Рішення № 89266110, 13.05.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.05.2020
Номер справи
640/16914/19
Номер документу
89266110
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 травня 2020 року м. Київ № 640/16914/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шулежка В.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Гелексі» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання протиправною та скасування постанови,

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Гелексі» (далі - позивач, TOB «ФК «Гелексі») з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - відповідач, Нацкомфінпослуг) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг до позивача від 08.08.2019 №644/629/16-5/14-П.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що при прийнятті оскаржуваної постанови відповідачем порушено процедуру її прийняття та необґрунтовано застосовано найвищий розмір штрафної санкції, що призвело до порушення прав ТОВ «ФК «ГЕЛЕКСІ» та надмірного тягаря відповідальності.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.09.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що підставою для винесення постанови про застосування штрафної санкції стало невиконання розпорядження про застосування заходу впливу до TOB «ФК «Гелексі», яке в судовому порядку не було скасоване. Крім того, Нацкомфінпослуг зазначила, що при прийнятті спірної постанови дотримано процедуру притягнення позивача до відповідальності, а твердження останнього є необґрунтованими та безпідставними. На підставі викладеного, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову повністю.

Враховуючи предмет і підстави позову, а також положення статей 12, 257, 262 КАС України, суд розглядає адміністративну справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач є фінансовою установою, яка здійснює діяльність на ринку фінансових послуг за основним видом діяльності «надання інших фінансових послуг (крім страхування та пенсійного забезпечення), н.в.і.у.» (код КВЕД 64.99).

З цією метою TOB «ФК «Гелексі» організований сервіс з надання онлайн позик (https://cashinsky.ua), який забезпечує надання грошових коштів у позику з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем шляхом укладення з клієнтами електронних договорів позики.

05 березня 2019 року Нацкомфінпослуг видано розпорядження № 324 про застосування заходу впливу до TOB «ФК «Гелексі», яким зобов`язано TOB «ФК «Гелексі» усунути порушення законодавства про фінансові послуги та причини, що сприяли вчиненню порушення, а також повідомити Нацкомфінпослуг про усунення порушення та вжиті заходи для усунення причин, що сприяли вчиненню правопорушення, з наданням підтверджуючих документів у термін до 27 березня 2019 року включно.

За змістом такого розпорядження, розглянувши справу про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг Нацкомфінпослуг встановлено, що TOB «ФК «Гелексі» надано фінансову послугу ОСОБА_1 шляхом обрання форми укладення договору позики від 14 листопада 2018 року № 38300 за допомогою інформаційно-телекомунікаційної системи. Однак, прийняття пропозиції від TOB «ФК «Гелексі» укласти електронний договір (акцепт) ОСОБА_1 здійснено шляхом введення отриманого коду-підпису у відповідне вікно на сторінці сервісу з надання онлайн позик TOB «ФК «Гелексі», без заповнення формуляра заяви (форми) про прийняття пропозиції в електронній формі, що не відповідає положенням абз. 3 ч. 6 статті 11 Закону України «Про електронну комерцію», згідно з яким відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти електронний договір, про її прийняття (акцепт) може бути надана шляхом заповнення формуляра заяви (форми) про прийняття такої пропозиції в електронній формі, що підписується в порядку, передбаченому статтею 12 цього Закону. Таким чином, оскільки порядок акцептування пропозиції TOB «ФК «Гелексі» не відповідає положенням абз. 3 ч. 6 статті 11 Закону, TOB «ФК «Гелексі» надано фінансову послугу ОСОБА_1 з не дотриманням порядку укладення електронного договору, встановленого статтями 11 та 12 Закону, договір № 38300 є таким, що не прирівнюється до договору, укладеного у письмовій формі та в силу приписів статті 1055 Цивільного кодексу України, кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним. Враховуючи вищезазначене, на думку Нацкомфінпослуг, TOB «ФК «Гелексі» надано фінансову послугу з порушенням ч. 1 статті 6 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», відповідно до якої фінансові послуги відповідно до положень цього Закону надаються суб`єктами господарювання на підставі договору.

