
Справа № 683/491/20
2-о/683/60/2020
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 квітня 2020 року Старокостянтинівський районний суд
Хмельницької області
в складі:
головуючого судді Завадської О.П.
при секретарі Поважнюк О.Б.
з участю
представника заявниці – адвоката Якимчук Н.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в місті Старокостянтинові справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин, заінтересована особа – Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області,
встановив:
В лютому 2020 року ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин, заінтересована особа – Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області. Свої вимоги обґрунтовує тим, що із 12 липня 2019 року має право на отримання пенсії за віком – по досягненню 59 років, задля чого звернулась із відповідною заявою до заінтересованої особи. В чому їй було відмовлено через різне написання її по батькові, в свідоцтві про народження її сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , серії НОМЕР_1 , виданому Чорнянською сільською радою Старокостянтинівського району Хмельницької області, як « ОСОБА_3 », та її паспорті, як « ОСОБА_4 ». У внесенні відповідних змін до актового запису про народження сина місцевим відділом державної реєстрації актів цивільного стану було відмовлено у зв`язку із відсутністю достатніх на те підстав.
Представник заявниці – адвокат Якимчук Н.П. в судовому засіданні підтримала заяву за обставин на її обґрунтування.
Представник заінтересованої особи направив до суду пояснення про підстави відмови у оформленні пенсії, при цьому просив справу розглянути у його відсутність.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Заявниця просить встановити факт родинних відносин із сином ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Висновком Старокостянтинівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) від 24 січня 2020 року за результатами розгляду заяви ОСОБА_5 в частині внесення змін в актовий запис про його народження у відомостях матері відмовлено у зв`язку із відсутністю достатніх підстав (в усіх актових записах матері заявника (народження, шлюб, народження дітей) зазначено по батькові « ОСОБА_3 », помилка у написанні по батькові допущена при отриманні паспорта громадянина України).
Частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача – суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Відповідно до пункту першого частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження
З аналізу наведених норм процесуального права вбачається, зокрема, що завданням адміністративного судочинства є захист порушених прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, а позивачем в адміністративній справі може бути та особа, права, свободи або інтереси якої порушено суб`єктом владних повноважень й за захистом яких вона звернулася до адміністративного суду.
Тобто, в порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення суб`єкта владних повноважень, яке безпосередньо порушує права, свободи або інтереси позивача та породжує для нього права чи обов`язки.
Рішення суб`єкта владних повноважень у контексті положень Кодексу адміністративного судочинства України необхідно розуміти як нормативно-правові акти, так і правові акти індивідуальної дії. При цьому, під рішенням розуміється владне волевиявлення суб`єкта владних повноважень, викладене за встановленою формою, спрямоване на врегулювання тих чи інших суспільних відносин, що має обов`язковий характер та породжує певні правові наслідки.
Відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулює та визначає Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01 липня 2010 року N 2398-VI (далі - Закон N 2398-VI).
Частиною першою статті 6 Закону N 2398-VI передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону N 2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Статтею 22 Закону N 2398-VI визначено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України суд своє ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
З огляду на те, що дана справа підлягає розгляду не в порядку цивільного судочинства, а в порядку адміністративного судочинства, суд приходить до висновку, що провадження у справі слід закрити.
Керуючись ст. ст. 19, 255, 260, 353 ЦПК України,
постановив:
Закрити провадження у справі за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин, заінтересована особа – Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги, протягом 15 днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: