Рішення № 89184477, 12.05.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2020
Номер справи
240/652/20
Номер документу
89184477
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2020 року м. Житомир справа № 240/652/20

категорія 112030500

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови йому в перерахунку пенсії відповідно до довідок №1911, 1910, 1909, 1908, 1907, 1906, 1905 від 29.12.2008 про заробітну плату за період роботи в Монгольській Народній Республіці з 29.04.2002 по 24.12.2008;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити за період з 01.08.2010 перерахунок його пенсії по інвалідності з урахуванням відомостей про доходи, отримані ним за період роботи в Монгольській Народній Республіці з 29.04.2002 року по 24.12.2008 включно, підтверджених документами про нарахування заробітної штати (доходів) довідками №1911, 1910, 1909, 1908, 1907, 1906, 1905 від 29.12.2008 з додатками та виплати недоотримані ним суми пенсії, та виплачувати пенсію в подальшому згідно з проведеним перерахунком до виникнення обставин, з якими закон пов`язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

Аргументуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідачем під час призначення йому пенсії по інвалідності не було враховано заробітну плату, отриману ним під час роботи в Монголії у період з 29.04.2002 по 24.12.2008, оскільки інвалюта (тугрики) не входять до складових заробітної плати з якої розраховується пенсія. При цьому наголошує, що посилання відповідача на Положення про порядок призначення і виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972, як на підставу для відмови у здійсненні перерахунку пенсії із врахуванням довідок Компанії з обмеженою відповідальністю «Золотой Восток-Монголия» про виплачені йому суми заробітної плати протиправне, оскільки працював за кордоном вже у часи незалежності України.

З відмовою відповідача, позивач не погоджується, у зв`язку із чим звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 25.02.2020 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву.

16.03.2020 до суду надійшов відзив на позов №0600-0802-95/8026 від 18.03.2020 (а.с.74-76), в якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову, оскільки законодавством України не передбачено обчислення пенсії особам, які працювали за кордоном, із заробітку отриманого в іноземній валюті (в даному випадку тугриках) чи із заробітку, виплаченого в інвалютних карбованцях, так як інвалютні карбованці не входять до складових заробітної плати з якої розраховується пенсія.

13.04.2020 до суду надійшла відповідь на відзив на позов (а.с.78-82), в якому позивач просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, вказує, що оскаржувана відмова відповідача у здійсненні перерахунку пенсії не відповідає вимогам чинного законодавства, прийнята без врахування усіх обставин, що мають значення. Зазначає, що необхідний баланс між несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивача відповідачем не дотримано, разом з тим не враховано положення Міжнародних нормативно-правових актів, ратифікованих Україною та не проаналізовано наданий пакет документів, у зв`язку із чим неправомірно відмовлено йому у такому перерахунку.

Дослідивши матеріали справи та письмові докази і пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов наступного висновку.

Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності, про що свідчить довідка Головного управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області №396/02.4 від 24.01.2020 (а.с.14).

Відповідно до довідки Компанії з обмеженою відповідальністю «Золотой Восток - Монголия» №7-11 від 25.12.2008 позивач з 29.04.2002 до 24.12.2008 працював лікарем у вказаній компанії на території Монголії (а.с.15-20).

18.11.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, з урахуванням середньомісячного заробітку під час трудової діяльності в компанії з обмеженою відповідальністю «Золотой Восток-Монголия» в період з 29.04.2002 до 24.12.2008. До поданої заяви додав довідки про роботу у вказаній компанії та отриману заробітну плату.

У відповідь на заяву отримав повідомлення відповідача про відмову йому у перерахунку пенсії по стажу, відповідно до п.2 ст.41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №3724/03.4 від 21.11.2019 (а.с.8), яким відмовлено у перерахунку пенсії із врахуванням заробітної плати згідно з довідками №1911, 1910, 1909, 1908, 1907, 1906, 1905 від 29.12.2008, оскільки валюта (тугрики) не входять до складових заробітної плати з якої розраховується пенсія. Вказано, що визначення розміру пенсії із заробітної плати, отриманої в іноземній валюті чинним пенсійним законодавством України не передбачено, а особі, яка працювала за кордоном в установах колишнього СРСР чи УРСР або за відрядженням цих установ, пенсія може бути обчислена із заробітку, виплаченого в радянських карбованцях.

Не погоджуючись з такими діями пенсійного органу позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Закон України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 (далі - №1788-XII) відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Вказаний Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих.

Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв`язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

Частиною 1 статті 1 Закону № 1788-XII визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058).

Предметом позову у даній справі є спірні відносини між сторонами з приводу включення до заробітку, з якого обчислюється пенсія, отриманого позивачем під час трудової діяльності в Монголії.

У свою чергу, відповідно до ч.4-5 ст.1 Закону № 1788-XII пенсійне забезпечення громадян України, що проживають за її межами, провадиться на основі договорів (угод) з іншими державами.

