Рішення № 89239531, 12.05.2020, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
12.05.2020
Номер справи
905/2362/19
Номер документу
89239531
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002

_________________

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

12.05.2020 Справа № 905/2362/19

Господарський суд Донецької області у складі судді Курило Г.Є.

при секретарі судового засідання Малишевій О.М.,

розглянувши матеріали справи

за позовом: Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації м.Торецьк Донецької області, м.Торецьк

до відповідача: Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” в особі Торецького виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства, м.Торецьк

про стягнення 485816,28грн

Представники сторін:

від позивача: не з`явився;

від відповідача: не з`явився.

В судовому засіданні оголошувалась перерва з 28.04.2020 по 12.05.2020.

Суть спору: Позивач, Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації м.Торецьк Донецької області, м.Торецьк, звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” в особі Торецького виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства, м.Торецьк про стягнення 708813,65грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на договір №23 на фінансування витрат підприємства за надані послуги водопостачання та водовідведення для населення від 14.01.2019. В поясненнях щодо ціни позову позивач зазначає, що заборгованість в розмірі 53031,38грн виникла внаслідок зняття/донарахунку по послузі централізоване постачання холодної води та централізоване водовідведення за період з 01.04.2019 по 30.11.2019 згідно Постанови Кабінету Міністрів України №848 від 21.10.1995, заборгованість в розмірі 655782,27грн виникла на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 №534, як невикористані суми субсидій для відшкодування витрат на оплату послуг.

Ухвалою суду від 23.12.2019 позовну заяву Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації м.Торецьк Донецької області, м.Торецьк до відповідача, Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Торецького виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства, м.Торецьк про стягнення 708813,65грн, залишено без руху; надано Управлінню соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації м.Торецьк Донецької області, м.Торецьк строк для усунення недоліків його позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали про залишення її без руху шляхом надіслання копії позовної заяви разом з додатками до неї юридичній особі відповідача Комунальному підприємству «Компанія «Вода Донбасу» та надання суду доказів направлення, а також надати суду пояснення щодо ціни позову та докази направлення пояснень на адресу відповідача (юридичної особи та структурного підрозділу).

08.01.2020 через канцелярію суду від Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації м.Торецьк Донецької області, м.Торецьк надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви разом з доказами направлення копії позовної заяви разом з додатками до неї юридичній особі відповідача Комунальному підприємству «Компанія «Вода Донбасу», а також надано суду пояснення щодо ціни позову та докази направлення пояснень на адресу відповідача (юридичної особи та структурного підрозділу).

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 10.01.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі 905/2362/19; вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

03.02.2020 на електронну пошту суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній зазначив, що у грудні 2019 року відповідачем було сплачено на користь позивача 222997,37грн, просив позовні вимоги залишити без задоволення. Документ скріплений електронним цифровим підписом.

Ухвалою суду від 25.02.2020 продовжено строк підготовчого провадження у справі №905/2362/19 на 30 (тридцять) днів; відкладено підготовче засідання справи на 17.03.2020 о 10:40 год.

13.03.2020 на адресу суду від позивача надійшла заява, за змістом якої останній просить прийняти дану заяву до розгляду, зменшити розмір позовних вимог і вважати їх наступними: стягнути з КП "Компанія "Вода Донбасу" в особі Торецького виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства на користь Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації м.Торецьк Донецької області дебіторську заборгованість у сумі 485816,28грн; стягнути з КП "Компанія "Вода Донбасу" в особі Торецького виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства на користь Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації м.Торецьк Донецької області судові витрати в розмірі 10632,20грн.

Відповідно до п.2 ч.2 ст.46 Господарського процесуального кодексу України, позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового зсідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження. Під збільшенням чи зменшенням розміру позовних вимог слід розуміти зміну кількісних показників, в яких виражається позовна вимога (збільшення чи зменшення ціни позову, збільшення чи зменшення кількості товару, тощо).

Подана позивачем заява про зменшення позовних вимог приймається судом до розгляду, спір вирішується з урахуванням вказаної заяви.

06.04.2020 на адресу суду від позивача надійшли пояснення по справі, які долучені судом до матеріалів справи.

Ухвалою суду від 07.04.2020 вирішено закрити підготовче провадження у справі №905/2362/19 та призначити розгляд справи по суті на 28.04.2020.

22.04.2020 від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника позивача, суд задовольняє клопотання позивача.

