
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАНЬ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АДМІНІСТРАТИВНОГО ПОЗОВУ
04 травня 2020 рокуСправа № 280/2894/20 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Сацький Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову в адміністративній справі
за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )
до Веселівської районної ради Запорізької області (72202, Запорізька область, Веселівський район, с.Веселе, вул.Центральна, буд.136, код ЄДРПОУ 25221630)
про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
30.04.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла адміністративна позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Веселівської районної ради Запорізької області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Веселівської районної ради Запорізької області №4 від 23.04.2020 "Про цільову районну Програму Веселівської районної ради Запорізької області».
30.04.2019 позивачем подано заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дії Рішення 51-ї позачергової сесії Веселівської районної ради Запорізької області (код ЄДРПОУ 25221630, місцезнаходження: 72202 смт Веселе вулиця Центральна, буд. 136, Веселівський район Запорізька область) сьомого скликання від 23.04.2020 №4 «Про цільову районну Програму Веселівської районної ради Запорізької області» до набрання законної сили рішенням суду у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Веселівської районної ради Запорізької області про визнання протиправним та скасування рішення Веселівської районної ради Запорізької області №4 від 23.04.2020 року «Про цільову районну Програму Веселівської районної ради Запорізької області».
В обґрунтуванні заяви заявник зазначає, що Рішенням Веселівської районної ради Запорізької області №10 від 24.06.2019 «Про затвердження районної програми для забезпечення виконання рішень суду на 2019- 2022 роки» було затверджено Районну програму для забезпечення виконання рішень суду на 2019-2022 роки, на підставі якої було фактично незаконно розстрочено виконання вище зазначеного рішення суду.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 14.04.2020 у справі № 280/3974/19, визнано неправомірним та скасовано Рішення Веселівської районної ради Запорізької області від 24.06.2019 №10 «Про затвердження районної програми для забезпечення виконання рішень суду на 2019- 2022 роки». Вказаним судовим рішенням фактично було розблоковано виконання рішення суду.
З метою повторного незаконного блокування примусового виконання Управлінням Державної казначейської служби України у Веселівському районі Запорізької області рішення Веселівського районного суду від 29.12.2018 у справі №313/681/17, Веселівською районною радою на позачерговій сесії, яка відбулася 23.04.2020 повторно було схвалено аналогічне за змістом та юридичними наслідками до скасованого судом Рішення №4 «Про цільову Програму Веселівської районної ради Запорізької області», якою передбачено виплату суми заборгованості що підлягає безспірному списанню відповідно до рішення Веселівського районного суду Запорізької області від 29.12.2018 у справі №313/681/17 у термін 2020-2022 роки в наступному порядку - 6.5 тис. грн в 2020 році, 105.0 тис. грн в 2021 році, 105.5 тис. грн в 2022 році, чим розстрочено виконання рішення суду.
Відтак, у разі встановлення судом, що вимоги Позивача на предмет спору є законними і обгрунтованими, відновити права заявника, про захист яких він просить, буде фактично неможливо. З наведених підстав просить суд задовольнити заяву.
За правилами частини 1 статті 154 КАС України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Частина друга ст. 154 КАС України - суд, розглядаючи заяву про забезпечення позову, може викликати особу, яка подала заяву про забезпечення позову, для надання пояснень або додаткових доказів, що підтверджують необхідність забезпечення позову.
Тобто, розгляд заяви про забезпечення позову в судовому засіданні здійснюється виключно у разі якщо матеріали адміністративної справи та заяви про забезпечення позову перешкоджають можливості об`єктивного розгляду заяви без участі сторін.
Проте, в даному випадку, суд дослідивши матеріали адміністративної справи та заяву про забезпечення позову вважає за можливе розглянути заяву про забезпечення позову без повідомлення учасників справи.
Розглянувши заяву про забезпечення позову та додані до неї письмові докази, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню, з огляду наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
За приписами частини 1 статті 151 КАС України, позов може бути забезпечено:
1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;
2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;
3) встановленням обов`язку відповідача вчинити певні дії;
4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Частиною 2 цієї статті встановлено, що забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Суд звертає увагу, що статтею 150 КАС України визначено вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а суд повинен, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи існують зазначені підстави, і оцінити, чи не може застосування заходів забезпечення позову завдати більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
Змісту вказаних норм свідчить про те, що суд може забезпечити адміністративний позов лише за наявності 2 обов`язкових умов: існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі та якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень.
