Рішення № 89266116, 18.05.2020, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2020
Номер справи
620/956/20
Номер документу
89266116
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 травня 2020 року м. Чернігів Справа № 620/956/20

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Тихоненко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (надалі також - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (надалі також - ГУ ДПС у Чернігівській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відповідача від 24.10.2019 № 13-5205-2525/2017.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що на праві власності має автомобіль марки Land Rover, модель Range Rover Sport, 2013 року випуску, тип пального D, з об`ємом двигуна 2993 куб. см, реєстраційний номер НОМЕР_1 , однак вважає, що даний транспортний засіб не є об`єктом оподаткування у 2017 році. Зазначає, що у свідоцтві про реєстрацію вказаного транспортного засобу зазначено лише рік випуску транспортного засобу (2013), календарну дату виготовлення цього транспортного засобу визначити неможливо, а тому слід вважати, що календарною датою виготовлення транспортного засобу позивача є 01.01.2013. Тобто у 2017 році транспортний засіб позивача вже мав п`ятий рік випуску, а тому не був об`єктом оподаткування транспортним податком. Також зазначає, що технічні характеристики автомобіля позивача не співпадають з технічними характеристиками автомобілів, які входять до переліку автомобілів з року випуску яких минуло не більше 5 років (включно), як наслідок прийняте відповідачем податкове повідомлення-рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 20.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі до суду відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.

07.04.2020 представником відповідача, в межах встановленого судом строку, подано відзив на позов, в якому ГУ ДПС у Чернігівській області просить відмовити позивачу у задоволенні позову та зазначає, що ГУ ДПС у Чернігівській області правомірно винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення, оскільки позивач є власником транспортного засобу, який у відповідності до чинного законодавства є об`єктом оподаткування.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 є власником легкового автомобіля марки Land Rover, моделі Range Rover Sport з наступними технічними характеристиками: об`єм циліндрів двигуна - 2993 куб. см, типом пального - дизель, рік випуску 2013, реєстраційний номер НОМЕР_1 (а.с.7).

В зв`язку з зазначеним відповідачем на підставі даних ІТС «Податковий блок» в автоматичному режимі сформовано податкове повідомлення-рішення № 13-5205-2525/2017 від 24.10.2019 за платежем транспортний податок з фізичних осіб в розмірі 25000 грн (а.с.8).

Вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення протиправним позивач звернулася до суду за захистом своїх прав та інтересів з відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковий кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ (надалі також - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до п.п.267.1.1 п.267.1 ст.267 ПК України, платниками транспортного податку є, зокрема, фізичні особи, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що є об`єктами оподаткування відповідно до приписів Податкового кодексу України.

Базовий податковий (звітний) період відповідно до п.п.267.5.1 п.267.5 ст.267 ПК України дорівнює календарному року.

Як слідує з оскаржуваного податкового повідомлення-рішення позивачу був нарахований транспортний податок за податковий період - 2017 рік.

Відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 ст.267 ПК України об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об`єму циліндрів двигуна, типу пального.

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального.

Відповідно до ст. 8 Закону України від 21.12.2016 № 1801-VIII «Про Державний бюджет України на 2017 рік» розмір мінімальної заробітної плати на 01.01.2017 складав 3200 грн.

Таким чином об`єктом оподаткування у 2017 році є автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1 200 000 грн.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 66 затверджено Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (надалі також - Методика).

Методика встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об`єктів оподаткування транспортним податком (п.1 Методики визначення середньо ринкової вартості легкових автомобілів).

Пунктом 2 Методики визначено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів, виходячи з ціни нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об`єму циліндрів двигуна, типу пального.

Згідно пункту 4 Методики інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об`єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством «Держзовнішінформ» до Мінекономрозвитку.

Мінекономрозвитку відповідно до Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, що є об`єктами оподаткування транспортним податком, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального (п.13 Методики).

