
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 травня 2020 р. № 520/4510/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бідонько А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 7 пов., м. Харків, 61022) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації протиправною, яка висловлюється у бездіяльності по розгляду заяви від 23 грудня 2019 року щодо отримання субсидії по житлово-комунальним послугам грошовими коштами згідно постанови КМУ № 62 від 06.02.2019 року, що є порушенням положень та гарантій статті 22 Конституції України про заборону звуження змісту об`єму прав та свобод громадянина, постанови КМУ № 247 від 23.03.2020 року про особливості надання субсидії передбачених Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затверджених постановою КМУ № 848 від 21.X. 1995 року.
- зобов`язати відповідача Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації розглянути заяву від 23 грудня 2020 року, діючи згідно вимог частини II статті 19 Конституції України на підставі, в межах повноважень та способом, передбаченим Конституцією та законами України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на його заяву від 23 грудня 2029 року ним отримана відповідь № Д-163/01-44/40 від 23 січня 2020 року за підписом начальника управління праці ДСЗН ХОДА Тетяни Печура про роз`яснення нарахування та призначення субсидії із посиланнями на нормативно-правові акти. Вважає, що посадова особа відповідача не виконала вимоги статті 19 Закону України «Про звернення громадян» про забезпечення поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв`язку із заявою рішення, про що ОСОБА_1 просив у заяві від 23 грудня 2020 року та відіслала заявника до Департаменту праці та соціальної політики Харківської міської ради, порушивши при цьому статтю 7 Закону України «Про звернення громадян». У зв`язку із чим ОСОБА_1 звернувся до директора ДСЗН ХОДА Шпарага Ю.І. з проханням врегулювати спор, не чекаючи пред`явлення позову. Проте у отриманій відповіді було лише роз`яснено порядок оскарження рішень посадових осіб місцевих державних адміністрацій, із посиланням на статтю 15 Закону України «Про звернення громадян» та ст. 38 Закону України "Про місцеві державні адміністрації".
З огляду на вищезазначені обставини, позивач просив суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою суду від 08.04.2019 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача 04.05.2020 року надано відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, оскільки на заяву позивача відповідачем було надано повну та обґрунтовану відповідь у строк, передбачений чинним законодавством України. Вважає, що звернення ОСОБА_1 було розглянуто по суті повноважною посадовою особою у строки, встановлені законодавством України. Також, зі звернення позивача не вбачається прохання до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації вчинити будь які дії.
Згідно до ч.1 ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 до липня 2019 року ОСОБА_1 отримував субсидію грошима в УкрСиббанку, де також отримував і пенсію.
В подальшому, як зазначає позивач, без його згоди та не сповістивши позивача, Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району м.Харкова, на обліку у якому перебуває ОСОБА_1 як отримувач субсидії, перевело позивача на отримання субсидії через Ощадбанк, з чим не погодився позивач.
У зв`язку із чим 23 грудня 2019 року ОСОБА_1 звернувся із заявою на ім`я прем`єр- міністра України, в якій зазначив про порушення його прав на одержання субсидії у готівковій формі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 62 від 6 лютого 2019 року (а.с. 4).
На заяву ОСОБА_1 від 23 грудня 2029 року за підписом начальника управління праці Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації Тетяною Печура була надана відповідь № Д-163 01-44/40 від 23 січня 2020 року, в якій заявнику роз`яснено нарахування та призначення субсидії із посиланням на нормативно-правові акти.
ОСОБА_1 , вважаючи, що у наданій йому відповіді посадовою особою відповідача було порушено статтю 7 Закону України «Про звернення громадян», 10.02.2020 року звернувся до директора ДСЗН ХОДА Шпарага Ю.І. з проханням врегулювати спір (а.с. 6).
На заяву ОСОБА_1 за підписом директора Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації Шпарага Ю.І. заявнику була надана відповідь від 05.03.2020 року вих. № Д-1047/01-44/40, в якій зазначено, що у листі за результатом розгляду звернення від 23.12.2020 року щодо порядку призначення та виплати житлової субсидії у грошовій готівковій та безготівковій формі заявнику була надана відповідь по суті порушених у зверненні питань та роз`яснено можливість оскаржити дії/бездіяльність посадових осіб управління праці та соціального захисту населення Індустріального району Харківської міської ради до органу, якому підконтрольне зазначене управління, також роз`яснено порядок оскарження рішення посадових осіб місцевих державних адміністрацій (а.с. 7).
Вважаючи, що відповідачем допущено порушення Закону України "Про звернення громадян", а також бездіяльність стосовно неналежного розгляду заяви позивача та у зв`язку із не призначенням субсидії, що, на думку ОСОБА_1 привело до ненадання повної та об`єктивної відповіді за результатами такого розгляду, зумовило позивача звернутися до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) відповідно до яких завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Щодо вимог позивача визнати бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації протиправною, яка висловлюється у бездіяльності по розгляду заяви від 23 грудня 2019 року щодо отримання субсидії по житлово-комунальним послугам грошовими коштами згідно постанови КМУ № 62 від 06.02.2019 року, що є порушенням положень та гарантій статті 22 Конституції України про заборону звуження змісту об`єму прав та свобод громадянина, постанови КМУ № 247 від 23.03.2020 року про особливості надання субсидії передбачених Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затверджених постановою КМУ № 848 від 21.10.1995 р., суд зазначає наступне.
Стаття 40 Конституції України: усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Частиною 1 статті 1 Закону України від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР «Про звернення громадян» передбачено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Статтею 3 Закону України «Про звернення громадян» визначено, зокрема, що під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Відповідно до частини першої ст. 5 Закону України «Про звернення громадян» звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Абзацом 1 та 4 ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» визначено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду.
Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.
З аналізу зазначених норм суд доходить висновку, що звернення позивача від 23.12.2019, підпадає під дію Закону України "Про звернення громадян".
Відповідно ст. 18 Закону України "Про звернення громадян", громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право: особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви; знайомитися з матеріалами перевірки; подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу; бути присутнім при розгляді заяви чи скарги; користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку; одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги; висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги; вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень.
Статтею 19 Закону України "Про звернення громадян" передбачено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв`язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об`єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.
Згідно з ст. 20 Закону України "Про звернення громадян" звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.
Організація, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій визначаються Законом України «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999 № 586-XIV.
Відповідно до частини 1 статті 13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань, зокрема, забезпечення законності, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян; промисловості, сільського господарства, будівництва, транспорту і зв`язку; соціального захисту, зайнятості населення, праці та заробітної плати.
Статтею 45 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» визначено, що організаційно-процедурні питання внутрішньої діяльності місцевих державних адміністрацій регулюються їх регламентами, що затверджуються головами відповідних місцевих державних адміністрацій з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". Типові регламенти місцевих державних адміністрацій затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Розпорядженням № 519 від 13.09.2018 затверджено регламент Харківської обласної державної адміністрації.
Пунктом 8 регламенту визначено організацію розгляду звернень громадян і проведення особистого прийому громадян.
Робота із зверненнями громадян ведеться відповідно до Закону України «Про звернення громадян», Інструкції з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об`єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях, незалежно від форми власності, в засобах масової інформації, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 року № 348 (зі змінами), та інших нормативно - правових актів.
Звернення розглядаються керівництвом обласної державної адміністрації в порядку, визначеному законодавством України, та згідно з розподілом обов`язків. Особистий розгляд звернень головою обласної державної адміністрації здійснюється відповідно до Закону України «Про звернення громадян».
Зі змісту відповіді на звернення ОСОБА_1 від 23.12.2019, судом встановлено, що Департаментом було розглянуто звернення, яке надійшло з Секретаріату Кабінету Міністрів України, з питання призначення субсидії на оплату житлово- комунальних послуг та надана відповідь у передбачений законодавством термін - 23.01.2020 року (а.с. 5).
В наданій відповіді заявнику повідомлено, що відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій (далі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848, із змінами та доповненнями, визначені умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій.
Згідно із пунктами 14, 15 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо, зокрема: - структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад місяць (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв`язку з приведенням об`ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, а також заборгованості, що виникла у зв`язку з тим, що управитель, об`єднання, виконавець комунальних послуг не уклали договору з АТ "Ощадбанк" (його установами) для перерахування сум житлових субсидій у грошовій безготівковій формі).
Разом з тим, заявнику у відповіді на звернення було повідомлено, що за наявності умов, зазначених у пункті 14 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії з урахуванням конкретних обставин, що склалися.
Судом зазначається, що питання призначення субсидії позивачу не є предметом позовних вимог у дані справі, проте позивач, вважаючи протиправним дії відповідача щодо не надання житлової субсидії при розгляді його звернення зумовили ОСОБА_1 звернутись до суду із даним позовом.
