Рішення № 89158324, 12.05.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2020
Номер справи
440/1768/20
Номер документу
89158324
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/1768/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бойка С.С., розглянувши у порядку спрощеного провадження за правилами письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа: Військова частина А3114 про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

31 березня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Міністерства оборони України, третя особа: Військова частина А3114 про визнання протиправним п. 31 протоколу від 27 грудня 2019 року №181 та зобов`язання призначити та виплатити одноразову грошову допомогу передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975, як особі з інвалідністю ІІ групи з 30 жовтня 25 грудня 2013 року №975 у розмірі 300 - кратного прожиткового мінімуму встановленого законом для працездатних осіб на 01 січня календарного року визначеного на дату встановлення інвалідності станом на 01 січня 2019 року, з урахуванням раніше ви плаченої суми та вжити заходів до її виплати.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на протиправні дії Міністерства оборони України, що полягали у визначенні зменшеної суми одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , не зважаючи на приписи пункту б частини 1 статті 16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.04.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

23.04.2020 до суду надійшов відзив на позов, у якому відповідачем зазначено, що 27.12.2019 Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, було прийнято рішення про призначення одноразової грошової допомоги майору медичної служби ОСОБА_1 у розмірі різниці між сумою одноразової грошової допомоги, отриманої у зв`язку з установлення ступеня втрати працездатності (16800,00 грн) та допомогою, передбаченою у зв`язку з установленням ІІ групи інвалідності (300-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб), виходячи з розміру прожиткового мінімуму, в якому вперше встановлено ступінь втрати працездатності (2017 рік) в сумі 463200,00 грн. Таким чином, враховуючи те, що ОСОБА_1 вперше отримав одноразову грошову допомогу у 2017 році, враховуючи разовий характер зазначеної виплати, доплата допомоги розраховувалася виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на момент проведення першої виплати, а саме в 2017 році.

Представник Військової частини А 3114 надав до суду письмові пояснення, у яких зазначив про згоду з висновком Міноборони про відсутність підстав для виплати позивачу одноразової грошової допомоги у розмірі визначеному позивачем, у зв`язку з чим просив у задоволенні позову відмовити.

Справу за вказаним позовом розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

У період з 25 червня 2014 року по 17 липня 2014 року, з 10 грудня по 22 грудня 2014 року позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції на території Донецької області, що підтверджено копією довідки військової частини А3114 від 18.09.2019 №1847 /а.с. 12/.

08.07.2017 під час несення служби отримав травму: закриту черепно-мозкову травму, струс головного мозку з незначними клінічними проявами, забійну рану лобної ділянки, що підтверджено копією довідки військової частини А3114 від 17.07.2017 №1662 про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) /а.с. 14/.

Наявною в матеріалах справи довідкою військово-лікарської комісії від 21.07.2017 №760 підтверджено, що отримана ОСОБА_1 травма, пов`язана із виконанням обов`язків військової служби /а.с. 15/.

16.11.2017 Полтавською обласною транспортно-радіологічною МСЕК визначено ступінь втрати працездатності ОСОБА_1 у розмірі 15%, що підтверджується наявною в матеріалах справи копію довідки серії АГ №0005224 /а.с. 16/.

У зв`язку з встановленням ступеня втрати працездатності позивачу виплачена одноразова грошова допомога у розмірі 16800,00 грн., що сторони не заперечують.

Разом із тим, у 2019 році Полтавською обласною транспортно-радіологічною МСЕК проведено огляд ОСОБА_1 , за результатами якого позивачу вперше встановлена ІІ група інвалідності з 30.10.2019, причина інвалідності: травма, пов`язана із виконанням обов`язків військової служби /а.с. 19/.

Рішенням комісії Міноборони з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформленим протоколом від 27.12.2019 №181 (пункт 31), майору медичної служби ОСОБА_1 (вч А3114), який є особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок травми, пов`язаної із виконанням обов`язків військової служби, у зв`язку із встановленням групи інвалідності на підставі довідок МСЕК серія АГ №0005224 від 16.11.2017 та АВ №0070846 від 30.10.2019 - у розмірі різниці між сумою одноразової грошової допомоги, отриманої у зв`язку з установлення ступеня втрати працездатності (16800,00 грн) та допомогою, передбаченою у зв`язку з установленням ІІ групи інвалідності (300-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб), виходячи з розміру прожиткового мінімуму, в якому вперше встановлено ступінь втрати працездатності (2017 рік) в сумі 463200,00 грн /а.с. 10/.

Не погодившись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей /в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон України № 2011- XII/, який відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

У силу вимог частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з частини першої статті 16 Закону України № 2011- XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Частиною другою статті 16 Закону України №2011- XII встановлено вичерпний перелік підстав, за наявності яких призначається і виплачується одноразова грошова допомога.

