
Справа № 420/1967/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 травня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дії та зобов`язати вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
06 березня 2020 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому позивач просить суд:
1. Визнати протиправними дії Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з відмови ОСОБА_1 листом №978 від 07 лютого 2020 року у наданні Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір ОСОБА_1 , грошового забезпечення станом на 31 грудня 2017 року для проведення перерахунку пенсії;
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з відмови ОСОБА_1 листом №769-734/Г-02/8-1500/20 від 12 лютого 2020 року в частині поновлення його права власності на розрахунок і виплату пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з яких позивачу розраховувалась та сплачувалась пенсія станом на 31 грудня 2017 року, на розрахунок і виплату пенсії з урахуванням 100% підвищення, яке встановлено проведеним з 01 січня 2018 року перерахунком пенсії в зв`язку з підвищенням грошового забезпечення діючих військовослужбовців відповідної категорії;
3. Зобов`язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки виготовити та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 31 грудня 2017 року для проведення перерахунку пенсії;
4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з яких йому розраховувалась та сплачувалась пенсія станом на 31 грудня 2017 року, на розрахунок і виплату пенсії з урахуванням 100% підвищення, яке встановлено проведеним з 01 січня 2018 року перерахунком пенсії в зв`язку з підвищенням грошового забезпечення діючих військовослужбовців відповідної категорії з виплатою суми недоотриманої пенсії за період з 05 березня 2019 року по день фактичного проведення перерахунку;
5. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України сплачувати пенсію ОСОБА_1 в повному обсязі без обмеження її максимального розміру.
Ухвалою від 11 березня 2020 року прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито провадження у адміністративній справі та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ОСОБА_1 є пенсіонером Збройних Сил України і отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Відповідно до розрахунку пенсії від 09 жовтня 2017 року, пенсія позивача розраховувалась виходячи з посадового окладу, окладу за військове звання, відсоткової набавки за вислугу років, надбавки військовослужбовця ВДВ, надбавка за виконання особливо важливих завдань, премії, надбавок і підвищень інваліда війни 2-ї групи. З отриманої копії перерахунку пенсії станом на 01 січня 2018 року позивач дізнався, що внаслідок проведеного у 2018 році перерахунку пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», з 01 січня 2018 року пенсія позивачу нараховувалась виходячи з грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу, окладу за військове звання, відсоткової набавки за вислугу років, надбавок і підвищень інваліда війни 2-ї групи, тобто було виключено надбавку військовослужбовця ВДВ, надбавку за виконання особливо важливих завдань, премію. 21 січня 2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою, в який просив поновити його право на отримання пенсії за вислугу років з урахуванням всіх грошового забезпечення, з яких розраховувалась та сплачувалась пенсія станом на 31 грудня 2017 року, однак листом №769-734/Г-02/8-1500/20 від 12 лютого 2020 року фактично відмовлено у задоволенні заяви. У січні 2020 року позивач звернувся до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про видачу довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 31 грудня 2017 року із зазначенням всіх додаткових видів грошового забезпечення для проведення перерахунку моєї пенсії, однак Одеський ТЦК та СП листом від 07 лютого 2020 року №978 відмовив позивачу у видачі довідки для перерахунку пенсії з посиланням на те, що такі довідки видаються виключно на запит органів Пенсійного фонду України. Позивач вважає такі дії відповідачів протиправними.
25 березня 2020 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за вх. №ЕП/3648/20 до суду надійшов відзив на позов (а.с.25-29), в якому зазначено, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Головному управлінню передана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» за нормами, чинними на 01.03.2018. На виконання вищезазначеної Постанови № 103 Головним управлінням в березні 2018 року проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу в сумі 6340 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням в сумі 1340 грн. та надбавки за вислугу років в сумі 3456 грн. Враховуючи, що Головним управлінням при перерахунку пенсії на виконання вимог ч.4 ст. 63 Закону № 2262, Постанови №704 та Постанови №103 враховано всі складові, зазначені в довідці, підстави для визнання дій Головного управління протиправними відсутні. Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 по справі № 826/3858/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», тобто, дії Головного управління до 05.03.2019 є законними та протиправними судом визнані не були. Головне управління є органом виконавчої влади, який відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України має право діяти лише у межах, передбачених діючим законодавством України, а отже виплата 100% сум підвищення призведе до порушення норм діючого законодавства.
Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
27 березня 2020 року до суду від Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надійшов відзив на позов (а.с.36-44), у якому зазначено, що Кабінет Міністрів України встановив, що прийняв рішення перерахувати пенсії з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років що визначені станом на 1 березня 2018 року, проте, не зважаючи на цю обставину, позивач наполягає на покладені на Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки виготовити довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням грошового забезпечення за станом на 31.12.2017 року. Позивач наполягаючи на покладенні обов`язку з виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням грошового забезпечення за станом на 31.12.2017 року, окрім власного бажання вчинення таких дій жодним чином у своєму позові не обґрунтовує чому саме такі дії повинні бути вчинені за станом на 31.12.2017 року та чим це передбачено. Кабінет Міністрів України визначив, що проведення перерахунку пенсій, призначених згідно Закону №2262-ХІІ, прийняв рішення та визначив, що перерахунок пенсії слід провести виключно з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років. Станом на дату виготовлення довідки, дії Одеського обласного військового комісаріату відповідали вимогам чинного на час їх вчинення законодавства, такі дії були вчинені в межах наявних повноважень та у спосіб, що був передбачений Конституцією, законами України та Порядком..., затвердженим постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45, з урахуванням чинних у той час змін, внесених постановою КМУ від 21.02.2018 року № 103. До Одеського обласного військового комісаріату та в подальшому до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки не надходило жодного повідомлення чи листа з боку Головного управління Пенсійного фонду України в Одеські області у якому було б зазначено про неправильність складання (невірність заповнення) довідки щодо позивача.
Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї доказами, ознайомившись з відзивами відповідачів, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та відзив, та перевіривши їх наданими з боку учасників справи доказами, судом встановлено наступне.
Відповідно до розрахунку на пенсію за інвалідністю за пенсійною справою №ЮО-104988 (а.с.55) майору ОСОБА_1 (колишнє прізвище - ОСОБА_1 згідно свідоцтва про зміну імені серії НОМЕР_1 від 03.03.2012 року) з 22.11.2004 року призначено пенсію по інвалідності в розмірі 80% окладів з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років 30%, надбавка, б/служба 15%, премія 33,3%.
Згідно протоколів про перерахунок пенсії з пенсійної справи №ЮО104988 ОСОБА_1 судом встановлено, що позивачу у 2007-2017 роках були проведені перерахунки пенсії (а.с.64-66, 67 зворот), виходячи з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років (30%); В/Ч ВДВ, спец., пошук.-рят., параш.-десан. 25%; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 10%.
В матеріалах пенсійної справи наявна довідка від 02 квітня 2018 року №ЮО104988 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахування пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України (а.с.61 зворот), яка видана Одеським обласним військовим комісаріатом ОСОБА_1 про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою за нормами, чинними на 01.03.2018 р., за посадою викладач кафедри повітрянодесантної підготовки факультету аеромобільних військ ОДЕСІСВ становить усього 11136,00 грн.:
- посадовий оклад - 6340,00 грн.;
- оклад за військовим званням (майор) - 1340,00 грн.;
- надбавка за вислугу років (45%) - 3456,00 грн.
Судом встановлено, що у квітні 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» було проведено перерахунок пенсії позивача (а.с.10, 67 зворот) із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 6340,00 грн.; оклад за військовим званням - 1340,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років (45%) - 3456,00 грн.; премія 0% - 0,00 грн., всього 11136,00 грн.
Основний розмір пенсії позивачу визначено у розмірі 80% грошового забезпечення у розмірі 8908,8,00 грн. З урахуванням доплати: збільшення основного розміру пенсії (25%) - 2227,20 грн.
Вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 2 групи/при виконанні обов`язків військової служби - 580,80 грн.; інвалід війни 2 гр./при виконанні обов`язків в/с - 50,00 грн.
Підсумок пенсії позивача (з надбавками) визначено у розмірі 11766,8 грн. та з урахуванням попередньої суми пенсії 4549,55 та підвищення 3608,63 (50% від 7217,25) сума пенсії позивача склала 8158,18 грн.
