
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2020 року справа № 580/570/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Облагрохім-2000» до Державної служби з безпеки на транспорті про визнання протиправною і скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу,-
ВСТАНОВИВ:
13 лютого 2020 року приватне підприємство «Облагрохім-2000» звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної служби з безпеки на транспорті, у якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області від 10.12.2019 №159273 про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 34000 грн.
Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказав, що штраф застосований за порушення, передбачене абзацом 16 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів. Порушення встановлено під час перевірки, яка була проведена посадовими особами відповідача, 23.10.2019 на автодорозі Н-16, 12 км, при перевезенні автомобілем DAF 95 XF д.н.з. НОМЕР_1 напівпричіп TAD HPH-35 д.н.з. НОМЕР_2 комбайну зернозбирального по маршруту с. Домантове- м. Черкаси. При проведенні замірів встановлені наступні параметри: довжина – 24,10м (при допустимій – 22 м), ширина – 4,0м (при допустимій -2,6м), висота – 4,25 м (при допустимій – 4м).
Заперечуючи накладення штрафу, позивач зазначає, що маршрут перевезення великогабаритного транспорту був погоджений з Відділенням інтелектуальних транспортних систем Державного агенства автомобільних доріг України , Відділом безпеки дорожнього руху управління патрульної поліції в Черкаській області та комунальним підприємством Черкаським експлуатаційним лінійним управлінням автомобільних шляхів, та здійснена відповідна оплата за такими габаритними розмірами: довжина – 22 м, ширина – 3,74 м, висота – 4,5 м. Враховуючи погоджені габарити, позивач перевищив габарити лише по двох параметрах (довжині та ширині) менше ніж на 10%. При цьому згідно частини 16 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (34000грн) застосовується лише у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Ухвалою судді від 17.02.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін та призначено розпочати розгляд справи по суті з 18.03.2020.
10.03.2020 відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, у якому проти позову заперечив з тієї підстави, що перевезення вантажу (зернозбиральний комбайн) здійснювалось з перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% без відповідного дозволу на рух автомобільними дорогами України, виданого компетентними органами, а саме: перевищення встановлених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху габаритних норм становить 53,85%, ширина 4 м при нормативно допустимих 2,6 м, що є порушенням вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт». Дозвіл на перевезення великовагового транспорту виданий на маршрут руху об`їзна Черкаси - виїзд на Н-16-Н-16 Сміла-виїзд на Н01, натомість перевірка здійснена на 12 км автодороги Н-16, тобто автомобіль рухався в напрямку Черкас через дамбу, а не в об`їзд, як вказано у дозволі.
18.03.2020 позивач надав до суду відповідь на відзив, у якому вказав, що у акті не вказано обладнання, яким здійснювалось вимірювання, та дані про його сертифікацію. Всупереч п. 26 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою КМУ від 08.11.2006 №1567 відповідач своєчасно не повідомив позивача про розгляд акта від 23.10.2019 №0004430, оскільки виклик на розгляд акта вручено вже після прийняття спірної постанови. Разом з цим, позивач зветрався до відповідача із заявою про проведення перерахунку. Погодивши перевезення великогабаритного вантажу, а саме сільгосптехніки, автомобільними дорогами загального користування з габаритними даними: довжина - 22 м, ширина – 3,74м. висота – 4,5м, позивач виконав вимоги ч. 4 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт». Приймаючи до уваги погоджені габаритні параметри, перевищення здійснено лише за довжиною на 2,1м (24,1 м фактичної при погодженій 22 м), та шириною на 0,26м (4м фактичної , при погодженій та дозволеній 3,74м). Параметри висоти не порушені, оскільки погоджено фактичну висоту 4,5 м. Таким чином, позивач перевищив габаритні розміри вантажу лише по 2 параметрам менше ніж на 10%.
Постановою Золотоніського міськрайонного суду від 17.01.2020 у справі №695/3547про адміністративне правопорушення щодо водія ОСОБА_1 закрито провадження у справі у зв`ку з відсутністю складу адміністративного правопорушення. Отже вказана постанова суду стосується фактичних обставин, які мають значення для справи, що розглядається. Крім цього, всупереч п. 2.4.2 Правил дорожнього руху України після складання протоколу про адміністративні правопорушення та актів водій ОСОБА_1 безперешкодно продовжив рух, що свідчить про наявність відповідних дозволів на перевезення великогабаритного вантажу.
