
Справа № 148/1250/19
Провадження №2/148/264/20
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
( Заочне )
13 травня 2020 року Тульчинський районний суд
Вінницької області
в складі: головуючого судді Ковганича С.В. при секретарі Мрочко Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тульчині за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Тульчинської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про відшкодування переплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та державної соціальної допомоги одиноким матерям,
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування переплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та державної соціальної допомоги одиноким матерям, мотивуючи позовні вимоги тим, що відповідач звернулась до Управління соціального захисту населення Тульчинської райдержадміністрації за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та державної соціальної допомоги одиноким матерям.
Відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» відповідачу була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям на період з 01.01.2017 по 31.06.2017 та допомога одинокій матері на період з 01.01.2017 по 30.06.2017.
Згідно інформації від 22.05.2017, наданої Тульчинською філією Немирівської ОДПІ на запит управління від 15.04.2017 ОСОБА_1 були нараховані Тульчинською філією ПрАТ "Зернопродукт МХП" в 2016 році доходи за ознакою доходу 106 "Надання майна в лізинг, оренду або суборенду" в розмірі 6872,34 грн.
Однак, відповідач при поданні заяви 31.01.2017 для призначення державної допомоги не вказала в декларації про наявність у власності земельної ділянки, тому доходи від оренди не були включені до сукупного доходу сім`ї, що вплинуло на визначення розміру допомоги.
Листами відповідача було повідомлено про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.
Однак, на момент звернення до суду, надміру виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям відповідачем повернута не була, що змусило позивача звернутися до суду з даним позовом.
Просить суд стягнути з відповідача на користь позивача надміру виплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 3436,20 грн та судові витрати.
Представник позивача в судове засідання не з`явилась, подала до суду клопотання, згідно якого просить розглянути справу без її участі, позов підтримує та наполягає на його задоволенні.
Відповідач в судове засідання не з`явилася, хоча належним чином була повідомлена про день, час та місце розгляду справи, про що свідчить оголошення на офіційному вебпорталі судової влади України, відомостей про причину своєї неявки суду не надала, у встановлений судом строк відзив не подала.
За таких обставин, суд ухвалив, розглянути справу заочно за відсутності відповідача, на підставі наявних у справі даних і доказів, відповідно до ч. 4 ст. 223, ст. 280 ЦПК України.
Відповідно до ст. 247 ЦПК України, в зв`язку з неявкою усіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, вивчивши та оцінивши докази по справі та співставивши їх у відповідності до норм чинного законодавства, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Управлінням соціального захисту населення Тульчинської райдержадміністрації відповідно до поданої ОСОБА_1 заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям на період з 01.01.2017 по 31.06.2017 та допомога одинокій матері на період з 01.01.2017 по 30.06.2017, про що свідчать копії відповідної заяви від 31.01.2017 (а.с.4-5) та копії відповідної декларації від 31.01.2017 (а.с.6-8).
Відповідно до декларації відповідач зазначила, що земельних ділянок, земельних паїв у неї не має, у відомостях про її доходи вказала: пільги - 130,08 грн, при нар.- 7070,42 грн, ДСД м/з - 5182,64 грн.
Відповідно до копії акту проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги від 08.06.2017 (а.с.9) вбачається, що проведеною перевіркою Тульчинським управлінням соціального захисту населення було виявлено, що ОСОБА_1 . Тульчинською філією ПрАТ "Зернопродукт МХП" в 2016 році були нараховані доходи за ознакою доходу 106 "Надання майна в лізинг, оренду або суборенду" в розмірі 6872,34 грн. Також даний факт підтверджується копією інформації від 22.05.2017, наданої Тульчинською філією Немирівської ОДПІ на запит управління (а.с.10).
На підставі вищевказаного акту проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги від 08.06.2017 було проведено перерахунок призначеної ОСОБА_1 допомоги, в результаті якого визначено надміру виплачені кошти за період з 01.01.2017 по 30.06.2017 в розмірі ДСД м/з сім`ям - 2748,96 грн та допомога одинокій матері - 687,24 грн , які підлягають поверненню, про що свідчить копія листа начальника відділу виплати та автоматизованої обробки інформації від 27.12.2017 (а.с.14).
Відповідно до копії листів №819/01-07 від 10.04.2018 (а.с.12), №121/01-07 від 16.06.2018 (а.с.11) та №1797/01-07 від 30.07.2018 (а.с.13) відповідачу на адресу: АДРЕСА_1 були направлені повідомлення про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення і запропоновано повернути кошти в розмірі 3436,20 грн.
