Рішення № 89183725, 13.05.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.05.2020
Номер справи
240/12423/19
Номер документу
89183725
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2020 року м. Житомир справа № 240/12423/19

категорія 108010100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Панкеєвої В.А.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту реєстрації Житомирської міської ради, третя особа - Головне управління ДФС у Житомирській області про визнання недійсними та скасування реєстраційних дій,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати недійсною та скасувати реєстраційну дію від 02.04.2018 року №23050000000040309, вчинену державним реєстратором Департаменту реєстрації Житомирської міської ради Іваненко Тетяною Володимирівною щодо включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомостей про державну реєстрація фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 );

- визнати недійсною та скасувати реєстраційну дію від 27.04.2018 року №23050010001040309, вчинену державним реєстратором Департаменту реєстрації Житомирської міської ради Рибак Галиною Петрівною щодо внесення змін до відомостей про фізичну особу - підприємця в частині зміни видів економічної діяльності.

В обґрунтування позову вказано, що з листа Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області від 18.09.2019 року № 559/14/0630-51-33 позивачу стало відомо про те, що він з 02.04.2018 зареєстрований фізичною особою підприємцем. Стверджує, що жодної підприємницької діяльності на території України не вів і не планував вести, з заявою на реєстрацію підприємницької діяльності не звертався, нікого не уповноважував представляти свої інтереси та довіреності на представництво не видавав. Крім того вказує, що тривалий час проживає зі своєю сім`єю за кордоном.

Ухвалою судді від 14.01.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, яка буде розглядатися за правилами загального позовного провадження.

Представники позивача в судових засіданнях позов підтримали, просили його задовольнити в повному обсязі з підстав, зазначених в позовній заяві.

Представник відповідача в судових засіданнях проти позову заперечив, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву від 28.01.2020 №512 (а.с.42-44).

Представник третьої особи в судові засідання не з`являвся, пояснень щодо предмету спору не направляв.

Ухвалою суду від 17.02.2020 клопотання представника позивача задоволено, витребувано у Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України інформацію про перетин ОСОБА_1 державного кордону за період з 01.01.2018 по 31.12.2018.

Ухвалою суду від 18.03.2020 закрито підготовче провадження і призначено адміністративну справу до судового розгляду по суті.

До початку судового засідання 13.04.2020 року сторонами через канцелярію суду подано клопотання про розгляд справи без участі представників.

Протоколом судового засідання від 13 квітня 2020 року відбувся перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

Як встановлено зі змісту Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ОСОБА_1 з 02.04.2018 зареєстрований як фізична особа-підприємець. Реєстраційну дію проведено державним реєстратором Департаменту реєстрації Житомирської міської ради Іваненко Наталією Володимирівною за №23050000000040309.

В подальшому, 27.04.2018 державним реєстратором Департаменту реєстрації Житомирської міської ради Рибак Галиною Петрівною вчинено реєстраційну дію щодо зміни видів економічної діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (а.с.16-19).

Позивач стверджує, що лише з листа Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області від 18.09.2019 року № 559/14/0630-51-33 «Про надання інформації та її документального підтвердження» йому стало відомо про наявність факту реєстрації його як фізичної особи-підприємця (а.с.9-10).

З метою з`ясування вказаних обставин ОСОБА_4 (мамою позивача) було направлено заяву до поліції про порушення кримінального провадження, оскільки ОСОБА_1 не реєструвався приватним підприємцем у 2018 році, більш того в цей період знаходився за межами України (а.с.14).

Про звернення до органів поліції заявою ОСОБА_4 від 16.10.2019 повідомлено Головне управління Державної податкової служби у Житомирській області (а.с.11).

Натомість відповідачем в обґрунтування підстав проведення державної реєстрації вказано, що розглянувши документи, які були подані для проведення реєстраційних дій у державних реєстраторів не було підстав для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації фізичної особи - підприємця та державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця та підстав для відмови у таких реєстраціях.

На виконання ухвали суду представником відповідача було надано копію реєстраційної справи ОСОБА_1 № НОМЕР_2 (а.с.49-56).

Як свідчать документи реєстраційної справи ОСОБА_1 02.04.2018 звертався з заявою про реєстрацію фізичної особи-підприємця, про що державним реєстратором Департаменту реєстрації Житомирської міської ради Іваненко Наталією Володимирівною вчинено реєстраційну дію №23050000000040309 (а.с. 51, 52-53).