Так, відповідно до пункту четвертого частини другої 16 Закону України №2011- XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Частиною дев`ятою статті 16-3 Закону України №2011- XII, порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975, яка прийнята відповідно до п. 2 статті 16-2, п. 9 статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок №975).

Суд зауважує, що відповідно до пункту "б" частини першої 16-2 Закону України №2011- XII (в редакції станом на час прийняття відповідачем рішення про призначення допомоги від 27.12.2019) одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 400-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності I групи, 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності II групи, 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності III групи (підпункт 4 пункту 2 статті 16 цього Закону).

Разом з тим, відповідно до абзацу 4 пункту 6 Порядку №975 (в редакції станом на час прийняття відповідачем рішення про призначення допомоги від 27.12.2019),одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено інвалідність, - у разі встановлення інвалідності II групи.

Відповідно до Закону України "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в України" інвалідність це міра втрати здоров`я у зв`язку із захворюванням, травмою (її наслідками) або вродженими вадами, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження життєдіяльності особи, внаслідок чого держава зобов`язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.

Частиною другою пункту 3 Порядку № 975 визначено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є, зокрема, у разі встановлення інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії, а у разі повторного огляду та зміни групи інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії про первинне встановлення інвалідності.

Частинами другою та четвертою статті 16-3 Закону України №2011-ХІІ передбачено, що у випадках, передбачених підпунктами 4 - 9 пункту 2 статті 16 цього Закону, одноразова грошова допомога призначається і виплачується відповідним військовослужбовцям, військовозобов`язаним або резервістам.

Якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов`язаному або резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено вищу групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

Суд звертає увагу на той факт, що 31.10.2019 відбувся первинний огляд позивача Полтавською обласною травматологічно радіологічною МСЕК та позивачу при огляді вперше встановлено ІІ групу інвалідності довічно, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №0070846.

Враховуючи, що позивачу 31.10.2019 вперше при первинному огляді МСЕК було встановлено ІІ групу інвалідності, у зв`язку з захворюванням та травмою, пов`язаними із виконанням обов`язків військової служби, в силу вищезазначених положень він має право на призначення та виплату одноразової грошової допомоги у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено інвалідність (2019 рік).

Так, у позивача не відбулося зміни групи інвалідності чи її причини, адже група інвалідності позивачу вперше була встановлена при огляді МСЕК 30.10.2019.

Більше того, у ході судового розгляду встановлено та не спростовано відповідачем, що у позивача не відбулася зміна ступеня втрати працездатності, адже встановлений позивачу ступінь втрати працездатності 15% після цього не змінювався.

А тому зазначені відповідачем підстави розрахунку суми одноразової грошової допомоги з урахуванням прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на момент проведення першої виплати (підстава виплати - втрата працездатності у розмірі 15%), а саме прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлений на 01.01.2017, суд вважає очевидно необґрунтованими.

З огляду на вищевикладене, суд вважає рішення прийняте відповідачем про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 в сумі 463200,00 грн протиправним.

Щодо формулювання позовних вимог про зобов`язання Міністерства оборони України вирішити питання щодо призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, на дату встановлення інвалідності, а саме 30.10.2019, з урахуванням проведених виплат, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту четвертого частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов`язання відповідача вчинити певні дії.

Згідно з частиною четвертою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом четвертим частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Суд звертає увагу, що на підставі досліджених матеріалів справи та встановлених у ході судового розгляду фактичних обставин, та з урахуванням наведених вище мотивів, суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного рішення, та відповідно про наявність законних підстав для призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги з розрахунку прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб на 01.01.2019.

Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом №475/97-ВР від 17.07.1997, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, суд зазначає, що належним способом захисту, є зобов`язання відповідача призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено інвалідність (ІІ групу інвалідності встановлено 30.10.2019 згідно довідки МСЕК), з урахуванням проведених раніше виплат.

Згідно із частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У зв`язку з тим, що позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), до Міністерства оборони України (Повітрофлотський проспект, 6, м. Київ, 03168, код ЄДРПОУ 00034022), третя особа: Військова частина А3114 про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю).

Визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 як інваліду II групи внаслідок травми, пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби, оформлене пунктом 31 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 27.12.2019 №181.

Зобов`язати Міністерство оборони України (код 00034022) призначити та виплатити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) одноразову грошову допомогу, як особі з інвалідністю ІІ групи у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року визначеного на дату встановлення інвалідності, станом на 01.01.2019, з урахуванням проведених раніше виплат.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення (з дня складення повного судового рішення у разі проголошення скороченого рішення), з урахуванням положень пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.С. Бойко