Також, з вказаного перерахунку пенсії позивача вбачається, що згідно постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року підвищення складає 7217,25 грн. та з нього виплачується: з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року щомісячно 50% від підвищення - 3608,63 грн.; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - щомісячно 75% від підвищення - 5412,94 грн.; з 01.01.2020 року 100% щомісячно від підвищення - 7217,25 грн.
21 січня 2020 року позивачем було подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області заяву (а.с.11), в якій з посиланням на Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року по справі №826/3858/18, просив поновити його право на отримання пенсії в передбаченому чинним законодавством розмірі шляхом проведення перерахунку його пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням 100% підвищення та на обчислення пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, що враховувались при нарахуванні його пенсії до 01.01.2018 року.
Як зазначено позивачем та не заперечується Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, у відповідь на вищевказану заяву ОСОБА_1 направлено лист №769-734/Г-02/8-1500/20 від 12 лютого 2020 року, у якому зазначено, що «Умови та розміри перерахунку пенсій, здійсненого з 01.01.2018 колишнім військовослужбовцям були передбачені пунктами 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, пункти 1 і 2 Постанови №103 визнані протиправними та не чинними. Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» зазначені пункти виключені.
Інших рішень Уряду про умови та розміри проведення перерахунку пенсій не приймалося.
До законодавчого врегулювання вказаного питання підстави для проведення перерахунку пенсій відсутні.
У разі незгоди із зазначеним рішенням воно може бути оскаржене до Пенсійного фонду України або в судовому порядку.
Щодо виплати підвищення пенсії у 2019 році повідомляємо, що постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» установлено, що виплата перерахованих пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018».
Також, 21 січня 2020 року позивач звернувся до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою, в якій з посиланням на Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року по справі №826/3858/18 просив надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 31 грудня 2017 року із зазначенням всіх додаткових видів грошового забезпечення для проведення перерахунку його пенсії (а.с.14).
Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки направив позивачу лист від 07 лютого 2020 року №978 (а.с.14), у якому з посиланням на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №826/3858/18 від 12.12.2018 року, п.п.1, 3 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 зазначено, що «… На теперішній час Списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з Вашим прізвищем, від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Одеського ОТЦК та СП не надходило.
Додатково повідомляю, що Рішення Верховного Суду України від 17 грудня 2019 по справ №160/8324/19 станом на 24.01.2020 року законної сили не набуло.
Враховуючи вищезазначене у Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки відсутні підстави для складання та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області запитуваної у Вашому зверненні довідки».
Позивач, не погоджуючись з відмовою направити до пенсійного органу оновлену довідку із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення та з відмовою в перерахунку його пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та з виплатою підвищення його пенсії у 100% розмірі, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до ч.2, ч.3 ст.9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону
Згідно зі ст. 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.1, 2, 4 ст. 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З викладеного вбачається, що Кабінету Міністрів України надано повноваження встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абзацу 1 пункту 5 Порядку № 45 (в редакції постанови № 103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Суд зазначає, що Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Суд зазначає, що оскільки зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними у рішенні, яке набрало законної сили з 05.03.2019 року у справі № 826/3858/18, тому до 04.03.2019 року включно діяла редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка не містила інших видів грошового забезпечення, крім посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавка за вислугу років.
Водночас суд зазначає, що алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення (в обґрунтування якої позивач посилався на вищевказане Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18) пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до абзаців 2, 4, 5 п.2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 року №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.
Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
Правлінням Пенсійного фонду України 30.01.2007 року було прийнято постанову №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №3-1), відповідно до п.23 якого перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
З викладеного вбачається, що пенсійний орган може здійснити перерахунок пенсії особи як на підставі рішення, прийнятого Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ, так і на підставі відповідної заяви пенсіонера та доданих до неї документів.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
30.08.2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 01.03.2018 року.
Вказаною Постановою №704 затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою №704 встановлено, зокрема, такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).
Підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Суд зазначає, що позивач у позовній заяві просить суд зобов`язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки видати йому довідку із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення станом на 31.12.2017 року, однак як зазначалось вище, відповідно до абзацу 1 пункту 5 Порядку № 45 (в редакції постанови № 103) грошове забезпечення враховується в розмірі станом на момент виникнення права на перерахунок пенсії, тобто станом на 01.03.2018 року.
За таких обставин, суд доходить висновку, що Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки діяв правомірно та у межах повноважень відмовляючи позивачу у видачі довідки із зазначенням його грошового забезпечення станом на 31.12.2017 року.
