
Справа № 560/1897/20
РІШЕННЯ
іменем України
14 травня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулося до адміністративного суду з позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), в якому просить скасувати постанову від 11.03.2020 № ВП 58157532 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.08.2018, яке набрало законної сили згідно ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 23.10.2018, головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 30.10.2018 проведено перерахунок ОСОБА_1 з 23.05.2016 згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМУ №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції". Розмір пенсії після проведеного перерахунку склав 5039,21 грн.
Оскільки розмір пенсії після проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.08.2018 по справі №822/2167/18 є нижчим від розміру пенсії, розрахованої до виконання судового рішення (5160,18 грн.), ОСОБА_1 до виплати встановлено доплату до попереднього розміру в сумі 120,97 грн.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вважає, що оскаржена постанова є протиправною, оскільки рішення суду виконано пенсійним органом у повному обсязі та здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно з яким просив у задоволенні позовних вимог Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовити повністю. Зазначив, що державний виконавець при винесенні оскаржуваної постанови діяв в межах повноважень та у спосіб, передбачений Законом України "Про виконавче провадження".
Представник позивача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином, надіслав до суду клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату, обґрунтовуючи тим, що 11.03.2020 прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 211 "Про запобіганню поширенню на території України короновірусу COVID-19", якою встановлено карантин з 12.03.2020 по 21.05.2020.
За результатами розгляду вказаного клопотання, суд зазначає, що згідно з пунктом 8 частини 3 статті 2 КАС України основними засадами (принципами) адміністративного судочинства є, зокрема, розумність строків розгляду справи судом.
За змістом частини 1 статті 118 КАС України процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії.
Відповідно до пункту 11 частини 1 статті 4 КАС України розумний строк - найкоротший строк розгляду і вирішення адміністративної справи, достатній для надання своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту порушених прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Розгляд справи впродовж розумного строку є складовою права на справедливий суд, задекларованого статтею 6 Європейської конвенції з прав людини.
Відповідно до частини 4 статті 287 адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
Разом з тим, законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 "Про запобігання поширення на території України коронавірусу COVID-19" та розпорядженням Кабінету Міністрів України від 03.02.2020 №93-р "Про заходи щодо запобігання занесенню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV" встановлений обов`язок органів державної влади вживати обмежувальні заходи з метою запобігання розповсюдженню особливо небезпечного вірусного захворювання.
Частиною 9 статті 205 КАС України визначено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи те, що немає перешкод для розгляду справи, з метою запобігання розповсюдженню особливо небезпечного вірусного захворювання, а також те, що по даній справі судом не визнавалася обов`язкова участь сторін, а тому враховуючи зазначене та обмежений строк розгляду даної категорії справ, суд вбачає за можливе розглянути справу без участі сторін та відмовити в задоволенні клопотання представника позивача про відкладення розгляду справи.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином, надіслав до суду клопотання про проведення розгляду справи без участі представника відповідача.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою суду від 04.05.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.08.2018 по справі №822/2167/18, яке набрало законної сили 23.10.2018 згідно ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду, адміністративний позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
На виконання вказаного рішення Хмельницьким окружним адміністративним судом 21.01.2019 видано виконавчий лист.
На підставі заяви стягувача головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №58157532 з примусового виконання виконавчого листа у справі №822/2167/18.
На виконання постанови про відкриття виконавчою провадження від 22.01.2019 на адресу Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області від боржника Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надійшло повідомлення № 3757/08 від 11.02.2019, в якому вказано, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.08.2018, яке набрало законної сили згідно ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 23.10.2018 головним управлінням Пенсійного фонду України у Хмельницькій області 30.10.2018 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 23.05.2016 згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 1 1.1 1.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Основний розмір пенсії без надбавок після перерахунку склав 5039,21 грн.
Відповідно до часини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Враховуючи зазначене, після проведеного перерахунку на виконання судового рішення ОСОБА_1 встановлена доплата до попереднього розміру пенсії у сумі - 120,97 грн.
Державний виконавець на підставі пункту 9 частини 1 статті 39 Закону України "Про виконавче провадження" виніс постанову про закінчення виконавчого провадження.
Суд встановив, що Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.12.2019 у справі № 560/3997/19 у задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження ВП № 58157532 від 08.11.2019 року відмовлено.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 04.02.2020 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено повністю, рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.12.2019 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про скасування постанови скасовано, ухвалено нове рішення, яким скасовано постанову Головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області Чмиря Миколи Петровича від 08.11.2019 про закінчення виконавчого провадження.
21.02.2020 на підставі статті 41 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець виніс постанову про відновлення виконавчого провадження ВП №58157532 та направив сторонам виконавчого провадження.
На адресу Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) 28.02.2020 надійшла заява стягувача - ОСОБА_1 від 28.02.2020 про вжиття штрафних санкцій відносно Головного управління ПФУ у Хмельницькій області.
11.03.2020 за невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду № 822/2167/18 на підставі статті 63, 75 Закону України "Про виконавче провадження" винесено постанову про накладення штрафу на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у розмірі 5100,00 гривень.