У тих випадках, коли договорами (угодами) між Україною та іншими державами передбачено інші правила, ніж ті, що містяться у цьому Законі, то застосовуються правила, встановлені цими договорами (угодами).

Ч.1 ст.66 Закону № 1788-XII передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

За змістом ч.1 ст.40 Закону №1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно до п.п 1-2 ч. 1 ст.41 вказаного Закону до суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

До суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Проаналізувавши викладені норми, слід вказати, що визначальним критерієм для включення відповідного заробітку до суми доходу, з якого обчислюється пенсія, є нарахування внесків на державне соціальне страхування.

Згідно з ч.1 ст.43 Закону №1058 перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Приписами ст.72 Закону1788-XII визначено, що при обчисленні середньомісячного заробітку працівникам за роботу за межами України враховується заробітна плата, яку вони одержували перед виїздом (статті 64-67), або за їх вибором заробіток, що визначається відповідно до статті 73 цього Закону, а за умови сплати в цей період внесків до Пенсійного фонду України - на загальних підставах.

Щодо зарахування трудового стажу набутого позивачем в Монголії у період з 29.02.2002 до 24.12.2008 та врахування заробітку при обчисленні пенсії, суд вказує наступне.

06.04.1981 року між СРСР і Монгольською народною Республікою підписана Угода про співробітництво у галузі соціального забезпечення, ратифікована 02.12.1981 року, та яка набула чинності з 28 січня 1982 року.

Відповідно до ст. 1 зазначеної Угоди під час здійснення соціального забезпечення застосовується законодавство Договірної Сторони, на території якої проживає громадянин, якщо Угодою не передбачено інше.

Згідно зі ст. 4 Угоди при призначенні пенсій зараховується повністю трудовий стаж, в тому числі і стаж, який дає право для призначення пенсій на пільгових умовах та в пільгових розмірах, набутий на території обох Договірних Сторін та підтверджений компетентними органами тієї Договірної Сторони, на території якої був набутий стаж. Розрахунок стажу роботи в кожній із Договірних Сторін здійснюється по законодавству тієї Договірної Сторони, на території якої здійснювалась робота або прирівняна до неї діяльність.

Таким чином, законодавством передбачена можливість зарахування до страхового стажу періоду роботи на території Монголії за умови відповідного документального підтвердження та сплати страхових внесків або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 передбачено, що призначення пенсій громадянам держав-учасниць Угоди проводиться за місцем проживання. Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсій на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасниць Угоди враховується трудовий стаж, придбаний на території будь-якого з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набрання чинності цим Угоди. Обчислення пенсій проводиться із заробітку (доходу) за періоди роботи, що зараховуються до трудового стажу. У разі, якщо в державах-учасницях Угоди введена національна валюта, розмір заробітку (доходу) визначається виходячи з офіційно встановленого курсу на момент призначення пенсії.

Частиною 2 ст.24 Закону №1058 встановлено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Так, як свідчить довідка Компанії з обмеженою відповідальністю «Золотой Восток-Монголия» №7-11 від 25.12.2008 (а.с.20), позивач у період з 22.04.2002 (наказ №439/1 від 22.04.2002) до 31.12.2008 (наказ №7800 від 24.12.2008) працював, проживав та був зареєстрований на території ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 .

Копія трудової книжки містить відомості про те, що відповідно до наказу №439/1 від 29.04.2002 позивача прийнято на посаду лікаря в Компанію з обмеженою відповідальністю «Золотой Восток-Монголия», а на підставі наказу №7442 від 24.12.2008 звільнено за згодою сторін (а.с.18). Як вказано у довідці Компанії з обмеженою відповідальністю «Золотой Восток-Монголия» №7-11 від 25.12.2008 відрахування податків (в тому числі податку з доходу фізичних осіб) із заробітної плати та соціальне страхування здійснювалося по Законам країни перебування - ОСОБА_2 .

Відомості про отриману заробітну плату позивачем у період з квітня 2002 до грудня 2008 року підтверджуються наступними довідками:

- з 01.04.2002 до 31.12.2002 отримано 123951,00 рублів/3926918,00 тугриків (відомості №1905 від 29.12.2008(а.с.39-41,54-55));

- за 2003 рік - 248185,00 руб/9321491,00 тугриків (відомості №1906 від 29.12.2008 (а.с.36-38, 52-53));

- за 2004 рік - 236501,00 руб/9742329,00 тугриків (відомості №1907 від 29.12.2008 (а.с.33-35, 51-51));

- за 2005 рік отримав 249205,00 руб/10601383 тугриків (відомості №1906 від 29.12.2008 (а.с.30-32, 48-49);

- за 2006 рік - 354514,00 руб/15425964,00 тугриків (відомості №1907 від 29.12.2008 (а.с.27-29, 46-47));

- за 2007 рік - 549229,00 руб/25242638 тугриків (відомості №1910 від 29.12.2008 (а.с.24-26, 44-45));

- за 2008 рік отримано позивачем 515106,00 руб /25242638,00 тугриків (відомості №1011 від 29.12.2008 (а.с.21-23, 42-43)).

