
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/1332/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/1332/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Будкомплект" до Управління Держпраці у Полтавській області про визнання протиправним та скасування припису,
В С Т А Н О В И В:
12 березня 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Будкомплект" (надалі - позивач, ТОВ "Будкомплект") звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Держпраці у Полтавській області (надалі - відповідач, Управління) , в якому просить визнати протиправним та скасувати припис від 20.09.2019 №53.05/129-35(П) в частині вимоги щодо усунення порушень, сформульованої у пункті 24 вказаного припису.
В обґрунтування позовних вимог заявник вказує на протиправну, як на його думку, поведінку відповідача, який безпідставно вимагає від позивача припинити експлуатацію ліфтів після закінчення їх граничного строку експлуатації за відсутності експертного обстеження та позачергового технічного огляду, тобто вчинити дії, що не входять до компетенції позивача, оскільки припинити експлуатацію ліфтів може лише суб`єкт, що їх експлуатує.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 17.03.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
02.04.2020 відповідач подав відзив на адміністративний позов, в якому просить відмовити в його задоволенні, посилаючись на правомірність висновків акту перевірки та оскаржуваного припису. Пояснив, що Управління не зобов`язує ТОВ "Будкомплект" зупиняти експлуатацію ліфтів, проводити їх експертне обстеження та позачерговий технічний огляд ліфтів у зв`язку із закінченням граничного строку їх експлуатації, оскільки це порушення має усунути КП "ЖЕО №2". Натомість в оскаржуваній частині припису зазначено лише про факт порушення з боку позивача, який продовжує виконувати роботи та обслуговування ліфтів на підставі договору від 04.12.2018 №2-2019/ТД, у яких закінчився строк експлуатації (25 років) та яким не проведено експертне обстеження, позачерговий технічний огляд у зв`язку із закінченням граничного строку експлуатації ліфтів (а.с. 82-83).
Розгляд даної справи, відповідно до частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше, в межах строку, встановленого статтею 258 цього ж Кодексу.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначають Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V).
Відповідно до статті 1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом (стаття 1 Закону №877-V).
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону №877-V однією із підстав для проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) є доручення Прем`єр-міністра України про перевірку суб`єктів господарювання у відповідній сфері у зв`язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.
Відповідно до вимог статті 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно з Положенням про Державну службу України з питань праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96 (надалі - Положення), центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення є Державна служба України з питань праці (Держпраці).
За приписами підпункту 16 пункту 4 Положення Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
На виконання доручення Прем`єр-міністра України від 20.03.2019 №6934/1/1-19 головою Держпраці доручено забезпечити проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки у суб`єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері технічного обслуговування ліфтового господарства (а.с. 86).
На підставі дорученням Прем`єр-міністра України від 20.03.2019 №6934/1/1-19 перший заступник начальника Управління видав направлення на проведення перевірки №1528 від 09.09.2019 (а.с. 87) у період з 09 по 20 вересня 2019 року, за яким посадовими особами Управління була проведена позапланова перевірка ТОВ "Будкомплект" на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
У зв`язку з виявленням порушень вимог законодавства був складений акт перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 20.09.2019 №53.05/129-35(А) (а.с. 99-112). Акт перевірки підписаний та один його примірник вручений директору ТОВ "Будкомплект".
Перевіркою виявлені та зафіксовані в акті порушення, серед яких (п. 24 розділу V акта) міститься аналіз порушення статті 13 Закону України "Про охорону праці", оскільки з боку позивача була допущена робота та обслуговування ліфтів, які проводяться згідно з договором від 04.12.2018 №2-2019/ТД "Про закупівлю послуг з технічного обслуговування ліфтів" (технічне обслуговування та ремонт ліфтів) між Комунальним підприємством "Житлово-експлуатаційна організація №2 Полтавської міської ради (далі - Замовник) та ТОВ "Будкомплект" (далі - Учасник) згідно з додатком до вищезазначеного договору, у яких закінчився строк експлуатації (25 років) та яким не проведено експертне обстеження, позачерговий технічний огляд у разі закінчення граничного строку експлуатації, що є порушенням вимог п. 9.5.1 абзац 4, п. 9.6.1 абзац 1 та п. 9.7.15 абзац 2 "Правил будови безпечної експлуатації ліфтів" НПАОП 0.00-1.02-08, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 №190, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 за №937/15628.
На підставі акту перевірки Управлінням був складений припис від 20.09.2019 №53.05/129-35(П), яким зобов`язано усунути встановлені перевіркою порушення. Кінцевого терміну виконання заходів усунення порушень по пункту 24 вказаним приписом не встановлено.
