
Справа № 755/20437/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" травня 2020 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі головуючої судді Яровенко Н.О. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін, цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання недостовірних даних про доходи,
в с т а н о в и в:
18 грудня 2019 року до Дніпровського районного суду м. Києва надійшла цивільна справа за позовом Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок неподання відомостей.
Відповідно до позовних вимог, позивач просить суд: стягнути з ОСОБА_1 грошову допомогу, виплачену надміру внаслідок подання недостовірних даних про доходи в сумі 9 392, 96 грн. на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, та понесені судові витрати в сумі 1921,00 грн.
Вимоги позовної заяви мотивовано тим, що ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві адміністрації 29.01.2015 року із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. В складі сім`ї зазначила дві особи: вона та син ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , допомоги на дітей одиноким матерям. 16.03.2017 року Відповідач звернулася до Управління із заявою про призначення допомоги малозабезпеченим сім`ям. До заяви Відповідач додала декларацію про доходи від 16.03.2017 року. Рішенням Управління від 23.06.2017 року Відповідачу призначено допомогу у сумі 386,93 грн. на місяць на період з 01.03.2017 року по 30.04.2017 року, у сумі 518,31 грн. на місяць на період з 01.05.2017 року по 31.08.2017 року. 01.11.2018 року Відповідач звернулася до Управління із заявою про призначення допомоги малозабезпеченим сім`ям. До заяви Відповідач додала декларацію про доходи від 01.11.2018 року. Рішенням від 04.12.2018 року Управління Відповідачу призначено допомогу у сумі 598,64 грн. на місяць на період з 01.11.2018 року по 30.11.2018 року, у сумі 738,25 на період з 01.12.2018 року по 30.04.2019 року. Згідно листа агропромислового підприємства ТОВ «Наташа-Агро» від 09.08.2019 року та додатків до нього (довідок про доходи з 01.01.2017 по 31.12.2017, з 01.01.2018 по 31.12.2018, з 01.01.2019 по 30.06.2019 р.), ОСОБА_1 отримувала дохід від оренди земельної ділянки (паю) у 2017 та 2018 році, що не було зазначено Відповідачем в декларації про доходи від 16.03.2017 року та від 01.11.2018 року. Врахувавши сукупний дохід сім`ї Відповідача (з урахуванням доходу від оренди земельної ділянки), Відповідач безпідставно отримала державну соціальну допомогу в сумі 9392,96 грн. за періоди з 01.03.2017 по 31.08.2017 року та з 01.11.2018 по 30.04.2019 року. Станом на грудень місяць 2019 року ОСОБА_1 кошти не повернула.
Ухвалою Дніпровського районного суду міста Києва від 09 січня 2020 року, провадження у цивільній справі відкрито за правилами спрощеного провадження без виклику сторін, та роз`яснено учасникам справи порядок подання заяв по суті справи, та наслідки їх неподання.
Відповідачем ухвала про відкриття провадження по справі зі всіма додатками, була отримана 17 січня 2020 року.
23 січня 2020 року третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, направив на адресу Дніпровського районного суду міста Києва пояснення по суті справи, відповідно до яких позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить задовольнити.
Відповідно до положень ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За змістом ст. 275 ЦПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно ст. 279 ЦПК України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази, оцінивши докази кожен окремо та в їх сукупності, повно, об`єктивно та всебічно з`ясувавши обставини справи, приходить до наступного висновку.
Закон України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» Громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Роботу щодо призначення та виплати державної допомоги сім`ям з дітьми організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
Відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім`ям з дітьми, зокрема, допомога на дітей одиноким матерям. (ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми»)
З матеріалів справи вбачається, що 29 січня 2015 року до УПСЗН Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації звернулася ОСОБА_1 із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. В складі сім`ї зазначила дві особи: вона та син ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , допомоги на дітей одиноким матерям.
Рішенням УПСЗН Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації від 10.02.2015 року ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї на період: з 01 січня 2015 року по 30 червня 2015 року включно у розмірі 435 грн. 07 коп. щомісячно.
В подальшому, Відповідач неодноразово зверталась про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
16.03.2017 року Відповідач звернулася до Управління із заявою про призначення допомоги малозабезпеченим сім`ям. До заяви Відповідач додала декларацію про доходи від 16.03.2017 року. Рішенням Управління від 23.06.2017 року Відповідачу призначено допомогу у сумі 386,93 грн. на місяць на період з 01.03.2017 року по 30.04.2017 року, у сумі 518,31 грн. на місяць на період з 01.05.2017 року по 31.08.2017 року.
