Постанова № 89123350, 06.05.2020, Чутівський районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
06.05.2020
Номер справи
550/451/20
Номер документу
89123350
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 550/451/20

Провадження № 3/550/178/20

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2020 року смт. Чутове

Суддя Чутівського районного суду Полтавської області Я.О.Ланна, за участю секретаря судового засідання Томас Ю.П., прокурора Пантась В.С., особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , розглянувши адміністративний матеріал який надійшов з Управління стратегічних розслідувань в Полтавській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України стосовно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Харків, жительки АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , громадянки України, заміжньої, працюючої спеціалістом І категорії Петрівської об`єднаної територіальної громади Чутівського району Полтавської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , раніше протягом року до адміністративної відповідальності не притягувалася,

про притягнення до адміністративної відповідальності ч.2 ст.172-6 КУпАП,

у с т а н о в и в :

ОСОБА_1 перебуваючи на посаді секретаря Новокочубеївської сільської ради Чутівського району Полтавської області, яка відповідно до Рішення Національного агенства з питань запобігання корупції від 17.06.2016 №2 відноситься до посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків, являючись відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.2 ст.52 вказаного Закону, після отримання 29.01.2019 частки квартири за адресою: АДРЕСА_3 , що перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01 січня 2019 року, не подала на офіційний веб-сайт Національного агенства з питань запобігання корупції, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, чим умисно вчинила адмінітративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.2 ст.172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнала та пояснила, що вона не знала про необхідність подання декларації щодо зміни майнового стану протягом 10 днів з часу отримання доходу. Вважала, що цей дохід необхідно відобразити у щорічній декларації, що вона й зробила, при заповненні такої декларації за 2019 рік.

Прокурор Пантась В.С. в судовому засіданні протокол підтримав і просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч. 2 ст. 172-6 КУпАП, оскільки встановлений факт неподання нею повідомлення про суттєві зміни в майновому стані.

Суд, заслухавши думку прокурора, пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Ст. 245 КУпАП регламентує, що завданням судді при розгляді справ про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідальність за ч. 2 ст. 172-6 КУпАП настає, зокрема за неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про суттєві зміни у майновому стані.

Згідно примітки до ст.172-6 КУпАП, суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до ч.1 та ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Приписами ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», правопорушення, пов`язане з корупцією, - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно п.п «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, зокрема є посадові особи місцевого самоврядування.

Так, судом встановлено, що розпорядженням сільського голови Новокочубеївської сільської ради Чутівського району Полтавської області. ОСОБА_2 від 13.11.2015 № 32-ОС, ОСОБА_1 прийнято на посаду секретаря Новокочубеївської сільської ради з 16.11.2015 та присвоєно 11 ранг п`ятої категорії посадової особи місцевого самоврядування (а.с. 12).

Згідно ст.2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» -посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Частинами 3, 4 ст. 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначено, що посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції" та законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.

Відповідно до ст.12, 12-1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», на посадових осіб місцевого самоврядування поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України "Про запобігання корупції"

Отже, ОСОБА_1 , відповідно до п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією.

Відповідно до Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції» від 17.06.2016 №2 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.07.2016 за №987/29117 до посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків відноситься посада секретарів міських (міст обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим, районного значення), сільських, селищних рад.

Відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», у разі суттєвої зміни у майновому стані суб`єкта декларування, а саме отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб`єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку зобов`язаний повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Положення частини другої цієї статті застосовуються до суб`єктів декларування, які є службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а також суб`єктів декларування, які займають посади, пов`язані з високим рівнем корупційних ризиків, відповідно до статті 50 цього Закону.

Згідно ч.3 ст.52 Закону України «Про запобігання корупції», порядок інформування Національного агентства про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, а також про суттєві зміни у майновому стані визначаються Національним агентством.

Зазначена інформація вноситься до Єдиного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Порядок інформування національного агентства про суттєві зміни у майновому стані суб`єкта декларування визначений у Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, який був затверджений рішенням Національного агенства №3 від 10.06.2016 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за №959/29089). Відповідно до п.6 Розділу ІІ зазначеного Порядку, суб`єкти декларування письмово повідомляють Національне агентство про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до ч.2 ст.52 Закону шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми на веб-сайті Реєстру відповідно до технічних вимог до форми. Згідно з п.2 розділу ІІ зазначеного Порядку, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб`єкта декларування подається через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті суб`єкта декларування після реєстрації в Реєстрі.

