
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 травня 2020 р. № 520/3917/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волошина Д.А., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України Харківської області в особі Харківського приміського відділу обслуговування громадян про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ в Харківській області в особі Харківського приміського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) щодо проведення оптимізації страхового стажу ОСОБА_1 протягом 65 місяців, який здійснений всупереч вимог ст.40 Закону №1058, та без урахуванням вибору ОСОБА_1 щодо періоду оптимізації її страхового стажу що призвело до помилкового визначення коефіцієнтів для розрахунку та призначенню ОСОБА_1 пенсії за віком;
- зобов`язати Головне управління ПФУ в Харківській області в особі Харківського приміського відділу обслуговування громадян провести новий розрахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням визначеного за її вибором періоду оптимізації її страхового стажу протягом 41 місяця, а саме: періоди з 01.08.2007 по 31.12.2007, з 01.01.2008 по 31.12.2008, з 01.01.2015 по 31.12.2015 та з 01.01.2016 по 31.12.2016, відповідно до вимог ст.40 Закону №1058, та здійснити ОСОБА_1 наступний розрахунок пенсії за віком: 2234,14 грн. - розмір пенсії за віком (6188,89 х 0,39000 х 0,92562); 201,07 грн. доплата за понаднормовий стаж, відповідно до ст.28 ч.1 абз.2 Закону - за 9 років; 446,83 грн. - підвищення розміру пенсії на 2,5% за кожні 6 міс. більш пізнього виходу на пенсію (20%), а також виплатити різницю між новим розрахунком пенсії та фактично виплаченими пенсійними виплатами, з 13.06.2019 по теперішній час.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 13.06.2019 ОСОБА_1 призначена та виплачується пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». За розрахунком пенсійного органу індивідуальний коефіцієнт позивача склав 0,72075 (138,16811 : 191,70000), проте, із зазначеним розрахунком позивач не погоджується, оскільки пенсійний орган при оптимізації протиправно самостійно виключив період страхового стажу в 65 місяці, хоча у ст.40 Закону №1058 визначено можливість оптимізації відповідних періодів страхового стажу виключно за вибором особи та на строк до 60 місяців. За вибором позивача та проведеним власним розрахунком пенсії, для оптимізації страхового стажу ОСОБА_1 при зверненні 14.01.2020 до відповідача з заявою, було виключено період протягом 41 місяця, що відповідає вимогам ст.40 Закону №1058, а саме: періоди з 01.08.2007 по 31.12.2007, з 01.01.2008 по 31.12.2008, з 01.01.2015 по 31.12.2015 та з 01.01.2016 по 31.12.2016 та за власним проведеним розрахунком індивідуальний коефіцієнт склав 0,92562 (Кс 147,44607 : Зп 159294,16225). Проте, листом від 14.02.2020 №941/01.19-20 в усуненні зазначених помилок пенсійний орган відмовив, у зв`язку з чим позивач просить зобов`язати відповідача провести новий розрахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням визначеного за її вибором періоду оптимізації її страхового стажу протягом 41 місяця, та виплатити різницю між новим розрахунком пенсії та фактично виплаченими пенсійними виплатами з 13.06.2019 по теперішній час.
Ухвалою суду від 13.04.2020 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача, 08.05.2020 року надано відзив на позовну заяву, в якому він адміністративний позов не визнав, зазначив, що відповідач при проведенні оптимізації страхового стажу позивача діяв відповідно до вимог чинного законодавства, у межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, а позовні вимоги ОСОБА_1 суперечать нормам чинного законодавства оскільки позивачем при проведенні самостійного розрахунку пенсії була помилково та невірно застосована формула розрахунку індивідуального коефіцієнту для обчислення пенсії. Вказав, якщо для проведення оптимізації включити періоди, які пропонує позивач, а саме: періоди з 01.08.2007 по 31.12.2007, з 01.01.2008 по 31.12.2008, з 01.01.2015 по 31.12.2015 та з 01.01.2016 по 31.12.2016, то індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії згідно розрахунку, який пропонує позивач, буде становити 0,68357 (147,44607 : 215,70000), а це значно нижче, ніж розраховано Головним управлінням 0,72075. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та з 13.06.2019 року їй призначена пенсія за віком відповідно до Закону України „Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Загальний страховий стаж враховано по 30.06.2018 (відповідно до сплати страхових внесків) та складає 39 років 0 місяців 7 днів; коефіцієнт стажу - 0,39000.
Заробітна плата для обчислення пенсії складає 4460,64 грн. (середній показник - 6188,89 грн. х 0,72075 - індивідуальний коефіцієнт для обчислення заробітної плати за період з 01.01.1995 по 31.12.1999 та за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу за період з 01.07.2000 по 30.11.2006, з 01.08.2007 по 28.02.2009, з 01.01.2010 по 30.06.2018 - 258 міс.).
Розмір пенсії з 13.06.2019 склав 2222,31 грн. (розрахунок : 1739,65 грн. - розмір пенсії за віком (6188,89 х 0,39000 х 0,72075); 134,73 грн. - доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 9 років); 347,93 грн. - підвищення розміру пенсії на 2,5% за кожні 6 місяців більш пізнього виходу на пенсію (20%).
Розмір пенсії з 01.07.2019 склав 2228,34 грн. (розрахунок : 1739,65 грн. - розмір пенсії за віком (6188,89 х 0,39000 х 0,72075); 140,76 грн. - доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 9 років); 347,93 грн. - підвищення розміру пенсії на 2,5% за кожні 6 місяців більш пізнього виходу на пенсію (20%).