При цьому, незважаючи на зазначення ОСОБА_1 у своїй заяві дати визначення розміру його грошового забезпечення 31.12.2017 року, саме з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
За таких обставин, суд вважає, що Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повинен був врахувати посилання позивача у його заяві від 21.01.2020 року на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №826/3858/18 від 12.12.2018 року та видати йому довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення.
Враховуючи викладене, суд вважає за доцільне вимоги позивача щодо визнання протиправними дії та зобов`язання Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки вчинити дії задовольнити частково шляхом визнання протиправними дії Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019 року для проведення перерахунку пенсії та зобов`язання Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку пенсії.
Щодо вимог позивача визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з відмови ОСОБА_1 листом №769-734/Г-02/8-1500/20 від 12 лютого 2020 року в частині розрахунку і виплати пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з яких позивачу розраховувалась та сплачувалась пенсія станом на 31 грудня 2017 року та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з яких йому розраховувалась та сплачувалась пенсія станом на 31 грудня 2017 року з виплатою суми недоотриманої пенсії за період з 05 березня 2019 року по день фактичного проведення перерахунку, суд зазначає наступне.
Відповідно до Порядку № 45 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від уповноважених на їх видачу органів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 Порядку № 45.
Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення позивача відповідач не має.
Відповідно до довідки Одеського обласного військового комісаріату від 02.04.2018 року №ЮО104988 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України виданої ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, посадовий оклад складає 6340,00, оклад за військовим званням - 1340,00, надбавка за вислугу 3456 - 5640,00. Усього - 11136,00.
Вказана сума була правомірно врахована відповідачем для обчислення пенсії з 01 січня 2018 року, що відповідало вимогам чинного законодавства.
Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку № 45 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, які діяли станом на момент виникнення права перерахунок пенсії.
При цьому позивачем до суду доказів подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення, зокрема станом на 31.12.2017 року не надано, тобто у вказаного відповідача були відсутні законні підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
Відтак, враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про правомірність відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області позивачу в перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області діяло у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у ОСОБА_1 права на перерахунок пенсії, а саме: Закону України від 09 квітня 1992 року N 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року № 103, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 року).
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у рішенні від 13.03.2019 року у зразковій справі №240/6263/18.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з відмови ОСОБА_1 листом №769-734/Г-02/8-1500/20 від 12 лютого 2020 року в частині поновлення його права власності на розрахунок і виплату пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з яких позивачу розраховувалась та сплачувалась пенсія станом на 31 грудня 2017 року та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з яких йому розраховувалась та сплачувалась пенсія станом на 31 грудня 2017 року.
В той же час, враховуючи вищенаведені висновки суду щодо зобов`язання Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку пенсії, суд, для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача, керуючись статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за доцільне вийти за межі позовних вимог шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2020 року (з урахуванням виплачених сум) на підставі наданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року.
Відповідно до частин першої та другої статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною п`ятою статті 19 Закону України від 23.02.2006 № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вперше у рішенні від 16.12.1974 у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16.09.1996, в якому зазначено, що якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» (рішення від 08.11.2005) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.
Європейський Суд з прав людини в своєму рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014 зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Європейський суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах «Беєлер проти Італії» [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява № 33202/96, п. 120, ECHR 2000, «Онер`їлдіз проти Туреччини» [ВП] (Oneryэldэz v. Turkey [GC]), заява № 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява № 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року). Також, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20.05.2010 року, і «Тошкуце та інші проти Румунії» (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, п. 37, від 25.11.2008) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.
У рішенні від 31.07.2003 у справі «Дорани проти Ірландії» Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття «ефективний засіб» передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Салах Шейх проти Нідерландів», ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи «Каіч та інші проти Хорватії» (рішення від 17.07.2008) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Щодо вимог позивача в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з відмови ОСОБА_1 листом №769-734/Г-02/8-1500/20 від 12 лютого 2020 року в розрахунку і виплаті пенсії з урахуванням 100% підвищення, яке встановлено проведеним з 01 січня 2018 року перерахунком пенсії в зв`язку з підвищенням грошового забезпечення діючих військовослужбовців відповідної категорії та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100% підвищення, яке встановлено проведеним з 01 січня 2018 року з виплатою суми недоотриманої пенсії за період з 05 березня 2019 року по день фактичного проведення перерахунку, суд зазначає наступне.