Згідно договору купівлі-продажу від 29.01.2019, ОСОБА_1 отримала дохід в розмірі 138 950,00 грн від продажу нерухомого майна, а саме ј частки квартири за адресою: АДРЕСА_4 Григорівське АДРЕСА_5 , АДРЕСА_3 .

Законом України «Про державний бюджет України на 2019 рік» встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб на 01 січня 2019 року в розмірі 1921,00 грн, тобто 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01 січня 2019 року складає – 96 050,00 грн.

Таким чином, з 01.01.2017 року на ОСОБА_1 розповсюджується обов`язок у разі суттєвої зміни в майновому стані, а саме отримання нею доходу, який перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року подати у десятиденний строк повідомлення про суттєві зміни в майновому стані.

Тобто ОСОБА_1 зобов`язана була подати повідомлення про суттєві зміни в майновому стані у період з дати продажу квартири – з 29.01.2019 року до 07.02.2019 року включно.

Відповідно до вимог ст.ст. 252, 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об`єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з`ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно ст. 10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала або свідомо допускала настання цих наслідків.

Як вбачається із письмових пояснень ОСОБА_1 від 01.04.2020 року, умислу на приховування своїх доходів вона не мала. Після продажу квартири, вона отримала частину грошових коштів в сумі 138950,00 грн, оскільки їй належала ј частка данного майна. Після укладення договору купівлі-продажу, вона консультувалася у податковій службі з приводу того, в який строк потрібно подати декларацію про зміни в майновому стані, на що отримала відповідь відображати ці дані у щорічній декларації за 2019 рік. Саме так вона й вчинила та відобразила цю суму в розділі доходи у щорічній декларації яку подала у 2020 році.

Суд зауважує, що згідно ст. 68 Конституції України, передбачено, кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Суд не може взяти до уваги такі посилання ОСОБА_1 оскільки вони спростовуються наявними у матеріалах справи доказами, а саме відомостями наданими в.о. старости Новокочубеївської сільської ради, ОСОБА_2 про те, що ОСОБА_1 ознайомлена з вимогами ЗУ «Про запобігання корупції», а саме про необхідність своєчасного подання декларацій в тому числі повідомлень про суттєві зміни в майновому стані на ХХХІІ сесії VІІ скликання 22.12.2018 (а.с.13-18).

Згідно відомостей Новокочубеївської сільської ради Чутівського району Полтавської області від 03.04.2020 №73, ОСОБА_1 в період з 01.01.2019 по 31.03.2019 у тарифній відпустці, відрядженні та на лікарняному не перебувала (а.с.11).

Таким чином, поважних причин, які б об`єктивно унеможливлювали декларування ОСОБА_1 суттєвих змін в майновому стані шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб - сайті Національного агентства в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування протягом 10 календарних днів, в ході розгляду справи судом не встановлено.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про те, що ОСОБА_1 в порушення вимог ст.52 Закону України «Про запобігання корупції», своєчасно не внесено відповідні відомості щодо суттєвих змін у майновому стані, доказів поважності несвоєчасного подання - до суду не надано.

Суд дійшов висновку, що дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковані за ст.172-6 ч.2 КУпАП, а саме не повідомлення про суттєві зміни в майновому стані.

При накладенні адміністративного стягнення, суд у відповідності до положень ст. 33 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушниці, яка має самостійний заробіток, вперше притягується до адміністративної відповідальності, має на утриманні двох малолітніх дітей, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, і вважає можливим у виховних цілях призначити стягнення у виді штрафу в мінімальних межах санкції ч. 2 ст. 172-6 КУпАП.

Cтаттею 40-1 КУпАП встановлено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

ЗУ «Про судовий збір» передбачено справляння судового збору у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, у звязку із чим суддя вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_3 судовий збір в дохід держави в розмірі 420,40 грн.

Керуючись ст.ст. 38, 245, 247, 283,284 КУпАП, -

п о с т а н о в и в:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-6 КУпАП і застосувати до неї стягнення у виді штрафу в доход держави в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.

У разі несплати добровільно штрафу протягом 15 днів з дня вручення копії постанови, при примусовому виконанні постанови суду згідно ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф підлягає стягненню у подвійному розмірі у сумі 3400,00 грн.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави 420,40 грн судового збору (рахунок:UA908999980313111256000026001, одержувач: ГУК у м. Києві/ м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення платежу: судовий збір по справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , Чутівський районний суд Полтавської області).

Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Чутівський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Я. О. Ланна