Розмір пенсії з 01.12.2019 складає 2235,34 грн. (розрахунок : 1739,65 грн. - розмір пенсії за віком (6188,89 х 0,39000 х 0,72075); 147,42 грн. - доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) за 9 років (1638,00 грн. * 9 %); 347,93 грн. - підвищення ст. 29 ч.3 (1739,65 грн. * 20%).
Після призначення пенсії позивач 26.09.2019 звернулась до Головного управління з заявою щодо роз`яснення розрахунку її пенсії та 14.01.2020 з заявою про перерахунок призначеної з 13.06.2019 року пенсії з проведенням оптимізації її страхового стажу протягом 41 місяця, а саме виключення зі страхового стажу періодів: з 01.08.2007 по 31.12.2007, з 01.01.2008 по 31.12.2008, з 01.01.2015 по 31.12.2015 та з 01.01.2016 по 31.12.2016.
Зазначені заяви Головним управлінням розглянуті та листами від 16.10.2019 №2611/02.19-20 та від 14.02.2020 № 941/02.19-20 позивачу надано відповіді.
Згідно листа Головного Управління Пенсійного фонду України Харківської області від 14.02.2020 № 941/02.19-20 ОСОБА_1 повідомлено про відсутність підстав для проведення перерахунку, оскільки це призведе до зменшення індивідуального коефіцієнту заробітної плати, а відповідно і розміру пенсії. Зазначено, що при призначенні пенсії із підрахунку заробітної плати були виключені періоди, визначені автоматично програмним забезпеченням: з 01.08.2007 по 28.02.2009 (догляд за дитиною до 3-х років - 19 місяців); з 01.03.2013 по 31.12.2016 (46 місяців). Після оптимізації (виключено 65 місяців) сума коефіцієнтів заробітної плати склала 138,16811 (що значно вигідніше ніж в розрахунку, зазначеному в заяві).
Не погоджуючись з вказаними діями відповідача, позивач звернулась з зазначеним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Спірним питанням у даній справі є проведення відповідачем оптимізації страхового стажу позивача шляхом виключення періоду 65 місяців страхового стажу з період, за який враховується заробітна плата (дохід), замість оптимізації страхового стажу позивача шляхом виключення періоду протягом 41 місяця, а саме: періоди з 01.08.2007 по 31.12.2007, з 01.01.2008 по 31.12.2008, з 01.01.2015 по 31.12.2015 та з 01.01.2016 по 31.12.2016, за бажанням позивача.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058).
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Отже, вказаною нормою передбачено право за вибором особи виключити період, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
Частиною 1 статті 44 Закону № 1058 визначений порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.
Заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" правлінням Пенсійного фонду України постановою від 25.11.2005 №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до п.1.5 Порядку № 22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім`ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії
Відповідно до п. 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Додатком 3 до вказаного Порядку є заява про призначення/перерахунок пенсії, в якій є абзац, який в разі необхідності підлягає заповненню: «При призначенні пенсії прошу виключити із підрахунку заробітної плати період з _____ до _____ або провести це автоматизованим способом (непотрібне закреслити).»
Водночас, закріплена у наведених нормах можливість оптимізації заробітку стосується призначення пенсій і не може бути застосована при перерахунку вже призначеної пенсії.
Тобто, таке право реалізується особою у момент звернення за призначенням пенсії, шляхом волевиявлення, тобто шляхом зазначення у відповідній заяві періоду, який особа бажає виключити.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 18 липня 2018 року у справі № 461/4328/16-а.
Як встановлено судом, позивач, ОСОБА_1 , на час звернення до відповідача з заявою про призначення пенсії не виявила бажання щодо виключення певних періодів страхового стажу, за які враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, із розрахунку пенсії. Вказане підтверджується заявою позивача від 24.06.2019 р., в якій визначено виключення періоду автоматично.
Позивач в позовній заяві також не зазначає про те, що її заява про призначення пенсії містила уточнення, зокрема, в абзаці - «При призначенні пенсії прошу виключити із підрахунку заробітної плати певний період». Вказана обставина свідчить про те, що позивач не виявив бажання реалізувати своє право щодо виключення періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії.
Заява позивача довільної форми про перерахунок пенсії, в якій міститься волевиявлення особи щодо виключення бажаного періоду, отримана відповідачем 17.01.2020 р., про що свідчить відмітка на штампі вхідної кореспонденції, тобто, після призначення позивачу пенсії.
Отже, відповідачем при призначенні пенсії дотримано вимоги статті 40 Закону № 1058 та при оптимізації страхового стажу позивача правомірно виключено періоди, визначені автоматично програмним забезпеченням: з 01.08.2007 по 28.02.2009 (догляд за дитиною до 3-х років - 19 місяців); з 01.03.2013 по 31.12.2016 (46 місяців), у зв`язку з чим відсутня протиправна бездіяльність з боку відповідача при призначенні пенсії та проведенні оптимізації страхового стажу ОСОБА_1 протягом 65 місяців та без урахуванням вибору ОСОБА_1 щодо періоду оптимізації її страхового стажу.
Крім того, як вбачається з відзиву відповідача, позивачем при проведенні самостійного розрахунку пенсії була помилково та невірно застосована формула розрахунку індивідуального коефіцієнту для обчислення пенсії, в той час як чинним законодавством не встановлено право позивача та суду самостійно визначати коефіцієнт заробітної плати для призначення/перерахунку пенсії, оскільки таке право відноситься до виключних (дискреційних) повноважень органу Пенсійного фонду України.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні заявлених позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України Харківської області в особі Харківського приміського відділу обслуговування громадян (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.,м. Харків, 61022, код 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.А. Волошин