
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про витребування доказів
14 травня 2020 року ЛуцькСправа № 140/1907/19 Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
при секретарі Головатій І.В.,
за участю представника позивача Пилипчука В.Ф.,
представника відповідача Михаліка М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправною та скасування вимоги,
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до Головного управління ДФС України у Волинській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 07.02.2019 №Ф-10305-55.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що із 2012 року не здійснює підприємницьку діяльність, податкову звітність за цей період не подавав та згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 09.01.2019 припинив підприємницьку діяльність. При цьому вказує, що відповідач мав право нарахувати внесок на підставі акту перевірки, поданої звітності, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до закону нараховується внесок. Оскільки позивач звітність не подавав, а відповідач не проводив стосовно нього перевірку, то у контролюючого органу були відсутні підстави для винесення оскаржуваної вимоги.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду Смокович В.І. від 12.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи постановлено проводити за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні із повідомленням сторін (а.с.1).
У поданому до суду відзиві (а.с.22-24) відповідач позов не визнав та вказав, що вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника податків про нарахування єдиного внеску та облікових даних інформаційної системи органу доходів і зборів. За період 2017-2018 ОСОБА_1 перебував на загальній системі оподаткування та не був звільнений від сплати ЄСВ. Позивачем самостійно у Звітах про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску вказані суми, які підлягають до сплати. За вказаних обставин просив в позові відмовити.
Ухвалою суду від 21.10.2019 замінено відповідача у справі на його правонаступника – Головне управління ДПС у Волинській області (а.с.68).
Ухвалою суду від 21.10.2019 позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправною та скасування вимоги залишено без розгляду у зв`язку із пропущенням строку звернення до суду (а.с.69-71).
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.01.2020 ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 21.10.2019 про залишення позовної заяви без розгляду скасовано і направлено справу до суду першої інстанції для продовження розгляду (а.с.115-129).
11.02.2020 справа надійшла до Волинського окружного адміністративного суду та ухвалою суду від 14.02.2020 призначена до розгляду (а.с.124).
Ухвалою головуючого-судді Смокович В.І. від 05.03.2020 задоволено заяву позивача про відвід судді та відведено даного суддю від розгляду адміністративної справи (а.с.158-160).
За результатами повторного автоматизованого розподілу справи визначено для її розгляду головуючого-суддю Плахтій Н.Б.
Ухвалою суду в складі головуючого-судді Плахтій Н.Б. від 06.03.2020 прийнято до провадження дану адміністративну справу та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами (а.с.164).
Ухвалою суду від 09.04.2020 вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (а.с.201).
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених в адміністративному позові, та додатково зазначив, що протягом 2016-2019 років ОСОБА_1 був працевлаштований у ФОП ОСОБА_2 та відповідно до довідок про доходи роботодавцем здійснювалось нарахування та сплата ЄСВ за позивача.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти позову ОСОБА_1 та вказав, що інформацією про сплату ФОП ОСОБА_2 страхових внесків за позивача у спірний період не володіє.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про витребування доказів у справі з огляду на таке.
Відповідно до частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно із частиною третьою статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Правові і організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон №2464-VI).
Відповідно до частини першої статті 2 даного Закону його дія поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов`язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску (частина друга статті 2 Закону №2464-VI).
Пунктом 1 частини першої статті 4 Закону №2464-VІ установлено, що платниками єдиного внеску є, серед інших, фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців).
Як слідує з матеріалів справи, ОСОБА_1 16.11.2016 укладено трудовий договір із ФОП ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , предметом якого є обов`язків столяра-верстатника (а.с.217).
Згідно з пунктами 1, 2, 4 частини другої статті 6 Закону №2464-VІ платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; подавати звітність та сплачувати до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Таким чином, з метою встановлення факту сплати ФОП ОСОБА_2 єдиного внеску у 2017-2018 роках за працівника ОСОБА_1 суд дійшов висновку про витребування у ГУ ДПС у Волинській області інформації щодо подання вказаним роботодавцем обов`язкової звітності по ЄСВ та включення позивача у дану звітність, а також щодо сплати ЄСВ.
Керуючись статтями 80, 248 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Витребувати в Головного управління ДПС у Волинській області інформацію про те, чи був ОСОБА_1 протягом 2017-2018 років включений до поданої фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) звітності «Про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», а також чи сплачені страхові внески фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 по позивачу за вказаний період, про що подати підтверджуючі документи.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій
Ухвала в повному обсязі складена 15 травня 2020 року.