
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2020 року Справа № 160/13098/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 23.12.2019 Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ) про стягнення суми податкового боргу у розмірі 218 806,96 грн.
2. Ухвалою суду від 02.01.2020 прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
3. Ухвала про відкриття спрощеного позовного провадження направлена сторонам у справі та отримана:
- 02.01.2020 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області;
- поштовий конверт, направлений на зареєстровану адресу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) 20.02.2020 повернуто до суду зворотно, причина повернення (досилання): «за закінченням терміну зберігання».
4. Ухвалою суду від 13.03.2020 направлено повторно ОСОБА_1 копію ухвали суду від 02.01.2020.
5. Поштовий конверт, направлений на зареєстровану адресу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) 04.05.2020 повернуто до суду зворотно, причина повернення (досилання): «за закінченням терміну зберігання».
6. Оскільки до матеріалів справи долучені всі необхідні документи та судом вжиті всі необхідні заходи з метою повідомлення сторін про розгляд справи, суд перейшов до розгляду справи по суті після передачі канцелярією повернутої поштою кореспонденції.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
7. Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звернулось до суду, оскільки, відповідач має податковий борг перед бюджетом, який у добровільному порядку не сплачує.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
8. Відповідач заяв по суті спору не надав.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
9. ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ) перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області як платник податків фізична особа.
10. В інтегрованих картках платника обліковується податковий борг в сумі 218 806,96 грн, у тому числі: з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, в сумі 201 988,74 грн, з військового збору в сумі 16 818,22 грн.
11. Згідно наданого до позову розрахунку податкового боргу заявлена контролюючим органом до стягнення сума боргу виникла на підставі:
1) з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, в сумі 201 988,74 грн:
- згідно податкового повідомлення-рішення від 15.04.2019 № 0012511304, прийнятого на підставі акт перевірки від 25.01.2019 № 3292/04-36-13-04/ НОМЕР_1 , на суму грошового зобов`язання 165 298,99 грн, у тому числі за податковим зобов`язанням 132 239,19 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями 33 059,80 грн;
- згідно податкового повідомлення-рішення від 15.04.2019 № 0012501304, прийнятого на підставі акта перевірки від 25.01.2019 № 3292/04-36-13-04/ НОМЕР_1 , на суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) 170 грн;
- 03.06.2019 контролюючим органом нараховано суму пені у розмірі 36 519,75 грн на підставі підпункту 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 ПК України на податкове повідомлення-рішення від 15.04.2019 № 0012511304;
2) з військового збору в сумі 16 818,22 грн:
- згідно податкового повідомлення-рішення від 15.04.2019 № 0012521304, прийнятого на підставі акта перевірки від 25.01.2019 № 3292/04-36-13-04/ НОМЕР_1 , на суму грошового зобов`язання 13 774,91 грн, у тому числі за податковим зобов`язанням 11 019,93 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями 2 754,98 грн;
- 03.06.2019 контролюючим органом нараховано суму пені у розмірі 3 043,31 грн на підставі підпункту 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 ПК України на податкове повідомлення-рішення від 15.04.2019 № 0012521304.
12. Зазначені акт перевірки та податкові повідомлення-рішення були направлені на адресу платника податків листами із рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, однак поштові конверти повернуті на адресу контролюючого органу у зв`язку із неврученням.
13. У зв`язку із наявністю у відповідача податкового боргу контролюючим органом ГУ ДФС у Дніпропетровській області сформовано ОСОБА_1 податкову вимогу від 08.07.2019 № 43743-50/67, згідно якої сума податкового боргу станом на 07.07.2019 становить 218 806,96 грн, у тому числі: основний платіж 143 259,12 грн, штрафні санкції (фінансові) санкції (штрафи) 35 984,78 грн, пеня 39 563,06 грн.
14. Податкова вимога направлена на адресу платника податків поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення штрихкодовий ідентифікатор 4930009169280 за зареєстрованим місцезнаходженням та вручено 09.08.2019, що встановлено за допомогою пошукового сервісу «Укрпошти».
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
15. Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг це сума грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
16. Стаття 36 ПК України закріплює, що податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
17. Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором.
18. Податковий обов`язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
19. Виконання податкового обов`язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента.
20. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов`язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
21. Контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо:
- дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках (підпункт 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 ПК України)
- згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган (підпункт 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України).
22. Відповідно до пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
23. Згідно положень пункту 58.1 статті 58 ПК України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов`язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт: заниження або завищення суми податкових зобов`язань, заявленої у податковій декларації; завищення розміру задекларованого від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу; заниження або завищення суми податкових зобов`язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.
24. Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг (абзац другий пункту 58.3 статті 58 ПК України).
25. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення (абзац третій пункту 58.3 статті 58 ПК України).
26. Згідно пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
27. Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання (абзац перший пункту 59.3 статті 59 ПК України).
28. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов`язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов`язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (абзац другий пункту 59.3 статті 59 ПК України).
29. Відповідно до пункту 42.1 статті 42 ПК України податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу.
30. Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику) (пункт 42.2 статті 42 ПК України).
31. Положеннями пункту 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України визначено, що нарахування пені розпочинається: при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов`язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
32. Згідно положень пункту 19-1.1 статті 19 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу:
- 19-1.1.22. здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів;
- 19-1.1.45. звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством.
33. Пунктом 87.11 статті 87 ПК України визначено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
34. Податкові повідомлення-рішення направлені платнику податків за зареєстрованим місцезнаходженням, є врученими згідно правил статей 42 та 58 ПК України.
35. На суму грошового зобов`язання контролюючим органом в порядку пункту 129.2 статті 129 ПК України нараховано пеню.
36. Направлена податкова вимога також вважається врученою згідно статей 42 та 58 ПК України.
37. Заявлені до стягнення нараховані суми грошових зобов`язань є узгодженими та несплаченими, що є порушенням обов`язку платника податків.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
38. З матеріалів справи вбачається наявність податкового боргу, сплата якого не здійснена на час розгляду справи, що є підставою для задоволення позову.
39. Судові витрати за подання цього позову покладаються на позивача, який є суб`єктом владних повноважень, відповідно до статті 139 КАС України.
40. Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
41. Адміністративний позов Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015; вул. Сімферопольська, 17-А, м. Дніпро, 49005) до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) про стягнення податкового боргу - задовольнити повністю.
42. Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави суму податкового боргу у розмірі 218 806,96 грн.
43. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України. Цей строк продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Суддя І.О. Верба