01.11.2018 року Відповідач звернулася до Управління із заявою про призначення допомоги малозабезпеченим сім`ям. До заяви Відповідач додала декларацію про доходи від 01.11.2018 року. Рішенням від 04.12.2018 року Управління Відповідачу призначено допомогу у сумі 598,64 грн. на місяць на період з 01.11.2018 року по 30.11.2018 року, у сумі 738,25 на період з 01.12.2018 року по 30.04.2019 року.
Згідно листа агропромислового підприємства ТОВ «Наташа-Агро» від 09.08.2019 року та додатків до нього (довідок про доходи з 01.01.2017 по 31.12.2017, з 01.01.2018 по 31.12.2018, з 01.01.2019 по 30.06.2019 р.), ОСОБА_1 отримувала дохід від оренди земельної ділянки (паю) у 2017 та 2018 році, що не було зазначено Відповідачем в декларації про доходи від 16.03.2017 року та від 01.11.2018 року.
Врахувавши сукупний дохід сім`ї Відповідача (з урахуванням доходу від оренди земельної ділянки), Відповідач безпідставно отримала державну соціальну допомогу в сумі 9392,96 грн. за періоди з 01.03.2017 по 31.08.2017 року та з 01.11.2018 по 30.04.2019 року.
Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат звертався до Управління з листом №04/2371-02 від 26.09.2019 щодо вирішення питання повернення ОСОБА_1 переплати допомоги малозабезпеченим сім`ям у сумі 9392 грн. 96 коп. за період з 01.03.2017 року по 31.08.2017 року, та з 01.11.2018 року по 30.04.2019 року, яку вона отримала неправомірно у зв`язку з наданням недостовірної інформації про наявність доходу.
ОСОБА_1 Управлінням направлено лист №37/18-14413 від 08.10.2019 року з проханням в добровільному порядку повернути державні кошти в сумі 9392 грн. 96 коп., отримані внаслідок надання недостовірної інформації.
Відповідно до ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають право одинокі матері, (які не перебувають у шлюбі), якщо відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно абзацу 1 п. 34 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» (в редакції постанов КМУ № 315 від 21.04.2005, №1060 від 01.08.2006 року), допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам (вдовам, вдівцям), матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, шлюб між якими було розірвано до дня смерті, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації та професійно-технічних навчальних закладах, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та п. 46, п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, особам, яким виплачується державна допомога, у разі виникнення обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо) або які призводять до припинення виплати допомоги, зобов`язані у десятиденний строк повідомити про це органи праці та соціального захисту населення про зміну всіх обставин. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. (ст. 1215 Цивільного кодексу України)
Відповідно до ст. 12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи, що на підставі досліджених доказів установлено, що у зв`язку із отримуванням доходу від оренди земельної ділянки, ОСОБА_1 втратила право на отримання призначеної позивачем державної соціальної допомоги, однак не повідомила позивача про указану обставину та безпідставно продовжувала отримувати грошові виплати в сумі 9 392 грн. 96 коп., суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог УПСЗН Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації та їх задоволення.
В порядку ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України суд присуджує стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1921,00 грн., які сплачені позивачем при зверненні з даним позовом до суду.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 16, 1212 Цивільний кодекс України, ст. ст. 10, 11, 15, 60, 79, 88, 208, 209, 212-215, 224-225 Цивільний процесуальний кодекс України, суд -
у х в а л и в:
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання недостовірних відомостей даних про доходи - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий 14.11.1997 року Дніпровським РУ ГУ МВС України в м. Києві, адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат ( код ЄДРПОУ 22886300, код банку 820172, Державна казначейська служба України, м. Київ КЕКВ 2730, КПКВ 2501480, р/р НОМЕР_3 , адреса: м. Київ, пр-т Комарова, 7) грошову допомогу виплачену надміру, внаслідок подання недостовірних даних про доходи у розмірі 9 392 (дев`ять тисяч триста дев`яносто дві) гривні 96 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий 14.11.1997 року Дніпровським РУ ГУ МВС України в м. Києві, адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації ( код ЄДРПОУ 37397200, в ГУ ДКСУ у м. Києві, р/р НОМЕР_4 , МФО 820019) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1921,00 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 06 травня 2020 року.
Суддя Н.О. Яровенко