
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
12 травня 2020 року м. Рівне №460/2992/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Борискіна С.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доприватного виконавця виконавчого округу м.Києва Дорошкевич Віри Леонідівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Алекскредит" про визнання протиправною та скасування постанови, -В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до приватного виконавця виконавчого округу м.Києва Дорошкевич Віри Леонідівни (далі - відповідач), в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 07.04.2020 №61745657.
Мотивуючи вимоги позову, ОСОБА_1 зазначав, що оскаржувана постанова є незаконною, оскільки, з огляду його зареєстроване проживання в місті Рівному, у приватного виконавця виконавчого округу міста Києва були відсутні законні підстави для прийняття виконавчого документа та відкриття виконавчого провадження. Просив позовні вимоги задовольнити повністю.
Ухвалою суду від 28.04.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Залучено Товариство з обмеженою відповідальністю "Алекскредит" (вул.Якова Самарського, 12А, м.Дніпро, 49044, код ЄДРПОУ 41346335) до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
06.05.2020 ОСОБА_1 подано до суду додаткові пояснення, в яких він наголошував на тому, що жоден з доданих стягувачем документів: ні кредитний договір, ні будь-який інший документ, не вказував на можливе місце проживання позивача саме в місті Києві. Вважав, що у разі пред`явлення виконавчого документа не за місцем реєстрації, вказаної у виконавчому документі, стягувачем до заяви мали бути приєднані підтверджуючі документи, що дають змогу достовірно встановити, що боржник проживає, перебуває за адресою, зазначеною стягувачем у заяві (а.с.32-34).
Позиція відповідача щодо позовних вимог висловлена у відзиві на позовну заяву від 12.05.2020, відповідно до змісту якого він заперечував проти задоволення позову. Зазначав, що при прийнятті оскаржуваного рішення приватний виконавець діяв у межах наданих йому повноважень та відповідно до вимог ст.24 Закону України "Про виконавче провадження", якою передбачено прийняття до виконання виконавчих документів за місцем проживання, перебування боржника - фізичної особи, за місцезнаходженням боржника - юридичної особи або за місцезнаходженням майна боржника. Зокрема, відповідач вказував, що у виконавчому написі, що підлягав примусовому виконанню, зазначено місце проживання боржника, а саме: АДРЕСА_1 , яке знаходиться у межах виконавчого округу, де здійснює свою діяльність приватний виконавець Дорошкевич В.Л. При цьому, відповідач зауважив, що чинною редакцією Закону України "Про виконавче провадження" не передбачено проведення виконавчих дій, спрямованих на перевірку будь-якої інформації стосовно боржника до відкриття виконавчого провадження. З огляду на викладене, відповідач вважав, що у нього не було підстав для повернення стягувачу виконавчого документа у зв`язку з пред`явленням його не за місцем виконання та просив повністю відмовити у задоволенні позову (а.с.59-64).
Третя особа не скористалась правом надати суду пояснення щодо заяв по суті спору.
У період з 04.05.2020 по 08.05.2020 головуючий суддя у справі перебував у відпустці.
Згідно з приписами ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд дійшов до наступних висновків.
З долученої до матеріалів справи копії паспорта позивача серії НОМЕР_1 , виданого 02.02.1998 Рокитнівським РВ УМВС України в Рівненській області судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.7-10).
30.09.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Алекскредит", код ЄДРПОУ 41346335, місцезнаходження: 49041, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Стартова, буд.9-А, 2 поверх (далі - Кредитодавець) та ОСОБА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 02.02.1998 Рокитнівським РВ УМВС України в Рівненській області, РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 (далі - Позичальник) укладено договір про надання кредиту №2757831 (а.с.39-42; 66-71).
30.03.2020 Товариство з обмеженою відповідальністю "Алекскредит", як стягувач, звернулось до приватного виконавця виконавчого округу міста Київ Дорошкевич Віри Леонідівни із заявою про примусове виконання виконавчого напису (вх.№3699 від 06.04.2020), виданого приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області Колейчиком Володимиром Вікторовичем від 30.03.2020 №5177 про стягнення з боржника - ОСОБА_1 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Алекскредит" коштів в розмірі 25520,00 грн. (а.с.39, 65).
У такій заяві про примусове виконання рішення зазначено адресу місця реєстрації боржника: АДРЕСА_2 .