У добровільному порядку надмірно виплачену державну соціальну допомогу відповідач так і не повернула, в зв`язку з чим представник позивача звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї. Малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Статтею 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» передбачено, що заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону. До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються, зокрема: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім`ї; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; довідка про наявність та розмір земельної частки (паю). Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією податкових органів. Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", здійснюється відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (надалі - Порядок).
Відповідно до п. 6 Порядку, для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю). Інформація про склад сім`ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Призначення та виплата допомоги на дітей одиноким матерям передбачені в ст.ст. 18-1-18-4 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та п.п. 33 - 38 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751.
За правилами ч.4 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», п.25 та п.28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення припиняють виплату допомоги, визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення, про що повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї, а у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки, вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
У відповідності до ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», та згідно п.49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751 особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Обчислення сукупного доходу сімей (одержувачів) для всіх видів соціальної допомоги, в тому числі і державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, для визначення їх права на соціальну допомогу та розрахунку її розміру, здійснюється відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370 (надалі - Методика).
Відповідно до п. 3 Методики, для обчислення суми доходів ураховуються доходи в грошовій та натуральній формі, а також в іноземній валюті за кордоном з будь-яких джерел як на території України, так і за її межами.
Згідно п. 9.1 Методики, загальна сума сукупного доходу одержувачів допомоги включає в себе суму всіх доходів кожної особи, яка враховується при наданні допомоги, визначених на підставі наданих документів за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги, якщо інше не передбачене законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до ст. 1215 ЦК України, не підлягають поверненню безпідставно набуті допомоги, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
За змістом зазначеної норми, допомога, в даному випадку державна соціальна допомога, не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.
Аналіз положень ст. 1215 ЦК України дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Таким чином, повернення надмірно сплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та державної соціальної допомоги одиноким матерям передбачає стягнення зазначених сум у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини набувача, а саме, через зловживання, зокрема у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.
З врахуванням викладеного, дослідженими судом доказами підтверджено, що відповідач, звертаючись з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та державної соціальної допомоги одиноким матерям та заповнюючи декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, не повідомила усіх необхідних даних про свої доходи, в той час як вона була обізнана про те, що подані нею відомості про доходи та майно, що вплинули чи могли вплинути на рішення щодо надання соціальної допомоги будуть перевірені згідно з чинним законодавством України, а також вона була повідомлена про те, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги вона зобов`язується повідомити про це Управління соціального захисту населення Тульчинської райдержадміністації. Відтак, це призвело до того, що її дохід від оренди не було включено до сукупного доходу сім`ї, що, відповідно, вплинуло на призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та державної соціальної допомоги одиноким матерям в більшому розмірі, ніж їй було призначено.
Розрахунок переплати, який визначив представник позивача, відповідачем не спростовано.
Отже, кошти в розмірі 3436,20 грн підлягають безумовному поверненню відповідачем позивачу, як набуті без достатньої правової підстави.
Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог та на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ЦПК України. Докази не можуть ґрунтуватися на припущеннях.
Таким чином, аналізуючи вищевикладене, дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, враховуючи, що належним чином повідомлена відповідач не надала суду будь-яких заперечень та доказів на спростування позиції представника позивача, виходячи із принципів розумності, виваженості, справедливості, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог представника позивача в заявлених ним межах та про існування правових підстав для їх задоволення.
Відповідно до вимог ст.141 ЦПК України, з відповідача підлягають стягненню понесені позивачем судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 1921 грн. ( а.с.1).
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1, 4, ч.4 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», п.49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751, п. 6, 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250, п. 3, 9.1 Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370, ст. ст.15, 1212, 1215 ЦК України, ст. ст.4, 12, 13, 19, 76-81, 141, 223, 247, 263- 265, 280-282 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позов Управління соціального захисту населення Тульчинської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про відшкодування переплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та державної соціальної допомоги одиноким матерям задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення Тульчинської райдержадміністації, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 03191745, місцезнаходження якого: вул. М. Леонтовича, 1, м. Тульчин, Вінницька область, 23600, надміру виплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 2748,96 грн. та надміру виплачену суму державної соціальної допомоги одиноким матерія у розмірі - 687,24 грн, а всього 3436,20 грн (три тисячі чотириста тридцять шість гривень 20 копійок), а також судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1921 грн (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня).
Заочне рішення може бути переглянуто Тульчинським районним судом Вінницької області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення з врахуванням п.3 розділу ХІІ Прикінцевих положень ЦПК України.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Вінницького апеляційного суду через Тульчинський районний суд Вінницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення з врахуванням п.3 розділу ХІІ Прикінцевих положень ЦПК України.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя: