Рішення № 89150947, 04.05.2020, Кам'янський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
04.05.2020
Номер справи
696/90/20
Номер документу
89150947
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

04.05.2020 Справа № 696/90/20

№ 2/696/276/20

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 травня 2020 року Кам`янський районний суд Черкаської області

в складі головуючого судді- Шкреби В.В.

при секретарі – Зачепі Л.О.

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м.Кам”янка Черкаської області цивільну справу за Заступника керівника Смілянської місцевої прокуратури Черкаської області (знах. по вул. Ю. Кондратюка, б. 25, в м. Сміла Черкаської області) в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Кам`янської районної державної адміністрації Черкаської області (знах. по вул. Декабристів, б. 2 в м. Кам`янка Черкаської області) до ОСОБА_1 (прож. по АДРЕСА_1 ) про стягнення надмірно виплачених коштів,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, в обґрунтування позовних вимог зазначив, що Кам`янським відділом Смілянської місцевої прокуратури вивчено стан виконання територіальними органами соціального захисту населення повноважень щодо повернення до бюджету надмірно виплачених коштів та встановлено наступне.

03 жовтня 2018 року до управління соціального захисту населення Кам`янської районної державної адміністрації звернувся з заявою про призначення житлової субсидії ОСОБА_1 .

Відповідно до поданої заяви та декларації про доходи заявника, рішенням управління соціального захисту населення Кам`янської районної державної адміністрації від 15.11.2018 року призначено відповідачу субсидію на житлово-комунальні послуги.

У період з 01.10.2018 по 30.04.2019 року в якості виплат за призначеними житловими супсидіями ОСОБА_1 з бюджету витрачено кошти у розмірі 12 928,94 грн..

При перевірці правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги, результати якої зафіксовані в акті від 14.08.2019 року № 541/06-33 було встановлено, що ОСОБА_1 при зверненні до управління із заявою про призначення житлової субсидії, приховав обставини що впливають на її виплату, а саме у розділі IV Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, яка додається до заяви, вказав що він не має у власності або у володінні транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку і з дати випуску яких минуло менше ніж 5 років, що є умовою призначення йому житлової субсидії, коли відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_1 відповідач ОСОБА_1 з 06.07.2018 року є власником причіпу 2018 року випуску марки «Лев» модель НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 .

Та оскільки відповідно до п.6 Положення (в редакції чинній на час виникнення відповідних правівдносин) затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 ОСОБА_1 при наявності вищевказаного майна є особою житлова субсидія якій не призначається, а органом влади-Управлінням соціального захисту населення Кам`янської РДА відповідні заходи передбачені чинними нормативно-правовими актами України спрямовані на захист державних інтересів по поверненню коштів не здійснюються, тому прокурор в інтересах держави звернувся до суду та просить стягнути з відповідача незаконно отримані ним кошти в сумі 12 928,94 грн. .

Сторона позивача в судове засідання не з`явились.Від начальника управління соціального захисту населення Кам`янської РДА до суду надійшла заява в якій він просив розгляд справи провести без участі їхнього представника, також заначив, що не заперечують проти задоволення позову.

Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив, про час, день та місце судового засідання був повідомлений у встановленому законом порядку належним чином відповідно до ч.11 ст.128 ЦПК України, про що свідчить виклик відповідача на офіційному веб-сайті Кам`янського районного суду Черкаської області від 02.04.2020 року.

Відповідно до ч.11ст.128 ЦПК України відповідач, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб сайті судової влади України. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про час і місце розгляду справи.

Відповідно до ст. 280 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про час і місце судового засідання і від якого не надійшло повідомлення про поважність причин неявки, відповідач не подав відзив, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши та давши належну оцінку зібраним по справі доказам, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 56 ЦПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Статтею 131-1 Конституції України передбачено, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначений законом.

Судом встановлено, що 03 жовтня 2018 року до управління соціального захисту населення Кам`янської районної державної адміністрації звернувся з заявою про призначення житлової субсидії ОСОБА_1 (а.с. 6).

Відповідно до поданої заяви та декларації (а.с.6,7) про доходи заявника, рішенням управління соціального захисту населення Кам`янської районної державної адміністрації від 15.11.2018 року призначено відповідачу субсидію на житлово-комунальні послуги (а.с.8).

У період з 01.10.2018 по 30.04.2019 року в якості виплат за призначеними житловими субсидіями ОСОБА_1 з бюджету витрачено кошти у розмірі 12 928,94 грн..Дане підтверджено довідкою № 1038/01-27, виданою управлінням соціального захисту населення Кам`янської РДА 18.12.2019 року на запит прокурора Кам`янського відділу Смілянської місцевої прокуратури (а.с.16).

При перевірці правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги, результати якої зафіксовані в акті від 14.08.2019 року № 541/06-33 позивачем було встановлено, що ОСОБА_1 при зверненні до управління із заявою про призначення житлової субсидії, приховав обставини що впливають на її виплату, а саме у розділі IV Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, яка додається до заяви, вказав що він не має у власності або у володінні транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку і з дати випуску яких минуло менше ніж 5 років, що є умовою призначення йому житлової субсидії (а.с.9).

Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_1 відповідач ОСОБА_1 з 06.07.2018 року є власником причіпу 2018 року випуску марки «Лев» модель НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 (а.с.12).

Підпунктом 2 пункт 6 Положення (в редакції чинній на час виникнення відповідних правовідносин) затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, передбачено, що Житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда).