Також у заяві зазначено адресу проживання боржника: АДРЕСА_1 .
Виконавче провадження стягувач просив відкрити за місцем проживання (перебування) боржника.
До вказаної заяви Товариство з обмеженою відповідальністю "Алекскредит" було додано оригінал виконавчого напису приватного нотаріуса Броварського районного нотаріального округу Київської області Колейчика Володимира Вікторовича від 30.03.2020 №5177 про звернення стягнення з ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ; місце проживання: АДРЕСА_1 , який є боржником за кредитним договором №2757831 від 30.09.2019, укладеним з Товариством з обмеженою відповідальністю "Алекскредит" (стягувач) заборгованості в розмірі 25520,00 грн. (а.с.42, 72).
Дата набрання виконавчим написом законної сили (дата внесення відомостей у реєстр нотаріальних дій) - 30.03.2020.
07.04.2020 приватним виконавцем виконавчого округу міста Києва Дорошкевич Вірою Леонідівною, розглянуто заяву стягувача про примусове виконання виконавчого напису №5177, виданого 30.03.2020 приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області Колейчиком Володимиром Вікторовичем, про стягнення з боржника, яким є ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЕКСКРЕДИТ" заборгованості в розмірі 25520,00 грн. За результатами розгляду вказаного виконавчого напису нотаріуса, відповідачем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження від 07.04.2020 ВП №61745657 (а.с.5-6; 46-47).
Зазначена постанова про відкриття виконавчого провадження №61745657 від 07.04.2020 надіслана позивачеві супровідним листом від 07.04.2020 №20510 за двома адресами: АДРЕСА_1; АДРЕСА_2 (а.с.46).
Згідно з відомостями, що містяться в Єдиному реєстрі приватних виконавців України виконавчим округом приватного виконавця Дорошкевич Віри Леонідівни є місто Київ (а.с.35).
Не погоджуючись з постановою про відкриття виконавчого провадження, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
У відповідності до вимог ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VІІІ (далі - Закон №1404-VІІІ), яким регулюються спірні правовідносини, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Пунктом 3 частини 1 статті 3 цього Закону передбачено, що виконавчі написи нотаріусів віднесено до виконавчих документів, які підлягають примусовому виконанню.
Статтею 4 Закону №1404-VIII встановлені вимоги до виконавчого документу та підстави, за яких виконавчий документ повертається стягувачу.
Пунктами 3, 4 частини 1 статті 4 Закону №1404-VIII визначено, що у виконавчому документі зазначаються, серед іншого: повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків).
За приписами п.10 ч.4 ст.4 Закону №1404-VIII виконавчий документ повертається стягувачу приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо виконавчий документ пред`явлено не за місцем виконання або не за підвідомчістю.
Частиною 1 статті 5 Закону №1404-VIIІ передбачено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Згідно з ч.1 ст.18 Закону №1404-VIII виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до абз.2 ч.1 ст.19 Закону №1404-VIII право вибору пред`явлення виконавчого документа для примусового виконання до органу державної виконавчої служби або до приватного виконавця, якщо виконання рішення відповідно до статті 5 цього Закону віднесено до компетенції і органів державної виконавчої служби, і приватних виконавців, належить стягувачу.
Відповідно до ч.3 ст. 22 Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" від 02.06.2016 № 1403-VIII, зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 1403-VIII), приватний виконавець має право розпочати здійснення діяльності з дня внесення інформації про нього до Єдиного реєстру приватних виконавців України.
Згідно з положеннями ч.2 ст.24 Закону № 1404-VIIІ приватний виконавець приймає до виконання виконавчі документи за місцем проживання, перебування боржника - фізичної особи, за місцезнаходженням боржника - юридичної особи або за місцезнаходженням майна боржника.
Відповідно до п.4 ч.2 ст.23 Закону №1403-VIII у Єдиному реєстрі приватних виконавців України містяться відомості про виконавчий округ, на території якого приватний виконавець здійснює діяльність.
Частинами 1, 2 статті 25 Закону №1403-VIII визначено, що виконавчим округом є територія Автономної Республіки Крим, області, міста Києва чи Севастополя; приватний виконавець має право приймати до виконання виконавчі документи, місце виконання яких відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" знаходиться у межах Автономної Республіки Крим, області або міста Києва чи Севастополя, у яких розташований його виконавчий округ.