В судовому засіданні оголошувалась перерва з 28.04.2020 по 12.05.2020.

Представники сторін у судове засідання не з`явились, про місце, дату та час судових засідань були повідомлені належним чином шляхом направлення ухвал на їх юридичну адресу.

Суд вважає можливим розглянути справу відповідно до вимог ст.ст. 165, 202 ГПК України у відсутності представників сторін за наявними у ній матеріалами, що містять достатньо відомостей про права і взаємовідносини сторін.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази, оцінивши їх в сукупності, суд встановив:

14.01.2019 між Управлінням соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області (Головний розпорядник коштів, позивач) та Комунальним підприємством “Компанія “Вода Донбасу” в особі Торецького виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства, м.Торецьк (виконавець, відповідач) укладено договір №23 на фінансування витрат підприємства за надані послуги водопостачання та водовідведення для населення (договір).

Відповідно до п.1.1. договору фінансування витрат підприємства за надані послуги водопостачання та водовідведення для населення згідно Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого, пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 (зі змінами та доповненнями).

Фінансування наданих послуг водопостачання та водовідведення здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень на відповідний рік, а різниця між нарахованою сумою та профінансованою реєструється в органах державного казначейства для подальшого фінансування. Фінансування Головним розпорядником фактично наданих послуг проводиться по мірі надходження коштів з державного бюджету, які перераховуються на розрахункові рахунки виконавця протягом 2-х банківських днів з дня їх надходження (п.п.2.1-2.2 договору).

Згідно з п.3.1 договору виконавець зобов`язаний надати послуги населенню згідно затверджених діючим законодавством тарифів, з наступним відшкодуванням з державного бюджету. На електронний запит УСЗН надати у 5-ти денний термін з дня отримання запиту, відомості для нарахування субсидій; про забезпеченість громадян комунальними послугами за попередній період наданої послуги (водопостачання та водовідведення); у разі зміни розміру оплати за послуги внаслідок змін цін і тарифів, на оплату яких призначено субсидію, протягом 5 днів, з часу таких змін, надавати у відділ субсидій відомості у вигляді списків отримувачів субсидій із визначеними сумами, які підлягають оплаті отримувачами за новими тарифами; щомісячно до 10 числа кожного місяця надавати списки отримувачів субсидій, які не сплачували обов`язкову частку житлово-комунальних послуг; після проведення розрахунків з Управлінням соціального захисту населення, здійснює облік прийнятої до розрахунку суми по кожному отримувачі житлової субсидії; щомісячно, до 3 числа місяця, слідуючого за звітним, надавати акти звіряння заборгованості за надані послуги.

Згідно п.3.3. договору головний розпорядник коштів зобов`язаний: надавати житлово-комунальним підприємствам електронний реєстр осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, для отримання довідок (на кожного отримувача субсидій окремо) про розміри платежів (повних та в межах соціальних норм), наявність та розмір пільг; до першого числа місяця слідуючого за звітним періодом надати виконавцю списки на електронних носіях з нарахованими сумами субсидій; до останнього дня місяця зареєструвати інформацію про нараховані суми призначеної субсидії в органах Державного казначейства; до 4 числа місяця слідуючого за звітним періодом, підписати двосторонні акти звіряння заборгованості за надані послуги, на суму зареєстровану в органах Державного казначейства.

Головний розпорядник бюджетних коштів має право здійснювати внутрішній контроль за використання бюджетних коштів отриманих виконавцем (п.3.5. договору).

Договір набирає чинності з 01.01.2019 і діє до 31.12.2019, або до повного виконання зобов`язань (п.4.1. договору).

Протягом 2019 року Комунальне підприємство “Компанія “Вода Донбасу” в особі Торецького виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства, м.Торецьк надавало послуги водопостачання та водовідведення населенню та здійснювало нарахування пільг окремим категоріям громадян, а Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області здійснювало фінансування пільг та субсидій населенню, нарахованих КП «Компанія «Вода Донбасу» за рахунок субвенцій з Державного Бюджету України згідно з Законом України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" та ст.102 Бюджетного кодексу України.

Між сторонами проведені перерахунки та підписані акти звіряння взаємних розрахунків. У відповідності до акту звіряння станом на 01.12.2019 у відповідача утворилася заборгованість перед позивачем у розмірі 708813,65грн. При цьому відповідач повернув позивачу кошти за невикористані суми субсидій за період 2018-2019 років на загальну суму 222997,37грн, що підтверджується платіжними дорученнями №1056 від 19.12.2019, №1064 від 20.12.2019, №1082 від 27.12.2019.

Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації м.Торецьк Донецької області, м.Торецьк листами від 31.05.2019 №05/3-01765, від 02.07.2019 №05/3-02157, від 01.08.2019 №05/3-02502, від 02.09.2019 №05/3-02777, від 01.11.2019 №05/3-03448, від 02.12.2019 №05/3/03801 зверталося до відповідача про утворення заборгованості, але відповідач листами від 06.06.2019 №662, 08.11.2019 №1701, 20.11.2019 №2111 повідомляв, що не має можливості повернути суми невикористаної субсидії у зв`язку з тим, що перебуває у фінансовій скруті.

Позивач звернувся з позовом до суду про стягнення з відповідача заборгованості у сумі 708813,65грн. В поясненнях щодо ціни позову позивач зазначає, що заборгованість в розмірі 53031,38грн виникла внаслідок зняття/донарахунку по послузі централізоване постачання холодної води та централізоване водовідведення за період з 01.04.2019 по 30.11.2019 згідно Постанови Кабінету Міністрів України №848 від 21.10.1995, заборгованість в розмірі 655782,27грн виникла на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 №534, як невикористанні суми субсидій для відшкодування витрат на оплату послуг.

Позивач зменшив розмір позовних вимог та вважає, що станом на 01.12.2019 сума заборгованості відповідача перед позивачем склала 485816,28грн, зменшення розміру позовних вимог прийнято судом. При цьому суд зазначає, що враховуючи зміст призначення платежу в платіжних дорученнях №1056 від 19.12.2019, №1064 від 20.12.2019, №1082 від 27.12.2019, сума позовних вимог в розмірі 485816,28грн складається з суми 53031,38грн (надмірна виплачена сума субсидій) та 432784,90грн (невикористана сума субсидій для відшкодування витрат на оплату послуг)

Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши усі подані у справу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.19 Закону України «Про державні цільові програми» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики формує та подає до Кабінету Міністрів України разом з проектом закону про Державний бюджет України на відповідний рік перелік державних цільових програм із зазначенням обсягів фінансування кожної з них за рахунок бюджетних коштів.

Статтею 3 Закону України «Про державний бюджет України на 2019 рік» затверджено на 2019 рік міжбюджетні трансферти згідно з додатком №7.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256 затверджений Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету (далі Порядок), який відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України визначав механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу; допомоги сім`ям з дітьми, малозабезпеченим сім`ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами І чи II групи внаслідок психічного розладу; компенсації особам, які згідно із статтями 43 і 48 Гірничого закону України мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках, що мають центральне опалення; компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян; пільг з послуг зв`язку, зокрема безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з придбанням відповідних стаціонарних абонентських терміналів, та інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків та зубопротезування) за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Згідно п.п. 3, 4 Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, об`єднаних територіальних громад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі- головні розпорядники коштів). Щомісячні суми субвенцій перераховуються на рахунки місцевих бюджетів, відкриті Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій у відповідних органах Державної казначейської служби, пропорційно обсягам субвенцій, передбаченим у державному бюджеті для бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів, бюджетів мм. Києва та Севастополя.

Згідно п.5 Порядку підприємства, установи та організації, що надають послуги з постачання електроенергії, транспортування, розподілу та постачання природного газу, послуг з тепло-, водопостачання і водовідведення готують реєстри обсягів спожитих енергоносіїв та наданих послуг, що підлягають перерахуванню, відповідно до фактичних обсягів спожитих енергоносіїв та наданих послуг, але не вище обсягів нарахованих сум пільг і субсидій, і надсилають їх протягом місяця, але не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним періодом, фінансовим органам райдержадміністрацій, виконавчих органів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення), об`єднаних територіальних громад та головним розпорядникам коштів місцевих бюджетів. Обсяг спожитих енергоносіїв, зазначений у реєстрах, що підлягають перерахуванню, може бути більшим від обсягів нарахованих сум субсидій за наявності у споживача невикористаних сум субсидії у минулих місяцях, що можуть бути використані для оплати послуг відповідно до пункту 15 Положення про Порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 №848.

Як визначено у п.6 Порядку фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення), об`єднаних територіальних громад на підставі інформації, зазначеної у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри сум, що підлягають перерахуванню, та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі у визначені у цьому пункті строки.