Так, відповідно до розміщеного на сайті Мінекономрозвитку Переліку автомобілів, що є об`єктами оподаткування (а.с.30) слідує, що транспортним податком у 2017 році, автомобіль марки Land Rover моделі Range Rover Sport з об`ємом циліндрів двигуна - 3,0 літри, типом пального - дизель та з року випуску якого минуло не більше чотирьох років (включно), є об`єктом оподаткування транспортним податком.

Пунктом 267.4. ст.267 ПК України визначена ставка податку з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Підпунктом 267.6.3 п.267.3 ст.267 ПК України передбачено, що органи внутрішніх справ зобов`язані до 1 квітня 2015 року подати контролюючим органам за місцем реєстрації об`єкта оподаткування відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами.

З 1 квітня 2015 року органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, зобов`язані щомісяця у десятиденний строк після закінчення календарного місяця подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами, за місцем реєстрації об`єкта оподаткування станом на перше число відповідного місяця.

Форма подачі інформації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Така форма подачі відповідної інформації затверджена Наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2015 № 563 (зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06 липня 2015 року за № 785/27230) з наступними змінами, внесеними наказом Міністерства фінансів України №583 від 16.06.2017.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи позивач є власником легкового автомобіля марки Land Rover, моделі Range Rover Sport з наступними технічними характеристиками: об`ємом циліндрів двигуна - 2993 куб. см., типом пального - дизель, рік випуску 2013, реєстраційний номер НОМЕР_1 .

Таким чином, з урахуванням викладеного, відповідачем на підставі даних ІТС «Податковий блок», що отримані з офіційних джерел, в автоматичному режимі правомірно сформовано податкове повідомлення-рішення №13-5205-2525/2017 від 24.10.2019 про сплату позивачем транспортного податку з фізичних осіб в розмірі 25000 грн.

Посилання позивача на той факт, що автомобіль, який їй належить на праві власності не є об`єктом оподаткування транспортним податком у 2017 році за вартісними показниками не приймається судом до уваги, виходячи з такого.

В наданому позивачем в якості доказу листі Мінекономрозвитку від 05.03.2020 зазначено, що розрахована у 2017 році середньоринкова вартість автомобіля Land Rover Range Rover Sport з об`ємом циліндрів двигуна 3,0 літра, дизель, 2013 року випуску та становила 1 191 590,82 грн (а.с.10).

З тексту вказаного листа слідує, що при визначенні середньоринкової вартості автомобіля Мінекономрозвитку враховувалася наведена в адвокатському запиті інформація щодо року виготовлення транспортного засобу (а.с.9).

Дійсно, за таких обставин, коли дата виготовлення транспортного засобу невідома, а відомий тільки рік виготовлення, вважається що датою виготовлення є 01.01.2013, відповідно і чотири роки з дати виготовлення спливають 31.12.2016.

Використовуючи надану інформацію щодо року виготовлення автомобіля позивача, Мінекономрозвитку здійснив розрахунок середньоринкової вартості автомобіля для цілей оподаткування транспортним податком у 2017 році, без врахування календарної дати виготовлення транспортного засобу, тобто виходячи з того, що 4-х річний строк експлуатації сплинув 31.12.2016.

Однак, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до підпункту 14.1.220 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України рік виготовлення транспортного засобу - календарна дата виготовлення транспортного засобу (день, місяць, рік); для транспортних засобів, календарну дату виготовлення яких визначити неможливо, - 1 січня року виготовлення, зазначеного в реєстраційних документах.

З наведених приписів податкового законодавства слідує, що така дата виготовлення транспортного засобу, як 1 січня року виготовлення, зазначеного в реєстраційних документах, застосовується тільки у випадку, коли календарну дату виготовлення автомобіля визначити неможливо.

Проте, позивач не надав жодних доказів щодо неможливості визначення календарної дати виготовлення транспортного засобу.