Пунктом 1 розділом ІІ Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.04.2012 за №489/20802; далі - Інструкція №512/5) визначено, що виконавець при здійсненні виконавчого провадження зобов`язаний використовувати всі надані йому права та повноваження, необхідні для забезпечення неупередженого, ефективного, своєчасного і повного виконання рішення.
Пунктом 4 розділу ІІІ Інструкції №512/5 визначено, що виконавчий документ повертається без прийняття до виконання у випадках, передбачених частиною четвертою статті 4 Закону, про що орган державної виконавчої служби або приватний виконавець надсилає стягувачу повідомлення протягом трьох робочих днів з дня пред`явлення виконавчого документа.
Як вже зазначалось судом, приписами ч.4 ст.4 Закону № 1404-VIII передбачено, що виконавчий документ повертається стягувачу приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, зокрема, якщо виконавчий документ пред`явлено не за місцем виконання.
Місце виконання рішення згідно з пунктом 10 розділу ІІІ Інструкції №512/5, визначається відповідно до вимог, встановлених статтею 24 Закону №1404-VIII.
Згідно приписів ст.26 Закону №1404-VIII виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, зокрема, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Відповідно до вимог ч.3 ст.26 Закону №1404-VIII у заяві про примусове виконання рішення стягувач має право зазначити відомості, що ідентифікують боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення (рахунок боржника, місце роботи чи отримання ним інших доходів, конкретне майно боржника та його місцезнаходження тощо), рахунки в банківських установах для отримання ним коштів, стягнутих з боржника, а також зазначає суму, яка частково сплачена боржником за виконавчим документом, за наявності часткової сплати.
Пунктом 3 розділу ІІІ Інструкції №512/5 передбачено, що заява про примусове виконання рішення подається до органу державної виконавчої служби або приватного виконавця у письмовій формі разом із оригіналом (дублікатом) виконавчого документа.
У заяві про примусове виконання рішення зазначаються такі відомості: назва і дата видачі виконавчого документа; прізвище, ім`я та (за наявності) по батькові стягувача; дата народження та адреса місця проживання чи перебування стягувача; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) стягувача; номер телефону стягувача; спосіб перерахування стягнутих з боржника грошових сум (у разі виконання рішення про стягнення коштів); реквізити рахунку, відкритого у банку або в іншій фінансовій установі, для отримання стягнутих з боржника грошових сум (за наявності).
У заяві про примусове виконання рішення стягувач має право зазначити відомості, що ідентифікують боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення (рахунок боржника, місце роботи чи отримання ним інших доходів, конкретне майно боржника та його місцезнаходження тощо).
У разі відсутності підстав для повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття його до виконання виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. (п. 5 Інструкції № 512/5).
Із системного аналізу наведених правових норм суд дійшов висновку, що приватний виконавець приймає до виконання виконавчі документи, місце виконання яких знаходиться у межах його виконавчого округу, в іншому випадку - виконавець зобов`язаний повернути виконавчий документ стягувачу. У свою чергу, місце виконання визначається, виходячи із місця проживання/перебування боржника або з місцезнаходження майна боржника.
Отже, якщо місце проживання, перебування боржника - фізичної особи або місце знаходження майна боржника розташовано в окрузі, в якому приватний виконавець здійснює діяльність та відповідно на яку розповсюджується компетенція цього приватного виконавця, він має право прийняти до виконання відповідні виконавчі документи та відкрити виконавче провадження з їх виконання.
Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 08.04.2020 у справі № 804/6996/17.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, оскаржувана постанова про відкриття виконавчого провадження від 07.04.2020 №61745657 винесена за заявою про примусове виконання виконавчого напису нотаріуса від 30.03.2020 №5177, в якому вказано місце проживання позивача (боржника): АДРЕСА_1 .
Зазначення у виконавчому написі, серед іншого, місця проживання чи перебування фізичної особи - боржника відповідно до ч.1 ст.4 Закону №1404-VIII є обов`язковою вимогою до виконавчого документа.
На час вирішення даного судового спору виконавчий напис нотаріуса від 30.03.2020 №5177 є чинним, що позивачем не заперечувалося. Докази зворотнього в матеріалах справи відсутні.
Зазначена в оскаржуваній постанові про відкриття виконавчого провадження адреса боржника повністю відповідає адресі проживання боржника ОСОБА_1 , вказаній у виконавчому документі - виконавчому написі нотаріуса.