27.04.2018 ОСОБА_1 звернувся з заявою про проведення реєстрації змін до відомостей про фізичну особу-підприємця. У зв`язку з чим державним реєстратором Департаменту реєстрації Житомирської міської ради Рибак Галиною Петрівною вчинено реєстраційну дію №23050010001040309 щодо внесення змін до відомостей про фізичну особу - підприємця в частині зміни видів економічної діяльності (а.с. 54, 55-56).

Позивач стверджує, що тривалий час проживає за кордоном, і жодної підприємницької діяльності на території України не вів, більш того на момент проведення реєстраційних дій перебував за кордоном, у зв`язку з чим просить скасувати вказані реєстраційні дії.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців врегульовано Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15 травня 2003 року №755-IV (в редакції, на момент вчинення спірних реєстраційних дій, далі - Закон №755-IV).

Положеннями статті 1 Закону №755-IV визначено, що державний реєстратор - посадова особа центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Частиною першою статті 4 Закону №755-IV встановлено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Згідно з частиною 2 Закону №755-IV порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема:

- перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці;

- перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації;

- внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру;

- оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.

Частиною першою статті 6 Закону №755-IV закріплено, що державний реєстратор: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями.

Згідно з частиною першою статті 42 Закону №755-IV для проведення державної реєстрації фізична особа, яка має намір стати підприємцем та має реєстраційний номер облікової картки платника податків, або уповноважена нею особа (далі - заявник) повинна подати особисто (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення або в разі подання електронних документів подати опис, що містить відомості про надіслані електронні документи, в електронній формі) або через уповноважену особу державному реєстратору за місцем проживання такі документи:

- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця, до якої може бути подана як додаток заява щодо обрання фізичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику;

- копію документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків;

- документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця;

- нотаріально посвідчену письмову згоду батьків (усиновлювачів) або піклувальника, або органу опіки та піклування, якщо заявником є фізична особа, яка досягла шістнадцяти років і має бажання займатися підприємницькою діяльністю.

Порядок проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця визначено статтею 43 Закону №755-IV.

Так, у відповідності до статті 43 Закону №755-IV державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця, без розгляду зобов`язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації фізичної особи - підприємця, які передбачені частиною першою статті 44 цього Закону. Перевірка на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації фізичної особи - підприємця, які передбачені абзацами третім та четвертим частини першої статті 44 цього Закону, здійснюється з використанням відомостей Єдиного державного реєстру.

За відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації фізичної особи - підприємця державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця на підставі відомостей реєстраційної картки на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця. Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця є датою державної реєстрації фізичної особи - підприємця.

Не пізніше наступного робочого дня після отримання державним реєстратором від органів статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України даних про взяття на облік фізичної особи - підприємця державним реєстратором видається (надсилається поштовим відправленням з описом вкладення) заявнику виписка з Єдиного державного реєстру.

Державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати державної реєстрації фізичної особи - підприємця зобов`язаний передати відповідним органам статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України повідомлення про проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру та відомості з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця для взяття фізичної особи - підприємця на облік.

До відповідного органу доходів і зборів одночасно з відомостями з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця державним реєстратором передається електронна копія заяви щодо обрання спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційної заяви про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість, виготовлена шляхом сканування, якщо такі заяви були подані як додаток до реєстраційної картки.

Відповідно до частини першої статті 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.

Згідно зі статтею 42 ГК України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

За частиною першою статті 50 ЦК України право на здійснення підприємницької діяльності, яку не заборонено законом, має фізична особа з повною цивільною дієздатністю.

Фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом (частина друга статті 50 ЦК України).

Відповідно до частини третьої статті 128 ГК України громадянин може здійснювати підприємницьку діяльність безпосередньо як підприємець або через приватне підприємство, що ним створюється.

Згідно із частиною першою статті 128 ГК України громадянин визнається суб`єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи відповідно до статті 58 цього Кодексу.

За частиною першою статті 58 ГК України суб`єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи ФОП у порядку, визначеному законом.

Аналіз норм чинного законодавства дозволяє зробити висновок, для здійснення реєстраційних дій особі необхідно звернутись з заявою про державну реєстрацію особисто та або через уповноважену особу.