Не погоджуючись з постановою про накладення штрафу, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, нормами Закону України від 02.06.2016 №1404-VIII "Про виконавче провадження".
Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (стаття 1 Закону України "Про виконавче провадження").
Частиною 1 статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до пункту 16 частини 3 статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Згідно з частиною 4 статті 19 Закону України "Про виконавче провадження" сторони зобов`язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов`язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.
Особи, які беруть участь у виконавчому провадженні, зобов`язані сумлінно користуватися усіма наданими їм правами з метою забезпечення своєчасного та в повному обсязі вчинення виконавчих дій (частина 8 статті 19 Закону України "Про виконавче провадження").
Відповідно до частини 1 статті 63 Закону України "Про виконавче провадження" за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (частина 2 статті 63 Закону України "Про виконавче провадження").
Згідно з частиною 1 статті 75 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Враховуючи вищевказане суд вважає, що постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати судове рішення, проте не зробив цього.
Суд зазначає, що за своєю природою штраф - це міра адміністративної відповідальності. Штрафи представляють собою грошові стягнення, тобто є обтяженням майнового характеру для учасників виконавчого провадження. При цьому, штрафи можуть накладатися лише за винні дії чи бездіяльність.
Також суд звертає увагу на те, що визначальною ознакою для накладення на боржника штрафу є саме не виконання рішення суду без поважних причин. Поважними можуть вважатися об`єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником, та які не залежали від його волевиявлення.
Як зазначає Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, на виконання рішення суду останнім 30.10.2018 проведено перерахунок ОСОБА_1 з 23.05.2016 згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМУ №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції". Розмір пенсії після проведеного перерахунку склав 5039,21 грн.
Оскільки розмір пенсії після проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.08.2018 по справі №822/2167/18 є нижчим від розміру пенсії, розрахованої до виконання судового рішення (5160,18 грн.), ОСОБА_1 до виплати встановлено доплату до попереднього розміру в сумі 120,97 грн.
Разом з тим, суд звертає увагу, що Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 04.02.2020 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено повністю, рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.12.2019 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про скасування постанови скасовано, ухвалено нове рішення, яким скасовано постанову Головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області Чмиря Миколи Петровича від 08.11.2019 про закінчення виконавчого провадження.
Вказаним рішенням встановлено наступні обставини: резолютивна частина судового рішення, на підставі якого був виданий виконавчий лист №822/2167/18 та який перебував на примусовому виконанні, містить текст наступного змісту: "Зобов`язати Головне управління ПФУ в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Тобто, рішенням суду зобов`язано Головне управління ПФУ в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 не лише перерахунок, а й виплату перерахованої пенсії за весь період перерахунку.
Встановлено, що Головне управління ПФУ у Хмельницькій області 30.10.2018 здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 23.05.2016 згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та здійснило виплату суми доплати згідно проведеного перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 по 30.04.2018 у розмірі 10894,84 грн. у квітні 2018.
Разом з тим, встановлено, що сума доплати згідно проведеного перерахунку пенсії за період з 23.05.2016 по 31.12.2017 в розмірі 52612,43грн. буде виплачена з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018.
Однак, колегія суддів Сьомого апеляційного адміністративного суду наголосила на тому, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 скасовано. Отже, пункти 1, 2 постанови КМУ №103 були визнані протиправними і нечинними у судовому порядку рішенням суду у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, а відтак, враховуючи наведені вище положення процесуального закону, починаючи саме з цієї дати вказаний нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, у відповідній частині, втратив чинність і не підлягає застосуванню.
З урахуванням зазначеного, колегія суддів зауважила, що у державного виконавця не було законних підстав для прийняття постанови про закінчення виконавчого провадження від 08.11.2019, на підставі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом, як то передбачено п.9 ч.1 ст.39 Закону України №1404-VIII.
Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Аналізуючи встановлене, суд вважає, що зазначене свідчить про невиконання відповідачем рішення суду по справі №822/2167/18.
Суд також встановив, що станом на 14.05.2020 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не надано до суду докази виконання рішення суду від 10.08.2018 по адміністративній справі №822/2167/18, таким чином, суд вважає, що відповідачем правомірно винесено постанову про накладення штрафу на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у розмірі 5100 гривень від 11.03.2020 за невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду № 822/2167/18.
Накладення зазначеного штрафу є процесуальним заходом впливу для забезпечення виконання рішення суду.
Суд спростовує доводи позивача щодо повного виконання рішення суду від 10.08.2018 по адміністративній справі №822/2167/18, оскільки вказаний факт невиконання даного рішення підтверджено та встановлено Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 04.02.2020 по справі №560/3997/19.
Враховуючи наведене вище, суд вважає, що позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області належним чином не доведені, при цьому відповідачем спростовано доводи позивача, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до присів статті 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 268-272, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про скасування постанови про накладення штрафу від 11.03.2020 ВП №58157532- відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 14 травня 2020 року
Позивач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Відповідач:Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) (вул. Тернопільська, 13/2, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29018 , код ЄДРПОУ - 43316784) Головуючий суддя В.В. Матущак