Рішення № 89249742, 14.05.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2020
Номер справи
580/1020/20
Номер документу
89249742
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2020 року справа № 580/1020/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Тимошенко В.П.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії,

встановив:

24 березня 2020 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому просить:

1) визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку позивачу пенсії за віком, з урахуванням положень п. 2 ст. 56, ст. 57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;

2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. ст. 27, 28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист катастрофи” збільшивши пенсію за кожний рік страхового стажу понад 20 років;

3) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст.ст. 27, 28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням положень ст.57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” ,при перерахунку пенсії застосувати індивідуальний середньомісячний коефіцієнт заробітної плати в розмірі - 2,30232;

4) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. ст. 27, 28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням положень до ч.2 ст.19; ст. 22, ст.46 Конституції України застосувати при перерахунку пенсії величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі - 1,35%.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що особам яким призначена пенсія на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік. Крім того, позивач зазначив, що з урахуванням положень ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію на індивідуальний коефіцієнт середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення, як норми прямої дії.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 14.04.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

В письмовому відзиві на адміністративний позов відповідач просив в його задоволенні відмовити повністю зазначивши при цьому, що перерахунок пенсії позивача відповідно до діючих вимог п. 2 ст. 56 та ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням ч.2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» призведе до її зменшення (1638,0 грн.), що є недоцільним.

Також позивач зазначив, що на день виникнення у позивача права на пенсію та його звернення за призначенням пенсії, по сьогоднішній день є діючою норма про застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, а тому позовна вимога застосувати при перерахунку пенсії величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,3 5% є не обгрунтованою.

Дослідивши подані суду письмові докази, доводи сторін, викладені у позовній заяві та відзиві на позовну заяву, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку та з 27.09.2019 отримує пенсію за віком, призначену із зниженням пенсійного віку як потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796).

Розмір пенсії позивача обчислено згідно із Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та згідно рішення № 231450000323 від 22.10.2019 про призначення пенсії розмір пенсії позивача з 27.09.2019 становив 2221,27 грн.

05.12.2019 ОСОБА_1 подав заяву про перерахунок пенсії в зв`язку з наданням додаткових документів, а саме довідки Київського національного економічного університету ім. В. Гетьмана від 28.11.2019 № 01/13-1232 про навчання в Київському інституті народного господарства з 01.09.1982 по 30.06.1988 та перебування у лавах Радянської армії, яка надана на запит Катеринопільського відділу обслуговування громадян ГУ ПФУ в Черкаській області від 26.09.2019 № 84516/02-10/14.

Згідно абз. 3 п. 1.7 Порядку № 22-1 відповідачем проведено перерахунок пенсії з 27.09.2019, внаслідок чого розмір пенсії збільшився і становив 2618,68 грн (рішення № 231450000323 від 13.12.2019.

19.12.2019 ОСОБА_1 подав заяву про перерахунок пенсії в зв`язку з наданням додаткових документів, а саме:

1) довідки Катеринопільської районної філії Черкаського обласного центру зайнятості від 02.10.2019 № 953 про перебування на обліку в центрі зайнятості з 24.03.2005 по 24.04.2005 та отримання одноразової виплати допомоги для організації підприємницької діяльності;

2) довідки про заробітну плату від 16.08.2019 № 73 та акту документальної перевірки достовірності довідки про заробітну плату, поданої для призначення (перерахунку) пенсії від 06.12.2019 № 1000;

3) довідки про заробітну плату від 28.08.2019 № 167-02-56 та акту документальної перевірки достовірності довідки про заробітну плату, поданої для призначення (перерахунку) пенсії від 03.10.2019 № 883;

4) довідки філії Шполянський райавтодор від 12.12.2019 № 98 про перейменування Катеринопільської районної шляхової ремонтно - будівельної дільниці.

Згідно абз. 3 п.1.7 Порядку № 22-1 відповідачем проведено перерахунок пенсії з 27.09.2019, внаслідок чого розмір пенсії збільшився і становив 2698,28 грн. (рішення № 231450000323 від 23.12.2019).

30.01.2020 позивач звернувся зі скаргою до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якій просив нарахувати коректно йому пенсію за віком за період реально набутого ним страхового стажу у відповідності до законодавства.

Листом №261-282/Б-02/8-2300/20 від 17.02.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повідомило позивача про те, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (далі - Закон № 2148) внесено зміни до пункту 2 статті 56 Закону № 796, згідно з якими право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1,2,3,4 за умови стажу не менш як: чоловіки - 20 років, із збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за Списком №1, чоловіки - 10 років і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсій на умовах частини 2 статті 27 Закону № 1058.

Відповідно до частини 2 статті 27 Закону № 1058 за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом (до 01.01.2004), може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом (з 01.01.2004), - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, що діяли на день набрання чинності Законом № 1058 (168 грн).

