Рішення № 89150664, 06.05.2020, Кам'янський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
06.05.2020
Номер справи
696/207/19
Номер документу
89150664
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

06.05.2020 Справа № 696/207/19

2-а/696/35/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2020 року м. Кам`янка

Кам`янський районний суд Черкаської області

у складі головуючого судді: Шкреби В.В.,

за участі секретаря Зачепи Л.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кам`янка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (проживає по АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції України в Кіровоградській області (вул. В. Чміленка, б. 41 в м. Кропивницький), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача інспектор СРПП №1 Олександрівського ВП ГУ НП в Кіровоградській області Будулатія Андрія Васильовича (27300, Кіровоградська обл., смт. Олександрівка, вул. Шевченка, 20) та Кам`янський районний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області (20801, пров. Г. Кудрі, 10, м. Кам`янка Черкаської області) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним адміністративним позовом, посилаючись на те, що 29 січня 2019 року по пошті він отримав повідомлення ВДВС Кам`янського районного управління юстиції та постанову про відкриття виконавчого провадження від 28.01.2019 року ВП №58211558 про стягнення з мене 850 гривень штрафу на користь держави. Підставою для стягнення вказаної суми штрафу слугувала постанова відповідача від 19.12.2018 року ДПО18 №.548893. У вищевказаній постанові було зазначено, що він 19.12.2018 року о 14 год. 00 хв., на регульованому перехрестіа/д Н-01 244 км – Н-14 0 км., керуючи автомобілем DAEWOO SENS, д.н.з НОМЕР_1 , здійснив проїзд на заборонений (червоний) сигнал світлофора, чим порушив п. 8.7.3(е) ПДР України та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ст. 122 ч. 2 КУпАП. В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що дійсно в зазначений день і час керував належним йому автомобілем та разом з дружиною проїжджав зазначену ділянку дороги та в районі контрольного пункту поліції смт. Олександрівка здійснив поворот направо, виїхавши на дозволений сигнал світлофора, а оскільки перехрестя по своїх параметрах протяжне, то закінчував виїзд з перехрестя уже на заборонений сигнал світлофора. При цьому нікому не створював перешкод і патрульний поліції його на місці не зупиняв. Проїхавши від перехрестя в бік центру смт. Олександрівка, його наздогнав патрульний автомобіль та здійснив зупинку. В приміщенні КП було переглянуто представлені відеозаписи в чорно-білому зображенні з яких ні номерного знаку, ні особи, як водія, зафіксовано не було. Свою провину заперечував як не доведену належним чином. Ніяких документів не підписував і копії постанови на руки не отримував. Постанова поліцейського винесена за порушення, яке було зафіксоване не в автоматичному режимі, а йому намагалися довести, що це було зафіксовано в автоматичному режимі. Ніяких письмових пояснень патрульним він не надавав. Вважає, що постанову про накладення адміністративного стягнення було винесено з порушеннями вимог чинного законодавства, тому вона є неправомірною та такою, що підлягає скасуванню.

Позивач ОСОБА_1 надав заяву про розгляд справи у його відсутність, в якій підтримав заявлені вимоги.

Відповідач в судове засідання явку свого представника не забезпечив, однак в матеріалах справи міститься відзив представника Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області старшого юрисконсульта ВПЗ ГУНП в Кіровоградській області Гаман А.В. в яких зазначає, що постанова є законною та обґрунтованою, відповідає всім вимогам діючого законодавства, позивачем не надано жодних доказів як на підставу своїх заперечень щодо відсутності в його діях порушень «Правил дорожнього руху України» з чого б можна було зробити висновок про те, що дії як поліцейського в частині притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП є незаконним, а постанову про притягнення до адміністративної відповідальності було складено з порушенням норм чинного законодавства.

Треті особи Інспектор СРПП №1 Олександрівського ВП Знам`янського ВП ГУНП в Кіровоградській області Будлатій А.В. та Кам`янський РВ ДВСГТУЮ у Черкаській області в судове засідання не з`явилися, про причини неявки суд не повідомляли, про час, день та місце судового засідання були повідомлені у встановленому законом порядку належним чином.

Судовий розгляд здійснювався за відсутності учасників справи без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає вимогам ч. 4 ст. 229 КАС України.

Ухвалою суду від 28 січня 2020 року відкрито провадження по справі та залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача інспектор СРПП №1 Олександрівського ВП ГУ НП в Кіровоградській області Будулатія Андрія Васильовича.

Ухвалою суду від 12 березня 2020 року призначено судовий розгляд по суті.