Як свідчать матеріали справи, позивач особисто у 2018 році двічі звертався в департамент реєстрації Житомирської міської ради з заявами про реєстрацію фізичної особи-підприємця та про внесення змін до відомостей про фізичну особу - підприємця в частині зміни видів економічної діяльності.

Вказані заяви начебто особисто підписані ОСОБА_1 Геннадійовичем.

Доказів звернення іншої уповноваженої позивачем особи з вказаними заявами до матеріалів справи не надано.

Натомість позивач стверджує, що вказаних заяв не подавав, жодну особу на відповідні дії не уповноважував, більш того впродовж 2018 року перебував за кордоном.

На підтвердження вказаних обставин до матеріалів справи надано копію паспорта НОМЕР_3 , виданого 06.05.2011 ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 . Зі змісту відміток у паспорті позивача встановлено, що він виїхав за межі кордону України 04.01.2018. Наступна відмітка про повернення на територію України проставлена у серпні 2019 року (а.с.24-29).

З метою підтвердження відомостей, що містяться в паспорті позивача представником позивача направлено заяву до Головного центру обробки спеціальної інформації ДПС України від 27.11.2019 про отримання інформації про перетин ОСОБА_1 державного кордону України за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 (а.с.70).

Листом від 09.12.2019 №184/С-17890 Головний центр обробки спеціальної інформації ДПС України повідомив, що отриманий запит на інформацію не дає змоги зробити висновок про те, що ОСОБА_1 надає згоду на поширення конфіденційної інформації (а.с.71).

На виконання ухвали суду від 17.02.2020 Головним центром обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України направлено лист з інформацією з витягу бази перетинання державного кордону України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 в період з 01.01.2-18 по 31.12.2018.

Зі місту наданої інформації встановлено, що ОСОБА_1 виїхав за межі України 04.01.2018 через пункт пропуску Малий Березний, іншої інформації немає (а.с.112).

Вказана інформація дозволяє суду зробити висновок, що позивач в період з 04.01.2018 по 31.12.2018 на території України не перебував.

З огляду на наведене, звертатись з заявами про вчинення реєстраційних дій 02.04.2018 та 27.04.2018 не мав змоги.

Встановлені обставини вказують на наявність підстав для визнання недійсними реєстраційних дій від 02.04.2018 року №23050000000040309, про включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомостей про державну реєстрація фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 та від 27.04.2018 року №23050010001040309, про внесення змін до відомостей про фізичну особу - підприємця в частині зміни видів економічної діяльності.

Так, у рішенні Європейського суду з прав людини від 20 січня 2012 року у справі «Рисовський проти України» підкреслено особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема якщо справа впливає на основоположні права людини, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. При цьому на них покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах ( параграф 70).

Враховуючи вищевикладене, з метою захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне скасувати реєстраційній дії від 02.04.2018 року №23050000000040309 та від 27.04.2018 року №23050010001040309.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За приписами статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, під час розгляду справи стороною позивача доведено, а стороною відповідача не спростовано підстави для визнання незаконними та скасування реєстраційних дій, що вчинені щодо ОСОБА_1 .

З приводу розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Як встановлено з матеріалів справи, позивачем при подачі до суду позовної заяви було сплачено судовий збір у розмірі 1536,80 грн, про, що свідчать квитанція №1265313 від 28.11.2019 (а.с.6) та № 1322408 від 08.01.2020 (а.с.37).

Відповідно до ч.1ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З урахуванням задоволення позову, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з Департаменту реєстрації Житомирської міської ради сплаченого судового збору у сумі 1536,80 грн.

Керуючись статтями9,77,90,242-246,371 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати недійсною та скасувати реєстраційну дію від 02.04.2018 №23050000000040309, вчинену державним реєстратором Департаменту реєстрації Житомирської міської ради Іваненко Наталією Володимирівною щодо включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомостей про державну реєстрація фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .

Визнати недійсною та скасувати реєстраційну дію від 27.04.2018 №23050010001040309, вчинену державним реєстратором Департаменту реєстрації Житомирської міської ради Рибак Галиною Петрівною щодо внесення змін до відомостей про фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 в частині зміни видів економічної діяльності.

Стягнути з Департаменту реєстрації Житомирської міської ради (вул.Б. Лятошинського,15б, м.Житомир, 10014, ЄДРПОУ 40418650) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , інд.код НОМЕР_1 ) понесені судові витрати в сумі 1536,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Панкеєва