Казначейство перераховує протягом місяця, але не пізніше 20 числа місяця, що настає за звітним періодом, субвенцію для виплати пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання), послуг з тепло-, водопостачання і водовідведення за видами послуг згідно із узагальненими реєстрами; квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), управління багатоквартирним будинком, вивезення побутового сміття та рідких нечистот, а також інших витрат, які відшкодовуються об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельним (житловим) кооперативам, управителям багатоквартирних будинків, доставки громадянам повідомлень про призначення субсидії, виплати громадянам частини невикористаної субсидії для відшкодування витрат на оплату природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання), послуг з електропостачання для індивідуального опалення згідно з реєстрами.

Згідно п.8 Порядку головні розпорядники коштів місцевих бюджетів в межах отриманих коштів за відповідним видом послуг (витрат) здійснюють протягом двох операційних днів розрахунки з підприємствами, установами та організаціями, що надають житлово-комунальні послуги.

У відповідності до п.13 Порядку звіряння, розрахунок та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення здійснюються відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995р. N848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива", і від 23 серпня 2016р. N 534 "Деякі питання надання субсидій для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення та послуг з газо-, електропостачання для індивідуального опалення".

Постанова Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256 втратила чинність 01.01.2020, отже суд застосовує її до відносин між сторонами, які виникли за період з 01.01.2019 по 31.12.2019.

Умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій регламентується «Положенням про порядок призначення житлових субсидій», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995р. №848 зі змінами (далі - Положення) та Бюджетним кодексом України.

Згідно з п.3 (в редакції до 01.10.2019) Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21.10.1995 №848, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення). У територіальних громадах (в тому числі об`єднаних), у виконавчих органах яких відсутні структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, прийняття заяв громадян з необхідними документами для призначення житлових субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг чи їх фронт-офіси здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад.

Відповідно до вказаного Положення, в редакції, яка діяла до 01.01.2019, житлові субсидії на оплату житлово-комунальних послуг до грудня 2018 року / січня 2019 року включно надавались громадянам не у грошовій формі за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам шляхом перерахування коштів на рахунки надавачів послуг.

В подальшому, постановами Кабінету Міністрів України №1176 від 27.12.2019 «Деякі питання надання житлових субсидій населенню у грошовій формі» та №62 від 06.02.2019 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» були внесені зміни до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21.10.1995 №848, відповідно до яких громадяни, які звернулись за субсидією з січня 2019 року отримують субсидію у грошовій формі, шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ “Ощадбанк” на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ “Ощадбанк” договору.

Після закінчення опалювального сезону невикористана сума житлової субсидії, яка надавалась не у грошовій формі, повертається виконавцем комунальних послуг до державного бюджету з урахуванням зазначених норм на підставі акту розрахунку загального обсягу невикористаних сум житлової субсидії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Механізм розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидій для відшкодування витрат на оплату послуг із централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, послуг з газо- та електропостачання був визначений пунктом 11 Порядку розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 №534 «Деякі питання надання субсидій для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг», яка на час здійснення розрахунків була чинна.

У разі відсутності кредиторської заборгованості перед надавачем послуги, об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельним кооперативом та відсутності поточних нарахувань субсидій станом на перше число місяця, в якому подано акт розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій (у разі реорганізації, ліквідації підприємства тощо), надавач послуги, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний кооператив протягом зазначеного місяця перераховує невикористану суму субсидії на рахунок структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повертає до державного бюджету зазначені кошти в п`ятиденний строк з моменту їх надходження (п.11 Порядку).

Згідно ст.174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність.

В частині 1 ст.175 Господарського кодексу України визначено, що майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку, зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Факт порушення відповідачем умов, визначених змістом зобов`язання, та факт неповернення відповідачем у визначений термін невикористаної суми житлової субсидії є доведеним. Доказів погашення суми боргу відповідачем суду не надано, тому суд задовольняє позовні вимоги щодо стягнення з відповідача невикористаної суми субсидій для відшкодування витрат на оплату послуг у розмірі 432784,90грн.

Щодо вимог про стягнення надмірно виплаченої суми субсидій в розмірі 53031,38грн суд зазначає наступне.

