
Справа № 2607/11865/12
Категорія
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 серпня 2019 року м. Київ
Подільський районний суд м. Києва у складі судді Гребенюка В.В., за участю секретаря судового засідання Добривечір А.О., розглянувши цивільну справу за скаргою ОСОБА_1 на дії державного виконавця Подільського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві, заінтересована особа: товариство з обмеженою відповідальністю «Приватна експертна служба», -
УСТАНОВИВ:
У грудні 2017 року до Подільського районного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 (надалі за текстом - скаржник) зі скаргою на дії державного виконавця у виконавчому провадженні.
В обґрунтування своєї скарги зазначив, що в рамках виконавчого провадження № 38180030 з примусового виконання Рішення Подільського районного суду м. Києва від 31.07.2017 року у справі № 758/16102/16-ц було здійснено оцінку майна і складено відповідний звіт.
Скаржник вважає вказану оцінку необ`єктивною та незаконною, оскільки державним виконавцем і оцінювачем було порушено порядок здійснення оцінки, зокрема, в частині огляду об`єкта оцінки, тому просить визнати протиправною оцінку майна, проведену ТОВ «Приватна експертна служба» та скасувати висновок про вартість нерухомого майна від 25.10.2017 року.
Скаржник, особа, дії якої оскаржуються, та заінтересована особа в судове засідання не з`явилися, повідомлялися належним чином.
Відповідно до ч. 2 ст. 450 ЦПК України неявка стягувача, боржника, державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, які належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду скарги, не перешкоджають її розгляду.
ТОВ «Приватна експертна служба» надано пояснення по суті скарги, у якому суб`єкт оціночної діяльності вважає скаргу необгрунтованою та просить відмовити у її задоволенні, оскільки оцінку було здійснено відповідно до вимог чинного законодавства, проведено огляд об`єкта оцінки. Крім того, представник ТОВ «Приватна експертна служба» зазначив, що звіт про оцінку майна не створює правових наслідків для учасників правовідносин з оцінки майна та не може бути предметом розгляду в цивільному провадженні.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні їм правовідносини.
12.10.2017 року головним державним виконавцем Подільського районного відділу державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління юстиції в м. Києві Дубасом Артуром Михайловичем винесено постанову про призначення суб`єкта оціночної діяльності - суб`єкта господарювання для участі у виконавчому провадженні, яким визначено ТОВ «Приватна експертна служба» суб`єктом оціночної діяльності з оцінки нерухомого майна, що належить боржнику ОСОБА_1 .
25.10.2017 року суб`єктом оціночної діяльності було проведено оцінку нерухомого майна та складено звіт, відповідно до якого вартість об`єкта оцінки складає 5 325 300 гривень.
Відповідно до статті 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом. Обов`язковість судового рішення не позбавляє осіб, які не брали участі у справі, можливості звернутися до суду, якщо ухваленим судовим рішенням вирішено питання про їхні права, свободи чи інтереси.
Умови і порядок виконання рішень судів встановлюється Законом України «Про виконавче провадження» (надалі за текстом -Законом № 1404-VIII).
Статтею 20 Закону № 1404-VIII передбачено, що для з`ясування та роз`яснення питань, що виникають під час здійснення виконавчого провадження і потребують спеціальних знань, виконавець виносить постанову про залучення експерта або спеціаліста (кількох експертів або спеціалістів), а для проведення оцінки майна - суб`єктів оціночної діяльності - суб`єктів господарювання. Експерт або спеціаліст зобов`язаний надати письмовий висновок, а суб`єкт оціночної діяльності - суб`єкт господарювання - письмовий звіт з питань, що містяться в постанові, протягом 15 робочих днів з дня ознайомлення з постановою виконавця.
Відповідно до ч. 3 ст. 57 Закону № 1404-VIII для проведення оцінки за регульованими цінами, оцінки нерухомого майна, транспортних засобів, повітряних, морських та річкових суден виконавець залучає суб`єкта оціночної діяльності - суб`єкта господарювання.
Згідно з ч. 6 ст. 57 Закону № 1404-VIII звіт про оцінку майна у виконавчому провадженні є дійсним протягом шести місяців з дня його підписання суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання. Після закінчення цього строку оцінка майна проводиться повторно. Якщо строк дійсності звіту про оцінку майна закінчився після передачі майна на реалізацію, повторна оцінка такого майна не проводиться.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» звіт про оцінку майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання відповідно до договору. Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється підписом керівника суб`єкта оціночної діяльності. Системний аналіз наведених норм чинного законодавства свідчить про те, що звіт по оцінку майна є документом, який фіксує дії суб`єкта оціночної діяльності - суб`єкта господарювання щодо оцінки майна, здійснювані ним у певному порядку та спрямовані на виконання його професійних обов`язків, визначених законом і встановлених відповідним договором.
Звіт про оцінку майна не створює жодних правових наслідків для учасників правовідносин з оцінки майна, а лише відображає та підтверджує зроблені суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання висновки і його дії щодо реалізації своєї практичної діяльності. Отже, встановлена правова природа звіту про оцінку майна унеможливлює здійснення судового розгляду щодо застосування до нього наслідків, пов`язаних зі скасуванням юридичних актів чи визнанням недійсними правочинів.
Такого висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у справі № 914/881/17 (Постанова від 13.03.2018 року), крім того зазначивши, що спори про визнання недійсним звіту про оцінку майна не можуть бути розглянуті й у порядку іншого (ніж господарське) судочинства.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, установлених ст. 82 ЦПК України. Належними доказами в розумінні ст. 77 ЦПК України є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Таким чином, суд, повно і всебічно з`ясувавши обставини справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного наданого доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, дійшов висновку про необґрунтованість вимог, викладених у скарзі, та відсутність правових підстав для її задоволення.
Відповідно до ст. 451 ЦПК України за результатами розгляду скарги суд постановляє ухвалу. Якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність були прийняті або вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця і право заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову в задоволенні скарги.
Керуючись ст. ст. 13, 18, 77, 81, 260, 268, 273, 352, 354-356, 447-453 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Скаргу ОСОБА_1 на дії державного виконавця Подільського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві, заінтересована особа: товариство з обмеженою відповідальністю «Приватна експертна служба» - залишити без задоволення;
Ухвалу може бути оскаржено до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд м. Києва. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення (враховуючи положення п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України).У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя В.В. Гребенюк