
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позову без розгляду
12 травня 2020 р. м. Чернівці Справа №824/414/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку письмового провадження питання про залишення позову без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправним та скасування наказу,-
В С Т А Н О В И В:
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд прийняти рішення, яким визнати протиправним та скасувати наказ Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 24.02.2020 р. №01/04 про накладення дисциплінарного стягнення на начальника Чернівецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції – ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 08.04.2020 р. відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання по справі, для вирішення заяви про поновлення строку звернення позивача до суду.
12.05.2020 р. через канцелярію суду надійшло клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду, у зв`язку із пропущенням позивачем строку звернення до суду з даним позовом.
Підготовче засідання 12.05.2020 р. не відбулось, у зв`язку із неявкою в судове засідання учасників справи. Від представника позивача 12.05.2020 р. надійшло клопотання про перенесення розгляду справи, у зв`язку із затримкою початку проведення підготовчого засідання в даній справі та зайнятістю представника в іншій справі. Однак, суд вважає подане клопотання необґрунтованим, оскільки представник позивача не надав доказів зайнятості в іншому судовому засіданні. Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, суд визнає неявку учасників справи неповажною та вважає за можливе розглянути клопотання клопотання позивача про поновлення строку на звернення до суду, представника відповідача про залишення позову без розгляду в порядку письмового провадження без участі сторін на підставі наявних доказів.
Розглянувши клопотання позивача про поновлення строку на звернення до суду, клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду, перевіривши матеріали справи, дослідивши подані учасниками справи докази, суд приходить до наступних висновків.
Згідно з ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Спеціальними норами, що регулюють питання оскарження наказу (розпорядження) про накладення дисциплінарного стягнення є норми Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року N 889-VIII.
Відповідно до ст. 78 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року N 889-VIII рішення про накладення дисциплінарного стягнення може бути оскаржено державними службовцями до суду. Скарга подається протягом 10 календарних днів після одержання державним службовцем копії наказу (розпорядження) про накладення дисциплінарного стягнення.
Згідно з ч. 6 ст. 77 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року N 889-VIII державному службовцю видається під розписку належним чином завірена копія наказу (розпорядження) про накладення на нього дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження не пізніше наступного робочого дня після прийняття відповідного рішення.
Відповідно до ч. 3 ст. 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінувати учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків.
Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об`єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов`язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 разом з позовом подала до суду заяву про поновлення строку звернення до суду з даним позовом, де зазначила, що про порушення своїх прав та інтересів дізналась лише після ознайомлення з матеріалами дисциплінарної справи 02.03.2020 року.
Водночас, ухвалою суду від 24.03.2020 р. позовну заяву було залишено без руху та вказано про необхідність надання доказів щодо дати одержання ОСОБА_1 копії наказу відповідача від 24.02.2020 р. №01/04. На виконання вказаної ухвали позивач надала пояснення в яких стверджувала, що з наказом була ознайомлена лише 02.03.2020 року. Однак, представником відповідача надано суду копію наказу від 24.02.2020 р. №01/04 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 », в якому міститься відмітка з підписом позивача про ознайомлення із копією наказу 25.02.2020 р. о 09:30 год. (а.с. 86-90).
З вказаного слідує, що позивач вводить суд в оману, стверджуючи про отримання (ознайомлення) з копією оскаржуваного наказу від 24.02.2020 р. №01/04 та про те, що дізналась про порушення своїх прав та інтересів, лише 02.03.2020 року.
Судом встановлено, що оскільки позивач була ознайомлена з копією наказу 25.02.2020 р., десятиденний строк на його оскарження сплинув 06.03.2020 року. При цьому, адміністративний позов був надісланий до суду 12.03.2020 р., що підтверджується конвертом про відправлення поштового повідомлення.
На підставі зазначеного суд дійшов висновку, що адміністративний позов поданий з порушенням десятиденного строку, передбаченого для звернення до суду, та пропущений без поважних причин. З вказаних підстав клопотання представника відповідача підлягає до задоволення, а позов ОСОБА_1 залишенню без розгляду.
На підставі наведеного та керуючись статтями 122, 123, 240, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
У Х В А Л И В:
1. Відмовити у задоволенні клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду з адміністративним позовом.
2. Клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду задовольнити повністю.
3. Залишити без розгляду адміністративний позов ОСОБА_1 до Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправним та скасування наказу.
Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання.
Суддя Т.М. Брезіна