Згідно інформаційної довідки з Єдиного реєстру приватних виконавців України, виконавчим округом приватного нотаріуса Дорошкевич Віри Леонідівни є місто Київ.
З огляду на викладене, на переконання суду, виконавчим документом підтверджується, що місце проживання боржника - ОСОБА_1 знаходиться в межах виконавчого округу місті Києва.
Таким чином, виконавчий напис нотаріуса слугував належною підставою для відкриття спірного виконавчого провадження.
Питання наявності чи відсутності у боржника майна в межах того чи іншого виконавчого округу не є спірним в межах даних правовідносин.
За таких обставин, суд вважає, що відповідач за наявності достовірної інформації, зазначеної у виконавчому написі нотаріуса, про місце проживання та перебування позивача (боржника) в межах виконавчого округу міста Києва правомірно прийняла до виконання виконавчий документ, дотримавши тим самим правила територіальної діяльності приватних виконавців.
Єдиним обґрунтуванням протиправності оскаржуваної постанови позивачем визначено те, що на час її винесення у відповідача були відсутні докази того, що адреса реєстрації боржника здійснена у виконавчому окрузі м.Києва.
При цьому, зазначаючи у позовній заяві про те, що місцем його реєстрації і проживання є АДРЕСА_2 , позивач зазначає адресу для листування Київську область, смт. Макарів, а/с 53.
Відповідно до ч.1 ст. 29 Цивільного кодексу України, місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.
Згідно з ч.1 ст.3 Закону України Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11.12.2003 №1382-IV, місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.
Частиною 10 статі 6 цього Закону визначено, що реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
З наведених положень слідує, що фактичне місце проживання особи може відрізнятися від зареєстрованого у встановленому законом порядку.
Відповідно до вимог ч.1 ст.19 Закону №1404-VIII, право вибору пред`явлення виконавчого документа для примусового виконання до органу державної виконавчої служби або до приватного виконавця, якщо виконання рішення відповідно до ст.5 цього Закону віднесено до компетенції і органів державної виконавчої служби, і приватних виконавців, належить стягувачу.
При цьому, приватний виконавець, відповідно до приписів ч. 2 ст. 24 Закону №1404-VIII, приймає до виконання виконавчі документи за місцем проживання, перебування боржника - фізичної особи, за місцезнаходженням боржника - юридичної особи або за місцезнаходженням майна боржника.
Нормами Закону №1404-VIII та Інструкції №512/5 передбачено, що для визначення поняття "місце виконання" враховується "місце проживання/перебування боржника", а не виключно місце його реєстрації.
Тобто, чинне законодавство, яке регламентує спірні правовідносини, не містить застереження про здійснення виконавчого провадження виключно за місцем реєстрації місця проживання боржника.
Більше того, суд наголошує, що виконавець не має обов`язку перевіряти місце проживання, місце реєстрації боржника, яке зазначене у виконавчому документі.
Оскільки виконавчий документ приймався відповідачем до виконання за місцем проживання боржника, зазначеним у виконавчому документі, який є чинним, суд дійшов висновку, що в межах даних спірних правовідносин у приватного виконавця Дорошкевич Віри Леонідівни були відсутні підстави для повернення виконавчого документа без виконання, а оскаржувана постанова про відкриття виконавчого провадження є правомірною і скасуванню не підлягає.
Згідно з ч. 1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до приписів ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На переконання суду, відповідач, як суб`єкт владних повноважень, на момент розгляду справи, надав суду достатні та належні докази в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і довів правомірність та обґрунтованість відкриття виконавчого провадження. Натомість, факт наявності у позивача порушеного права не знайшов свого підтвердження в ході судового розгляду.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до вимог ст.139 КАС України у суду відсутні.
Квитанція про сплату судового збору, здійснена з порталу http://court.gov.ua, від 16.04.2020 №73273 знаходиться у матеріалах справи (а.с.16).
Керуючись ст.241-246, 255, 295 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до приватного виконавця виконавчого округу м.Києва Дорошкевич Віри Леонідівни (вул.Окіпної Раїси, 4-А, оф.71-а, м. Київ, 02002), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Алекскредит" (вул.Якова Самарського, 12А, м.Дніпро, 49044, код ЄДРПОУ 41346335) про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 12 травня 2020 року.
Суддя Борискін С.А.