
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
12 травня 2020 року Справа № 280/2362/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
07.04.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач), підписаний представником за довіреністю - Фука Еьзарою Рустемівною (далі - представник), до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому представник позивача просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо припинення виплати пенсії позивачу;
- зобов`язати відповідача поновити виплату пенсії за заявою представника від 03.02.2020, що діє на підставі довіреності від 22.01.2020 № 100 з 01.08.2020.
В обґрунтування заявлених позовних вимог представника позивача посилається на те, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком та постійно проживає за кордоном, а саме в Ізраїлі. У лютому 2020 року представник позивача звернулась до відповідача з заявою про поновлення пенсійних виплат, проте Головним управлінням Пенсійного фонду України повідомлено, що заява про виплату пенсії повинна надаватись особисто пенсіонером. Вважає таку відмову незаконною, посилаючись на те, що п. 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005, не містить вказівки про необхідність безпосередньої фізичної присутності чи фізичного прибуття особи пенсіонера до відповідного територіального органу Пенсійного фонду. Відтак, вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 09.04.2020 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/2362/20.
Відповідач позовні вимоги не визнав, надавши 24.04.2020 відзив на позовну заяву (вх.№19196), в якому зазначає, що підстави для поновлення пенсії позивача відсутні, оскільки відповідно до пункту 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005, заява про поновленння виплати пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії. На підставі викладеного, вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
29.04.2020 до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив (вх.№20019), у якій вказує на те, що відповідачем не спростовано жодного обґрунтування позивача по суті позовних вимог.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Приписами ч. 2 ст. 263 КАС України, визначено, що справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 243 КАС України, у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Враховуючи те, що суддя Лазаренко М.С. в період з 28.04.2020 по 11.05.2020 включно перебував у відпустці, що підтверджується відповідною довідкою Запорізького окружного адміністративного суду від 12.05.2020 № 02-35/20/35, суд вважає за можливе завершити розгляд справи на підставі наявних у ній доказів у перший робочий день.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває па обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та одержує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-1V.
З 01.06.2019 відповідач перевів виплату пенсії позивача через поштове відділення АТ «Укрпошта».
У зв`язку з тим. що ОСОБА_1 фактично проживає у державі Ізраїль, АДРЕСА_1 , вона уповноважила Здор Валентину Євгеніївну отримувати за неї пенсійні виплати, які остання отримувала з 01.06.2019 по 01.08.2019 на підставі довіреності від 28.04.2019, засвідченою міжнародною печаткою Апостиль.
З 01.08.2019 співробітники поштового відділення АТ «Укрпошта» повідомили ОСОБА_2 в тому, що пенсійні виплати ОСОБА_1 були припинені.
03.02.2020 через свого представника, яка діє на підставі довіреності від 22.01.2020 № 100, Коцюрба І.М ОСОБА_3 звернулась із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про поновлення пенсійних виплат.
Листом від 17.02.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомили, що п.п. 1.5 та 2.9 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії від 25.11.2005 № 22-1 встановлено, що заява, зокрема, про поновлення виплати пенсії, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії при цьому, особа яка звертається до пенсію повинна пред`явиш паспорт (або іншій документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік.
27.02.2020 через свого представника, ОСОБА_1 звернулась із заявою до Олександрійського відділу обслуговування громадян (сервісного центру) Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, де просила надати роз`яснення щодо припинення виплати призначеної їй пенсії та поновити ій виплату пенсії.
Листом від 17.03.2020 Олександрійський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області відмовив ОСОБА_4 у поновлені виплати призначеної пенсії, мотивуючи тим. що п. 4 ст. 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що у разі неотримання особою призначеної пенсії протягом б місяців підряд, виплата її автоматично припиняється, тому, оскільки позивачем з серпня 2019 року по січень 2020 року не отримано пенсію на поштовому відділені, виплата її з 01.02.2020 припинена автоматично у відповідності вказаної етапі. Зазначивши також, що поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органи Пенсійного фонду протягом 10 днів після особистого звернення пенсіонера.
Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.
Положеннями Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Зміна умов і норм загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Статтею 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
У відповідності до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», яка визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Статтею 5 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що він регулює відносини, які виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.
Так, ст.. 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено підстави припинення та поновлення виплати пенсії.
Згідно ч. 2 ст. 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з`ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону
Частиною 2 ст. 47 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія може виплачуватися за довіреністю, порядок оформлення і строк дії якої визначаються законом. Виплата пенсії за довіреністю здійснюється протягом усього періоду дії довіреності за умови поновлення пенсіонером заяви про виплату пенсії за довіреністю через кожний рік дії такої довіреності.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок 22-1).
Згідно п. 1.5 Порядку 22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім`ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
З аналізу вказаної норми позивач зазначає, що вказані положення не містять вказівки про необхідність безпосередньої фізичної присутності чи фізичного прибуття особи пенсіонера до відповідного територіального органу Пенсійного фонду, що підтверджено позицією Верховного Суду, викладеної в постановах від 12.03.2019 у справі №441/1239/17, від 18.09.2018 у справі №522/535/17.
Відповідно до мотивувальних частин постанов Верховного Суду в постановах від 12.03.2019 у справі №441/1239/17, від 18.09.2018 у справі №522/535/17 зазначено, що п. 1.5 Порядку 22-1 передбачено можливість подачі заяви як особисто пенсіонером, так і його уповноваженим представником, при цьому, відсутні вказівки на те, що останній повинен звертатися до органу Пенсійного фонду України особисто та позбавлений можливості надіслати заяву та належні документи поштою. Колегія суддів звертає увагу, що до відповідача звертався представник позивача на підставі нотаріально завіреної довіреності, що підтверджується переліком до заяви.
Крім того, суд зазначає, що наведена норма вже була предметом тлумачення Верховного Суду. Зокрема, в постановах від 17.07.2018 (справа № 211/1789/17(2-а/211/116/17)) та від 31.01.2019 (справа № 520/9721/16-а) Верховний Суд зазначив, що цією нормою передбачено можливість подачі заяви як особисто пенсіонером, так і його уповноваженим представником, при цьому, відсутні вказівки на те, що останній повинен звертатися до органу Пенсійного фонду України особисто та позбавлений можливості надіслати заяву та належні документи поштою. Також у вказаних рішеннях колегія суддів дійшла висновку, що належним виконанням зазначеної норми є звернення представника позивача (пенсіонера) до відповідача (органу Пенсійного фонду України) на підставі нотаріально завіреної довіреності з проставленим апостилем.
Отже, Верховним Судом сформована правова позиція, згідно якої із заявою в порядку п. 1.5 Порядку 22-1 може звернутись як особисто пенсіонер, так і його уповноважений представник за довіреністю, а також така заява може бути надіслана поштою.
Досліджуючи матеріали справи, суд зазначає, що заяву про поновлення виплати пенсії від 03.02.2020 подано до територіального органу Пенсійного фонду України представником позивача ОСОБА_5 на підставі довіренності від 22.01.2020 № 100, посвідченої приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Нарохою О.В.
Згідно з положеннями ч. 1 та 3 ст. 237 Цивільного кодексу України представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов`язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє. Представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1 та 3 статті 244 Цивільного кодексу України представництво, яке ґрунтується на договорі, може здійснюватися за довіреністю. Довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами.
