Рішення № 89252465, 13.05.2020, Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
13.05.2020
Номер справи
398/918/20
Номер документу
89252465
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа №: 398/918/20

провадження №: 2/398/941/20

РІШЕННЯ

Іменем України

"13" травня 2020 р. Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:

судді - Крімченко С.А.,

за участі секретаря - Кулікової В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу №398/918/20 за позовом Олександрійської місцевої прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави в особі Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області до ОСОБА_1 про стягнення витрат на стаціонарне лікування потерпілого від злочину,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 на користь місцевого бюджету Олександрійського району витрати понесені на стаціонарне лікування потерпілого ОСОБА_2 у розмірі 8677,92 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 17 лютого 2019 року близько 21год. 50хв. ОСОБА_1 перебував на території домоволодіння, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 . В ході сварки, що виникла на грунту раптово виниклих неприязних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зав`язалась штовханина, в результаті чого ОСОБА_1 , усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, з метою спричинення тілесних ушкоджень, дістав з кишені револьвер «Сафарі РФ-420», калібр 4мм(Флобер), та здійснив постріл в обличчя ОСОБА_2 , чим завдав останньому тілесні ушкодження у вигляді рани верхньої губи справа.

Згідно висновку судово-медичної експертизи №18 від 14.03.2019 року отримані ОСОБА_2 тілесні ушкодження відносяться до категорії легких тілесних ушкоджень з короткочасним розладом здоров`я від 6 до 21 доби.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.2 ст. 125 КК України як умисне легке тілесне ушкодження, що спричинило короткочасний розлад здоров`я.

В звязку з отриманими тілесними ушкодженнями потерпілий ОСОБА_2 в період з 19 по 28 лютого 2019 року перебував на стаціонарному лікуванні в хірургічному відділенні Олександрійської центральної районної лікарні. Вартість лікування за 9 ліжко/днів склала 8677грн. 92коп.

Ухвалою Олександрійського міськрайонного суду від 31.07.2019 року кримінальне провадження відносно ОСОБА_1 було закрито в зв`язку із відмовою потерпілого від обвинувачення на підставі п. 7 ч. 1 ст. 284 КПК України, а тому цивільний позов прокурора про стягнення коштів до районного бюджету не розглянуто.

Відповідачем в добровільному порядку вказані витрати не відшкодовано.

Розпорядником коштів комунального некомерційного підприємства «Олександрійська центральна районна лікарня Олександрійської районної ради Кіровоградської області» є Олександрійська районна державна адміністрація Кіровоградської області.

Враховуючи викладене, позивачем у справі визначено Олександрійську районну державну адміністрацію Кіровоградської області.

Олександрійська РДА до суду з позовом про стягнення витрат на лікування не зверталась в звязку з відсутністю кошторисних призначень та просила прокурора здійснити представництво інтересів держави.

Вказане є підставою для втручання органів прокуратури шляхом звернення до суду з позовом в порядку представництва інтересів держави.

Ухвалою судді Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 15.04.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження та призначено справу до розгляду.

Представник позивача - прокурор Ніколаєва В.М. та відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явились, через канцелярію суду надали заяви про розгляд справи за їх відсутності, при цьому, представник позивача зазначила, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, а відповідач, - що позовні вимоги визнає.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 17 лютого 2019 року близько 21год. 50хв. ОСОБА_1 перебував на території домоволодіння, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 . В ході сварки, що виникла на ґрунту раптово виниклих неприязних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зав`язалась штовханина, в результаті чого ОСОБА_1 , усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, з метою спричинення тілесних ушкоджень, дістав з кишені револьвер «Сафарі РФ-420», калібр 4мм(Флобер), та здійснив постріл в обличчя ОСОБА_2 , чим завдав останньому тілесні ушкодження у вигляді рани верхньої губи справа.

Згідно висновку судово-медичної експертизи №18 від 14.03.2019 року отримані ОСОБА_2 тілесні ушкодження відносяться до категорії легких тілесних ушкоджень з короткочасним розладом здоров`я від 6 до 21 доби.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.2 ст. 125 КК України як умисне легке тілесне ушкодження, що спричинило короткочасний розлад здоров`я.

Згідно довідки №01-11/340 від 06.03.2019 року, виданої Олександрійською ЦРЛ Кіровоградської обласної державної адміністрації, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , знаходився на лікуванні в хірургічному відділенні Олександрійської центральної районної лікарні в період з 19 по 28 лютого 2019 року. Фактичні витрати на лікування хворого ОСОБА_2 склали 8677грн. 92коп.

Ухвалою Олександрійського міськрайонного суду від 31.07.2019 року кримінальне провадження відносно ОСОБА_1 було закрито в зв`язку із відмовою потерпілого від обвинувачення на підставі п. 7 ч. 1 ст. 284 КПК України.

Згідно листа Олександрійської районної ради Кіровоградської області від 16.01.2020 року №01-32/8/1 рішенням Олександрійської районної ради від 25.11.2015 року №12 «Про делегування повноважень районної ради районній державній адміністрації» Олександрійській районній державній адміністрації, зокрема, делеговано повноваження щодо забезпечення ефективного використання фінансових ресурсів.

Згідно листа Олександрійського управління державної казначейської служби України Кіровоградської області від 18.02.2020 року №02-33-06/182, розпорядником коштів вищого рівня комунального некомерційного підприємства «Олександрійська центральна районна лікарня Олександрійської районної ради Кіровоградської області» є Олександрійська районна державна адміністрація Кіровоградської області.