Вивчивши доводи сторін, викладені у заявах по суті, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.
Приватне підприємство «Облагрохім-2000» отримало погодження маршруту перевезення великогабаритного транспорту з Відділенням інтелектуальних транспортних систем Державного агенства автомобільних доріг України, що підтверджується листом №29-19/8271 від 30.09.2019 зі строком дії з 01.10.2019 по 29.10.2019, відділом безпеки дорожнього руху управління патрульної поліції в Черкаській області, що підтверджується дозволом № 13718901-375 НГ зі строком дії з 03.10.2019 по 29.10.2019, та комунальним підприємством Черкаським експлуатаційним лінійним управлінням автомобільних шдяхів згідно з листом від 27.09.2019, погоджено 01.10.2019.
Згідно з вказаними дозволами погоджено перевезення сільськогосподарської техніки з такими габаритними даними: довжина – 22м, ширина – 3,74, висота – 4,5м за маршрутом: міська смуга Черкас виїзд на Н16-Н16-Сміла, виїзд на НОМЕР_3 -Н01 – виїзд на НОМЕР_4 -виїзд на М12-М12-виїзд на М05-М05-об`їзна Білої Церкви.
23.10.2019 головним спеціалістом Управління Укратрансбезпеки у Черкаській області складено акт №0004430 про перевищення транспортними засобами нормативних габаритних параметрів, яким встановлено, що на автодорозі Н-16, 12 км на автомобілі марки DAF д.н. НОМЕР_1 , напівпричіп TAD HПH д.н.з. НОМЕР_2 , котрий належить ПП «Облагрохім-2000» по маршруту с. Домантове-м.Черкаси (довжина маршруту 49 км) перевозив комбайн зернозбиральний. При цьому проведені відповідні заміри згідно з довідкою №247074 від 23.10.2019 та встановлено наступні параметри вантажу: довжина -24,10м (при допустимій -22м), ширина – 4 м (при допустимій -2,6м), висота 4,25м (при допустимій – 4м), та складено розрахунок №Z 174 до акту №00004430від 23.10.2019 на суму 22,05 Євро.
Позивач направив відповідачу заяву №345 від 31.10.2019 про перерахунок плати за проїзд великогабаритного транспортного засобу автомобільними дорогами загального користування, копію дозволів на погодження, а саме: копію листа №29-19/8271 від 30.09.2019, копію дозволу №13718901-375НГ та копію листа від 27.09.2019.
10.12.2019 начальник Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області виніс постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №159273, згідно з якою за перевезення за допомогою водія ОСОБА_1 який керував транспортним засобом марки DAF д.н. НОМЕР_1 , вантажу (комбайн зернозбиральний) з перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% без відповідного дозволу, а саме: перевищення встановлених п. 22.5 ПДР габаритних норм становить 53,85%, ширина 4 м при нормативно допустимій 2.6 м, чим порушено вимоги ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», порушення, встановлене під час перевірки , що була проведена 23.10.2019 о 17 год 20 хв на 12 кілометрі автодороги Н-16 Золотоноша –Умань, до позивача на підставі абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» застосовано штраф у сумі 34 000 грн.
Позивач оскаржив постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №159273 від 10.12.2019 до Державної служби України з безпеки на транспорті, однак листом від 14.01.2020 №07 у задоволенні скарги відмовлено.
Не погоджуючись з постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №159273 від 10.12.2019, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає, що спірні відносини врегульовані Законом України «Про автомобільний транспорт», Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів україни від 08.11.2006 №1567, Правилами дорожнього руху, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306.
Згідно ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема, державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті.
Відповідно до Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103, Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, який, зокрема, реалізує державну полдітику з питань безпеки на наземному транспорті.
Згідно з п. 8 вказаного положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті затверджено постановою Кабінету Міністрів №країни від 08.11.2006 №1567 (далі – Порядок №1567).
