Рішення № 89158421, 12.05.2020, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2020
Номер справи
500/820/20
Номер документу
89158421
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/820/20

12 травня 2020 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Осташа А. В. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якому просить суд:

- визнати бездіяльність та дії Головного управління Пенсійного фонду у Тернопільській області викладені у листі - відповіді від 25 лютого 2020 року №327-166/К-02/8-1900/20 щодо відмови йому у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від розміру місячної заробітної плати, зазначеної в довідці військової прокуратури Західного регіону України №42 від 20 січня 2020 року, із подальшою виплатою її у розмірі, встановленому після перерахунку та без інших будь - яких стягнень і відрахувань, протиправною;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду у Тернопільській області провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від розміру місячної заробітної плати, зазначеної в довідці військової прокуратури Західного регіону України №42 від 20 січня 2020 року, з 13 грудня 2019 року з розрахунку 60 відсотків від розміру заробітної плати, із подальшою виплатою її у розмірі, встановленому після перерахунку та без інших будь - яких стягнень і відрахувань.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з липня 2016 року він отримував пенсію за вислугу років на підставі статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VІІ в розмірі 60 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку і в даний час перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області. Вказує, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури та збільшено розміри їхніх посадових окладів та надбавок до посадових окладів за класні чини. Тому, з метою перерахунку раніше призначеної йому пенсії, ним отримано довідку із військової прокуратури Західного регіону України про заробітну плату від 20.01.2020 №42 за аналогічною посадою та подано до територіального органу Пенсійного фонду України заяву про проведення перерахунку пенсії відповідно до довідки військової прокуратури Західного регіону України від 20.01.2020 №42 з покликанням на рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019. Проте, за результатами розгляду вказаного звернення, відповідачем перерахунок його пенсії проведено не було, мотивуючи тим, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених постановою КМ України від 11.12.2019 №1155 "Про умови оплати праці прокурорів" не є підставою для перерахунку пенсії, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру". Вважаючи, що рішення пенсійного органу щодо відмови у перерахунку його пенсії є незаконним та таким, що грубо порушує конституційні права на соціальний захист і пенсійне забезпечення, позивач просив позовні вимоги задовольнити повністю.

Ухвалою суду від 06.04.2020 відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач подав 28.04.2020 відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні адміністративного позову. На обґрунтування такої позиції зазначав, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 передбачено порядок оплати праці працівників органів прокуратури, а не проведення перерахунку пенсій, призначених на умовах Закону України "Про прокуратуру". Вказував, що положення ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VI зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України відповідного рішення - 13.12.2019. Відтак, згідно із п.7. постанови Кабінету Міністрів України №1155 від 11.12.2019 «Про умови оплати праці прокурорів» зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру». Отже, оскільки ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» в первинній редакції підлітає застосуванню з 13.12.2019, а будь-яких нормативно-правових актів щодо підвищення заробітної плати прокурорським працівникам не приймалося, то і підстав для перерахунку позивачу пенсії з 13.12.2019 на підставі постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 немає. Також, звернуто увагу на невідповідність наданої позивачем довідки від 20.01.2020 №42 вимогам чинного законодавства та відсутність у чинному пенсійному законодавстві правових норм щодо проведення перерахунку пенсій прокурорам. За таких обставин, просив відмовити у задоволенні позову повністю.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 263 КАС України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

Як випливає із матеріалів справи, позивач, з липня 2016 року отримував пенсію за вислугу років на підставі статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІІ в розмірі 60 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку і в даний час перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 та встановлено нові розміри посадових окладів працівникам органів прокуратури.

Згідно довідки, наданої військовою прокуратурою Західного регіону України від 20.02.2020 №42 ОСОБА_1 про те, що він проходив військову службу у військовій прокуратурі Західного регіону України на посаді прокурора військової прокуратури Тернопільського гарнізону Західного регіону України. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 березня 2018 року грошове забезпечення за вказаною посадою складає: посадовий оклад - 5660,00 грн., оклад за військовим званням "підполковник" - 1410,00 грн., надбавка за вислугу років (30%) - 2121,00 грн. Середньомісячна сума додаткових видів заробітної плати (грошове забезпечення) складає: 38284,92 грн. Всього враховується для перерахунку пенсії: 47475,92 грн. (аркуш справи 36-37).

Позивач 28.01.2020 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про перерахунок пенсії призначеної йому раніше на підставі ч. 20 ст. 86 Закону №1697-VІІ з урахуванням Рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)2019 та довідки військової прокуратури Західного регіону України від 20.01.2020 №42 щодо оплати праці працівників прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 в редакції постанови КМУ №657 від 30.08.2017.

Відповідач 25.02.2020 надав лист №327-166/К-02/8-1900/20 про відмову у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що відповідно до рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)2019 працівникам прокуратури згідно Закону України «Про прокуратуру» перерахунок пенсії проводиться, зокрема, у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 № 1155 затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур.

При цьому, пунктом 7 зазначеної Постанови встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру».

Враховуючи вищезазначене, проводити перерахунок пенсії відповідно до наданої довідки, немає підстав (аркуш справи 35).

Не погоджуючись з протиправною відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Дослідивши обставини справи, суд дійшов до наступних висновків.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За змістом пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Порядок пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури урегульовано статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2015 №1697-VII.

Відповідно до частини другої цієї статті пенсія призначається в розмірі 60% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до частини двадцятої якої (у редакції Закону України від 28.12.2014 №76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Однак, Кабінетом Міністрів України не прийнято жодного нормативно-правового акта, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Проте рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Проте, рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 (надалі - Рішення № 7-р(ІІ)/2019) положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Аналогічна за змістом норма міститься у статті 91 Закону України від 13 липня 2017 року № 2136-VIII "Про Конституційний Суд України".

Так, Конституційний Суд України у пункті 3 резолютивної частини Рішення № 7-р(ІІ)/2019 установив такий порядок його виконання:

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

У своєму рішенні від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 Конституційний суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.

Частина 20 статті 86 Закону в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте, згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України.

Враховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, метою нормативного регулювання, зокрема питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури.

До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.

Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

Таким чином, підсумовуючи викладене, суд вважає необґрунтованим посилання відповідача у рішенні про відмову в перерахунку пенсії на те, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених постановою Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" від 11.12.2019 №1155 не є підставою для перерахунку пенсії, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".

Суд зазначає, що підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.

Суд враховує, що постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" затверджено у новій редакції схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, що призвело до підвищення заробітної плати прокурорських працівників.

А отже, зазначена постанова, що набрала чинності 06 вересня 2017 року, є підставою для проведення перерахунку пенсії позивачу.

Враховуючи вищенаведені обставини, суд приходить до висновку, що відсутність нормотворчої ініціативи з боку Держави не може бути передумовою для порушення прав людини на отримання пенсії, а також, невизначення Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку раніше призначених пенсій, не може бути підставою для відмови позивачу у реалізації наявного у нього права на перерахунок раніше призначеної пенсії, так як маючи відповідне право на перерахунок пенсії та перебуваючи в стані невизначеності внаслідок тривалої бездіяльності компетентного державного органу, позивач не може реалізувати своє право, яке визначене законом.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що надана позивачем довідка військової прокуратури Західного регіону України від 20.01.2020 №42 не відповідає чинному законодавству, оскільки вона складена на бланку органу прокуратури, містить обов`язкові реквізити (дату та вихідний номер), підписана посадовими особами (аркуш справи 36-37).

Отже, відповідна довідка є належним та достатнім доказом розміру заробітної плати працівника прокуратури за аналогічною посадою та саме на її підставі має бути проведений перерахунок пенсії позивача.

Надаючи оцінку правовідносинам щодо визначення розміру заробітної плати позивача, з якої відповідачем має бути проведено перерахунок пенсії, суд виходить з наявних у матеріалах справи документів, які суд визнає письмовими доказами, а саме: інформацію, наданої військовою прокуратурою Західного регіону України , а саме довідки від 20.01.2020 №42.

На підставі наведеного, суд дійшов висновку про протиправність рішення відповідача від 25.02.2020 щодо відмови позивачу у перерахунку раніше призначеної пенсії у відповідності до довідки військової прокуратури Західного регіону України від 20.01.2020 №42, оскільки з 13.12.2019 підстави для відмови в такому перерахунку були відсутні.

Проте, позивач просить суд визнати бездіяльність та дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії протиправні, які є суперечливими між собою, тому, суд при цьому обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, керуючись повноваженнями, якими наділений суд при вирішенні справи відповідно до ст.245 КАС України, суд вважає за необхідне обрати наступний спосіб захисту порушених прав позивача: визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років, викладене у листі від 25.02.2020 №327-166/К-02/8-1900/20 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від розміру місячної заробітної плати, зазначеної в довідці військової прокуратури Західного регіону України №42 від 20 січня 2020 року, з 13 грудня 2019 року з розрахунку 60 відсотків від розміру заробітної плати.

Суд зазначає, що підстави для задоволення вимоги позивача про подальшу виплату пенсії у розмірі, встановленому після перерахунку та без інших будь - яких стягнень і відрахувань, відсутні.

Відтак, у цій частині позовних вимог належить відмовити, оскільки перерахунок пенсійної виплати наразі не виконано. При цьому суд виходить з того, що судовому захисту підлягають лише порушені, не визнані або оспорювані права, відповідне порушення має мати місце на момент розгляду справи судом, адже судовими актами не можуть регулюватись відносини на майбутнє. Отже, позовна вимога про подальшу виплату пенсії у розмірі, встановленому після перерахунку та без інших будь - яких стягнень і відрахувань, заявлена позивачем передчасно.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Приписами ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог частково.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років, викладене у листі від 25.02.2020 №327-166/К-02/8-1900/20.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від розміру місячної заробітної плати, зазначеної в довідці військової прокуратури Західного регіону України №42 від 20 січня 2020 року, з 13 грудня 2019 року з розрахунку 60 відсотків від розміру заробітної плати.

4. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 40 (сорок) коп.

Реквізити сторін: позивач - ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;

відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області: 46001, вул. Майдан Волі, 3, м.Тернопіль, код ЄДРПОУ 14035769.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 12 травня 2020 року.

Головуючий суддя Осташ А.В.

копія вірна

Суддя Осташ А.В.