Позивачем оскаржено до суду розпорядження від 05.03.2019 №324.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.03.2019 відкрито провадження в адміністративній справі №640/4608/19 за позовом ТОВ «ФК «Гелексі» до Нацкомфінпослуг про визнання протиправним та скасування розпорядження від 05.03.2019 №324.

На підставі зазначеної ухвали та відповідно до абзацу другого пункту 4.19 та пункту 4.25 розділу IV Положення № 2319 Нацкомфінпослуг прийнято розпорядження від 14.05.2019 № 887 «Про зупинення провадження у справі про правопорушення товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Гелексі» до набрання законної сили рішення по справі № 640/4608/19.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.07.2019, у справі № 640/4608/19 відмовлено в задоволенні адміністративного позову ТОВ «ФК «Гелексі».

Вимоги розпорядження від 05.03.2019 №324, яким зобов`язано ТОВ «ФК «Гелексі» усунути порушення вимог законодавства про фінансові послуги та причини, що сприяли вчиненню порушення, а також надати підтверджуючі документи, ТОВ «ФК «Гелексі» не виконано.

Нацкомфінпослуг за невиконання розпорядження від 05.03.2019 №324, на підставі пункту 10 частини першої статті 28, статті 39, пункту 3 частини першої статті 40, пункту 3 частини першої статті 41, частини першої статті 42 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», пункту 1.5 розділу І, пункту 2.4 розділу II, абзацу першого пункту 3.2 розділу III, пункту 4.21 розділу IV Положення № 2319, прийнято постанову від 08.08.2019 №644/629/16-5/14-П, якою застосовано штрафну санкцію до ТОВ «ФК «Гелексі» у розмірі 17 000,00 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно вимог частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно пунктів 1, 2 Положення «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг», затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 № 1070/2011, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній раді України.

Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.

Нацкомфінпослуг у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг встановлює Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 № 2664-III (далі - Закон №2664-III).

Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону №2664-III визначено, що фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов`язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов`язані з наданням фінансових послуг.

У відповідності до пункту 10 частини першої статті 28 Закону №2664-III Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції, у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення.

Частинами першою, другою статті 39 Закону №2664-III у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.

Згідно з пунктом 3 частини першої статті 40 Закону №2664-III Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.

В силу частини першої статті 42 Закону №2664-III штрафи, передбачені статтею 41 цього Закону, накладаються Головою, іншими членами національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, а також уповноваженими комісією посадовими особами після розгляду матеріалів, що засвідчують факт правопорушення.

Відповідно до частини другої статті 40 Закону №2664-III порядок та умови застосування заходів впливу встановлюються законами України та нормативно-правовими актами національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 20.11.2012 №2319, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за № 2112/22424, затверджено Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги.

Згідно з пунктом 1.3 Положення №2319 його метою є врегулювання правовідносин, пов`язаних, у тому числі із складанням уповноваженими та посадовими особами Нацкомфінпослуг документів про порушення законодавства про фінансові послуги та застосуванням Нацкомфінпослуг або уповноваженими особами Нацкомфінпослуг заходів впливу.

Пунктом 1.4 Положення №2319 встановлено, що заходи впливу застосовуються в порядку, визначеному цим Положенням.

Згідно з пунктом 1.5 Положення №2319 Нацкомфінпослуг як колегіальний орган або уповноважені особи Нацкомфінпослуг обирають і застосовують заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення законодавства про фінансові послуги, враховуючи наслідки порушення та застосування таких заходів.

Дані та інформація про ознаки порушення законодавства про фінансові послуги можуть міститися у тому числі в матеріалах, отриманих на письмову вимогу Нацкомфінпослуг про надання необхідних документів та інформації.

Посадова особа Нацкомфінпослуг при виявленні порушення законодавства про фінансові послуги, за яке застосовується захід впливу, складає акт про правопорушення (пункт 1.11.).