Разом з цим, відповідно до пункту 6.3 розділу 6 Методики товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів, затвердженої наказом Міністерства юстиції України, Фонду державного майна України від 24.11.2003 № 142/5/2092 (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 24.11.2003 за № 1074/8395) визначення року виготовлення колісних транспортних засобів (надалі також - КТЗ) здійснюється на підставі даних його виробника, які зазначаються у VIN-коді.

Відповідно до інформації за VIN-кодом автомобіля позивача SALLSAAF4DA800018, дата виготовлення транспортного засобу становить 24.01.2013 (а.с.31).

До Переліку автомобілів, що є об`єктами оподаткування транспортним податком у 2017 році, розміщеному на офіційному сайті Мінекономрозвитку, включений автомобіль Land Rover Range Rover Sport з об`ємом циліндрів двигуна 3,0 літра, дизель, до 4 років експлуатації включно, що підтверджується витягом з переліку та листом Мінекономрозвитку (а.с.10, 30).

Таким чином, 4-х річний строк з дати виготовлення автомобіля позивача настав 24.01.2017, а тому відповідно до положень підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України та Переліку автомобілів, що є об`єктами оподаткування транспортним податком в 2017 році, автомобіль позивача є об`єктом оподаткування за базовий податковий період - 2017 рік.

Також не приймаються судом до уваги посилання позивача на той факт, що оскільки транспортний засіб, що належить ОСОБА_1 на праві власності має об`єм двигуна 2993 куб. см, а до Переліку автомобілів, що є об`єктами оподаткування у 2017 році включений автомобіль тієї самої марки, моделі, типу пального та строку користування, але з об`ємом двигуна 3,0 л, її транспортний засіб за технічними характеристикам не співпадає з автомобілями, що є об`єктами оподаткування транспортним податком, а тому, відповідно, не є об`єктом оподаткування, виходячи з такого.

Мінекономрозвитку України у Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2017 році, зазначає об`єм двигуна всіх легкових автомобілів, не у куб. см, як це зазвичай вказується в реєстраційних документах на транспортний засіб, а у літрах з урахуванням закруглення до найближчого основного розряду.

Так, враховуючи, що 1000 куб.см, є еквівалентом 1,0 літру, об`єм циліндрів двигуна 2993 куб.см, з урахуванням закруглення до найближчого основного розряду дорівнює 3,0 літра, про що також зазначено в листі Мінекономрозвитку від 05.03.2020 (а.с.10).

Таким чином, в даному випадку мова йде не про не співпадіння технічних характеристик автомобіля, зазначеного у Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2017 році, з технічними характеристиками автомобіля позивача, а про вираження такої технічної характеристики як об`єм двигуна у різних одиницях виміру, а тому враховуючи наведені пояснення Мінекономрозвитку, безпідставними є доводи позивача щодо не співпадіння технічних характеристик її автомобіля та технічних характеристик автомобіля, зазначеного у Переліку автомобілів, що є об`єктом оподаткування транспортним податком у 2017 році.

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що автомобіль є об`єктом оподаткування транспортним податком за обставин, коли у свідоцтві про реєстрацію автомобіля об`єм його двигуна вказаний у куб. см., а у інформації від Мінекономрозвитку об`єм двигуна такого автомобіля вказаний у літрах (з відповідним округленням).

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 12.06.2018 у справі №813/3965/17, від 21.02.2019 у справі №804/1912/18, від 18.04.2019 у справі №824/720/16-а.

Частиною 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи вищенаведене, відповідач здійснив визначення податкового зобов`язання з транспортного податку позивачу у межах повноважень, у спосіб та у порядку, визначених чинним законодавством, як наслідок оскаржуване податкове повідомлення-рішення є правомірним, та таким, що скасуванню не підлягає.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (частина друга статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України).

Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (стаття 90 Кодексу адміністративного судочинства України).

Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.

В зв`язку з відмовою в позові підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та з урахуванням п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач: Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області (вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 43143966).

Повний текст рішення суду складено 18.05.2020.

Суддя О.М. Тихоненко