
Справа № 128/1189/20
УХВАЛА
13 травня 2020 року м. Вінниця
Суддя Вінницького районного суду Вінницької області Карпінська Ю.Ф., отримавши адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора 3 бат. роти № 2 Управління патрульної поліції у м. Києві, рядового поліції Чубка Олексія Васильовича про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
УСТАНОВИВ:
В провадження Вінницького районного суду Вінницької області 12.05.2020 надійшла вищевказана позовна заява.
При вирішенні питання про можливість відкриття провадження по справі оглядом матеріалів даної позовної заяви встановлено, що вона не відповідає вимогам чинного законодавства.
Статтею 160 КАС України визначено вимоги до оформлення позовної заяви.
Згідно з ч. 1 ст. 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Частиною третьою статті 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
В порушення вимог, визначених ч. 1 ст. 161 КАС України, до позовної заяви не додано копій позовної заяви та копій доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, а також не додано документ про сплату судового збору.
В позовній заяві позивач зазначає, що судовий збір не сплачується, і посилається на постанову ВСУ від 13.12.2016 у справі № 306/17/16-а.
Однак Велика Палата Верховного Суду відступила від правової позиції ВСУ від 13.12.2016 (провадження № 21-1410а16, справа № 543/775/17), вказавши, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення.
Статтею 40-1 КУпАП визначено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, а розмір та порядок сплати судового збору встановлюється законом. Згідно з приписами частини 7 статті 283 КУпАП постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.
Розмір судового збору, який підлягає стягненню у разу ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Тож особи, стосовно яких ухвалено судове рішення про накладення адміністративного стягнення, є платниками судового збору. У випадку незгоди із судовим рішенням про накладення адміністративного стягнення, прийнятим за наслідками розгляду справи цієї категорії, учасники справи вправі оскаржити його в апеляційному порядку і Закон України «Про судовий збір» винятків чи застережень щодо сплати судового збору за оскарження таких судових рішень не містить.
За системного, цільового та граматичного тлумачення до наведеного законодавчого регулювання відносин, пов`язаних зі сплатою судового збору, Велика Палата Верховного Суду в контексті фактичних обставин справи та зумовленого ними застосування норм процесуального права зазначає, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону № 3674-VІ, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають. Разом з тим, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Тобто, Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку ВСУ, викладеного в постанові від 13.12.2016, вказавши, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення.
У даному випадку позивач має сплатити за подання вказаного адміністративного позову до суду судовий збір в сумі 420,40 грн.
Крім того, згідно з правовим висновком Верховного Суду від 26.12.2019 у справі № 724/716/16-а, інспектори відповідного органу не можуть виступати самостійним відповідачем у таких справах, оскільки належним відповідачем є саме відповідний орган, на який, зокрема покладено функціональний обов`язок розглядати справи про адміністративні правопорушення.
Позивачем у позові визначено відповідачем лише інспектора 3 бат. роти № 2 Управління патрульної поліції у м. Києві, рядового поліції Чубка Олексія Васильовича, тому позивачу слід визначитися з відповідачем, який, на його думку, повинен відповідати за даним позовом.
В зв`язку з зазначеними недоліками позовної заяви вирішення питання про відкриття провадження в даній справі буде передчасним.
За умовами ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, позовну заяву ОСОБА_1 слід залишити без руху та надати позивачу термін усунути недоліки позовної заяви, а саме: позивачу необхідно сплатити судовий збір в сумі 420,40 грн на рахунок Вінницького районного суду Вінницької області (реквізити для сплати судового збору: Отримувач: УК у Вінницьк.р-ні/Вінниц.р-н/22030101, Код ЄДРПОУ: 38054712, Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.) Рахунок: UA688999980313131206000002071, Код класифікації доходів бюджету: 22030101) та надати суду документальне підтвердження сплати судового збору, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону; визначитися з відповідачем, який повинен відповідати за даним позовом, а також надати копії адміністративного позову з додатками відповідно до кількості відповідачів.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 256, 286 КАС України, суддя-
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до інспектора 3 бат. роти № 2 Управління патрульної поліції у м. Києві, рядового поліції Чубка Олексія Васильовича про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення – залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання позивачем ухвали суду.
У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк позовну заяву вважати неподаною та повернути позивачу разом зі всіма доданими до неї документами.
Ухвала апеляційному оскарженню не підлягає.
СУДДЯ Ю.Ф.Карпінська