
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
14 травня 2020 р. Справа № 120/4129/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дончика Віталія Володимировича, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії
в с т а н о в и в :
10.12.2019 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що з 20.09.2011 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Вказав, що на виконання постанови Верховного Суду від 23.04.2019 року у справі № 127/27678/16-а відповідачем здійснено перерахунок його пенсії з 01.07.2015 року з включенням до розміру грошового забезпечення з якого призначається (обчислюється) пенсія індексації в розмірі 4488,25 грн. При цьому, з 23.04.2019 року по 31.05.2019 року відповідачем здійснено доплату до пенсії в сумі 53.30 грн., а доплата в розмірі 6216,32 грн. нарахована за період з 01.07.2015 року по 22.04.2019 року виплачується відповідно до Порядку №649.
З наданого відповідачем розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії позивачем з`ясовано, що сума доплати з 01.01.2018 року зменшена до 84,16 грн., а з 01.01.2019 до 42,08 грн.
На переконання позивача, щомісячна виплата індексації в складі пенсії з 01.07.2015 року повинна складати 168,31 грн. (середньомісячна сума за 24 місяці перед звільненням від 4488,25 грн. складає 187,01 грн., відповідно 90% від даної суми складає 168,31 грн.) у зв`язку із чим, звернувся з цим позовом до суду, в якому просив:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо перерахунку та доплати до пенсії на виконання судового рішення від 23.04.2019 року по справі № 127/27678/ 16-а протиправними;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та доплату до його пенсії за вислугу років у відповідності до судового рішення від 23.04.2019 року по справі № 127/27678/16-а з розрахунку 168,31 грн. щомісячно та доплату здійснити однією сумою.
Ухвалою суду від 16.12.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
08.01.2020 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому останній заперечує щодо задоволення адміністративного позову. Зокрема вказав, що на виконання рішення Верховного суду від 23.04.2019 у справі за № 127/27678/16-а головним управлінням здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.07.2015 року з включенням до розміру грошового забезпечення індексації. Доплата в сумі - 53,30 грн. за період з 23.04.2019 року (день набрання рішенням суду законної сили) по 31.05.2019 року нарахована та виплачена разом з пенсією в червні 2019 року. Суму доплати в розмірі 6216,32 грн. нараховану за період з 01.07.2015 року по 22.04.2019 року буде виплачено відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року №649.
Щомісячна виплата згідно розрахунку на доплату від 14.05.2019, починаючи з 01.05.2015 року становить 168.31 грн., з 01.01.2018 - 84,16 грн., з 01.01.2019 - 42,08 грн.
Вказав, що коли у рішенні суду не вказана кінцева дата періоду, за який слід здійснити перерахунок пенсії, виплата за рішеннями судів, якими зобов`язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача.
Відповідно до грошового забезпечення, визначеного в довідці за формою №21 (№171 від 15.03.2019 року) проведено перерахунок пенсії. Перерахунок було проведено за весь період, а виплата згідно нього здійснюється, повернувшись на рік назад.
Перерахунок проведено відповідно, до ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в якій визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настати обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю пенсії за минулий час може бути виплачена йому не більше як за 12 місяців.
В свою чергу, пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України №103 закріплено порядок виплати перерахованих відповідно до п.1 цієї Постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити у таких розмірах:
з 1 січня 2018 року - 50 відсотків підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018 року;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018 року;
з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018 року.
На переконання представника відповідача, з 01.01.2018 року змінились умови пенсійного забезпечення позивача, а відтак, в головного управління відсутні правові підстави для здійснення виплати перерахунку пенсії позивача в іншому порядку, оскільки Урядом України іншого порядку, після скасування судом пункту 1, 2 постанови №103 не прийнято.
Враховуючи вищевикладене, просили у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Ухвалою суду від 16.01.2020 року провадження у справі зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №160/3586/19.
Ухвалою суду від 30.03.2020 року у задоволенні клопотання позивача про поновлення провадження у справі відмовлено.
Ухвалою суду від 15.04.2020 року поновлено провадження у даній справі.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступні фактичні обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Постановою Верховного Суду від 23.04.2019 року у справі № 127/27678/16-а зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.07.2015 року з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, індексації в розмірі 4488,25 грн.
Зі змісту листа Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 06.09.2019 року №2547/К-12 вбачається, що на виконання рішення Верховного суду від 23.04.2019 у справі за № 127/27678/16-а головним управлінням здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.07.2015 року з включенням до розміру грошового забезпечення індексації. Доплату в сумі - 53,30 грн. за період з 23.04.2019 (день набрання рішенням суду законної сили) по 31.05.2019 року нараховано та виплачено разом з пенсією в червні 2019 року.
Суму доплати в розмірі 6216,32 грн. нараховану за період з 01.07.2015 по 22.04.2019 буде виплачено відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 22.08.2018 року №649.
З розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №0201005550 вбачається, що сума доплати з 01.07.2015 року становить 168,31 грн., з 01.01.2018 року 84,16 грн., з 01.01.2019 року 42,08 грн.
