
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 травня 2020 р. справа № 480/1286/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Соп`яненка О.В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що подав до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області заяву про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Кошарівської сільської ради Конотопського району Сумської області за межами населеного пункту. Наказом від 22.01.2020 відповідач відмовив у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою. Підставою вказано, що на бажану земельну ділянку видано наказ про надання Кошарівській сільській раді Конотопського району дозволу на розроблення проекту землеустрою. Вважає відмову протиправною. Вичерпний перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою наведений у ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, при цьому в листі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області не вказано жодної з них. Таким чином, підстави для відмови в надані дозволу на розроблення проекту землеустрою відсутні. Просить визнати відмову протиправним та скасувати наказ відповідача, зобов`язати відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що бажана до відведення земельна ділянка накладається на ділянку, на яку надано дозвіл Кошарівській сільсьій наді на розроблення проекту землеустрою. Наказом від 27.02.2020 затверджено проект землеустрою та передано Коарівській сільській раді земельну ділянку для сінокосіння та випасання худоби площею 9,5253га. Не погоджується із позовною вимогою про зобов`язання надати позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою, оскільки питання надання таких дозволів є виключною компетенцією органів Держгеокадастру. Просить відмовити в задоволенні позову.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено, що у вересні 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Кошарівської сільської ради Конотопського району Сумської області за межами населеного пункту (а.с.11). Листом від 30.09.2019 відповідач відмовив у наданні дозволу (а.с. 10). На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.12.2019 по справі №480/4158/19 заява була повторно розглянута відповідачем.
Наказом від 22.01.2020 №18-2656/16-20-СГ відповідач відмовив у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою. Повідомив, що бажана до відведення земельна ділянка накладається на земельну ділянку, на яку видано наказ №18-425/16-14-СГ від 18.01.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою Кошарівській сільській раді.
Суд не погоджується з таким рішенням відповідача та вважає відмову необґрунтованою.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений статтею 118 Земельного кодексу України. Відповідно до ч.ч. 6, 7 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). Верховній Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
З наведених норм вбачається, що проект землеустрою розробляється на підставі дозволу органу, до компетенції якого входить питання про передачу земельних ділянок громадянам. Відповідач відмовив позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою у зв`язку з тим, що на вказану земельну ділянку надано сільській раді дозвіл на розроблення проекту землеустрою для створення громадського пасовища.
Наказом ГУ Держгеокадастру у Сумській області від №18-425/16-19-СГ дійсно надано Кошарівській сільській раді дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 12,30 га із цільовим призначенням - для сінокосіння та випасання худоби (а.с. 31). Відповідно до наданих сторонами графічних матеріалів, земельна ділянка, щодо якої позивачем подана заява накладається на ділянку, на яку надано сільській раді дозвіл на розроблення проекту землеустрою.
З аналізу вказаних вище норм вбачається, що процес отримання земельної ділянки у власність передбачає декілька етапів, а саме:
1) отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність;
2) розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність;
3) затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Водночас згідно із приписами статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. При цьому документи, що посвідчують право на земельну ділянку, визначені у статті 126 ЗК України.
Виходячи з приписів статей 116, 118 ЗК України, отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність, що фактично вказує про відсутність обтяжень земельної ділянки у такому випадку. За таких обставин, наявність виданого дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність не є передбаченою законом підставою для видачі іншій особі такого ж дозволу.
Жодних доказів, що земельна ділянка на час видання оскаржуваного наказу перебувала у користуванні або власності інших осіб відповідач не надав. Тому будь-яких передбачених законом підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою не наведено у оскаржуваній відмові.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на наказ від 27.02.2020 про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у комунальну власність. Вказаним наказом затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у комунальну власність Кошарівській сільській раді Конотопського району та надано земельну ділянку з кадастровим номером 5922085400:04:001:2215 у комунальну власність (а.с. 32). Вказана ділянка та ділянка, щодо якої позивачем подана заява співпадають, однак наказ про надання її у власність сільській раді був виданий пізніше, ніж була розглянута заява ОСОБА_1 та прийняте оскаржуване рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Наказ від 27.02.2020 про затвердження документації із землеустрою не був покладений у основу оскаржуваного рішення, тому факт передачі земельної ділянки у власність сільській раді не може бути підставою для відмови у задоволенні позову.
Враховуючи, що відповідач без законних на те підстав відмовив позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, суд вважає необхідним визнати наказ протиправним та скасувати.
Відносно позовних вимог про зобов`язання надати позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою суд зазначає таке. За своєю правовою природою повноваження на вирішення питання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою є виключною компетенцією уповноваженого органу, а відтак, є дискреційними. Адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади. Таким чином, зазначена позовна вимога є такою, що виходить за межі завдань адміністративного судочинства. Суд вважає необхідним зобов`язати відповідача повторно розглянути подану заяву.
На підставі ст. 139 КАС України на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 840,80 грн., сплачений при зверненні до суду.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати наказ від 22.01.2020 №18-2656/16-20-СГ Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про відмову у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Кошарівської сільської ради Конотопського району Сумської області за межами населеного пункту.
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області (40000, Україна, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 25, код ЄДРПОУ 39765885) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 05.09.2019 №П-14269/0/94-19 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Кошарівської сільської ради Конотопського району Сумської області за межами населеного пункту.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (вул. Герасима Кондратьєва, 25, м. Суми, Сумська область, 40000, код ЄДРПОУ 39765885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 840,80 грн., сплачений при зверненні до суду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.
Відповідно до п. 3 розділу VI “Прикінцеві положення” Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки визначені, зокрема, статтею 295 цього кодексу продовжуються на строк дії такого карантину.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп`яненко