Дослідивши докази, долучені до матеріалів справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

З постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі від 19.12.2018 року серії ДПО18 № 548893 вбачається, що ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 425,00 гривень. У вищевказаній постанові зазначено, що 19.12.2018 року о 14 год. 00 хв., на регульованому перехресті а/д Н-01 244 км – Н-14 0 км., ОСОБА_1 керуючи автомобілем DAEWOO SENS, д.н.з НОМЕР_1 , здійснив проїзд на заборонений (червоний) сигнал світлофора, чим порушив п. 8.7.3(е) ПДР України та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ст. 122 ч. 2 КУпАП.

Відповідно до статті 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

В частині 2 Розділу ІІІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, яка затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 листопада 2015 року, № 1395, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 10 листопада 2015 р. за № 1408/27853 (далі Інструкція), зазначено, що постанова у справі про адміністративні правопорушення, передбачені… частинами першою, другою і третьою статті 122,…КУпАП, виноситься на місці вчинення адміністративного правопорушення.

Згідно з ч. 8 Розділу ІІІ Інструкції справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Відповідно до ч. 1 та ч. 5 Розділу IV Інструкції розглянувши справу про адміністративне правопорушення, поліцейській виносить постанову по справі про адміністративне правопорушення.

Постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, складається у письмовій формі або за наявності технічної можливості в електронній формі у вигляді стрічки, яка роздруковується за допомогою спеціальних технічних пристроїв, із зазначенням відомостей, що відповідають пунктам постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, наведеної у додатку 5 до Інструкції.

Пунктом 8.7.3 Правил дорожнього руху України передбачено, що сигнали світлофора мають такі значення: зелений миготливий дозволяє рух, але інформує проте, що незабаром буде ввімкнено сигнал, який забороняє рух; жовтий забороняє рух і попереджає про наступну зміну сигналів; жовтий миготливий сигнал або два жовтих миготливих сигнали дозволяють рух і інформують про наявність небезпечного нерегульованого перехрестя або пішохідного переходу.

Частина 2 статті 122 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз`їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв`язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди.

Згідно зі ст.55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно з ч.1, 3 ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, прокурорським наглядом, правом оскарження, іншими встановленими законом способами. Згідно з ч.2 ст.33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно зі ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, що встановлюються протоколом, про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до вимог ч.1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення. Ці дані встановлюються показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а такою іншими документами.

Проте, враховуючи висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 19.02.2020 року по справі № 524/1284/17, суд зазначає наступне.

Так, частиною 3 ст. 283 КУпАП визначено, що у постанові про адміністративне правопорушення, постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про: дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення, транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак); технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис, розмір штрафу та порядок його сплати; правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження; відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу.

Однак, відповідачем не зазначено в постанові відомостей про технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис правопорушення.

Суд вважає, що відповідачем не надано жодних доказів на підтвердження правомірності складання оскаржуваної постанови про адміністративне правопорушення. Відповідачем не доведено факту порушення позивачем Правил дорожнього руху.

Відповідач як представник державного органу, наділеного повноваженнями щодо виявлення та притягнення винних осіб до адміністративної відповідальності у своїй діяльності має керуватися виключно законом та діяти відповідно до нього.

Постанова про притягнення особи до адміністративної відповідальності є офіційним документом - рішенням суб`єкта владних повноважень за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення, в якому, поміж іншого, має бути чітко зазначено опис обставин, установлених при розгляді справ та посилання на норму закону, яка передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення та відповідні докази. Дотримання даних вимог має виключне значення для встановлення об`єктивної істини при оскарженні такої постанови у судовому порядку.

Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Таким чином, враховуючи викладене, приймаючи до уваги положення ч.3 ст.286 КАС України, суд вважає за можливе скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення, а справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 закрити, задовольнивши позовні вимоги.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.2,12,73-77,241-246,255, 286 КАС України, ст.ст.7, 33, 122,222, 251,268 КУпАП, суд –

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (проживає по АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції України в Кіровоградській області (вул. В. Чміленка, б. 41 в м. Кропивницький), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача інспектор СРПП №1 Олександрівського ВП ГУ НП в Кіровоградській області Будулатія Андрія Васильовича (27300, Кіровоградська обл., смт. Олександрівка, вул. Шевченка, 20) та Кам`янський районний відділ державної виконавчої службиГоловного територіального управління юстиції у Черкаській області (20801, пров. Г. Кудрі, 10, м. Кам`янка Черкаської області) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - задовольнити.

Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ДПО18 № 548893 від 19.12.2018 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) за ст. 122 ч. 2 КУпАП, а провадження по справі про адміністративне правопорушення - закрити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Шкреба