Відповідно до довіреності від 22.01.2020 № 100 громадянка України ОСОБА_6 (вона ж ОСОБА_6 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , постійно проживаю: Ізраїль, НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_3 , виданий органом 2301 26 травня 2016 року, за попереднім усним договором доручення цією довіреністю уповноважує … гр. ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстровану за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт НОМЕР_4 , виданий Ленінським РВ УМВС України в Запорізькій області 25 вересня 2001 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 … вести від мого імені будь-які справи, в тому числі будь-які справи по виконавчому провадженню в усіх органах виконавчої служби України, та бути моїм(ми) представником(ами) в усіх державних та недержавних, колективних та приватних, громадських органах, підприємствах, установах, організаціях, незалежно від їх підпорядкування і форм власності, в тому числі в органах Міністерства внутрішніх справ. органах нотаріату, архівних установах, органах державної влади України, в прокуратурі України, Служби Безпеки України, органах державної податкової України, Пенсійному фонді України, органах Внутрішніх Справ України, усіх органах дізнання, в усіх органах досудового слідства, органах виконавчої служби, будь-якій державній районній адміністрації, Департаменті реєстраційних послуг, Центрі надання адміністративних послуг, будь-якому реєстраційному органі, будь-яких банківських установах, поштових відділеннях, Управлінні Держгеокадастру та його районних відділах, перед фізичними та юридичними особами та будь-яких інших), а також вести від мого імені з усіх питань будь-які цивільні, адміністративні та господарські справи в усіх судових установах, в тому числі в апеляційному, господарському та адміністративному судах, Вищому Господарському та Вищому Адміністративному судах. Верховному суді України, з усіма правами, наданими законом позивачу, відповідачу, третім .$^4 особам і потерпілому, в тому числі пред`явлення позову, повної або часткової відмови від позовних вимог, визнання позовних вимог, укладання мирової угоди, оскарження рішень і ухвал суду, з правом вимагати виконання рішень, ухвал, постанов суду, з правом подання виконавчих документів до стягнення, оскарження дій державних виконавців, з правом ознайомлення з усіма матеріалами справи, робити з них витяги, одержувати копії рішень, ухвал, постанов, виконавчі листи та інші документи, що є у справах, брати участь у судових засіданнях, подавати докази, брати участь в їх дослідженні, заявляти клопотання та відводи, давати усні і письмові пояснення суду, подавати доводи, міркування та заперечення з усіх питань, що виникають в ході судових процесів, заперечувати проти клопотань і доводів інших учасників судових процесів, подавати виконавчі документи до стягнення, подавати справи у товариський або третейській суд, а також користуватись іншими процесуальними правами, наданими законом.
Цією довіреністю … гр. ОСОБА_7 … надається право підпису всіх документів, заяв, клопотань, необхідних для виконання довірених їм повноважень, в тому числі (але не виключно): заяв, скарг, постанов, позовних заяв, заперечень, клопотань, право одержувати та подавати необхідні документи та довідки, просту, рекомендовану та цінну кореспонденцію. Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, вирішувати від мого імені всі питання щодо одержання будь-яких банківських документів, розписуватись від мого імені, сплачувати необхідні збори, мито, інші платежі, в тому числі такі, що визнані законом обов`язковими, а також вчиняти будь-які інші дії, пов`язані з цією довіреністю, передбачені чинним законодавством України, без права відчуження будь-якого належного мені майна…».
Таким чином, вказаною довіреністю уповноважено ОСОБА_7 на вчинення дій, пов`язаних з поданням заяв від імені ОСОБА_1 з питань призначення, поновлення, перерахунку, виплати тощо пенсії до територіальних органів Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. 4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Тобто, органи Пенсійного фонду наділені повноваженями перевіряти зміст та обсяг прав і обов`язків осіб, які звертаються до них.
Таким чином, суд доходить висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо припинення виплати пенсії позивачу та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області поновити виплату пенсії за заявою представника від 03.02.2020, що діє на підставі довіреності від 22.01.2020 № 100 з 01.08.2020, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 2 ст. 74 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду сплачено 840,80 грн., відтак стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області підлягає сума сплаченого судового збору у повному обсязі.
Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 за заявою представника від 03.02.2020, що діє на підставі довіреності від 22.01.2020 № 100 з 01.08.2020.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 12.05.2020.
Суддя М.С. Лазаренко