Частиною 1 статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР визначено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Відповідно до частини першої статті 10 вказаного нормативно-правового акту сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Пунктом 30 частини першої статті 43 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР визначено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання, зокрема, прийняття рішень про звернення до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад у сфері їх спільних інтересів, а також повноваження районних, обласних рад та їх органів.
Відповідно до статі 2 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» від 05.02.2015 №157-VII добровільне об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких принципів: конституційності та законності; добровільності; економічної ефективності; державної підтримки; повсюдності місцевого самоврядування; прозорості та відкритості; відповідальності.
Згідно рішення Веселівського районного суду від 29.12.2018 у справі №313/681/17 Рішення 18 позачергової сесії № 6 від 14.04.2017, яким ОСОБА_1 було достроково звільнено з посади голови Веселівської районної ради Запорізької області код ЄДРПОУ 25221630, в перший день фактичного виходу на роботу відповідно до ч.4 ст. 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», визнано протиправним та скасовано. Поновлено ОСОБА_1 , на роботі на посаді голови Веселівської районної ради Запорізької області код ЄДРПОУ 25221630 місцезнаходження: 72202 смт. Веселе вул. Центральна, 136, Веселівський район Запорізька область. В даній частині позовних вимог допущено негайне виконання судового рішення. Стягнуто з Веселівської районної ради на користь ОСОБА_1 209978,10 гривень середнього заробітку за час вимушеного прогулу та 10000,00 гривень моральної шкоди.
Рішення суду в частині стягнення з Веселівської районної ради на користь позвича моральної шкоди в сумі 10000,00 гривень та 209978,10 гривень середнього заробітку за час вимушеного прогулу згідно виконавчих листів виданих Веселівським районним судом Запорізької області 04.06.2019, відповідно до Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" були передані для примусового виконання 07.06.2019 до Управління Державної казначейської служби України у Веселівському районі Запорізької області для виконання.
Веселівською районною радою на позачерговій сесії, яка відбулася 23.04.2020 було схвалено Рішення №4 «Про цільову Програму Веселівської районної ради Запорізької області», якою передбачено виплату суми заборгованості що підлягає безспірному списанню відповідно до рішення Веселівського районного суду Запорізької області від 29.12.2018 у справі №313/681/17 у термін 2020-2022 роки в наступному порядку - 6,5 тис. грн. в 2020 році, 105,0 тис. грн. в 2021 році, 105.5 тис. грн. в 2022 році.
З урахуванням викладеного, позивачем надано достатньо доказів того, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
Відтак, у суду є всі підстави для задоволення заяви позивача про забезпечення позову. За таких обставин, суд вважає заяву такою, що підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 150, 151, 154 та 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) про забезпечення позову - задовольнити.
2. Забезпечити позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Веселівської районної ради Запорізької області (72202, Запорізька область, Веселівський район, с.Веселе, вул.Центральна, буд.136, код ЄДРПОУ 25221630) про визнання протиправним та скасування рішення шляхом зупинення дії Рішення 51-ї позачергової сесії Веселівської районної ради Запорізької області (код ЄДРПОУ 25221630, місцезнаходження: 72202 смт Веселе вулиця Центральна, буд. 136, Веселівський район Запорізька область) сьомого скликання від 23.04.2020 №4 «Про цільову районну Програму Веселівської районної ради Запорізької області» до набрання законної сили рішенням суду у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Веселівської районної ради Запорізької області про визнання протиправним та скасування рішення Веселівської районної ради Запорізької області №4 від 23.04.2020 року «Про цільову районну Програму Веселівської районної ради Запорізької області».
3. Копію Ухвали направити сторонам по справі.
Ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
Ухвалу про забезпечення позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі протягом 15 днів з дня її підписання.
Ухвалу у повному обсязі складено та підписано суддею 04.05.2020.
Суддя Р.В. Сацький