Згідно із частиною третьою статті 52 Закону № 2262-ХІІ виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Відповідно до ч.2 ст.55 Закону № 2262-ХІІ нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Таким чином, законодавець розмежував наступні поняття «строки перерахунку пенсії», «строки виплати пенсії» та «порядок перерахунку пенсії».
Системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону № 2262-ХІІ свідчить, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати «порядок перерахунку пенсії» не є тотожним праву встановлювати «строки перерахунку пенсії», «строки виплати пенсії».
Як вбачається зі змісту пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103, нею врегульовані строки виплати пенсій, а не порядок проведення перерахунку.
У зв`язку з чим суд зазначає, що питання строків виплати доплат до пенсії за результатами проведеного перерахунку, тобто частини пенсії особи, а також розмірів такої доплати не охоплюються поняттям «порядок проведення перерахунку пенсії».
Аналогічної позиції дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у рішенні від 06.08.2019 у зразковій справі №160/3586/19.
В силу приписів статті 63 Закону України № 2262-XII, пункту 4 Порядку № 45, позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103. При цьому КМУ уповноважений визначати порядок проведення такого перерахунку, що й було реалізовано ним у Порядку № 45.
Водночас, як вже встановлено судом, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, пункти 1 і 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 скасовано.
Постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 в частині внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 є чинними.
Отже, з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії. Скасування пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 не впливає на вказані підстави.
У зв`язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
Отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що з 01.01.2018 пенсію позивача перераховано у відповідності до ст. 63 Закону України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови КМ України № 103.
Виплата перерахованої пенсії на користь позивача також була проведена з урахуванням Постанови № 103, а саме розмірах: з 01.01.2018 року - 50 %, з 01.01.2019 року по 04.03.2019 року - 75 %.
При цьому, суд зазначає, що оскільки станом до 05.03.2019 року, окремі положення постанови Кабінету Міністрів України № 103, які визначали порядок проведення виплат перерахованих пенсій станом на 01.01.2018 року, не втратили свою чинність, в 2018 році відповідач, як територіальний орган Пенсійного фонду України, зобов`язаний був їх застосовувати, та відповідно останнє не може мати наслідком визнання протиправними дій відповідача щодо перерахунку пенсії, які були вчинені відповідачем до 05.03.2019 року.
У свою чергу, виходячи з вищевстановлених обставин, визначене п. 2 Постанови № 103 обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії втратило чинність із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, тобто 05.03.2019, а відтак, починаючи саме з цієї дати вказаний нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, у відповідній частині, втратив чинність і не підлягав застосуванню.
З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що позивач набув право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року, починаючи з 05.03.2019 року.
Аналогічна правова позиція викладена у зразковій справі Верховним Судом у рішенні № 160/3586/19 від 06.08.2019 та постанові Верховного Суду від 16.10.2019 у справі № 2040/6740/18.
Суд вважає, що право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 05.03.2019 року, з урахуванням вже сплачених сум, визначається Законом №2262- XII, отже підпадає під дію статті 1 Першого протоколу до Конвенції «Захист прав власності».
У зв`язку з викладеним, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення вищевказаної позовної вимоги ОСОБА_1 з урахуванням вимог ч.2 ст.9 КАС України шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 листом №769-734/Г-02/8-1500/20 від 12 лютого 2020 року в розрахунку і виплаті пенсії з 05.03.2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Щодо вимоги позивача зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України сплачувати пенсію ОСОБА_1 в повному обсязі без обмеження її максимального розміру, суд вважає таку вимогу необґрунтованою, оскільки позивачем до суду не надано доказів виплати йому пенсії з обмеженням її максимальним розміром.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене у сукупності, позовна заява ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019 року для проведення перерахунку пенсії.
Зобов`язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2020 року (з урахуванням виплачених сум) на підставі наданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 листом №769-734/Г-02/8-1500/20 від 12 лютого 2020 року в розрахунку і виплаті пенсії з 05.03.2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 ).
Відповідачі:
- Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385);
- Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул.Пироговська, 6, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 08402040)
Суддя Вовченко O.A.
.