Тому суд зазначає, що відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України від 9 листопада 2017 року №2189-VIII «Про житлово- комунальні послуги» (далі - Закон №2189-VIII).
Приписами пункту 7 частини 1 статті 4 Закону №2189-VIII встановлено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.
Отже, з аналізу наведених норм спеціального Закону, яким врегульовано правові відносини у сфері надання житлово-комунальних послуг, слідує, що єдиним органом який може визначати на законодавчому рівні умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій є Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі за текстом - Положення № 848), яке визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Пунктом 1 зазначеного Положення встановлено, що ним визначаються умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій, зокрема, щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.
Відповідно до пункту 2 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (пункт 3 Положення №848).
Пунктом 4 Положення №848 визначено, що житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 8 Положення №848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку).
Згідно з пунктом 13 Положення №848 для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання), зокрема, заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики.
Відповідно до пункту 16 Положення №848, після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).
Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.
Пунктом 14 Положення №848, а саме абзацом 18 зазначено: структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.
У разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення надсилає повідомлення заявнику в паперовому вигляді рекомендованим листом із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення.
Рішення комісії про призначення або відмову в призначенні житлової субсидії може бути оскаржено заявником до суду.
Крім того, згідно із пунктом 108 зазначеного Положення, громадяни, яким призначено житлову субсидію, зобов`язані щомісяця сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми житлової субсидії, перерахованої управителям, об`єднанням, виконавцям комунальних послуг або виплаченої їм готівкою.
Судом встановлено, що у наданій відповіді від 23.01.2020 року заявнику було повідомлено, що за інформацією управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради (далі - Управління) в останнє ОСОБА_1 було розраховано житлову субсидію на період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року. За повідомленням Управління з травня 2019 року житлова субсидія сім`ї позивача була продовжена в автоматичному режимі (у грошовій готівковій формі) за умови наявності заборгованості за житлово-комунальні послуги помилково, оскільки до Управління надійшла інформація від КП «Харківводоканал» про наявність простроченої понад місяць заборгованості з оплати послуги водопостачання у сумі 665,23 грн. КП «Харківські теплові мережі»» з оплати послуги теплопостачання - 2855.53грн.
Враховуючи факт наявності заборгованості, згідно із рішенням районних комісії по вирішенню спірних питань щодо надання населенню державних соціальних допомог, субсидій та пільг, утвореної при адміністрації Індустріального району Харківської міської ради (протокол від 21.06.2019 №14) житлова субсидія призначена позивачу, як виняток, на період з 01.07.2019 по 30.04.2020 у грошовій безготівковій формі.
З матеріалів справи судом встановлено, що житлова субсидія ОСОБА_1 розрахована на період з 01.07.2019 по 30.09.2019 у розмірі 227,88 грн. щомісячно, на період з 01.10.2019 по 31.10.2019 у розмірі 737,41 грн., у період з 01.11.2019 по 30.11.2019 у розмірі 1220,89 грн., з 01.12.2019 по 31.03.2020- 1218,37 грн. щомісячно.
За отриманням інформації про операції, здійснені за обліковим записок одержувача житлової субсидії щодо перерахування коштів управителях об`єднанням, виконавцям комунальних послуг, одержувачі субсидії звертаються до АТ "Ощадбанк".
Перерахування коштів за послуги (витрати) здійснюється АТ "Ощадбанк" у такій послідовності: постачання теплової енергії, постачання та розподіл природною газу або постачання та розподіл електричної енергії за наявності відповідного вид індивідуального опалення, постачання гарячої води, централізоване водопостачанні централізоване водовідведення, постачання та розподіл електричної енергії постачання та розподіл природного газу, поводження з побутовими відходам; послуги з управління багатоквартирним будинком, внески за встановленні обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговувань; для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках індивідуальними договорами.
Одержувач житлової субсидії може визначити іншу послідовність перерахування коштів за послуги (витрати) шляхом подання відповідної заяв структурному підрозділу з питань соціального захисту населення.
Отже, з наданої відповіді вказаного листа позивача повідомлено, про наявність заборгованості з оплати комунальних послуг
Суд зауважує, що держава гарантує кожному громадянину право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг на умовах та в порядку, визначеному Положенням №848 та, в свою чергу, покладає на громадян, яким призначено субсидію - обов`язки, визначені Положенням №848, зокрема, повідомляти про зміни у складі сім`ї члена домогосподарства.
