Рішення № 89158670, 12.05.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2020
Номер справи
420/2777/20
Номер документу
89158670
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/2777/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Танцюри К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності щодо не перерахунку та невиплати позивачу 100% визначеного пенсійного забезпечення, відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, та додаткових видів грошового забезпечення, передбаченого постановою Кабінету Міністів від 30.08.2017р. №704-2017-п, зобов`язання здійснити перерахунок з 01.01.2018р. без обмеження максимального розміру пенсії: основний розмір 90% грошового забезпечення з врахуванням надбавок із сум грошового забезпечення: надбавка за кваліфікацію, в/сл. (1 клас) 4%, робота з таємн. виробами, носіями, док 15%, надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 10%, та виплатити ОСОБА_1 100% визначеного пенсійного забезпечення, відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та додаткових видів грошового забезпечення і премії, передбаченого постановою Кабінету Міністів від 30.08.2017р. №704-2017-п та відповідно до вимог ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992р. №2262-ХІІ, і провести виплату недоотриманих пенсійних коштів з 01.01.2018р. по дату ухвалення рішення по справі, з урахуванням різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 01.01.2018р. та місячним розміром пенсії, отриманої позивачем за період з 01.01.2018р.

Ухвалою суду від 06.04.2020р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що 18 лютого 2020 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про проведення перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року та виплати 100% визначеного пенсійного забезпечення, відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року № 704-2017-п та відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ і неотриманих пенсійних коштів за 2018-2019 роки. Згідно відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 1687-1596/Б-03/8-1500/20 від 06 березня 2020 року, було відмовлено позивачу здійснити перерахунок його пенсії та у проведенні виплати неотриманих пенсійних коштів. Позивач вказав, що не погоджується із змістом вказаної відмови, посилаючись на те, що постанова Кабінету Міністрів України від 12.02.2018р. №103 визнана протиправною та нечинною. Водночас, як вказав позивач, право на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 01 січня 2018 року, з урахуванням вже сплачених сум, має визначатися та визначається безпосередньо Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, отже підпадає під дію статті 1 Першого протоколу до Конвенції "Захист прав власності" і що відповідні суми доплати до пенсії за результатом проведення перерахунку слід вважати "майном" у значенні цього положення, оскільки, отримав право на вказані суми виплат, яке до прийняття постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103- 2018-п було передбачено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262- XII, отже, невиплата вказаних сум є втручанням у право особи на мирне володіння майном. Також позивач вказав, що він має "законні сподівання" отримати пенсійне забезпечення у збільшеному розмірі після перерахунку розміру пенсії, отже, обмеження щодо строків та розмірів виплати сум доплати до пенсії за 2018- 2019 роки, передбачені постанова Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року №103-2018-п, не можуть бути застосовані. Позивач, посилаючись на розрахунки від 01.05.2016р. вказав, що позивач отримував основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення з врахуванням надбавок за кваліфікацію, в/сл. (1 клас) 4%, робота з таємн. виробами, носіями, док 15%, надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 10%, однак після спірного перерахунку вказані види надбавок були виключені, а основний розмір пенсії зменшений до 70%. Позивач, не погоджуючись із вказаними зменшеннями та невиплатою з 01.01.2018р. суми підвищення у 100% розмірі із вищевказаних підстав, просить суд задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 у повному обсязі.

21.04.2020р. до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач зазначив, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018р. головним управлінням в березні 2018 року проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018р. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням зазначеного в ній: посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років. Відповідач вказав, що оскільки Головним управлінням при перерахунку пенсії на виконання вимог ч.4 ст.63 Закону №2262, Постанов № 704, №103 враховано всі складові, зазначені в довідці, підстави для визнання дій Головного управліня протиправними -відсутні. Також, відповідач, посилаючись на рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р. по справі №826/3858/18 вказав, що дії відповідача до 05.03.2019р. є законними. Головне управління Пенсійного фонду України також звернуло увагу суду на положення постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019р. №804, №1088 від 24.12.2019р. та встановлення чиним законодавством України максимального обмеження розміру пенсії.