Належним чином оформлені акт про правопорушення, рішення Нацкомфінпослуг або уповноваженої особи Нацкомфінпослуг про результати розгляду справи про правопорушення вважається надісланим особі, якщо їх надіслано поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі під підпис (пункт 1.12.).

Як вбачається з матеріалів справи, 25.04.2019 Нацкомфінпослуг складено акт про правопорушення вчинені ТОВ «ФК «Гелексі» №629/16-5/14, а саме за невиконання розпорядження від 05.03.2019 №324.

Копію цього акта надіслано Нацкомфінпослуг позивачу 26.04.2019 рекомендованим листом з повідомленням про вручення, що підтверджується відповідним повідомленням та копією фіскального чека.

Таким чином, відповідачем належним чином повідомлено позивача про дату, час та місце розгляду справи про правопорушення.

Суд зазначає, що позивачем листом від 11.05.2019 подано пояснення на вказаний акт, в яких просив зупинити провадження по справі про правопорушення, зазначені у акті, до набрання законної сили судовим рішення по справі № 640/4608/19 щодо оскарження Розпорядження №324.

З огляду на встановлені обставини, що підтверджені наявними у справі доказами, твердження позивача про недотримання відповідачем вимог порядку (процедури) провадження у справі про правопорушення є безпідставними та непідтвердженими належними доказами.

Згідно з пунктом 2.2 Положення №2319 рішення про зобов`язання порушника вжити заходів для усунення порушення оформляється письмовим розпорядженням (приписом) Нацкомфінпослуг. Метою застосування даного заходу впливу є усунення особою у визначений у розпорядженні (приписі) строк виявлених порушень законодавства про фінансові послуги.

Приписами цього ж пункту передбачено, що невиконання вимог письмового розпорядження (припису) є підставою для застосування інших заходів впливу у визначених законом випадках.

З матеріалів справи вбачається, що оскаржувана постанова про накладення штрафу від 08.08.2019 №644/629/16-5/14-П прийнята у зв`язку з невиконанням позивачем розпорядження від 05.03.2019 №324.

Правомірність вказаного розпорядження перевірена судом, а саме рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.07.2019, у справі № 640/4608/19 відмовлено в задоволенні адміністративного позову ТОВ «ФК «Гелексі» про визнання протиправним та скасування розпорядження Нацкомфінпослуг від 05 березня 2019 року № 324.

Невиконання у встановлений строк вказаного розпорядження відповідача тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Так, згідно пункту 3 частини першої статті 41 Закону №2664-III встановлено, що за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпорядження, рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про усунення порушення щодо надання фінансових послуг Нацкомфінпослуг застосовує штрафні санкції у розмірі від 100 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Щодо обрання Нацкомфінпослуг заходу впливу та визначення розміру штрафних санкцій суд зазначає, що вказане рішення приймається Нацкомфінпослуг як контролюючим органом на власний розсуд.

Позивачем до матеріалів справи не надано документів, які надавали б обґрунтовані підстави для сумніву в об`єктивності визначення розміру штрафу.

Таким чином, оскільки позивачем не вжито заходів щодо виконання розпорядження Нацкомфінпослуг від 05.03.2019 № 324, яким зобов`язано TOB «ФК «Гелексі» усунути порушення законодавства про фінансові послуги, суд дійшов висновку про обґрунтованість застосування до позивача штрафних санкцій, відтак постанова від 08.08.2019 №644/629/16-5/14-П є правомірною.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача щодо визнання протиправною та скасування постанови від 08.08.2019 №644/629/16-5/14-П про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно, враховуючи те, що у задоволенні позову слід відмовити, судові витрати відшкодуванню позивачу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 72-77, 139, 241-246, 287 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Гелексі» (03083, м. Київ, пр. Науки, буд. 50, код ЄДРПОУ 41229318) відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції згідно з Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII.

Суддя В.П. Шулежко