Не погоджуючись із правомірністю припису в частині пункту 24, позивач звернувся до суду з даним позовом, вимагаючи скасування припису в цій частині.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 № 190 затверджено "Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів", зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 за № 937/15628 (надалі - Правила).
Ці Правила поширюються на всіх суб`єктів господарювання незалежно від форм власності, які здійснюють виготовлення, монтаж, експлуатацію, ремонт, реконструкцію та модернізацію ліфтів, підйомників та їх складових частин.
Розділом IV Правил наведено терміни та визначення понять, серед яких:
експлуатація - стадія життєвого циклу ліфта чи підйомника, на якому реалізують, підтримують та відновлюють якість виробу. Експлуатація ліфта охоплює етапи введення в експлуатацію за призначенням, зберігання, транспортування, технічне обслуговування, поточний та середній ремонт, припинення експлуатації (утилізація та знищення);
ремонт - відновлення пошкоджених, спрацьованих або таких, що стали непридатними з будь-якої причини, складових частин ліфтів і підйомників (металевих конструкцій, механізмів, гідроприводу, електроприводу, приладів і пристроїв безпеки тощо) з доведенням ліфтів і підйомників до працездатного і справного стану, у тому числі проведене відповідно до системи планово-попереджувальних ремонтів;
технічне обслуговування - комплекс дій або дія для підтримання справного стану чи працездатності ліфта (підйомника) під час використання його за призначенням, простою, зберігання та транспортування.
Відповідно до абзацу 4 підпункту 9.5.1 Правил позачерговий технічний огляд ліфта проводять у разі, зокрема, закінчення граничного строку експлуатації (із застосуванням видів робіт, що не використовувались під час експертного обстеження).
Експертне обстеження проводиться у разі, зокрема, закінчення граничного строку експлуатації (абз. 1 п.п. 9.6.1 Правил).
Згідно з абзацом 2 підпункту 9.7.15 Правил робота ліфта не дозволяється, якщо, зокрема, не проведено технічний огляд або експертне обстеження ліфта.
Суд встановив, що ТОВ "Будкомплект" (код ЄДРПОУ 30904938) зареєстровано в якості юридичної особи 14.04.2000 (м. Полтава, вул. Маршала Бірюзова, 47-Б) (а.с. 132-135). Зареєстрованими видами діяльності підприємства за КВЕД є, зокрема, 33.12 Ремонт і технічне обслуговування машин і устатковання промислового призначення (основний), 33.14 Ремонт і технічне обслуговування електричного устатковання, 33.19 Ремонт і технічне обслуговування інших машин і устатковання, 33.20 Установлення та монтаж машин і устатковання.
В межах зареєстрованих видів економічної діяльності 04.12.2018 між КП "ЖЕО №2" (Замовник) та ТОВ "Будкомплект" (Учасник) був укладений договір №2-2019/ТД про закупівлю послуг з технічного обслуговування ліфтів (технічне обслуговування та ремонт ліфтів) (а.с. 88-98), відповідно до п.п. 1.1 якого Учасник зобов`язується на свій ризик власними (власними і залученими) силами і засобами надати всі послуги по цьому договору за видами послуг і цінами, які передбачені переговорною процедурою за предметом закупівлі: код за ДК 021:2015 (CPV 2008) - 50750000-7 - Послуги з технічного обслуговування ліфтів (технічне обслуговування та ремонт ліфтів), а Замовник зобов`язується прийняти і оплатити їх.
Згідно з п. 1.2 Учасник надає послуги відповідно до Переліку послуг згідно Положення про систему технічного обслуговування та ремонту ліфтів в Україні КД 36.1-001-2000:
1. Технічне обслуговування ліфтів: 1.1. Місячний ремонт - не рідше одного разу на місяць;
2. Регламентні роботи: 2.1 Огляд - один раз на тиждень; 2.2 Обхід - один раз на тиждень;
3. Послуги ліфтової аварійної служби: 3.1. Звільнення пасажирів з кабін ліфтів, що зупинилися - постійно; 3.2 Незаплановані ремонти за викликом у разі несанкціонованої зупинки ліфта - постійно.
Тобто, за умовами договору №2-2019/ТД від 04.12.2018 ТОВ "Будкомплект" вправі здійснювати лише ремонт та технічне обслуговування ліфтів, на чому також наголошує й сам позивач.