Наслідком не виконання цього обов`язку, визначеного вимогами Положення №848 є припинення надання раніше призначеної субсидії.
Доказів, які б підтверджували, що позивач надав відповідачу заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітикою України та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітикою України, із зазначенням доходів та витрат, в том числі і членів сім`ї заявника, позивачем до суду не надано.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373 "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово - комунальних послуг у грошовій формі", затверджено Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, відповідно до п. 8 якого для реалізації механізму надання пільг у грошовій формі інформаційна взаємодія між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення, Мінсоцполітики, АТ "Ощадбанк" та управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг здійснюється шляхом обміну електронними документами з використанням кваліфікованого електронного підпису.
Також, згідно п. 10 вищевказаного Порядку, передбачений облік в автоматизованих системах АТ "Ощадбанк" облікових записів пільговиків, який здійснюється у такій послідовності:
1) на підставі даних Реєстру структурні підрозділи з питань соціального захисту населення кожного робочого дня (за потребою) формують реєстри осіб, які мають право на отримання пільг, які захищеними каналами зв`язку передаються Мінсоцполітики.
2) Мінсоцполітики передає не пізніше ніж протягом наступного робочого дня АТ "Ощадбанк" отримані реєстри пільговиків захищеними каналами зв`язку для обліку в автоматизованих системах АТ "Ощадбанк" облікових записів пільговиків.
3) АТ "Ощадбанк" формує протягом наступного робочого дня в автоматизованих системах банку облікові записи пільговиків, інформацію про які передає Мінсоцполітики.
4) Мінсоцполітики передає не пізніше ніж протягом наступного робочого дня отримані дані про облікові записи пільговиків структурним підрозділам з питань соціального захисту населення.
Відповідно до абз. 4 пп. 2 п. 12 Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, у разі коли в реєстрах нарахованих сум платежів пільговикам не містяться дані про обліковий запис пільговика або відповідний обліковий запис пільговика відсутній в автоматизованих системах АТ "Ощадбанк", банк не здійснює переказ коштів управителям, об`єднанням, виконавцям комунальних послуг.
Суд зазначає, що бездіяльність відповідача - суб`єкта владних повноважень, це його пасивна поведінка, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.
В ході розгляду справи позивачем до суду не надано доказів на підтвердження допущення відповідачем протиправної бездіяльності під час розгляду його заяви від 23 грудня 2019 року, а судом таких доказів в ході розгляду справи не встановлено.
Враховуючи вимоги діючого законодавства, з огляду на те, що судом не встановлено порушень прав позивача, а саме протиправної бездіяльності відповідача під час розгляду заяви ОСОБА_1 від 23 грудня 2019 року, тому позовні вимоги в цій частині позову, є такими, що задоволенню не підлягають.
Щодо вимоги про зобов`язання Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації розглянути заяву від 23.12.2019 року, суд зазначає наступне.
Згідно ст. 19 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані, зокрема: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення.
Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.
Як встановлено судом, Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, в межах своїх повноважень, розглянув заяву позивача та надав обґрунтовану відповідь по суті його питання, належним чином роз`яснюючи приписи діючого законодавства.
У позовній заяві позивач вказує на порушення відповідачем статті 17 Закону України «Про звернення громадян», але у чому полягають такі порушення та чому відповідач повинен був скеровувати заяву позивача з позову не вбачається.
Звернення ОСОБА_1 було розглянуто по суті повноважною посадовою особою у строки, встановлені законодавством України.
Суд також зазначає, що зі звернення позивача не вбачається прохання до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації вчинити будь які дії.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що з боку Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації відсутня бездіяльність, яка висловлюється у неприйнятті будь-яких дій по захисту порушених прав особи із інвалідністю ІІ групи під час розгляду заяви ОСОБА_1 , а тому позовні вимоги в цій частині також не підлягають задоволенню.
Частиною другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
За приписами ч. 1 ст. 77 Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідач діяв в межах повноважень, з використанням наданих повноважень та з метою, з якою ці повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для розгляду заяви позивача, а тому відсутні підстави для зобов`язання Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.12.2019 року, яка відповідачем вже була розглянута.
Враховуючи вищенаведене, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень чинного законодавства України, дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 .
Розподіл судових витрат в порядку ст. 139 КАС України судом не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а доказів понесення інших витрат позивачем не надано.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 7 пов., м. Харків, 61022) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 12 травня 2020 року.
Суддя Бідонько А.В.