27.04.2020р. до суду від позивача надійшла відповідь на відзив у якій позивач вказав, що не погоджується з доводами відповідача викладеними у відзиві, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві. Разом з тим, позивач вказав, що у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні йому перерахунку та посилаючись на практику Верховного Суду та діюче законодавство України вказав на відсутність у відповідача права здійснювати розстрочку виплати перерахованої пенсії та виключення надбавок та премій при перерахунку його пенсії.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Як вбачається з копії пенсійної справи ОСОБА_1 з 09.01.2003р. позивачу призначено пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із розрахунку 90% грошового забезпечення.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Головним управлінням Пенсійного фонду в Одеській області здійснено перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 та визначено основний розмір пенсії з 01.01.2018р. - 70% грошового забезпечення, із врахуванням таких складових, як: посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років (а.с.26).

Відповідно до положень статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. N 2262-XII (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу згідно Закону) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; ( Пункт "а" частини першої статті 13 із змінами, внесеними згідно із Законом N 3946-12 від 04.02.94 )б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); ( Пункт "б" частини першої статті 13 в редакції Закону N 3946-12 від 04.02.94 )в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення. ( Пункт "в" частини першої статті 13 із змінами, внесеними згідно із Законами N 3946-12 від 04.02.94, N 51-IV ( 51-15 ) від 04.07.2002 ).

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Частиною 4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно із п. 5 Порядку №45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.

При цьому, як вбачається із наведених норм, такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Відповідно до частини другої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Враховуючи вищевикладене та те, що порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін не зазнавала, а також нормами постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 та від 21 лютого 2018 року № 103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Частиною 2 ст. 9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У зв`язку з викладеним, для ефективного захисту прав позивача, та враховуючи те, що зменшуючи основий розмір пенсії відповідачем вчинено активні дії, а не допущено бездіяльність, суд вважає, що наявні підстави для визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії з 90% на 70% грошового забезпечення та відповідно зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 р., виходячи з основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення.

Щодо позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності щодо неперерахунку пенсії із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, та зобов`язання здійснити з 01.01.2018р. перерахунок з урахуванням надбавки за кваліфікацію, в/сл. (1 клас) 4%, роботи з таємн. виробами, носіями, док 15%, надбавка за особливо важливі завдання 50%, премії 10%, судом встановлено наступне.

Як зазначалось судом, Порядком №45 встановлено порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яким передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).

Відповідно до пункту 7 Постанови № 103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою приписано забезпечити оформлення та подання до органів ПФУ довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку № 45.

Постановою № 103 було внесено ряд змін до Порядку № 45, зокрема:

- пункт 5 викладено в новій редакції;

- додаток 2 викладено в новій редакції, відповідно до якої відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Частиною 9 Порядку №45 передбачено, що Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.

Водночас права самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають на обчислення розміру пенсії при її перерахунку, ПФУ та його головні управління не мають.

Як вбачається з матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 перерахунок позивачу пенсії з 01 січня 2018 року був проведений ГУ ПФУ в Одеській області на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату №ЮО102138 від 20.03.2018р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій згідно із постановою КМУ від 21.02.2018р. №103, із зазначенням таких складових, як посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років.

Встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, був обов`язковим для виконання органами державної влади, зокрема відповідачем у справі, а проведений Головним управлінням Пенсійного фонду в Одеській області на підставі вказаної довідки перерахунок пенсії позивача привів до збільшення розміру пенсії позивача.

Щодо набрання законної сили з 05 березня 2019 року рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 до Порядку № 45, суд зазначає, що скасування в судовому порядку вказаних вище пунктів Постанови № 103 не є підставою для задоволення позовних вимог, оскільки оскаржувана бездіяльність(дії) Головного управління Пенсійого фонду в Одеській області відповідали вимогам чинним на час їх вчинення законодавства.

Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності щодо неперерахунку пенсії із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, та зобов`язання здійснити з 01.01.2018р. перерахунок з урахуванням надбавки за кваліфікацію, в/сл. (1 клас) 4%, роботи з таємн. виробами, носіями, док 15%, надбавка за особливо важливі завдання 50%, премії 10%, задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності щодо не перерахунку та невиплати позивачу 100% визначеного пенсійного забезпечення, та виплатити ОСОБА_1 100% визначеного пенсійного забезпечення, з урахуванням виплачених сум, судом встановлено наступне.

Відповідно до пункту 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах:

-з 01 січня 2018 року - 50 відсотків;

-з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;

-з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

При цьому, п.п. 1 і 2 постанови КМУ №103 стосується усіх осіб, яким була призначена пенсія у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", окрім працівників міліції та працівників поліції.

Заявник не є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України, отже, на правовідносини за участю заявника поширюється дія саме п. п. 1 і 2 постанови КМУ №103, якими запроваджено спеціальні строки виплати сум підвищення до пенсії.

У зв`язку зі скасуванням пункту 2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії - скасовано.

При цьому, суд зазначає, що оскільки предмет позову стосується, зокрема, перерахунку і виплати пенсії з 01.01.2018 р., то до 05.03.2019р. п. 2 постанови КМУ №103 правомірно застосовувався Головним управлінням Пенсійного фонду в Одеській області та відповідно відсутні підстави для задоволення позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності щодо не перерахунку та невиплати позивачу 100% визначеного пенсійного забезпечення та зобов`язання здійснити з 01.01.2018р. по 04.03.2019р.

Разом з тим, суд зазначає, що норми постанови Кабінету Міністрів України №103 не змінювали порядку здійснення перерахунку пенсій, а лише регулювали порядок виплати підвищення до перерахованих пенсій, тобто регламентували ті відносини, котрі не були урегульовані законом.

Після втрати чинності постановою Кабінету Міністрів України №103, тобто з 05.03.2019р., суб`єкт владних повноважень не мав правових підстав для продовження виплати підвищення до пенсії у розмірі 75% суми підвищення пенсії.

Таким чином, з 05 березня 2019 року пенсія колишньому військовослужбовцю підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, у зв`язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103.

Таким чином, з метою ефективного захисту прав позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо невиплати ОСОБА_1 перерахованої пенсії у розмірі 100% суми підвищеної пенсії з 05.03.2019 р. згідно постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 р. "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та відповідно зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести виплату перерахованої пенсії позивачу з 05.03.2019 р. з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії та з урахуванням виплачених сум.

Що стосується позовних вимог в частині зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 без обмеженням максимального розміру пенсії, суд вважає вказані вимоги передчасними, оскільки спірний перерахунок Головним управлінням за вказаним рішенням не здійснений, а тому у задоволенні зазначених позовних вимог слід відмовити, враховуючи їх передчасність та відсутність порушеного права позивача.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

При прийнятті рішення, судом враховано висновки Великої Палати Верховного Суду у зразкових справах №240/5401/18, №240/6263/18 та № 160/3586/19.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.

Частинами1, 3 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн., що підтверджується квитанцією №0.0.1665954358.1 від 01.04.2020р.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , суд вважає за можливе стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір пропорційно до розміру задоволених позовних вимог у сумі 420,40 грн.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 -задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області щодо зменшення з 01.01.2018р. основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% на 70% грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області(код ЄДРПОУ 20987385, м.Одеса, вул. Канатна,83) провести з 01.01.2018р. перерахунок ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) пенсії з 01.01.2018 р., виходячи із основного розміру пенсії 90 % грошового забезпечення.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо невиплати ОСОБА_1 перерахованої пенсії у розмірі 100% суми підвищеної пенсії з 05.03.2019 р. згідно постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 р. "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, м.Одеса, вул. Канатна,83 ) провести виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 05.03.2019 р., з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії та з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог-відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, м.Одеса, вул. Канатна,83 ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 420,40 грн. (чотириста двадцять гривень сорок копійок).

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра

.