Оскільки розмір пенсії, обчислений відповідно до частини 1 статті 27 Закону, більший *(2698,28 грн), ніж розмір пенсії, обчислений відповідно до частини 2 статті 27 Закону (1638,00 грн), проводити такий розрахунок недоцільно. Крім того, норма частини 2 статті 27 Закону не застосовується для обчислення страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року 1,35.

Не погоджуючись з даною відмовою позивач звернувся до суду.

Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Частиною 2 ст. 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним або спеціальним законами.

Відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.

У зв`язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений спеціальним законом.

Аналіз викладеного положення Закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам (до 01 жовтня 2011 року - 25 (20) років) пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 07 липня 2015 року у справі №21-727а15 та від 20 вересня 2016 року у справі справа №21-1255а16, а також в постановах Верховного Суду від 06 лютого 2018 року у справі № 560/675/17 (К/9901/684/17) та від 14.03.2018 у справі №316/1863/16-а.

Відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, днем звернення за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами. Право на перерахунок пенсії реалізується особою на підставі власного волевиявлення шляхом подання до органу Пенсійного фонду України відповідної заяви.

Як встановлено ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч. 1 ст. 35, ч. 2 ст. 38, ч. 3 ст. 42 і ч. 5 ст. 48 цього Закону, провадиться, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Судом встановлено, що із заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся 05.12.2019. Отже, перерахунок пенсії позивачу слід проводити з 01.12.2019.

Таким чином, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог №1 та №2, а саме визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку позивачу пенсії за віком, з урахуванням положень п. 2 ст. 56, ст. 57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з 01.12.2019 перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. ст. 27, 28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист катастрофи” збільшивши пенсію за кожний рік страхового стажу понад 20 років.

Щодо позовної вимоги №3, а саме про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст.ст. 27, 28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням положень ст.57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” ,при перерахунку пенсії застосувати індивідуальний середньомісячний коефіцієнт заробітної плати в розмірі - 2,30232, суд зазначає таке.

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії в солідарній системі законодавець урегулював у ст. 40 Закону №1058-IV й абзацом 1 ч. 1 цієї статті передбачив врахування для обчислення пенсії заробітної плати (доходу) за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року.

Тобто, законодавець імперативно встановив, що для обчислення пенсії має враховуватися заробітна плата (дохід), отримана після 01 липня 2000 року протягом усього періоду страхового стажу особи без будь-яких виключень.

Єдиний виняток із цього правила встановлювався в абзаці 3 ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV, який передбачав допустимість за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, періодів до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом 3 ч. 1 ст. 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Водночас закріплена у наведеній нормі можливість оптимізації заробітку стосується призначення пенсій, і не може бути застосована при перерахунку вже призначеної пенсії.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 18.07.2018 у справі № 461/4328/16-а.

Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовної вимоги №3.

Щодо позовної вимоги №4, а саме про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. ст. 27, 28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням положень до ч.2 ст.19; ст. 22, ст.46 Конституції України застосувати при перерахунку пенсії величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі - 1,35%, суд зазначає таке.

Частиною першою статті 25 Закону №1058 в редакції Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 №107-V1, яка діяла з 01.01.2008р., було передбачено, що за період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35 %.

Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” від 03.10.2017 №2148-V111 (у подальшому – Закон №2148), який в цій частині набрав чинності з 01.10.2017, до частини першої статті 25 Закону №1058 були внесені зміни та визначено, що за період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Також Законом №2148 Прикінцеві положення Закону №1058 доповнено пунктом 43, яким передбачено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Таким чином, на день виникнення у позивача права на пенсію та його звернення за призначенням пенсії, по сьогоднішній день є діючою норма про застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Враховуючи вищевикладене позовна вимога №4 задоволенню не підлягає.

З огляду на зазначене, позовні вимоги підлягають до часткового задоволення, а саме визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку позивачу пенсії за віком, з урахуванням положень п. 2 ст. 56, ст. 57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з 01.12.2019 перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. ст. 27, 28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист катастрофи” збільшивши пенсію за кожний рік страхового стажу понад 20 років.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги частково обґрунтованими та такими, що підлягають до часткового задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, судові витрати позивача по сплаті судового збору підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в сумі 840,80 грн.

Керуючись статтями 6, 9, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) пенсії за віком, з урахуванням положень п. 2 ст. 56, ст. 57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) з 01.12.2019 перерахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) пенсію за віком відповідно до ст. ст. 27, 28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист катастрофи” збільшивши пенсію за кожний рік страхового стажу понад 20 років.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 коп.

У задоволені інших позовних вимог відмовити.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення виготовлений 14.05.2020.

Суддя В.П. Тимошенко