
Ленінський районний суд м.Полтави
Справа № 553/836/20
Провадження № 3/553/493/2020
П О С Т А Н О В А
Іменем України
14.05.2020 року м. Полтава
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Парахіна Є.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Офісу великих платників податків ДПС про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, -
В С Т А Н О В И В :
12.05.2020 року до суду надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності головного бухгалтера АТ "Полтаваобленерго" ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Порядок складання протоколу про адміністративне правопорушення визначений в ст. ст. 254-256 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи, особі яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються його права і обов`язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Згідно положень ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Вказані норми абсолютно узгоджуються з положеннями п.п. 1, 3, 9 "Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення", затвердженої наказом МФ України № 566 від 02.07.2016 року, якими встановлено, що відповідно до частини першої статті 255 КУпАП уповноважені посадові особи органів доходів і зборів мають право складати протоколи у справах про адміністративні правопорушення за статтями 51-2, 155-1, 162-1, 162-2, 163-1-163-4, 163-12, 164, 164-5, 164-16, 166-16, 166-17, 177-2, 204-3 КУпАП. Посадові особи органів доходів і зборів при виявленні адміністративного правопорушення складають протокол про адміністративне правопорушення (далі – Протокол) на бланку за формою згідно з додатком 1 до цієї Інструкції. Протокол складається у двох примірниках, що підписується посадовою особою, яка склала Протокол, особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також свідками і понятими, якщо такі є.
Крім того, в п. 4 Інструкції прямо встановлено, що зміст протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним у статті 256 КУпАП.
Разом з тим, зміст протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 № 133 від 05.05.2020 року та приєднані до нього матеріали не містять даних про дотримання при складанні протоколу вищевказаних вимог ст. ст. 254, 256 КУпАП, зокрема, щодо роз`яснення прав, передбачених чинним законодавством, забезпечення можливості ознайомитись зі змістом протоколу, надати свої пояснення та зауваження (в протоколі відсутні пояснення порушника, її підпис, а також запис про те, що будучи ознайомленою зі змістом протоколу вона відмовилася від його підписання, будь-які пояснення ОСОБА_2 відсутні також і в матеріалах, приєднаних до протоколу).
Згідно п.п. 12, 13 "Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення", затвердженої наказом МФ України № 566 від 02.07.2016 року, у разі неможливості складання Протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення Протокол складається в органі доходів і зборів. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до органу доходів і зборів для складання та підписання Протоколу. У запрошенні зазначаються дата, час та місце складання Протоколу. Запрошення вважається належним чином врученим, якщо воно надіслано за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто такій особі. У разі неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у визначений у запрошенні час складається акт довільної форми, який засвідчує факт такої неявки. Акт підписується не менш як трьома посадовими особами контролюючого органу та реєструється у журналі реєстрації актів, що засвідчують факт неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
До протоколу приєднано копію корінця повідомлення про запрошення платника податків, зборів, платежів або його представників до органу ДПС № 16338/10/28-10-54-06-17 від 27.04.2020 року, відповідно до якого до Харківського управління Офісу ВПП ДПС запрошувався платник АТ "Полтаваобленерго" на 16:00 год. 05.05.2020 року для складання, ознайомлення, надання пояснень, підпису та отримання протоколів про адміністративне правопорушення, встановлене актом від 27.04.2020 року № 270/28-10-54-06/12/00131819 камеральної перевірки своєчасності сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання з податку на додану вартість згідно податкових повідомлень – рішень форми "Н" № 0000905008 від 22.04.2019 року, № 0000695406 від 11.12.2019 року за період з 19.12.2019 року по 27.12.2019 року, а також копію акту № 123/28-10-54-12/00131819 від 05.05.2020 року щодо неможливості складання протоколу про адміністративне правопорушення у присутності посадової особи та неможливості його вручення головному бухгалтеру АТ "Полтаваобленерго" (код ЄДРПОУ 00131819) ОСОБА_2 .
Разом з тим, документи, приєднані до протоколу, не містяться відомостей про повідомлення саме ОСОБА_2 про час та місце складання протоколу про адміністративне правопорушення 05.05.2020 року й запрошення саме її як головного бухгалтера АТ "Полтаваобленерго" до податкового органу.
Згідно ж витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, який приєднаний до протоколу, особами, уповноваженими представляти юридичну особу АТ "Полтаваобленерго" у правовідносинах з третіми особами та особами, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім ОСОБА_2 , є також підписанти ОСОБА_3 – керівник з 17.04.2019 року, ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .
Враховуючи викладене, зважаючи на те, що відсутність у протоколі про адміністративне правопорушення та приєднаних до нього матеріалах вищезазначених відомостей перешкоджає можливості повно та об`єктивно з`ясувати всі фактичні обставини, які мають значення для розгляду справи про адміністративне правопорушення, суд вважає за необхідне повернути матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 163-2 КУпАП на доопрацювання.
Керуючись ст. ст. 256, 280 КУпАП, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-2 КУпАП направити до Офісу великих платників податків ДПС для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Є. В. Парахіна