Згідно п.1.10 Правил дорожнього руху України затверджених Постановою Кабінету міністрів України від 10.10.2001 № 1306, причіп - транспортний засіб, призначений для руху тільки в з`єднанні з іншим транспортним засобом. До цього виду транспортних засобів належать також напівпричепи і причепи-розпуски.

Відповідно до ст.34 Закону України « Про дорожній рух» державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.

Таким чином, відповідач маючи у володінні транспортний засіб 2018 року випуску, марки «Лев» модель НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , при зверненні з заявою 03.10.2018 року до УСЗН Кам`янської РДА не повідомив про обставини які виключають отримання житлової субсидії, що як наслідок призвело до неправомірного витрачання коштів з Державного бюджету України у розмірі 12 928,23 грн..

На підставі акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї № 542/06-33 від 14.08.2019 року (а.с.10), рішенням комісії по наданню всіх видів державної соціальної допомоги при Кам`янській РДА від 20.08.2019 року, на виконання вимог пункту 22 Положення було припинено дію раніше наданої субсидії ОСОБА_1 (а.с.11).

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України № 39/283/90/5 від 29.12.1997 року затверджено Порядок повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями.

Відповідно до п.1 Повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за

призначеними субсидіями, проводиться у випадках: виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів .

В такому випадку відповідно до п.2 Порядку органи соціального захисту населення припиняють надання субсидії ; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів; подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх у добровільному порядку у встановлені терміни).

Згідно п.5 Порядку повернені кошти, які були виплачені в минулих бюджетних періодах, підлягають поверненню до державного бюджету, а кошти виплачені в поточному році, повертаються на рахунок органів соціального захистунаселення для подальшого їх перерахунку надавачам послуг.

Беручи до уваги, що відповідачу кошти за призначеною субсидією перераховулися у 2018-2019 роках (минулих бюджетних періодах), а тому надмірно виплачені кошти підлягають поверненню на рахунок державного бюджету.

Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.

Стаття 1215 ЦК України встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.

Так, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (ч. 1 ст. 1215 ЦК України).

Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, отже, зазначене у ст. 1215 ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів.

Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року N 6-91цс14, яка може враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Таким чином, судом достаменно встановлено, що відповідач приховав відомості, чим не виконав свій обов`язок щодо повідомлення уповноваженого органу про обставини, які впливають на призначення грошової житлової субсидії, отримавши соціальну виплату без достатніх на те правових підстав що свідчить про недобросовісність.

Також слід зазначити, що частиною 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Судом встановлено, що Управління соціального захисту населення Кам`янського районної державної адміністрації не зверталося до суду з приводу стягнення з відповідача сум виплаченої соціальної допомоги а лише обмежелося направленням 14.08.2019, 08.10.2019 та 08.01.2020 боржнику повідомлення про необхідність повернення коштів (а.с.13-15), а тому прокурор правомірно звернувся до суду з позовом в інтересах держави оскільки покриття витрат, пов`язаних з виплатою житлових субсидій, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, наданих як субвенція місцевому бюджету, в результаті неповернення ОСОБА_1 суми сплаченої субсидії, спричиняється шкода економічним інтересам держави, підриваються основні принципи існуючого економічного ладу та створюються перешкоди для призначення та виплати соціальної житлової субсидії іншим особам які її потребують.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення в повному обсязі та ухвалює рішення про стягнення з ОСОБА_1 на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Кам`янської районної державної адміністрації переплату по субсидії у сумі 12928,23 грн.

Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судові витрати у розмірі 2102 грн.

Керуючись ст.ст. 3, 13, 56, 76, 81, 141, 263-265, 268, 280 ЦПК України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», -

УХВАЛИВ:

Позов Заступника керівника Смілянської місцевої прокуратури Черкаської області (знах. по вул. Ю. Кондратюка, б. 25, в м. Сміла Черкаської області) в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Кам`янської районної державної адміністрації Черкаської області (знах. по вул. Декабристів, б. 2 в м. Кам`янка Черкаської області) до ОСОБА_1 (прож. по АДРЕСА_1 ) про стягнення надмірно виплачених коштів- задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_4 на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Кам`янської районної державної адміністрації (вул. Декабристів, 2, м.Кам`янка, Черкаська область р/р НОМЕР_5 в ДКСУ у м.Київ, МФО 820172 код ЄДРПОУ 03195856) надмірно виплачені кошти у вигляді переплати по житловій субсидії за період з 01.10.2018 по 30.04.2019 року у сумі 12928 (дванадцять тисяч дев`ятсот двадцять вісім) гривень 23 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_4 , витрати, що пов`язанні із сплатою судового збору за подання позовної заяви, на користь прокуратури Черкаської області: 18000, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 286, код за ЄДРПОУ 02911119, р/р НОМЕР_6 в Державній казначейській службі України в м. Київ в сумі 2102 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржене у судову палату у цивільних справах Черкаського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

У відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, в редакції від 3 жовтня 2017 року, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (Катеринопільський районний суд Черкаської області).

Під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на запобігання поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 49, 83, 84,170,178,179,180,181,185, 210, 222, 253, 275, 284, 325, 354, 357, 360, 371, 390,393, 395, 398, 407, 424 цього Кодексу а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також щодо строків звернення до суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, подання зави про перегляд заочного рішення, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, заяви про скасування судового наказу, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, продовжуються на строк дії такого карантину.

Суддя : В.В.Шкреба