Не погоджуючись із зменшенням суми доплат до пенсії, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та обставинам, встановленим в ході розгляду справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей пенсії підвищуються відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
За змістом статті 2 вказаного Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Згідно статті 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 передбачено, що Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку
Відповідно до п. 4 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії.
У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.
Згідно пункту 5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
На підставі аналізу зазначених норм чинного законодавства, Верховний Суд раніше сформулював правову позицію та, зокрема у постанові від 02 жовтня 2018 року у справі №552/3407/17, дійшов правового висновку про те, що під «підвищенням пенсії» розуміється тільки таке збільшення суми нарахування, яке здійснюється відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, тобто, випадки, коли пенсія була неправомірно недонарахована і в подальшому на підставі рішення суду нарахована в належному обсязі, не належать до «підвищення пенсії» в розумінні пункту 5 Порядку № 1078.
Такого ж висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 25.02.2020 року у справі №576/1396/17.
Разом з тим, як вбачається зі змісту листа Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 06.09.2019 року №2547/К-12 позивачу проведено перерахунок пенсії, відповідно до грошового забезпечення визначеного в довідці за формою №21 (№171 від 15.03.2019 року). Перерахунок проведено за весь період, а виплата здійснюється повернувшись на рік назад. Виплата пенсії позивача здійснювалась відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 року № 103.
Суд вважає за необхідне зазначити, що 24.02.2018 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 року № 103.
Зазначеною постановою внесено зміни, зокрема й до пунктів 1, 2 Порядку № 45, які викладено у новій редакції: "Пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, у зв`язку із яким позивачу перераховано пенсію, відбулося на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою передбачені збільшені види грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
У свою чергу, пунктом 1 Постанови № 103 Кабінетом Міністрів України прийнято рішення про перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:
- з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;
- з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;
- з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Водночас, з розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №0201005550 судом встановлено, що загальний розмір пенсії який підлягав виплаті ОСОБА_1 з липня 2015 по грудень 2017 склав 5997,83 грн., з яких 168,31 грн. сума доплати, з січня по червень 2018 року - 9863,92 грн., з яких 84,16 грн. сума доплати, з липня по листопад 2018 року - 10173,92 грн., з яких 84,16 грн. сума доплати, грудень 2018 року - 10275,42 грн., з яких 84,16 грн. сума доплати, з січня 2019 року -12414,21 грн., з яких 42,08 грн. сума доплати.
Аналізуючи вищевикладене можна дійти висновку, що у зв`язку із змінами у пенсійного законодавстві, з 01.01.2018 року та 01.01.2019 року відбулось поетапне збільшення розміру пенсії позивача, яка є визначальною величиною у формулі розрахунку суми індексації, а відтак, сума індексації, в силу положень п.5 Порядку №1078, правомірно зменшувалась при проведенні підвищення пенсії.
Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Суд зауважує, що у рішенні "Великода Валентина Ніканорівна проти України" (параграф 21) Європейський суд з прав людини щодо частин скарг заявниці стосовно невиконання рішення суду від 19 січня 2010 року щодо нарахування та виплати заявниці пенсії у розмірі, встановленому ст. 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" після внесення у 2011 році змін до законодавства, констатував, що подальша дія вищезазначеного судового рішення закінчилася, коли у законодавство, яке регулювало пенсійні виплати заявниці, було внесено зміни. Відповідно, обов`язок Уряду забезпечити виконання рішення закінчився щонайпізніше 01 листопада 2011 року, коли змінене законодавство було застосовано до пенсії заявниці. Протягом зазначеного періоду заявниця отримувала пенсію згідно з рішенням суду від 19 січня 2010 року, і таким чином для скарги немає підстав.
Крім того, Європейський суд з прав людини вже неодноразово зазначав, що законодавчі норми щодо пенсійного забезпечення можуть змінюватися, а відповідне судове рішення не може бути гарантією проти таких змін у майбутньому (зокрема, у рішеннях у справах "Arras та інші проти Італії", "Сухобоков проти Росії").
У абзаці 10 пункту 2.1 Рішення від 26 грудня 2011 року №1-42/2011 Конституційний Суд України відзначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.
З огляду на зазначене, доводи позивача про те, що відповідач протиправно зменшив суму доплати до його пенсії, що встановлена постановою Верховного Суду від 23.04.2019 року у справі №127/27678/16-а, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України, правових висновках Верховного Суду України, Європейського суду з прав людини та є безпідставними.
Відповідно до частин першої - другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Абзац другий ч.2 ст. 77 визначає, що у таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно із статтею 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що у задоволенні позову належить відмовити повністю.
З урахуванням положень ст. 139 КАС України підстави для відшкодування витрат зі сплати судового збору відсутні.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
в и р і ш и в :
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, Вінницька область, код ЄДРПОУ 13322403).
Рішення у повному обсязі виготовлено 14.05.2020 року.
Суддя Дончик Віталій Володимирович