Оскаржуваним пунктом 24 припису позивача було зобов`язано усунути порушення, а саме щодо допуску до роботи та обслуговування ліфтів, які проводяться згідно з договором від 04.12.2018 №2-2019/ТД "Про закупівлю послуг з технічного обслуговування ліфтів" (технічне обслуговування та ремонт ліфтів) між Комунальним підприємством "Житлово-експлуатаційна організація №2" Полтавської міської ради (далі - Замовник) та ТОВ "Будкомплект" (далі - Учасник) згідно додатку до вищезазначеного договору, у яких закінчився строк експлуатації (25 років) та яким не проведено експертне обстеження, позачерговий технічний огляд у разі закінчення граничного строку експлуатації.
Вказані дії позивача, на переконання Управління, є порушенням вимог абзацу 4 пункту 9.5.1, абзацу 1 пункту 9.6.1 та абзацу 2 пункту 9.7.15 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів" НПАОП 0.00-1.02-08, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 № 190, що зареєстровані в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 за № 937/1562.
У позовній заяві позивач вказує, що зазначене у пункті 24 припису порушення не відповідає вимогам чинного законодавства, а припис є неправомірним, оскільки ТОВ "Будкомплект" не є і не був суб`єктом господарювання, який здійснював експлуатацію ліфтів і був відповідальним за його експлуатацію.
При цьому позивач своїми листами від 24.01.2019 №17, від 18.02.2019 №31 та від 08.07.2019 №80 повідомляв КП "ЖЕО №2" про кількість ліфтів, які відпрацювали призначений строк служби 25 років та необхідність, у разі неможливості провести технічний огляд ліфта, припинити експлуатацію ліфта (а.с. 129-131).
З огляду на встановлені судовим розглядом обставини, відповідно до яких у зоні господарської діяльності позивача перебувають на обслуговуванні ліфти, які відпрацювали граничний строк служби в 25 років, суд визнає правомірним висновок Управління про порушення позивачем в ході виконання робіт з обслуговування таких ліфтів вимог абзацу 4 пункту 9.5.1, абзацу 1 пункту 9.6.1 та абзацу 2 пункту 9.7.15 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів" НПАОП 0.00-1.02-08, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 №190.
При цьому суд визнає помилковим судження позивача, який вважає, що спірним пунктом припису його зобов`язано припинити експлуатацію ліфтів, провести їх експертне обстеження та позачерговий технічний огляд, оскільки в дійсності припис зобов`язує ТОВ "Будкомплект" лише зупинити виконання робіт за договором, що пов`язані з обслуговуванням та ремонтом ліфтів до їх експертного обстеження та позачергового технічного огляду, які у свою чергу має здійснити Комунальне підприємство "Житлово-експлуатаційна організація №2" Полтавської міської ради, яке є виконавцем послуг з утримання будинків споруд та прибудинкових територій, де розміщені ці ліфти.
Саме це і мав на увазі відповідач у пункті 24 припису, який у своєму відзиві зазначив, що не зобов`язував у приписі проводити експертне обстеження, позачерговий технічний огляд ліфтів у зв`язку із закінченням граничного строку їх експлуатації, оскільки це порушення мав усунути КП "ЖЕО №2". В приписі констатовано лише факт виконання ТОВ "Будкомплект" робіт з технічного обслуговування та ремонту ліфтів, робота яких взагалі заборонена законодавством України з охорони праці у зв`язку з не проведенням технічного огляду або експертного обстеження власником цих ліфтів (КП "ЖЕО №2") (а.с. 82-83).
Оцінюючи повідомлені учасниками справи та встановлені судом обставини, суд з аналізу оскаржуваного пункту припису встановив, що ним, як і стверджує відповідач, лише констатовано факт виконання ТОВ "Будкомплект" робіт та обслуговування ліфтів після закінчення граничного строку їх експлуатації (25 років), що є порушенням нормативно-правових актів, про які зазначено в приписі.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши зібрані у справі докази, які свідчать про наявність законних підстав для призначення та проведення позапланової перевірки ТОВ "Будкомплект", а також про зобов`язання позивача відповідно до п. 24 припису утриматися від виконання робіт з технічного обслуговування та ремонту ліфтів, суд визнає позовні вимоги необґрунтованими з огляду на невідповідність висловлених позивачем мотивів фактичним обставинам справи.
Відтак у задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.
За таких обставин підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Будкомплект" (вул. Маршала Бірюзова, 47-Б, м. Полтава, 36007, код ЄДРПОУ 30904938) до Управління Держпраці у Полтавській області (вул. Пушкіна, 119, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 37471912) про визнання протиправним та скасування припису залишити тез задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень та пункту 3 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.Б. Супрун