Відповідно до листа Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 20.01.2020 року, вих.№01-33/22/4, Олександрійська районна державна адміністрація не зверталась до суду в порядку цивільного провадження з позовною заявою про стягнення витрат на стаціонарне лікування потерпілого від злочину ОСОБА_2 до відповідача ОСОБА_1 . При цьому зазначено, що у звязку з відсутністю кошторисних призначень на відповідний бюджетний рік можливість подати відповідний позов відсутня, тому просять здійснити представництво інтересів держави, відповідно до ст.23 ЗУ «Про прокуратуру».

Згідно п. 3 ст. 131-1 Конституції України на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадянина чи держави в суді у випадках, визначених законом.

Відповідно до ч.3, п.2 ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень.

Згідно ч. 4 ст.56 ЦПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Відповідно до ч. 1 ст.24 Закону України «Про прокуратуру» право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному, прокурору України, його першому заступнику та заступникам, керівникам регіональних та місцевих прокуратур, їх першим заступникам та заступникам.

Згідно наказу Генерального прокурора України від 07.12.2015 року №743к ОСОБА_3 призначено керівником Олександрійської місцевої прокуратури Кіровоградської області строком на п`ять років з 15.12.2015 року.

Комунальне некомерційне підприємство «Олександрійська центральна районна лікарня Олександрійської районної ради Кіровоградської області» є установою охорони здоров`я населення.

Згідно з визначення, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України, бюджет - план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються відповідно органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду.

Відповідно до пп. «а» п. 3 ч. 1ст. 89 БК України до видатків, що здійснюються з бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, районних бюджетів, бюджетів об`єднаних територіальних громад належать, зокрема, видатки на охорону здоров`я, в т.ч. на амбулаторно-поліклінічну та стаціонарну допомогу (лікарні широкого профілю, спеціалізовані медико-санітарні частини, пологові будинки, поліклініки і амбулаторії, загальні стоматологічні поліклініки, дільничні лікарні).

Згідно ст. 18 Основ законодавства про охорону здоров`я фінансове забезпечення охорони здоров`я може здійснюватися за рахунок коштів Державного бюджету України та місцевих бюджетів, коштів юридичних та фізичних осіб, а також з інших джерел, не заборонених законом.

Кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів, призначені на охорону здоров`я, використовуються, зокрема, для забезпечення медичної допомоги населенню, фінансування державних цільових і місцевих програм охорони здоров`я та фундаментальних наукових досліджень у цій сфері.

Фінансове забезпечення державних та комунальних закладів охорони здоров`я - бюджетних установ здійснюється відповідно до бюджетного законодавства.

Згідно ст.49 Конституції України охорона здоров`я забезпечується державним фінансуванням відповідних соціально-економічних, медико-санітарних і оздоровчо-профілактичних програм.

Відповідно ч. 2 ст.61 Закону України «Про місцеве самоврядування» районні та обласні ради затверджують районні та обласні бюджети, які формуються з коштів державного бюджету для їх відповідного розподілу між територіальними громадами або для виконання спільних проектів та з коштів, залучених на договірних засадах з місцевих бюджетів для реалізації спільних соціально-економічних та культурних програм, контролюють їх виконання.

Відповідно до ч.7 ст.128 КПК України особа, яка не пред`явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред`явити його в порядку цивільного судочинства. Наведені норми також дають прокуратурі право звернення до суду з наведеним позовом.

Згідно ч.6 ст. 82 ЦПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Положеннями ст. 1206 ЦК України передбачено, що особа, яка вчинила злочин, зобов`язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров`я на лікування потерпілого від злочину. Якщо лікування проводилося закладом охорони здоров`я, що є у державній власності, або територіальної громади, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету.

Відповідно до постанови Пленуму ВСУ від 07 липня 1995 року «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину та судових витрат» питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, затверджених постановою КМУ № 545 від 16 липня 1993 року «Про порядок обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я».

Термін і обґрунтованість перебування потерпілого від злочину на стаціонарному лікуванні визначається на підставі даних лікувального закладу, де він перебуває на лікуванні.

Постановою КМУ № 545 від 16 липня 1993 року «Про порядок обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я» встановлено, що визначення суми витрат на лікування потерпілого за один ліжко-день проводиться виходячи з фактичної кількості ліжко-днів і загальної суми фактичних витрат за місяць (в якому проводилось лікування) на утримання лікувального закладу, за винятком витрат на капітальні вкладення, капітальний ремонт і придбання інвентарю та обладнання.

Враховуючи наведене, а також те, що відповідач визнав позов в повному обсязі і таке визнання не порушує прав чи законних інтересів інших осіб, суд вважає за можливе задоволити позов в повному обсязі.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, оскільки позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог. Тобто з відповідача підлягає стягненню на користь держави судовий збір в сумі 2102 грн.

На підставі наведеного, керуючись ст. 4, 5, 11, 12, 56, 76, 81, 82, 89, 136, 206, 247, 263-265 ЦПК України суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Олександрійської місцевої прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави в особі Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області задоволити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь місцевого бюджету Олександрійського району Кіровоградської області витрати, понесені на стаціонарне лікування потерпілого ОСОБА_2 у розмірі 8677(вісім тисяч шістсот сімдесят сім) грн 92 коп., шляхом перерахування на р / р НОМЕР_1 , код одержувача 37944584, МФО 899998, Казначейство України (ел.адм.подат.).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь держави судовий збір в сумі 2102(дві тисячі сто дві) грн.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку та подано апеляційну скаргу до апеляційного суду Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: Олександрійська місцева прокуратура Кіровоградської області, адреса місцезнаходження: м.Олександрія Кіровоградської області, вул.Чижевського,1а, яка діє в інтересах держави в особі Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області, адреса місцезнаходження: м.Олександрія Кіровоградської області,вул.Шевченка,132.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований: АДРЕСА_2 , проживає: АДРЕСА_3 .

СУДДЯ: підпис С.А.Крімченко