Згідно з п. 1 Порядок №567 визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначається Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 (далі – Порядок №879), згідно з п. 3 якого габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м).
Згідно з пп. 3 п. 2 Порядку №879 великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. N 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
Пунктом 21 Порядку №1567 передбачено, що у разі виявлення у ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Судом встановлено, що 23.10.2019 головним спеціалістом Управління Укратрансбезпеки у Черкаській області складено акт №0004430 про перевищення транспортними засобами нормативних габаритних параметрів, яким встановлено, що на автодорозі Н-16, 12 км на автомобілі марки DAF д.н. НОМЕР_1 , напівпричіп TAD HПH д.н.з. НОМЕР_2 , котрий належить ПП «Облагрохім-2000» по маршруту с. Домантове-м.Черкаси (довжина маршруту 49 км) перевозив комбайн зернозбиральний. При цьому проведені відповідні заміри згідно з довідкою №247074 від 23.10.2019 та встановлено наступні параметри вантажу: довжина -24,10м (при допустимій -22м), ширина – 4 м (при допустимій -2,6м), висота 4,25м (при допустимій – 4м).
Відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт передбачена абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», згідно з яким за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу застосовується штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як вбачається з постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №159273 від 10.12.2019, адміністративно-господарський штраф у сумі 34000 гривень застосований за перевищення ширини 4 м при нормативно-допустимій 2,6 м, перевищення габаритних норм становить 53,85%.
За вказаних обставин адміністративно-господарський штраф застосований за наявності законних підстав, тому постанова про застосування адміністративно-господарського штрафуп №159273 від 10.12.2019 прийнята на законних підставах і скасуванню не підлягає.
Суд вважає необгрунтованими посилання позивача на отримані дозволи на перевезення великогабаритної техніки, оскільки пп. 5 п. 2 Порядку №879 визначає дозвіл на рух як єдиний уніфікований документ, що видається уповноваженим органом відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. N 30 "Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами", після внесення в установлених порядку і розмірі плати за проїзд таких транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, в якому визначаються умови експлуатації транспортних засобів протягом певного часу за встановленим маршрутом і який дає право на проїзд за таких умов.
Також згідно з п. 21 Порядку №879 у разі здійснення руху з порушенням умов, визначених у дозволі на рух, подвійний розмір застосовується в частині перевищення фактичних показників над показниками, визначеними у дозволі, за пройдену частину маршруту.
Сторонами визнається, та підтверджується дозволами на перевезення і актом №0004430 від 23.10.2019, що перевезення великогабаритного вантажу здійснювалось за іншим маршрутом, ніж встановлено дозволами, отже умови певезення, вказані у дозволі, не застосовуються до перевезення, яке здійснював позивач.
Щодо посилання позивача на ту обставину, що у акті не зазначені засоби вимірювання, то згідно з п.п. 12, 13 Порядку №879 вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології. Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.
Відповідачем на підтвердження повірки вимірювальних засобів надані акт приймання-передавання від 04.03.2019, копію свідоцтва про повірку лінійки телескопічної (рейки нівелірної GR 500 зав. №70705 №23-25/0000212, чинного до 04.02.2020, копію свідоцтва про повірку рулетки вимірювальної з фібергласовою стрічкою Зав. №Р/029 №23-25/0000171, чинного до 06.02.2020.
Акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів №0004430 від 23.10.2019 підписаний водієм ОСОБА_1 без зауважень.
Вказане свідчить про безпідставність посилання позивача на відсутність зазначення у акті засобів вимірювання.
Щодо посилань позивача на неповідомлення про розгляд справи 10.12.2019, то вказана обставина також не є підставою для скасування постанови від 10.12.2019 №159273, оскільки позивач не надав до суду доказів, які б спростовували порушення, і які не врахував відповідач.
Інші доводи позивача не мають значення для розгляду справи, тому суд не надає їм правової оцінки.
З огляду на зазначену аргументацію позовні вимоги є безпідставними і задоволенню не підлягають.
Керуючись ст 139, 194, 205, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня закінчення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, у зв`язку з епідемією коронавірусу.
Головуючий суддя А.В. Руденко