Рішення № 89159711, 12.05.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.05.2020
Номер справи
826/9714/17
Номер документу
89159711
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 травня 2020 року місто Київ № 826/9714/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Літвінової А.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомГоловного управління Державної фіскальної служби у місті Києві доТовариства з обмеженою відповідальністю "Будрем-Сервіс Лімітед" простягнення заборгованості у розмірі 430509,19 грн.ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Головне управління державної фіскальної служби у місті Києві з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будрем - Сервіс Лімітед", в якому просить суд стягнути кошти платника податків з рахунків у банках, що обслуговують такого платника на суму податкового боргу у розмір 430 509 грн. (чотириста тридцять тисяч п`ятсот дев`ять гривень 19 коп.) 19 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у відповідача перед бюджетом виникла заборгованість з земельного податку у загальному розмірі 430 509,19 грн. (чотириста тисяч п`ятсот дев`ять гривень 19 коп.), внаслідок несплати в установлений законодавством строк узгоджених грошових зобов`язань.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.08.2017 відкрито скорочене провадження у справі № 826/9714/17 та запропоновано відповідачу у десятиденний строк з дня одержання копії ухвали про відкриття скороченого провадження надати суду письмові заперечення проти позову та всі докази на їх підтвердження, які наявні у відповідача.

Відповідач подав заперечення та відзив проти позову, з якого вбачається, що останній заперечує проти позовних вимог в їх частині. Зокрема, звертає увагу суду, що податковим органом невірно розраховано суму земельного податку, зважаючи на те, що контролюючим органом не враховано уточнюючу декларацію (розрахунок) платника податків. Під час розгляду справи, відповідач частково визнав позов, а саме в сумі - 288 456, 96 грн. Крім того, відповідачем надано копії платіжних доручень про сплату суми заборгованості з розрахованої ним суми за два місяці 2016 року (січень, лютий), а саме: від 14.05.2018 № 46 (на суму 24 038, 08 грн.), від 21.06.2018 № 65 (на суму 24 038, 08 грн.). Відтак, на думку відповідача сума боргу, яка підлягає сплаті становить 240 380, 8 грн. (288 456, 96-(24 038, 08*2).

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

Як слідує з позовної заяви, Товариство з обмежено відповідальністю "Будрем - Сервіс Лімітед" (код ЄДРПОУ 34349070) знаходиться за адресою: 00021, місто Київ, вул. Грушевського, 28/2 кв. 43, на час звернення позивача з позовом за основним місцем обліку перебувало в Державній податкові інспекції у Деснянському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем до контролюючого органу було подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 19.02.2016, якою товариством самостійно визначено щомісячний платіж, який підлягає сплаті за даними платника 38 771, 12 грн.

Через несвоєчасну сплату самостійно визначених податкових зобов`язань, ДПІ у Деснянському районі Головного управління Державної фіскальної сужби у місті Києві було прийнято податкові повідомлення-рішення форми «Ш» про застосування штрафних санкцій (від 30.03.2016 № 0034941203, від 30.03.2016 № 0034931203, від 15.02.2017 № 0005101203, від 17.06.2017 № 0046161203).

Зазначені податкові повідомлення-рішення отримані відповідачем відповідно до наявних в матеріалах справи рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень.

Внаслідок несплати самостійно визначених грошових зобов`язань по орендній платі з юридичних осіб та визначених контролюючим органом в податкових повідомленнях-рішеннях зобов`язань у відповідача виникла заборгованість з земельного податку з юридичних осіб за 2016 рік у розмірі 430 509 грн.

Контролюючим органом на юридичну адресу відповідача направлялась податкова вимога форми «Ю» від 24.11.2016 № 8478-17 на суму 313 668, 83 грн., яка була отримана 28.11.2016, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.

Під час судового розгляду справи позивач уточнюючого розрахунку заборгованості не надав, проте надав витяг КОР (картки облікового рахунку) платника податків, згідно яких за відповідачем станом на 21.06.2018 рахується заборгованість по земельному податку у загальному розмірі 685 364, 62 грн. Вказана сума заборгованості включає періоди наступні за перевіряємим.

Несплата відповідачем у встановлений законом строк узгоджених сум податкових зобов`язань обумовила позивача на звернення до суду з даним адміністративним позовом.

