від 14.05.2013 №231-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсій") за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.".

Абзацом 3 ч. 1 ст. 24 цього Закону передбачено, що період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.

Отже, внесені Законом України від 14.05.2013 №231-VIII "Про внесення змін до дея-ких законів України щодо призначення та індексації пенсій" зміни уможливили виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, періоду, про-тягом якого особа, яка підлягала загальнообов`язковому державному соціальному страху-ванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю.

За своїм змістом дані нормативні положення застосовується при призначенні пенсії особі, а не при проведенні її перерахунку.

Оскільки пенсія позивачу була призначена до набрання чинності вищевказаних змін, суд, погоджуючись із запереченнями відповідача, дійшов висновку про відсутність підстав для виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, періоду отримання позивачем допомоги по безробіттю.

Отже, наведені позивачем доводи у повній мірі спростовуються відзивом відповідача, який довів правомірність оспорюваних дій, у зв`язку з чим суд дійшов висновку про необ-ґрунтованість позову і відсутність підстав для його задоволення.

Щодо шестимісячного строку звернення до адміністративного суду з даним позовом до, то у суду відсутні підстави для висновку про його порушення, оскільки позовна заява подана в межах цього строку після отримання відповіді на свою заяву від 24.01.2018 листом від 15.03.2018. При цьому спірні правовідносини і предмет справи не стосуються правиль-ності призначення пенсії у 2013р.

З огляду на відмову у задоволенні позову та згідно із ст. 139 КАС України сплачений позивачем судовий збір не підлягає стягнення з відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 90, 139, 241-246, 257-263 КАС України, суд

в и р і ш и в:

Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову повністю.

Позивач: ОСОБА_2 ;

АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду в місті Києві;

04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.

Суддя Д.А. Костенко