У відповідності до абзаців 1, 4-8, 16 п. 22 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995р. №848 (в редакції до 01.01.2019), за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення; під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; виникнення обставин, зазначених в абзаці восьмому пункту 7 цього Положення. У випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальної послуги, громадянином.

У відповідності до абз.16 п.22 Положення про порядок призначення житлових субсидій» в редакції з 01.01.2019 у випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином до державного бюджету.

Отже, з 01.01.2019 законодавцем встановлено, що надмірно перераховані (виплачені) житлові субсидії повертаються громадянином, а не виконавцем комунальної послуги.

Порядок повернення коштів, зайво виплачених за призначеними субсидіями також регулюється «Порядком повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями», затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29.12.1997 №39/283/90/5 (далі за текстом «Порядок повернення субсидії»).

Так, п.1. Порядку повернення субсидії, встановлено, що повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках: виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів; виявлення помилки в розрахунку розміру призначеної субсидії; виявлення неправильних відомостей, виданих юридичними особами (довідки про доходи, про склад зареєстрованих осіб, про забезпеченість житловою площею та комунальними послугами) та фізичними особами - підприємцями (довідки про доходи); виявлення прихованої інформації про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована на перше число місяця, з якого призначена субсидія.

Згідно п.2 цього ж Порядку в разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів; подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії.

Пунктом 3 Положення про призначення субсидії передбачено, що призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення). У сільській місцевості приймання заяв з необхідними документами для призначення субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських і селищних рад.

Згідно п.4 Порядку повернення субсидії в разі виявлення при перевірках неправильних відомостей в довідках про доходи, виданих юридичними особами (фізичними особами - підприємцями), в результаті чого були надміру виплачені кошти за призначеними субсидіями, органи соціального захисту населення стягують надміру виплачені кошти із зазначених юридичних осіб (фізичних осіб - підприємців) у судовому порядку.

Враховуючи, що виявлено надмірне перерахування коштів у 2019 році, при цьому чинним законодавством з 01.01.2019 по теперішній час не передбачено обов`язку підприємств - виробників/виконавців житлово-комунальних послуг відшкодовувати надміру виплачену суму субсидії Управлінню соціального захисту населення, суд вважає необґрунтованими вимоги позивача про стягнення з відповідача надмірно виплаченої суми субсидій в розмірі 53031,38грн.

Посилання відповідача у відзиві на форс-мажорні обставини не приймаються судом до уваги на підставі наступного.

За змістом статті 10 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" єдиним належним доказом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), які мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов`язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Отже, вказаною правовою нормою встановлено, що сертифікат Торгово-промислової палати України є підставою для звільнення від відповідальності за невиконання зобов`язання, при цьому такий сертифікат не може бути підставою для звільнення від виконання зобов`язання, крім того відповідачем не надано сертифікат Торгово-промислової палати України про засвідчення обставин непереборної сили (форс-мажору), які мали місце на території проведення антитерористичної операції.

Таким чином, дослідивши матеріали справи та надані позивачем докази, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Судовий збір, відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, покладається на сторони пропорційно задоволеним вимогам.

Керуючись статтями 123, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації м.Торецьк Донецької області, м.Торецьк до відповідача: Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” в особі Торецького виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства, м.Торецьк про стягнення 485816,28грн, задовольнити частково.

Стягнути з Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” в особі Торецького виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства (87547, Донецька обл., м.Маріуполь, вул.К.Лібкнехта, 177а, ідентифікаційний код 00191678) на користь Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації м.Торецьк Донецької області (85200, Донецька обл., м.Торецьк, вул.Євгена Седнєва, 1, ідентифікаційний код 26000411) 432784,90грн, судовий збір у розмірі 6491,77грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції у строки, передбачені ст.256 Господарського процесуального кодексу України та порядку, визначеному пп.17.5 п.17 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до п.4 Прикінцевих положень Господарського процесуального кодексу України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 46, 157, 195, 229, 256, 260, 288, 295, 306, 321, 341, 346, 349, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, апеляційного оскарження, залишення апеляційної скарги без руху, повернення апеляційної скарги, подання заяви про скасування судового наказу, розгляду справи по суті, строки, на які зупиняється провадження, подання заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами, звернення зі скаргою, оскарження рішення третейського суду, судового розгляду справи, касаційного оскарження, подання відзиву продовжуються на строк дії такого карантину.

Повний текст рішення складено та підписано 12.05.2020.

Суддя Г.Є. Курило