Рішення № 89250434, 13.05.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.05.2020
Номер справи
826/6927/18
Номер документу
89250434
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 травня 2020 року м. Київ № 826/6927/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Смолія І.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Правобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - відповідач) в якому просить визнати протиправними дії відповідача та зобов`язати провести донарахування пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 70% згідно довідок від 19.12.2014 року №17.1-1490 та №17.1-1491, з урахуванням сум середньомісячної матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов`язків (інші виплати), з 24.06.2014 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.05.2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано відповідачу надати відзив протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження.

19 липня 2018 року представник ГУ ПФУ надіслав відзив на адміністративний позов та зазначає, що чинним законодавством регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено перерахунку пенсії державного службовця, у зв`язку зі зміною розміру заробітної плати, у зв`язку з чим у задоволенні позову просив суд відмовити повністю.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.03.2019 року допущено заміну первинного відповідач у справі - Правобережне об`єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві його правонаступником - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві. .

Згідно розпорядження Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.04.2019 року №356 у справі №826/6927/18 призначено повторний автоматизований розподіл судової справи між суддями, дану справу передано на розгляд судді Смолію І.В.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.05.2019 року визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного провадження.

Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст.263 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Згідно з нормами ч.3 ст.263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію 70% відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-ХІІ).

29 листопада 2017 року позивач звернулася до ПФУ із заявою про перерахунок пенсії державного службовця на підставі довідки від 19.12.2014 року №17.1-1490 та №17.1-1491, виданої ДУС з урахуванням інших виплат відповідно до умов, що діяли на момент призначення пенсії та відшкодувати недоотримані кошти з грудня 2014 року.

13 грудня 2017 року відповідачем надана відповідь на звернення позивача за№ 2405/03/К-2189, згідно якої повідомлено про відсутність законодавчо визначених підстав для проведення перерахунку пенсії.

Позивач у адміністративному позові посилається на довідки ДУС, про складові заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» та постанови КМУ від 06.04.2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців» за посадою завідувач відділу ДУС, з якої позивач була звільнена у 2014 році у зв`язку із виходом на пенсію: посадовий оклад становив - 3 126,00 грн.; надбавка за ранг 140,00 грн.; надбавка за вислугу років (30%) 979,80 грн.. За період з 01.12.2009 року по 30.11.2014 року надбавки, премії та інші виплати становили: надбавки за високі досягнення у праці за виконання особливо важкої роботи - 168 751,10 грн.; премії - 189 500,31 грн.; премії до державних, професійних свят - 8 843,50 грн.; інші виплати - 110 826,17 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При призначенні пенсії державному службовцю за нормами Закону України «Про державну службу» її розрахунок проводиться з урахуванням видів заробітної плати, з яких були сплачені страхові внески, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов`язків тощо.

Зокрема, згідно з частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

У статті 2 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що до структури заробітної плати входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Додаткова заробітна плата - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно зі статтею 33 Закону №3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов`язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються зокрема суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, винагорода за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов`язків входять до структури оплати праці державного службовця.

На суми перелічених заохочувальних та компенсаційних виплат, які виплачуються державному службовцю за час роботи, нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 27.06.2018 у справі №638/13232/16-а (ЄДРСР №75082507).

Відповідно до наявної у матеріалах справи копії довідки від 19.12.2014 року №17.1-1491 Державного управління справами, позивачу за період з грудня 2009 року по листопад 2014 року інші виплати становили 110 826,17 грн. із зазначенням того, що на всі виплати, включені у довідку, нараховано страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому, «інші виплати» включають у себе матеріальну допомогу на оздоровлення (53 842,37 грн.), матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань (32 684,42 грн.), винагороду за сумлінну безперервну працю в ОДВ, зразкове виконання трудових обов`язків (20 360,50 грн.), індексація (3 938,88 грн.) .

Відтак ці виплати, з яких були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, відносяться до видів оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій, і включаються до заробітку для обчислення пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про державну службу».

Щодо вимоги позивача про перерахування пенсії, починаючи з 24.06.2014 року, суд зазначає наступне.

Якщо державному службовцю дані види виплат не були включенні в суму доходу, з якого здійснено обрахунок пенсії, пенсіонеру необхідно звернутися із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням цих виплат до територіального органу Пенсійного фонду України.

Статтею 98 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку.

Приписами частини 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно.

Позивач звернувся до відповідача із відповідною заявою про перерахунок 29.11.2017 року (а.с.19). Отже перерахунок пенсії позивача з урахуванням зазначених виплат повинен бути здійснений з 29.11.2017 року.

Аналогічні висновки викладені Верховним Судом в постанові від 15.08.2019 у справі №405/19/1 та Верховний Суд в постанові від 15.08.2019 у справі № К/9901/22751/18 від 04.12.2019

З урахуванням викладеного, суд дійшов до висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у перерахуванні ОСОБА_1 пенсії з урахуванням сум середньомісячної матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, винагороду за сумлінну безперервну працю в ОДВ, зразкове виконання трудових обов`язків, індексації грошових доходів населення, зазначених у довідках Державного управління справами від 19.12.2014 року №17.1-1490 та №17.1-1491, та, як наслідок, зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням зазначених сум.

Згідно ч.ч.1 та 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (ч.3 ст.139 КАС України).

Як вбачається з матеріалів справи позивачем, під час звернення з даним позовом до суду, сплачено судовий збір у розмірі 2 114,40 грн. та витрати, пов`язані на професійну правничу допомогу - 1 000,00 грн., які підлягають присудженню на користь останнього у розмірі 1 557,20 грн.

Керуючись статтями 72-77, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум середньомісячної матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, винагороду за сумлінну безперервну працю в ОДВ, зразкове виконання трудових обов`язків, індексації грошових доходів населення, зазначених у довідках Державного управління справами від 19.12.2014 року №17.1-1490 та №17.1-1491.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум середньомісячної матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, винагороду за сумлінну безперервну працю в ОДВ, зразкове виконання трудових обов`язків, індексації грошових доходів населення, зазначених у довідках Державного управління справами від 19.12.2014 року №17.1-1490 та №17.1-1491, починаючи з 29.11.2017 року.

В іншій частині позову відмовити.

Присудити здійснені ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) документально підтверджені судові витрати у розмірі 1 557,20 грн. (однієї тисячі п`ятисот п`ятдесяти семи грн. 20 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України та може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст.ст.295-297 КАС України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.В. Смолій