У зв`язку з цим, суд зазначає, що відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу не інакше як за позовною заявою.

Як зазначалося вище, позивач звернувся з даним позовом до суду з вимогами про стягнення з відповідача суми заборгованості по земельному податку за 2016 рік.

Поміж тим, на виконання протокольної ухвали суду щодо надання суми розрахунку за спірний період (2016 рік) по земельному податку, контролюючим органом надано суду інформацію щодо заборгованості відповідача з урахуванням наступних періодів.

У взаємозв`язку з наведеним, суд розглядає позовну заяву в межах позовних вимог.

Оцінивши за правилами встановленими Кодексом адміністративного судочинства України наявні докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд частково погоджується з викладеними у позовній заяві доводами, виходячи з наступного.

Відповідно до положень статті 67 Конституції України (тут і далі по тексту всі нормативно-правові акти наведені в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно підпункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Водночас, згідно підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до підпункту 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, земельний податок - обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

Згідно пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України визначено, що податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідно до підпункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Згідно з пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до пункту 59.3 статті 59 Податкового кодексу України, податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання.

Згідно з пункту 59.5 статті Податкового кодексу ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Відповідно до статті 50.1 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) вияляє помилки, що містяться у раніше поданій податковій декларації, крім обмежень, визначених цією статтею) він зобов`язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Як вбачається з матеріалів справи, 28.04.2018 відповідач надіслав до Державної податкової інспекції у Деснянському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві уточнений розрахунок земельного податку за спірний період. Вказаний розрахунок прийнятий контролюючим органом, що підтверджується Квитанцією № 2 від 28.04.2018, також відображається в наданих позивачем витягах КОР.

Згідно уточнюючого розрахунку, платником податків скорегована сума грошового зобов`язання з земельного податку в розмірі - 288 456, 96 грн. Тобто, місячна плата земельного податку, за уточнюючим розрахунком становить - 24 038, 08 грн. (288 456, 96/12 місяців).

Разом із тим, на вимогу суду, контролюючим органом не надано суду розрахунку суми заборгованості на час розгляду справи у суді із врахуванням тих доказів, що надано відповідачем щодо часткового погашення заборгованості та зменшення суми грошового зобов`язання, що самостійно визначена платником податків в уточненому розрахунку до декларації від 19.02.2016 № 9021138953.

У зв`язку з наведеним, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими в частині суми заявленої до стягнення з урахуванням уточненого розрахунку, поданого відповідачем контролюючому органу 28.04.2018. Суд наголошує, що уточнений розрахунок прийнятий контролюючим органом, про що свідчать відомості з наданих позивачем витягів КОР, а також квитанція від 28.04.2018 № 2 про його прийняття.

Суд акцентує увагу, що контролюючим органом за час розгляду справи, не подано уточненого розрахунку по наявній у відповідача заборгованості за спірний період, з урахуванням наявності уточненого розрахунку до декларації, часткової сплати платником заборгованості, обставин строків подання уточненого розрахунку.

Як підтверджується матеріалами справи, та не заперечується контролюючим органом, позивач під час судового розгляду справи частково сплатив суму заборгованості, а саме: від 14.05.2018 № 46 (24 038, 08 грн.), від 21.06.2018 № 65 (24 038, 08 грн.).

Відтак, суд дійшов висновку, що сума боргу, яка підлягає сплаті становить 240 380, 80 грн. (288 456, 96 грн. -(24 038, 08*2).

Враховуючи викладене, зважаючи на те, що відповідачем частково надано суду докази сплати узгодженої суми податкової заборгованості у добровільному порядку або оскарження її, суд дійшов висновку, що позовні вимоги контролюючого органу є частково обґрунтованими та, відповідно, є такими, що підлягають задоволенню частково.

Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будрем-Сервіс Лімітед" про стягнення заборгованості - задовольнити частково.

Стягнути з рахунків товариства з обмеженою відповідальністю "Будрем-Сервіс Лімітед" (код ЄДРПОУ 34349070) у банках, що обслуговують такого платника податків, на користь Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, податковий борг у розмірі 240 380, 80 грн. (двісті сорок тисяч триста вісімдесят гривень 80 копійок).

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII) до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Літвінова А.В.