З огляду на викладене, слід відмітити, що заробітну плату позивач отримував у тугриках, і саме вказаний факт слугував підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу із врахування вищевказаних відомостей, оскільки валюта (тугрики) не входять до складових заробітної плати з якої розраховується пенсія. Відповідач наголошував, що визначення розміру пенсії із заробітної плати, отриманої в іноземній валюті чинним пенсійним законодавством України не передбачено, а особі, яка працювала за кордоном в установах колишнього СРСР чи УРСР або за відрядженням цих установ, пенсія може бути обчислена із заробітку, виплаченого в радянських карбованцях.

При цьому, як вірно зауважив позивач обґрунтовуючи свою правову позицію, його трудова діяльність в Монголії була в той час, коли Україна вже була незалежною державою (2002-2008 роки), і останній був відряджений не колишньою установою СРСР чи УСРС, а тому при розгляді заяви позивача від 18.11.2019 №2875 Положення про порядок призначення і виплати державних пенсій, затверджене постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972 відповідачем застосовано помилково, оскільки такі можуть регулювати спірні правовідносини з Пенсійним фондом лише тих осіб, які були направлені із СРСР на роботу за кордон і які отримували заробітну плату в радянській валюті за попереднім місцем роботи.

У даному випадку, позивач перебував на роботі в Монголії в роки незалежності України та отримував заробітну плату в іноземній валюті - тугриках.

Зі змісту довідок про заробітну плату для обчислення пенсії встановлено, що із заробітної плати були утриманні податки, зокрема у 2002 році -23297 руб, у 2003 році -2480596,00 тугриків/66027,00руб, у 2004 році - 2154699,00 тугриків /52338,00 руб, у 2005 році - 2412415,00 тугриків/56714 руб, у 2006 році - 3863789 тугриків/88800,00 руб, у 2007 році - 2440264,00 тугриків/53092,00 руб; у 2008 році - 2369075 тугриків/49739,00 руб.

Отже, саме вказаними довідками підтверджується відрахування із заробітної плати позивача податків та соціального страхування, яке здійснювалося за Законом країни перебування - Монголії, що у свою чергу дає право на врахування вказаної заробітної плати, яку одержав позивач в Монголії, в заробіток, з якого обчислюється його пенсія.

Проте, суд зазначає, що відповідачем при призначенні пенсійного забезпечення позивачу не було враховано отриману ним у період з 2002 року до 2008 року заробітну плату у Монголії, з якої утримано усі необхідні податки, а тому відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у здійсненні перерахунку пенсії із врахуванням відомостей про заробітну плату №1911, 1910,1909, 1908, 1907, 1906, 1905 від 29.12.2008 є протиправною та прийнятою без врахування усіх необхідних обставин, які мають значення у даних спірних відносинах.

Крім того, як вірно зазначає позивач, Пенсійним фондом не дотримано вимог чинного законодавства при розгляді поданої позивачем заяви, та не враховано усі положення міжнародних нормативно-правових актів, ратифікованих Україною та не проаналізовано пакет документів доданих позивачем до заяви.

При цьому матеріали справи не містять доказів того, що з сум, отримуваних позивачем в іноземній валюті, ним не сплачувалися внески на державне соціальне страхування.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Частиною першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Приписами статті 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем безпідставно не враховано частини заробітку в іноземній валюті (тугриках) при обчисленні пенсії позивачу, через що наявні правові підстави для задоволення позовних вимог

Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 257-263 КАС України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м.Житомир,10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 13559341) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до відомостей Компанії з обмеженою відповідальністю «Золотой Восток-Монголия» №1911, 1910, 1909, 1908, 1907, 1906, 1905 від 29.12.2008 про заробітну плату за період роботи в Монгольській Народній Республіці з 29.04.2002 по 24.12.2008.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити за період з 01.08.2010 перерахунок ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з урахуванням відомостей про доходи, отримані ним за період роботи в Монгольській Народній Республіці з 29.04.2002 року по 24.12.2008 включно, підтверджених відомостями Компанії з обмеженою відповідальністю «Золотой Восток-Монголия» про заробітну плату №1911, 1910, 1909, 1908, 1907, 1906, 1905 від 29.12.2008 з додатками та виплатити недоотримані ОСОБА_1 суми пенсії, та виплачувати пенсію в подальшому згідно з проведеним перерахунком до виникнення обставин, з якими закон пов`язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили в порядку визначеному ст.255 КАС України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його складення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 12.05.2020.

Суддя О.В. Єфіменко